Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

IMG resize IMG 0001_resize

По повод 143 години од раѓањето на великанот на македонската револуционерна борба - Гоце Делчев, патронот на нашиот град. На ден 04.02.2015 година со почеток во 11:00 часот пред споменикот на Гоце Делчев во центарот на градот со полагање на букети со свежо цвеќе ќе му се оддаде почит на овој наш голем револуционер и деец, борец за слободна и независна Македонија. 

Исто така со почеток во 11:30 часот предвидено е свечено пуштање во употреба на реконструираната кино сала во Делчево на кој настан е предвидено да присуствува министерката за култура во Владата на Република Македонија, г-ѓа Елизабета Канческа-Милевска. 

Актуелности

cuk

По вчера одржаниот состанок на Регионалниот центар за управување со кризи, денес со почеток во 9.45 часот состанок одржа и Општинскиот кризен штаб на Општина Делчево. На состанокот присуствуваа сите релевантни фактори кои директно или индиректно се или ќе бидат засегнати од најавената можна дестабилизација на времето и временските непогоди кои се очекува да го зафатат нашиот крај доцна вечерва (Петок, 30.01.2015).

Повеќе...

Актуелности

На ден 05.02.2015  година (четврток), Советот на Општина Делчево ќе ја одржи Дваесет и четвртата седница. Седницата ќе се одржи во  салата на  ООУ „Ванчо Прке“-Делчево, со почеток во  14.00 часот.

Повеќе...

Актуелности

Taksi vozachi_resize

Во организација на Oпштина Делчево на 27.1.2015 год., се одржа работен состанок  со заинтерисираните возачи за полагање на сертификат за автотакси возач  и управителите на такси компаниите од општина  Делчево.Стручниот дел од состанокот го водеа преставници од овластеното правно лице од Општина Делчево   за обука, спроведување и издавање на сертификат за такси возач, АСУЦ  од Скопје. На  состанокот е објаснет начинот  на спроведување на обуката, полагањето на испитот во општина Делчево и други активности околу спроведување на полагањето.

Повеќе...

Актуелности

  Врз основа на член 50 од Законот за локална самоуправа (,,Сл.весник на РМ,,бр.5/02) и член 3 од Уредбата за учество на јавноста во текот на изработка на прописи и акти како и планови и програми од областа на животната средина (,,Сл.весник на РМ,, бр147/08), Градоначалникот на општина Делчево го издава следното:

ИЗВЕСТУВАЊЕ

За организирање на Јавна расправа по Извештајот за стратегиска отцена на влијанието врз животната средина по инфраструктура, за изградба на ски центар Голак, Општина Делчево

Повеќе...

Актуелности

1 2

По повод големиот христијански празник Водици, денес со почеток во 09.00 часот во црквата „Успение на пресвета Богородица“ се одржа богојавленска литургија по што со света литија со стотина граѓани од Делчево и околните населени места, верниците се упатија кон мостот на река Брегалница. По чинот на осветувањето на водите на р. Брегалница од страна на свештенослужителите при делчевското архиерејско намесништво крстот беше фрлен. Од триесетина учесници најголема среќа да го фати крстот имаше Винко Златков од с. Габрово, Делчево. Целиот настан го проследија над 3000 верници од Делчево и пошироко.

Повеќе...

Актуелности


На 16.01.2015 (Петок) во кабинетот на Градоначалникот на Општина Делчево се одржа состанок со директорите на двете основни и средното училиште од општина Делчево во врска со најавениот штрајк во образованието.

Констатирано е дека нема никакви околности за одржување на штрајк на вработените во образованието и второто полугодие ќе започне како што е предвидено.

Најдобро е наставно – научниот процес и за учениците и за професорите нормално да продолжи по распустот,  бидејќи сите услови за беспрекорно функционирање на наставатa се обезбедени и нема никакви пречки истата да започне на време.

Актуелности

IMG 9672_resize

Среда, 14.01.2015 во с.Ѕвегор, Делчево се одржа традиционалниот фестивал под маски „Ѕвегорска Сурова 2015“. Како и секоја година овој значаен културно уметнички настан се одржува на  Стара Нова година или помеѓу народот попозната како Василица. Василичарскиот обичај под маски Сурова етнолозите уште го нарекуваат подвижен театар.

Повеќе...

Актуелности

plakati

Денес, 12.01.2015 година во просториите на Општина Делчево се одржа пресконференција во врска со престојната традиционална манифестација „ЅВЕГОРСКА СУРОВА 2015“. Годинава оваа манифестација е под покровителство на Министерството за култура на Република Македонија и Градоначалникот на Општина Делчево, г-дин Дарко Шехтански.

Повеќе...

Актуелности

IMG 8903_resize

Градоначалникот Дарко Шехтански во придружба на раководителите од различните одделенија при Општина Делчево денес беше во посета на првото новороденче за 2015 година. Тој  ја искористи оваа можност на пресреќната мајка да и ја честита рожбата на здраво машко бебе и да им посака нејзе и на малото бебенце многу здравје, среќа, успеси во животот. По тој повод тој им додели подарок,  решение за еднократна парична помош во вредност од 10 000 денари.

Инаку бебето е родено на 04 јануари 2015 година во 08.30 часот и е со тежина од 3.400 грама. Како што истакна пресреќната мајка Радмила Јанчевска, малиот Божидар е трето дете во фамилијата Јанчевски. 

Повеќе...

Актуелности

IMG 8816_resize

Денес, 30.12.2014 година традиционално по шести пат, во организација на Општина Делчево и градоначалникот Дарко Шехтански во соработка со голем број на фирми и компании од Делчево како и фирми со кои соработува или соработувала општината беше организирана голема предновогодишна забава за најмладите дечиња. Ниту екстремно ниските температури не успеаа да го стишат детскиот џагор, ниту да ги свалат искрените насмевки од нивните лица. Тие заедно со своите наставнички и родители ја проследија богатата новогодишна програма. Секако забавата не може да се каже дека е новогодишна без присуството на Дедо Мраз. Тој и овааа година ги почести дечињата со своето присуство а воедно им подели и новогодишни пакетчиња.

Повеќе...

Актуелности

IMG 8763_resize

IMG 8767_resize IMG 8770_resize

Наставничките и негувателките од ОЈУДГ „Весели Цветови“ Делчево, денес (30.12.2014 година) организираа новогодишна претстава за дечињата во градинката. Дечињата беа видно возбудени од едночасовната претстава и со огромно внимание ја проследија целата. Со свое присуство ги почестија и градоначалникот Дарко Шехтански со претставници од ЕЛС Делчево. И оваа година градоначалникот во соработка со фирмите и компаниите обезбедија новогодишни пакетчиња кои им беа разделени на дечињата по претставата.

Повеќе...

Актуелности

IMG 8757_resize IMG 8758_resize

Градоначалникот Дарко Шехтански денес беше во неочекувана посета на Дневниот центар за лица со посебни потреби во Делчево. Повод за оваа посета се претстојните божиќни и новогодишни празници при што градоначалникот ја искористи можноста да им ја честита новата 2015 година и на лицата од оваа установа им посака сите оние работи кои тие ги имаат зацртано, а ги споделија со него да им се исполнат.

И годинава пакетчињата се обезбедени покрај од општинскиот буџет така и во соработка со приватните стопанственици од Делчево како и фирми и компании соработници на Општина Делчево од други градови.

Повеќе...

Актуелности

IMG 8519_resize IMG 8522_resize

По одржаната прва и официјална пресконференција на која беше претставен проектот од прекуграничната соработка финансиран од Европската унија преку ИПА фондовите во рамки на програмата за прекугранична соработка во кој партнери се СОУ „М.М Брицо“ од Делчево и Седмо СОУ „Кузман Шапкарев“ од Благоевград, Р. Бугарија. На која како крајна цел од овој проект беше најавено дека СОУ „М.М Брицо“ ќе добие изградени и целосно опремени 6 нови училници, деновиве навремено и според план започнаа градежните активности.

Повеќе...

Актуелности

 MG_8351_resize  MG_8352_resize

Вчера, 25.12.2014 Советот на Општина Делчево ја одржа Дваесет и третата седница. Седницата се одржа во во  салата на  ООУ „Ванчо Прке“-Делчево, со почеток во  14.00 часот.

За седницата беа предложени 26 точки на дневен ред, а воедно Претседателот на Советот г-дин Драган Христов даде предлог за уште една дополнителна точка – Одлука за давање на согласност за почеток и завршеток на работно време на ОЈУДГ „Весели Цветови“.

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 11 Декември 2019, 14.00 од Д.Чапевски
8----  Уникатната изложба под работен наслов „8 Мега- ана“ плод на повеќегодишна работа на стручните тимови од Природонаучниот музеј од Скопје и Музејот од Софија денеска беше отворена во Делчево....
Објавено на 11 Декември 2019, 13.48 од Д.Чапевски
2019-12-11-12-59-19 Се известуваат сите спортски клубови, спортски здруженија, правни лица во областа на спортот и здруженија на граѓани кои имаат добиено и исплатено финансиска помош од Општина Делчево  да достават...
Објавено на 11 Декември 2019, 10.25 од Д.Чапевски
8- Сѐ е подготвено за уникатната по многу нешта изложба под работен наслов „8 Мега ана“ плод на повеќегодишна работа на стручните тимови од Природонаучниот музеј од Скопје и несебичната поддршка на...
Објавено на 09 Декември 2019, 19.15 од Д.Чапевски
2019-12-09-18-16-14 Комисијата за доделување ученички стипендии ја утврди листата од 14 ученици од СОУ „М.М.Брицо“ од 2, 3 и 4 година кои ќе добиваат ученички стипендии за учебната 2019/2020 година. На јавно објавениот...
Објавено на 09 Декември 2019, 19.10 од Д.Чапевски
2019-12-09-18-14-09 Комисијата за доделување студентски стипендии ја утврди листата на студенти кои за учебната 2019/2020 ќе добиваат студентска стипендија од Буџетот на Општина Делчево. Согласно со критериумите објавени...
Објавено на 06 Декември 2019, 10.44 од Д.Чапевски
2019-12-06-09-47-39 Во делчевската деветолетка „Св.Климент Охридски“ се инсталира националниот библиотечен информациски систем КОБИС со што ова делчевско училиште е прво училиште кое ја има започнато оваа постапка која има...
Објавено на 06 Декември 2019, 10.31 од Д.Чапевски
2019-12-06-09-36-52 Фосилите од палеонтолошката гробница на животни кај Стамер, Делчевско ќе бидат изложени за прв пат пред делчевци во рамките на тематската изложба „8 MEGA ANNA“ . Изложбата  е плод на...
Објавено на 05 Декември 2019, 13.40 од Д.Чапевски
2019-12-05-12-45-05   „Везот на животот“ новото дело на поетесата Ана Дедова, денеска беше промовирано во Делчево во рамките на кампањата „Денови на хуманост-дарувај со љубов“ организирана од Општина Делчево и ЈЛБ...
Објавено на 05 Декември 2019, 09.14 од Д.Чапевски
2019-12-05-08-16-59 Осум ученици од СОУ „М.М.Брицо“ од Делчево се закитија со награди на манифестацијата за популаризација на природните науки „Ноември – месец на науката“ во организација на Македонското географско...
Објавено на 03 Декември 2019, 14.12 од Д.Чапевски
2019-12-03-13-16-25   Денеска во Дневниот центар e пуштена во употреба сензорната собаопремена преку иновативниот проект „Здрави деца – сигурна иднина“  и Источно- планскиот регион со средства од Швајцарската...
Објавено на 03 Декември 2019, 12.47 од Д.Чапевски
2019-12-03-11-50-21  Претставници од 11 општини од Косово и од нво-секторот од оваа земја, денеска престојуваат во Делчево со цел размена на искуства во делот на ЕУ-фондовите, но и градење нови партнерства и...
Објавено на 03 Декември 2019, 08.39 од Д.Чапевски
2019-12-03-07-43-45  „Музиката од светот“ во интерпретација на маестро Ѕене и прекрасниот вокал Елена, синоќа од Делчево испрати порака за поголема свест за лицата со посебни потреби со фокус на правата на овие лица....
Објавено на 02 Декември 2019, 12.19 од Д.Чапевски
2019-12-02-11-20-23   Општина Делчево денеска објави Поедноставена отворена постапка за набавка на работи„Изградба на придружни и услужни објекти на гробишта мртовечница-КАПЕЛА со ладилник и помошни простории во...
Објавено на 02 Декември 2019, 11.09 од Д.Чапевски
2019-12-02-10-12-55 Во рамките на манифестацијата „Денови на хуманост- дарувај со љубов“ посветен на Светскиот ден на лицата со попреченост, 3 Декември, вечерва делчевскиот композитор Дејан Ѓеоргиевски-Ѕене и вокалната...
Објавено на 28 Ноември 2019, 14.50 од Д.Чапевски
-32- 32 седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 06.12.2019година (петок) во 14:00 часотво Мултимедијалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ...
Објавено на 28 Ноември 2019, 08.09 од Д.Чапевски
2019-11-28-07-17-59 По повод Светскиот ден посветен на лицата со попреченост, 3 Декември, Општина Делчево во партнерство со Здружението „Бравура кооператива“ и Дневниот центар за лица со посебни потреби, ЈЛБ „Илинден“ ,...
Објавено на 27 Ноември 2019, 14.05 од Д.Чапевски
2019-11-27-13-16-09     Со пригодна свеченост денеска во Делчево Здружението Фолклорна група „Копачка“ одбележа 5 години од впишувањето, на ова по многу нешта уникатно оро, на Репрезентативната листа на...
Објавено на 27 Ноември 2019, 11.09 од Д.Чапевски
2019-11-27-11-13-22 Екипи на ЈКП „Брегалница“ деновиве интензивно работат на изградба на крак од канализациската мрежа  во селото Стамер со што се решава долгогодишен проблем за жителите во ова село.  Станува...
Објавено на 25 Ноември 2019, 15.19 од Д.Чапевски
2019-11-25-14-21-59 Општина Делчево стана 167 членка на Мрежата ЦИВИНЕТ Сло-Хр-ЈИЕ која е една од најактивните и најбројните европски мрежи со членки од 6 земји. Мрежата ЦИВИНЕТ  им дава можност на членките да бидат...
Објавено на 23 Ноември 2019, 10.25 од Д.Чапевски
-200-   Јавори, јасени, липи и чемпреси се засадуваа денеска во урбаниот дел од градот по однапред направен распоред од одговорните лица во Општина Делчево. Во акцијата „За почист воздух“се вклучија...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес323
mod_vvisit_counterВчера3037
mod_vvisit_counterОваа недела9306
mod_vvisit_counterПретходна недела16368
mod_vvisit_counterОвој месец28757
mod_vvisit_counterПретходен месец74155
mod_vvisit_counterВкупно3138437

Присутни online: 30
Ваша IP: 18.210.23.15
,
Денес: Дек 12, 2019