Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

На ден 05.02.2015  година (четврток), Советот на Општина Делчево ќе ја одржи Дваесет и четвртата седница. Седницата ќе се одржи во  салата на  ООУ „Ванчо Прке“-Делчево, со почеток во  14.00 часот.

Повеќе...

Актуелности

Taksi vozachi_resize

Во организација на Oпштина Делчево на 27.1.2015 год., се одржа работен состанок  со заинтерисираните возачи за полагање на сертификат за автотакси возач  и управителите на такси компаниите од општина  Делчево.Стручниот дел од состанокот го водеа преставници од овластеното правно лице од Општина Делчево   за обука, спроведување и издавање на сертификат за такси возач, АСУЦ  од Скопје. На  состанокот е објаснет начинот  на спроведување на обуката, полагањето на испитот во општина Делчево и други активности околу спроведување на полагањето.

Повеќе...

Актуелности

  Врз основа на член 50 од Законот за локална самоуправа (,,Сл.весник на РМ,,бр.5/02) и член 3 од Уредбата за учество на јавноста во текот на изработка на прописи и акти како и планови и програми од областа на животната средина (,,Сл.весник на РМ,, бр147/08), Градоначалникот на општина Делчево го издава следното:

ИЗВЕСТУВАЊЕ

За организирање на Јавна расправа по Извештајот за стратегиска отцена на влијанието врз животната средина по инфраструктура, за изградба на ски центар Голак, Општина Делчево

Повеќе...

Актуелности

1 2

По повод големиот христијански празник Водици, денес со почеток во 09.00 часот во црквата „Успение на пресвета Богородица“ се одржа богојавленска литургија по што со света литија со стотина граѓани од Делчево и околните населени места, верниците се упатија кон мостот на река Брегалница. По чинот на осветувањето на водите на р. Брегалница од страна на свештенослужителите при делчевското архиерејско намесништво крстот беше фрлен. Од триесетина учесници најголема среќа да го фати крстот имаше Винко Златков од с. Габрово, Делчево. Целиот настан го проследија над 3000 верници од Делчево и пошироко.

Повеќе...

Актуелности


На 16.01.2015 (Петок) во кабинетот на Градоначалникот на Општина Делчево се одржа состанок со директорите на двете основни и средното училиште од општина Делчево во врска со најавениот штрајк во образованието.

Констатирано е дека нема никакви околности за одржување на штрајк на вработените во образованието и второто полугодие ќе започне како што е предвидено.

Најдобро е наставно – научниот процес и за учениците и за професорите нормално да продолжи по распустот,  бидејќи сите услови за беспрекорно функционирање на наставатa се обезбедени и нема никакви пречки истата да започне на време.

Актуелности

IMG 9672_resize

Среда, 14.01.2015 во с.Ѕвегор, Делчево се одржа традиционалниот фестивал под маски „Ѕвегорска Сурова 2015“. Како и секоја година овој значаен културно уметнички настан се одржува на  Стара Нова година или помеѓу народот попозната како Василица. Василичарскиот обичај под маски Сурова етнолозите уште го нарекуваат подвижен театар.

Повеќе...

Актуелности

plakati

Денес, 12.01.2015 година во просториите на Општина Делчево се одржа пресконференција во врска со престојната традиционална манифестација „ЅВЕГОРСКА СУРОВА 2015“. Годинава оваа манифестација е под покровителство на Министерството за култура на Република Македонија и Градоначалникот на Општина Делчево, г-дин Дарко Шехтански.

Повеќе...

Актуелности

IMG 8903_resize

Градоначалникот Дарко Шехтански во придружба на раководителите од различните одделенија при Општина Делчево денес беше во посета на првото новороденче за 2015 година. Тој  ја искористи оваа можност на пресреќната мајка да и ја честита рожбата на здраво машко бебе и да им посака нејзе и на малото бебенце многу здравје, среќа, успеси во животот. По тој повод тој им додели подарок,  решение за еднократна парична помош во вредност од 10 000 денари.

Инаку бебето е родено на 04 јануари 2015 година во 08.30 часот и е со тежина од 3.400 грама. Како што истакна пресреќната мајка Радмила Јанчевска, малиот Божидар е трето дете во фамилијата Јанчевски. 

Повеќе...

Актуелности

IMG 8816_resize

Денес, 30.12.2014 година традиционално по шести пат, во организација на Општина Делчево и градоначалникот Дарко Шехтански во соработка со голем број на фирми и компании од Делчево како и фирми со кои соработува или соработувала општината беше организирана голема предновогодишна забава за најмладите дечиња. Ниту екстремно ниските температури не успеаа да го стишат детскиот џагор, ниту да ги свалат искрените насмевки од нивните лица. Тие заедно со своите наставнички и родители ја проследија богатата новогодишна програма. Секако забавата не може да се каже дека е новогодишна без присуството на Дедо Мраз. Тој и овааа година ги почести дечињата со своето присуство а воедно им подели и новогодишни пакетчиња.

Повеќе...

Актуелности

IMG 8763_resize

IMG 8767_resize IMG 8770_resize

Наставничките и негувателките од ОЈУДГ „Весели Цветови“ Делчево, денес (30.12.2014 година) организираа новогодишна претстава за дечињата во градинката. Дечињата беа видно возбудени од едночасовната претстава и со огромно внимание ја проследија целата. Со свое присуство ги почестија и градоначалникот Дарко Шехтански со претставници од ЕЛС Делчево. И оваа година градоначалникот во соработка со фирмите и компаниите обезбедија новогодишни пакетчиња кои им беа разделени на дечињата по претставата.

Повеќе...

Актуелности

IMG 8757_resize IMG 8758_resize

Градоначалникот Дарко Шехтански денес беше во неочекувана посета на Дневниот центар за лица со посебни потреби во Делчево. Повод за оваа посета се претстојните божиќни и новогодишни празници при што градоначалникот ја искористи можноста да им ја честита новата 2015 година и на лицата од оваа установа им посака сите оние работи кои тие ги имаат зацртано, а ги споделија со него да им се исполнат.

И годинава пакетчињата се обезбедени покрај од општинскиот буџет така и во соработка со приватните стопанственици од Делчево како и фирми и компании соработници на Општина Делчево од други градови.

Повеќе...

Актуелности

IMG 8519_resize IMG 8522_resize

По одржаната прва и официјална пресконференција на која беше претставен проектот од прекуграничната соработка финансиран од Европската унија преку ИПА фондовите во рамки на програмата за прекугранична соработка во кој партнери се СОУ „М.М Брицо“ од Делчево и Седмо СОУ „Кузман Шапкарев“ од Благоевград, Р. Бугарија. На која како крајна цел од овој проект беше најавено дека СОУ „М.М Брицо“ ќе добие изградени и целосно опремени 6 нови училници, деновиве навремено и според план започнаа градежните активности.

Повеќе...

Актуелности

 MG_8351_resize  MG_8352_resize

Вчера, 25.12.2014 Советот на Општина Делчево ја одржа Дваесет и третата седница. Седницата се одржа во во  салата на  ООУ „Ванчо Прке“-Делчево, со почеток во  14.00 часот.

За седницата беа предложени 26 точки на дневен ред, а воедно Претседателот на Советот г-дин Драган Христов даде предлог за уште една дополнителна точка – Одлука за давање на согласност за почеток и завршеток на работно време на ОЈУДГ „Весели Цветови“.

Повеќе...

Актуелности

 MG_8335_resize  MG_8337_resize

Во рамки на проектот за меѓуетничка интеграција во образованието (ПМИО), денес во ООУ„Ванчо Прке“ Делчево се одржа работилница на која свое учество зедоа учениците, нивните родители и наставниот кадар во училиштето. Важно е да се напомене дека во оваа работилница активно беа вклучени лица од повеќе етнички заедници кои живеат во нашиот град, кои заедно изработуваа новогодишни украси, честитки и подароци на беа напишани новогодишни пораки на јазиците на националчностите кои живеат на територијата на нашата општина.

Повеќе...

Актуелности

NY2015

И оваа година традиционално во пресрет на новогодишните и божиќните празници Општина Делчево предводена од градоначалникот Дарко Шехтански во соработка со бизнис секторот, основните училишта, детската градинка, КУД „Гоце Делчев“ организира новогодишна забава за најмладите.

Забавата  е предвидено да се одржи пред Спомен домот „АСНОМ“ на 30.12.2014 година (вторник) со почеток во 11 часот.

Последни актуелни информации

Објавено на 17 Јануари 2020, 12.58 од Д.Чапевски
2020-01-17-11-59-11   Привршуваат подготовките за чествувањето на православниот христијански празник Св. Богојавление-Водици во Делчево. Почитувајќи ја традицијата, в недела на 19 јануари, празнувањето ќе започне во...
Објавено на 17 Јануари 2020, 09.50 од Д.Чапевски
-msip Повик за поднесување на понуди (ППП) - РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА  МАКЕДОНИЈА ПРОЕКТ ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА ОПШТИНСКИТЕ УСЛУГИ (MSIP)MSIP-NCB-109-19   1.Овој Повик за поднесување на понуди ја следи...
Објавено на 15 Јануари 2020, 11.13 од Д.Чапевски
2020-01-15-10-14-47 Екипи на ЈКП „Брегалница“ деновиве интензивно работат на изградба на крак од одводна канализација во с. Град. Како што истакна директорот на ЈКП „Брегалница“, Стојче Стојковски, изградбата на одводната...
Објавено на 14 Јануари 2020, 13.23 од Д.Чапевски
2020-01-14-12-27-55  Ѕвегорските суроваскари го продолжија живото културно наследство во Пијанец поврзано со Василица. Локалниот обичај под маски или театарот на отворено во кој главните ликови, невестата и...
Објавено на 14 Јануари 2020, 11.08 од Д.Чапевски
2020----- Градоначалникот на Општина Делчево Горан Трајковски на денешната прес-конференција информираше дека во Делчево, 2020 година ќе биде година на инфраструктурна офанзива со која се решаваат децениски...
Објавено на 14 Јануари 2020, 10.26 од Д.Чапевски
2020-01-14-09-28-12 Новогодишно украсената елка поставена во паркот кај Езерцата во Делчево, на Стара нова година  беше мета на вандали. Денеска , полуизгорена, таа сведочеше за односот на поединци кон општинскиот...
Објавено на 14 Јануари 2020, 10.01 од Д.Чапевски
2020-01-14-09-02-45 Општина Делчево денеска го објави Јавниот повик за доделување финансиска помош на здруженија на граѓани од Општина Делчево за 2020 година. Годинава во Буџетот на Општина Делчево се предвидени 400.000...
Објавено на 13 Јануари 2020, 08.21 од Д.Чапевски
2020-01-14-07-24-00 Комисијата за доделување ученички стипендии ја утврди листата  ученици кои ќе добиваат ученички стипендии за учебната 2019/2020 година по  повторениот Конкурс за доделување ученички стипендии...
Објавено на 13 Јануари 2020, 07.54 од Д.Чапевски
-2020-    Врз основа на член 27 од Правилникот за условите, начинот и постапкатаза доделување на финансиска помош на спортски клубови, спортски здруженија, правни лица во областа на спортот и...
Објавено на 10 Јануари 2020, 15.20 од Д.Чапевски
2020-01-10-13-41-32  Советот на Општина Делчево на редовната 34 Седница ја донесе Стратегијата за надворешна комуникација за период 2020-2024 година со што Општина Делчево се запиша како прва општина од крајниот исток...
Објавено на 10 Јануари 2020, 07.54 од Д.Чапевски
-34- 34. седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 10.01.2020 (петок) во 14:00 часот во Мултимедијалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ...
Објавено на 08 Јануари 2020, 13.28 од Д.Чапевски
2020-01-08-12-41-01  На 1 јануари во 10, 25 ч во штипската болница се роди првиот жител на Делчево во 2020 година. Новороденчето го носи името Нино и е прво дете во семејството на Наталија и Горан Илиевски од с....
Објавено на 31 Декември 2019, 12.40 од Д.Чапевски
2019-12-31-11-42-09 Делчево ќе гради партнерство со реонот Младост кој припаѓа на еден од најголемите црноморски градови во Бугарија и трет по големина во земјата, Варна. Ова беше договорено денеска на првата...
Објавено на 31 Декември 2019, 11.20 од Д.Чапевски
2019-12-31-10-23-11 Почитувани сограѓани, Ги броиме последните часови од старата година, кога вообичаено, се прави резиме на годината што изминува. Во старата, одговоривме на дел од потребите на граѓаните, цврсто работиме...
Објавено на 27 Декември 2019, 12.31 од Д.Чапевски
2019-12-27-12-34-17  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, денеска додели илјада новогодишни пакетчиња на децата од детската градинка „Весели цветови“, пониските...
Објавено на 27 Декември 2019, 08.18 од Д.Чапевски
-2020-    Согласно член 2 точка 8 од Законот за буџети, буџетот на општината претставува годишен план на вкупните приходи и други приливи и одобрени средства и се состои oд основен буџет, буџет на...
Објавено на 26 Декември 2019, 17.01 од Д.Чапевски
2019-12-26-14-23-53     Советниците на Општина Делчево на денешната Седница го изгласаа Буџетот на Општина Делчево за 2020 кој изнесува 336.995.000 денари, додека Основниот буџет е проектиран во износ од...
Објавено на 26 Декември 2019, 13.34 од Д.Чапевски
2019-12-26-12-35-36 По спроведената јавна набавка, Општина Делчево денеска го склучи  Договорот за „Изградба на придружни и услужни објекти на гробишта мртовечница-КАПЕЛА со ладилник и помошни простории во Делчево“ со...
Објавено на 25 Декември 2019, 13.35 од Д.Чапевски
2019-12-25-12-37-31 На тринаесетта Седница на Советот за развој на Источен плански регион што денеска се одржа во Делчево, градоначалниците го усвоија Финансискиот план на Центарот за развој на Источен плански регион за...
Објавено на 24 Декември 2019, 15.01 од Д.Чапевски
2019-12-24-14-03-53  Во делчевското село Разловци во тек е изградба на нова улица која тангира поголем број жители и ќе реши основни проблеми поврзани со патната инфраструктура на жителите селото Разловци. Улицата е...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес920
mod_vvisit_counterВчера2345
mod_vvisit_counterОваа недела920
mod_vvisit_counterПретходна недела17938
mod_vvisit_counterОвој месец40353
mod_vvisit_counterПретходен месец76002
mod_vvisit_counterВкупно3229118

Присутни online: 33
Ваша IP: 18.206.12.79
,
Денес: Јан 19, 2020