Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

 MG_7995_resize

Во просториите на Општина Делчево се одржа инфо ден на програмата Цивика Мобилитас. Цивика Мобилитас е програма за поддршка на граѓанското општество во Македонија, финансирана од Швајцарската агенција за развој (СДЦ), а ја спроведува НИРАС од Данска, Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) од Македонија и Шведскиот институт за јавна администрација (СИПУ) од Шведска.

Повеќе...

Актуелности

m

ПОВИК ЗА УЧЕСТВО ВО ДЕНОВИ НА МЛАДИНСКО ВМРЕЖУВАЊЕ ЗА ОСНОВАЊЕ ЛОКАЛНИ МЛАДИНСКИ СОВЕТИ

Младински образовен форум и Центарот за Меѓукултурен дијалог, заедно со 12 иницијативни одбори за основање на локални младински совети ве повикуваат да земете учество на денови на младинско вмрежување во 12 општини. Овие настани ќе се случуваат во 12те општини кои се дел од проектот „Развој на локални младински политки и локално младинско учество во 12 општини“, поддржан од Европската Унија, а кој има за цел вмрежување на младинските организации во општина Центар, Чаир, Велес, Тетово, Струга, Битола, Кичево, Дебар, Делчево, Кратово, Неготино и Липково, а води кон нивна поголема соработка и поставување на основите за основање на локалните младински совети во овие општнини.

Повеќе...

Актуелности

 

Врз основа на Одлуката за  доделување на стипендии на талентирани ученици во СОУ „М.М.Брицо“, Делчево бр.07-2363/1 од 01.12.2014 („Сл.гласник на Општина Делчево“ бр.29/2014),Комисијата за доделување на стипендии за талентирани ученици, распишува

КОНКУРС
за доделување на стипендии на
талентирани ученици од СОУ „М.М.Брицо“ од II, III и IV година

Повеќе...

Актуелности

konkurs stipendii_baner

Врз основа на Одлуката за доделување на студентски стипендии на студенти кои студираат на државните универзитети во РМ бр.07-2364/1 од 01.12.2014 („Сл.гласник на Општина Делчево“ бр.29/2014), Комисијата за доделување на студентски стипендии на студенти кои постигнале особено висок успех во студирањето, распишува

КОНКУРС
за доделување на 6 стипендии настуденти  кои студираат на државните универзитети во Република Македонијаи кои постигнале особено висок успех во студирањето

Повеќе...

Актуелности

 MG_7952_resize  MG_7365_resize

По санацијата на ударни дупки на три фрекфентни улици во Делчево во месец Септември. Деновиве, согласно програмата за работа на Општина Делчево и градоначалникот Дарко Шехтански во делот за санација и реконструкција на улици и патишта, активно се работи на подготвување за санација на најприоритетни локации и тоа:

Повеќе...

Актуелности

 MG_7934_resize

Есенскиот дел од граѓанската акција  „Ден на дрвото “ 2014,  успешно се спроведе и во општина Делчево. Дефинирана локација на која се изврши пошумување е местото викано Мимишов чукар, над урбана заедница први реон во Делчево, за кое од страна на ЈП „Македонски Шуми“ се обезбедени садници, чемпрез, туи и багрем.

Повеќе...

Актуелности

den na_drvoto

Се известуваат граѓаните на општина Делчево дека утре, Среда (03.12.2014) во Делчево ќе се спроведе есенската акција за пошумување „Ден на дрвото“. Дефинирана локација на која ќе се изврши пошумување согласно насоките од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и ЈП „Македонски Шуми“ е место викано МИМИШЕВ ЧУКАР, кој се наоѓа над урбана заедница први реон во Делчево.

Повеќе...

Актуелности

 MG_7816_resize

Понеделник, 01.12.2014 во наставничката канцеларија во ООУ „Ванчо Прке“-Делчево, со почеток од 14.00 часот Советот на Општина Делчево ја одржа дваесет и втората седница. 

Повеќе...

Актуелности

11

Петок, 28.11.2014 во работниот клуб на Центарот за вработување Делчево се одржа инфо ден на АВРМ на кој свое учество зедоа претставници од Министерството за труд и социјална политика, Општина Делчево, Националниот совет за претприемништво и конкурентност, вработени во Центарот за вработување во Делчево и работодавачи.

Повеќе...

Актуелности

Во понеделник (01.12.2014 година), Советот на Општина Делчево ќе ја одржи Дваесет и втората седница. Седницата ќе се одржи во наставничката канцеларија во ООУ „Ванчо Прке“-Делчево, со почеток во 14.00 часот.

Повеќе...

Актуелности

 

Врз основа на Одлуката за  доделување на стипендии на одлични ученици во СОУ „М.М.Брицо“, Делчево бр.07-2227/1 од 15.11.2014 („Сл.гласник на Општина Делчево“ бр.28/2014),Комисијата за доделување на ученички стипендии, распишува 

КОНКУРС
за доделување на 6 стипендии на
одлични ученици од СОУ „М.М.Брицо“ од II, III и IV година

Повеќе...

Актуелности


Врз основа на Одлуката за доделување настудентски стипендии на студенти кои студираат на државните универзитети во РМ бр.07-2228/1 од 15.11.2014 („Сл.гласник на Општина Делчево“ бр.28/2014), Комисијата за доделување на студентски стипендии, распишува

 КОНКУРС
за доделување на 6 стипендии на
студенти  кои студираат на државните универзитети во Република Македонија 

Повеќе...

Актуелности

 MG_7331_resize  MG_7334_resize

Денес, 26.11.2014 година во присуство на претставници  од Македонскиот  центар за меѓународна соработка предводени од извршниот директор г-дин Димче Митрески и модераторката г-ѓа Кристина Хаџивасилева , претставник од единицата за координација на форуми и претставници од ЕЛС Делчево на чело со градоначалникот Дарко Шехтански беа во посета на новоизградениот парк долж улицата „Кеј на Ослободување“. Со оваа посета официјално се прогласи за завршен проектот за ,,Парковско уредување на дел од Основен проект за уредување на просторот помеѓу ул. ,,Кеј на Ослободување,,  река Брегалница и Спортска сала и река Габровчица во Делчево,,.

Повеќе...

Актуелности

forumi-na-zaednicata


Ве покануваме на последователна, седма  форумска сесија во рамките на програмата Форуми во заедниците што ќе се одржи на 26 ноември  2014 година (среда) со почеток во 13 часот во големата сала на Спомен домот АСНОМ во Делчево.

Повеќе...

Актуелности

 MG_7209_resize

Деновиве екипи на јавното комунално претпријатие Брегалница – Делчево работат на реконструкција и ревитализација на детското игралиште долж улицата Кеј на Ослободување позади црквата Св. Кирил и Методиј во населбата Ново Делчево.

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 20 Јануари 2020, 12.03 од Д.Чапевски
-2020- Врз основа на член 5 од Правилникот за условите, начинот и постапката за доделување на финансиска помош на спортски клубови, спортски здруженија, правни лица во областа на спортот и здруженија на...
Објавено на 19 Јануари 2020, 11.02 од Д.Чапевски
2020-01-19-10-17-32 Васил Панчовски денеска беше најсреќен и највешт и успеа од триесетината момчиња кои се фрлија во студените води на река Брегалница, да го фати светиот крст при церемонијата за осветување на реката...
Објавено на 17 Јануари 2020, 12.58 од Д.Чапевски
2020-01-17-11-59-11   Привршуваат подготовките за чествувањето на православниот христијански празник Св. Богојавление-Водици во Делчево. Почитувајќи ја традицијата, в недела на 19 јануари, празнувањето ќе започне во...
Објавено на 17 Јануари 2020, 09.50 од Д.Чапевски
-msip Повик за поднесување на понуди (ППП) - РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА  МАКЕДОНИЈА ПРОЕКТ ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА ОПШТИНСКИТЕ УСЛУГИ (MSIP)MSIP-NCB-109-19   1.Овој Повик за поднесување на понуди ја следи...
Објавено на 15 Јануари 2020, 11.13 од Д.Чапевски
2020-01-15-10-14-47 Екипи на ЈКП „Брегалница“ деновиве интензивно работат на изградба на крак од одводна канализација во с. Град. Како што истакна директорот на ЈКП „Брегалница“, Стојче Стојковски, изградбата на одводната...
Објавено на 14 Јануари 2020, 13.23 од Д.Чапевски
2020-01-14-12-27-55  Ѕвегорските суроваскари го продолжија живото културно наследство во Пијанец поврзано со Василица. Локалниот обичај под маски или театарот на отворено во кој главните ликови, невестата и...
Објавено на 14 Јануари 2020, 11.08 од Д.Чапевски
2020----- Градоначалникот на Општина Делчево Горан Трајковски на денешната прес-конференција информираше дека во Делчево, 2020 година ќе биде година на инфраструктурна офанзива со која се решаваат децениски...
Објавено на 14 Јануари 2020, 10.26 од Д.Чапевски
2020-01-14-09-28-12 Новогодишно украсената елка поставена во паркот кај Езерцата во Делчево, на Стара нова година  беше мета на вандали. Денеска , полуизгорена, таа сведочеше за односот на поединци кон општинскиот...
Објавено на 14 Јануари 2020, 10.01 од Д.Чапевски
2020-01-14-09-02-45 Општина Делчево денеска го објави Јавниот повик за доделување финансиска помош на здруженија на граѓани од Општина Делчево за 2020 година. Годинава во Буџетот на Општина Делчево се предвидени 400.000...
Објавено на 13 Јануари 2020, 08.21 од Д.Чапевски
2020-01-14-07-24-00 Комисијата за доделување ученички стипендии ја утврди листата  ученици кои ќе добиваат ученички стипендии за учебната 2019/2020 година по  повторениот Конкурс за доделување ученички стипендии...
Објавено на 13 Јануари 2020, 07.54 од Д.Чапевски
-2020-    Врз основа на член 27 од Правилникот за условите, начинот и постапкатаза доделување на финансиска помош на спортски клубови, спортски здруженија, правни лица во областа на спортот и...
Објавено на 10 Јануари 2020, 15.20 од Д.Чапевски
2020-01-10-13-41-32  Советот на Општина Делчево на редовната 34 Седница ја донесе Стратегијата за надворешна комуникација за период 2020-2024 година со што Општина Делчево се запиша како прва општина од крајниот исток...
Објавено на 10 Јануари 2020, 07.54 од Д.Чапевски
-34- 34. седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 10.01.2020 (петок) во 14:00 часот во Мултимедијалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ...
Објавено на 08 Јануари 2020, 13.28 од Д.Чапевски
2020-01-08-12-41-01  На 1 јануари во 10, 25 ч во штипската болница се роди првиот жител на Делчево во 2020 година. Новороденчето го носи името Нино и е прво дете во семејството на Наталија и Горан Илиевски од с....
Објавено на 31 Декември 2019, 12.40 од Д.Чапевски
2019-12-31-11-42-09 Делчево ќе гради партнерство со реонот Младост кој припаѓа на еден од најголемите црноморски градови во Бугарија и трет по големина во земјата, Варна. Ова беше договорено денеска на првата...
Објавено на 31 Декември 2019, 11.20 од Д.Чапевски
2019-12-31-10-23-11 Почитувани сограѓани, Ги броиме последните часови од старата година, кога вообичаено, се прави резиме на годината што изминува. Во старата, одговоривме на дел од потребите на граѓаните, цврсто работиме...
Објавено на 27 Декември 2019, 12.31 од Д.Чапевски
2019-12-27-12-34-17  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, денеска додели илјада новогодишни пакетчиња на децата од детската градинка „Весели цветови“, пониските...
Објавено на 27 Декември 2019, 08.18 од Д.Чапевски
-2020-    Согласно член 2 точка 8 од Законот за буџети, буџетот на општината претставува годишен план на вкупните приходи и други приливи и одобрени средства и се состои oд основен буџет, буџет на...
Објавено на 26 Декември 2019, 17.01 од Д.Чапевски
2019-12-26-14-23-53     Советниците на Општина Делчево на денешната Седница го изгласаа Буџетот на Општина Делчево за 2020 кој изнесува 336.995.000 денари, додека Основниот буџет е проектиран во износ од...
Објавено на 26 Декември 2019, 13.34 од Д.Чапевски
2019-12-26-12-35-36 По спроведената јавна набавка, Општина Делчево денеска го склучи  Договорот за „Изградба на придружни и услужни објекти на гробишта мртовечница-КАПЕЛА со ладилник и помошни простории во Делчево“ со...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес217
mod_vvisit_counterВчера1424
mod_vvisit_counterОваа недела3088
mod_vvisit_counterПретходна недела17775
mod_vvisit_counterОвој месец44712
mod_vvisit_counterПретходен месец76002
mod_vvisit_counterВкупно3233477

Присутни online: 45
Ваша IP: 3.95.139.100
,
Денес: Јан 22, 2020