Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

Pokana razlovecko_1_resize

Градоначалникот на Општина Делчево Дарко Шехтански и Претседателот на Советот на Општина Делчево Драган Христов ги покануваат сите граѓани на манифестацијата за одбележување на 138 годишнината од Разловечкото востание.

Програмата за одбележување на настанот е следна:

Повеќе...

Актуелности

IMG 3053_resize

Во петок 09.05.2014 година со почеток во 11.00 часот во Делчево беше одбележана 69 годишнината од победата над фашизмот и Денот на Европа.

IMG 3046_resize IMG 3055_resize

IMG 3057_resize IMG 3058_resize

IMG 3059_resize IMG 3063_resize

По овој повод делегации на ЕЛС Делчево, Советот на Општина Делчево, претставници од политички партии и здруженија на граѓани положија букети со свежо цвеќе пред споменикот на паднатите борци од НОВ во центарот на градот.

Од страна на членовите на КУД "Гоце Делчев" од Делчево беше прочитан пригоден реферат за значењето на 9-ти Мај во интарнационални и национални рамки, како и придобивките од идеите за обединета Европа во современите општествени односи.

Актуелности

По повод одбележувањето на годишнината од Разловечкото Востание Општина Делчево и Градоначалникот Дарко Шехтански, објавуваат наградни конкурси и тоа:

Повеќе...

Актуелности

По повод одбележувањето на "24 мај- Св.Кирил и Методиј: покровители и просветители на општина Делчево", Општина Делчево и Градоначалниот Дарко Шехтански објавуваат наградни конкурси и тоа:

Повеќе...

Актуелности

Денес, 05.04.2014 со почеток во 10.30 часот пред споменикот на великанот и апостолот на македонското револуционерно движење Гоце Делчев со пригодна програма свечено беше одбележана 111 годишнината од неговата прерана смрт.

Повеќе...

Актуелности

Почитувани сограѓани,

Оваа година се навршуваат 111 години од смртта на големиот македонски револуционер, апостол на македонското револуционерно движење  - Гоце Делчев.По тој повод Градоначалникот на Општина Делчево г-дин Дарко Шехтански и Претседателот на Советот на општина Делчево г-дин Драган Христов ги покануваат сите граѓани, институции, правни субјекти и организации од општината и пошироко заедно да му оддадеме почит пред споменикот во центарот на градот.

Повеќе...

Актуелности

Во фоајето на спомен домот АСНОМ во Делчево, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден во вторник 22.04.2014 се одржа традиционалната Велигденска изложба во организација на основното општинско училиште „Св. Климент Охридски“.

Повеќе...

Актуелности

По повод големиот христијански празник Велигден, се одржа традиционалната „Велигденска изложба 2014“ во салата на спомен домот АСНОМ – Делчево (17.04.2014).

Повеќе...

Актуелности

На ден 11 Април во ООУ „Свети Кирил и Методиј“ во Македонска Каменица се одржа општинскиот натпревар „Детски семафор 2014“ на кој учествуваа екипи од Општинските основни училишта „Св.Климент Охридски“ и „Ванчо Прќе“ од општина Делчево и ООУ „Свети Кирил и Методиј“ од општина Македонска Каменица во придружба на своите ментори-наставници.

Повеќе...

Актуелности

 

За поголемо превентивно делување во сообраќајот Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата Делчево донесе Програма за спроведување на кампањата „Недела за безбедност на пешаците во сообраќајот“ во периодот од 01 до 07 Април на подрачјето на општина Делчево.

Повеќе...

Актуелности

Почитувани сограѓани општина Делчево Ве поканува на  традиционалната Велигденска изложба 2014 која ќе се одржи на 17.04.2014 година во салата на спомен домот АСНОМ – Делчево. Како и секоја година прославата се организира во соработка со локалните училишта ООУ „Ванчо Прке“, ООУ „Св. Климент Охридски“, СОУ „М.М Брицо“ и детската градинка „Весели цветови“.

Повеќе...

Актуелности

 По повод Меѓународниот ден на Ромите - 8ми април во Малата концертна сала во Спомен домот АСНОМ беше одржана Свечена Академија во организација на НВО „КХАМ“ . 

Повеќе...

Актуелности

konkurs

По повод 22 мај, Светскиот  ден на биолошката разновидност,

Програмата за зачувување на природата во Македонија објавува

Повеќе...

Актуелности

Градоначалникот на Општина Делчево

 

О Б Ј А В У В А

Барање за добивање на Б-Дозвола за усогласување со  оперативен план

 Согласно член 134, член 135 и член 136 од Законот за животната средина (“Службен весник на РМ“ бр. 53/05, 81/05, 24/07, 159/08 ,83/09, 47/10, 124/10,  51/11, 123/12 и 44/13), до градоначалникот на Општина Делчево доставено е барање за Б-Дозвола за усогласување со оперативен план ( УП 1 бр. 12-186 од 31.03.2014 год.)

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 21 Август 2019, 07.56 од Д.Чапевски
2019-08-21-07-03-15 Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и мерки за...
Објавено на 20 Август 2019, 08.15 од Д.Чапевски
-7- Денес имаме убави вести за Општина Делчево од Министерството за Финансии , ќе се реконструираат улиците „Вера Јоциќ“, „Маршал Тито“ и улица 7 во населба СРЦ Денеска во Министерството за финансии со...
Објавено на 16 Август 2019, 08.23 од Д.Чапевски
2019-08-21-07-26-49 Започнуваат градежните работи за рехабилитација на транзитниот булевар „Македонија“ во Делчево со што, конечно, државниот пат А3 кој поминува низ Делчево, ќе добие лик на современа сообраќајница,...
Објавено на 09 Август 2019, 22.49 од Д.Чапевски
2019-08-09-22-15-05 Илјадници гости дел од спектакуларниот концерт на незаменливата Данијела Мартиновиќ и на предгрупите Дикато бенд и Троја бенд. Крајот на забавата го означија делчевците од The...
Објавено на 09 Август 2019, 14.14 од Д.Чапевски
2019-08-09-13-17-34   Ѕвездата на вечерта, Данијела Мартиновиќ, пристигна во Делчево. Првата средба ја имаше со градоначалникот на Делчево, Горан Трајковски, на која Трајковски ја запозна гостинката со спецификите на...
Објавено на 09 Август 2019, 12.52 од Д.Чапевски
-3- Изведувачот ГРАНИТ АД Скопје на ден 12.08.2019 година (понеделник) ќе започне со изведување градежни работи во рамки на рехабилитацијата на делницата од магистралниот пат А3 низ градот Делчево,...
Објавено на 09 Август 2019, 06.52 од Д.Чапевски
2019-08-09-06-19-20   Илјадници посетители од Делчево, Виница, околните општини, иселеници од регионот и гости од соседна Бугарија беа дел од новото издание на „Голачките фолклорни средби“ што се одржа синоќа покрај...
Објавено на 08 Август 2019, 14.06 од Д.Чапевски
-20192020 Општина Делчево објави Јавна набавка за превоз на ученици за сите образовни институции во Делчево за учебната 2019/2020 г. Јавната набавка на услуги ,,Превоз на ученици од СОУ „Методи Митевски Брицо“...
Објавено на 07 Август 2019, 16.36 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-40-02 Со цел поголема безбедност во сообраќајот во Делчево и на Голак, а во пресрет на централните настани од манифестацијата „Делчевско лето 2019“ кога се очекуваат поголем број гости, денеска претставници...
Објавено на 07 Август 2019, 16.28 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-30-09 Општина Делчево ги известува граѓаните дека на 8 август од 2 часот по полноќ  ќе спроведе наменско прскање против комарци и други инсекти кои се потенцијална опасност од преносливи заразни болести....
Објавено на 07 Август 2019, 12.15 од Д.Чапевски
2019-08-07-11-18-29 Во старата прочистителна станица во село Тработивиште од каде се преработува водата за пиење за Делчево и околните села, за прв пат по 25 години се поставува активен јаглен, а исто така и прв пат...
Објавено на 07 Август 2019, 11.25 од Д.Чапевски
2019-08-07-10-28-48   Екипи на ЈПКД „Брегалница“ од Делчево ги уредуваат јавните површини и работат на санација на оштетената урбана опрема во градскиот парк во пресрет на централните настани од „Делчевско лето“. Се...
Објавено на 06 Август 2019, 12.03 од Д.Чапевски
2019-08-06-11-05-39 Општина Дечево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност за ден 9-ти август 2019 година во градскиот парк во Делчево за време на одржување на концертите во рамките на „Делчевско лето“...
Објавено на 06 Август 2019, 11.21 од Д.Чапевски
2019-08-06-10-22-15 Екипи на ЈПКД „Брегалница“ со поддршка на ТППЕ Делчево извршија чистење на Голак.  Акцијата која беше во организација на Општина Делчево ги опфати локациите кои се најпосетувани од туристите и...
Објавено на 05 Август 2019, 11.57 од Д.Чапевски
2019-08-05-11-00-42  Општина Делчево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност на планината Голак на 8 август, а по повод традиционалните „Голачки Фолклорни средби“. Локациите се наоѓаат на следните...
Објавено на 05 Август 2019, 10.11 од Д.Чапевски
2019-08-05-09-13-43  Претставникот од ПСК „Голак“ од Делчево, Љупчо Чучуковски кој беше дел од експедицијата „Трилогија Алпи 2019“ ги развеја општинското и македонското знаме на највисоките врвови на...
Објавено на 05 Август 2019, 06.51 од Д.Чапевски
2019-08-05-06-09-05   Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и...
Објавено на 02 Август 2019, 09.46 од Д.Чапевски
2019-08-02-08-53-12   Со пригодна свеченост, Општина Делчево денеска ги одбележа двата Илиндена, 116 години од Илинденското востание и 75 години од Првото заседание на АСНОМ. Одбележувањето се одвиваше пред спомен-...
Објавено на 31 Јули 2019, 12.04 од Д.Чапевски
2019-07-31-11-05-59 Осум екипи од цела Македонија ќе се натпреваруваат на Ноќниот турнир во баскет кој започнува вечерва од 19 ч на спортските терени од ООУ „Ванчо Прке“ во Делчево. Претседателот на Советот на млади на...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1574
mod_vvisit_counterВчера1752
mod_vvisit_counterОваа недела10014
mod_vvisit_counterПретходна недела16534
mod_vvisit_counterОвој месец51055
mod_vvisit_counterПретходен месец58421
mod_vvisit_counterВкупно2889519

Присутни online: 21
Ваша IP: 34.238.189.171
,
Денес: Авг 23, 2019