Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

 MG_6200_resize

Среда, 09.10.2014 година во салата за состаноци во новата зграда на Полициската Станица во Делчево, Советодавната група граѓани на Општина Делчево оддржа состанок на чиј дневен ред беа презентирани Законот за заштита од пушењето и Законот за Јавна чистота.  На присутните граѓани и сопственици на угостителски објекти од градот Делчево им беа презентирани целите и обврските кои произлегуваат од овие два закони.

Повеќе...

Актуелности

Во рамки на проектот „Соработка помеѓу полицијата и локалното население“ имплементиран од страна на ОБСЕ - Мисијата во Скопје, преку Одделението за соработка со полицијата и локалното население, кој се имплементира на територијата на Република Македонија на 08.10.2014 година (среда) во 14:00 часот во салата за состаноци во новата зграда на Полициската Станица во Делчево, Советодавната група граѓани на Општина Делчево ќе оддржи состанок со следниот:

Дневен ред

Повеќе...

Актуелности

 MG_6192_resize 

Понеделник, 06.10.2014 година, потпишан е договорот за набавка на работи ,,Парковско уредување на дел од Основен проект за уредување на просторот помеѓу ул. Кеј на Ослободување  река Брегалница и Спортска сала и река Габровчица во Делчево,, помеѓу Општина Делчево и економски оператор (,,СД-ТРАНС,, ДООЕЛ Славе с.Звегор, Делчево) кој е добитник на тендер по јавно одржана аукција.

Повеќе...

Актуелности

 MG_6161_resize

02.10.2014 година во Општина Македонска Каменица со почеток од 13:00 часот се одржа шестата финална форумска сесија од програмата „Форуми во заедницата“ на општините Делчево и Македонска Каменица, подржана од Македонскиот центар за меѓународна соработка и финансирана од  Швајцарската агенција за развој.

Повеќе...

Актуелности

 MG_6103_resize  MG_6110_resize

Денес, 01.10.2014 година, како што беше најавено пред 10-15 дена започна асфалтирањето на новата улица во село Габрово. Станува збор за улица која се протега на потегот лево од селската џамија долж селскиот ендек. Во моментот на терен покрај приватната фирма која ги изведува градежните работи, се градоначалникот Дарко Шехтански, вработени во одделението за урбанизам и фирмата која го врши надзорот на работите на терен.

Повеќе...

Актуелности

20140930 121716_resize

30.09.2014 година, Вторник во фоајето на Спомен-домот АСНОМ во Делчево се одржа деветнаесеттата седница на Советот на Општина Делчево. На седницата беа предложени и разгледани 17 точки од дневниот ред од кои 16 беа усвоени. Со ист број на гласови 7 за и 7 против, не беше усвоена Предлог – заклучокот за усвојување на Годишнио извештај за работата на ООУ„Климент Охридски“ Делчево за 2014/2014 година.

Повеќе...

Актуелности

a c

Вчера, вторник (30.09.2014 година) во село Разловци се изврши ревитализација на улица во с. Разловци. Градоначалникот Дарко Шехтански и екипи од одделението за  урбанизам, заштита на животна средина, комунални дејности, сообраќај и локален економски развој беа на терен да го проверат текот на асфалтирањето.

Повеќе...

Актуелности

Денес, 30.09.2014 година (вторник) ќе се оддржи Деветнаесетатта седница на Советот на Општина Делчево, седницата ќе се оддржи во салата на Спомен-домот „АСНОМ“-Делчево, со почеток во 12.00 часот.

За седницата е предложен следниот

Повеќе...

Актуелности

До жителите на село Габрово

Известување

Почитувани, ги известуваме жителите на село Габрово дека во среда 01.10.2014 год. во периодот од 08.00 h до 18.00 h ќе се врши асфалтирање на новата улица од страна на фирмата изведувач.

За таа цел потребно е на централната улица во селото на потегот од селските гробишта до џамијата да не се врши паркирање на индивидуални моторни возила поради обезбедување на неопходната сообраќајна проточност за камионите со асфалт.

Ве замолуваме за разбирање.

Со почит,

ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО

Актуелности

4c 4a

Викендов во Општина Делчево се одржаа низа настани и манифестации кои се директно поврзани со културата и традицијата од пијанечкиот крај. Во петок вечер се одржа меѓународниот фестивал на афоризам и карикатура „Пијанец 2014“ на кој учество зедоа преку 80 автори од земјата и светот творејќи на тема „Зелено, зелено“, а воедно на настанот присуствуваа реномирани гости, бардови на македонскиот и светскиот хумор и сатира. 

Во саботата (27.09.2014) по втор пат на платото пред Спомен-домот АСНОМ во Делчево се одржа манифестацијата „Пијанечки денови на сливата 2014“.  Овој настан прераснува во традиција и е во директна корелација со историјата и традицијата на пијанечко-малешевскиот крај,  кој уште од памтивек е познат и со главна одлика на одгледувањето и призводството на слива и производи од слива.

Повеќе...

Актуелности

 MG_5683_resize  MG_5785_resize

Општина Делчево вечерва претставуваше епицентар на балканската и светската карикатура и афоризам. Во фоајето на Спомен-домот АСНОМ во Делчево со почеток од 19.30 часот се одржа третиот по ред меѓународен фестивал на карикатура и афоризам "Пијанец 2014" кој е во организација на Општина Делчево и Градоначалникот Дарко Шехтански. Настанот се организираше по претоходно објавениот меѓународен конкурс за карикатура и афоризам на тема „Зелено,зелено“ на кој учество зедоа над 80 автори од цел свет.

Повеќе...

Актуелности

Врз основа на член 65 Став (6) од Законот за животна средина  (,,Службен весник на Република Македонија,,бр.53/05,, 81/05, 24/07, 159/08, 83/09, 124/10,  51/11, 48/10, 123/12, 93/13, 183/13  и 42/14) и одлука за спроведување на стратегиска отцена  донесена од Градоначалникот на Општина Делчево за планскиот документ Проект за инфраструктура за изградба на ски центар Голак доставено е: Oдлука за спроведување на стратегиска отцена и SEAForma за Проект за инфраструктура за изградба на ски центар Голак.

Повеќе...

Актуелности

 

 MG_5536_resize

Денес, 25.09.2014 година на Градскиот плоштад во Општина Македонска Каменица се одржа значаен настан кој е резултат на безрезервната  меѓуопштинска соработка на двете општини Делчево и Македонска Каменица, како и соработката на општините со Швајцарската агенција за развој и соработка (SDC) и Македонскиот центар за меѓународни соработка(МЦМС).

Повеќе...

Актуелности

plakat sliva

Општина Делчево и оваа година традиционално по втор пат ја организира манифестацијата „Пијанечки денови на сливата 2014“ во функција на туристичка понуда на регионот . Манифестацијата ќе се одржи на 26 и 27 септември во Делчево.

Повеќе...

Актуелности

vozilo

Во четврток (25.09.2014) со почеток од 11.30 часот, на Градскиот плоштад во Македонска Каменица ќе се оддржи свечено примопредавање на новите возила за собирање на смет за општините Делчево и Македонска Каменица.
На свеченото примопредавање на возилата, покрај градоначалниците на двете општини, г-дин Дарко Шехтански и д-р Дарко Митевски ќе присуствува и Амбасадорот на Швајцарија во Република Македонија г-дин Стефано Лазарото.

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 22 Јануари 2020, 14.50 од Д.Чапевски
------12-- Општина Делчево денеска објави Поедноставена отворена постапка за јавна набавка на работи за изградба на улици, пристапни патеки и тротоари во Општина Делчево. По јавната набавка на работи отворањето...
Објавено на 20 Јануари 2020, 12.03 од Д.Чапевски
-2020- Врз основа на член 5 од Правилникот за условите, начинот и постапката за доделување на финансиска помош на спортски клубови, спортски здруженија, правни лица во областа на спортот и здруженија на...
Објавено на 19 Јануари 2020, 11.02 од Д.Чапевски
2020-01-19-10-17-32 Васил Панчовски денеска беше најсреќен и највешт и успеа од триесетината момчиња кои се фрлија во студените води на река Брегалница, да го фати светиот крст при церемонијата за осветување на реката...
Објавено на 17 Јануари 2020, 12.58 од Д.Чапевски
2020-01-17-11-59-11   Привршуваат подготовките за чествувањето на православниот христијански празник Св. Богојавление-Водици во Делчево. Почитувајќи ја традицијата, в недела на 19 јануари, празнувањето ќе започне во...
Објавено на 17 Јануари 2020, 09.50 од Д.Чапевски
-msip Повик за поднесување на понуди (ППП) - РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА  МАКЕДОНИЈА ПРОЕКТ ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА ОПШТИНСКИТЕ УСЛУГИ (MSIP)MSIP-NCB-109-19   1.Овој Повик за поднесување на понуди ја следи...
Објавено на 15 Јануари 2020, 11.13 од Д.Чапевски
2020-01-15-10-14-47 Екипи на ЈКП „Брегалница“ деновиве интензивно работат на изградба на крак од одводна канализација во с. Град. Како што истакна директорот на ЈКП „Брегалница“, Стојче Стојковски, изградбата на одводната...
Објавено на 14 Јануари 2020, 13.23 од Д.Чапевски
2020-01-14-12-27-55  Ѕвегорските суроваскари го продолжија живото културно наследство во Пијанец поврзано со Василица. Локалниот обичај под маски или театарот на отворено во кој главните ликови, невестата и...
Објавено на 14 Јануари 2020, 11.08 од Д.Чапевски
2020----- Градоначалникот на Општина Делчево Горан Трајковски на денешната прес-конференција информираше дека во Делчево, 2020 година ќе биде година на инфраструктурна офанзива со која се решаваат децениски...
Објавено на 14 Јануари 2020, 10.26 од Д.Чапевски
2020-01-14-09-28-12 Новогодишно украсената елка поставена во паркот кај Езерцата во Делчево, на Стара нова година  беше мета на вандали. Денеска , полуизгорена, таа сведочеше за односот на поединци кон општинскиот...
Објавено на 14 Јануари 2020, 10.01 од Д.Чапевски
2020-01-14-09-02-45 Општина Делчево денеска го објави Јавниот повик за доделување финансиска помош на здруженија на граѓани од Општина Делчево за 2020 година. Годинава во Буџетот на Општина Делчево се предвидени 400.000...
Објавено на 13 Јануари 2020, 08.21 од Д.Чапевски
2020-01-14-07-24-00 Комисијата за доделување ученички стипендии ја утврди листата  ученици кои ќе добиваат ученички стипендии за учебната 2019/2020 година по  повторениот Конкурс за доделување ученички стипендии...
Објавено на 13 Јануари 2020, 07.54 од Д.Чапевски
-2020-    Врз основа на член 27 од Правилникот за условите, начинот и постапкатаза доделување на финансиска помош на спортски клубови, спортски здруженија, правни лица во областа на спортот и...
Објавено на 10 Јануари 2020, 15.20 од Д.Чапевски
2020-01-10-13-41-32  Советот на Општина Делчево на редовната 34 Седница ја донесе Стратегијата за надворешна комуникација за период 2020-2024 година со што Општина Делчево се запиша како прва општина од крајниот исток...
Објавено на 10 Јануари 2020, 07.54 од Д.Чапевски
-34- 34. седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 10.01.2020 (петок) во 14:00 часот во Мултимедијалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ...
Објавено на 08 Јануари 2020, 13.28 од Д.Чапевски
2020-01-08-12-41-01  На 1 јануари во 10, 25 ч во штипската болница се роди првиот жител на Делчево во 2020 година. Новороденчето го носи името Нино и е прво дете во семејството на Наталија и Горан Илиевски од с....
Објавено на 31 Декември 2019, 12.40 од Д.Чапевски
2019-12-31-11-42-09 Делчево ќе гради партнерство со реонот Младост кој припаѓа на еден од најголемите црноморски градови во Бугарија и трет по големина во земјата, Варна. Ова беше договорено денеска на првата...
Објавено на 31 Декември 2019, 11.20 од Д.Чапевски
2019-12-31-10-23-11 Почитувани сограѓани, Ги броиме последните часови од старата година, кога вообичаено, се прави резиме на годината што изминува. Во старата, одговоривме на дел од потребите на граѓаните, цврсто работиме...
Објавено на 27 Декември 2019, 12.31 од Д.Чапевски
2019-12-27-12-34-17  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, денеска додели илјада новогодишни пакетчиња на децата од детската градинка „Весели цветови“, пониските...
Објавено на 27 Декември 2019, 08.18 од Д.Чапевски
-2020-    Согласно член 2 точка 8 од Законот за буџети, буџетот на општината претставува годишен план на вкупните приходи и други приливи и одобрени средства и се состои oд основен буџет, буџет на...
Објавено на 26 Декември 2019, 17.01 од Д.Чапевски
2019-12-26-14-23-53     Советниците на Општина Делчево на денешната Седница го изгласаа Буџетот на Општина Делчево за 2020 кој изнесува 336.995.000 денари, додека Основниот буџет е проектиран во износ од...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес500
mod_vvisit_counterВчера2158
mod_vvisit_counterОваа недела5529
mod_vvisit_counterПретходна недела17775
mod_vvisit_counterОвој месец47153
mod_vvisit_counterПретходен месец76002
mod_vvisit_counterВкупно3235918

Присутни online: 41
Ваша IP: 3.227.2.246
,
Денес: Јан 23, 2020