Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности


Се известуваат жителите на Месна Заедница ,,Звегорска Река,, дека на ден 02.12.2013 г со почеток од 18часот, во просториите на спомен дом АСНОМ во Делчево, ќе се одржи  Собир на граѓани и Совет на Заедницата со следниот

Д Н Е В Е Н    Р Е Д

1. Верификација на досегашната работа на Советот на Заедницата и избор на ново раководство на МЗ "Звегорска Река"

2. Утврдување на приоритетите во Заедницата за 2014   година;

3. Разно.

Место:Спомен дом АСНОМ

Претседател на МЗ,,З.Река,,

Боре Цеков

Актуелности

Ги известуваме граѓаните на населбата Стар Расадник во Делчево дека во петок 22.11.2013 година во просториите на Општина Делчево се одржа првата конститутивна седница за формирање на урбана заедница на оваа населба. Притоа од страна на присутните граѓани беше избран Советот на Урбаната заедница како и Претседател на ова локално работно тело.

Повеќе...

Актуелности

Ја известуваме јавноста дека петтата меѓуопштинска форумска сесија во рамки на меѓуопштинскиот форум на општините Делчево и Македонска каменица е закажана за 28/11/2013г. ( четврток ) во 13 часот. 

Форумската сесија ќе се одржи во општина Македонска Каменица, во ресторанот Саса во центарот на градот. За граѓаните од општина Делчево ќе има организиран бесплатен превоз за одење и враќање назад. Тргнувањето ќе биде во 12 часот од паркингот на општина Делчево.

Ги покануваме сите заинтересирани граѓани на нашата општина да присуствуваат и да бидат дел од оваа петта форумска сесија, на која што ќе се гласа и ќе се избере најприоритетниот предлог - проект кој што во иднина ќе биде реализиран !!!

Меѓуопштинскиот форум на овие наши две општини се реализира во соработка со Швајцарската агенција за развој. Општина Делчево учествува со 1.700.000.00 а вкупниот буџет за реализација изнесува 6.800.000,00 денари.

Актуелности

Во петок 22.11.2013 година со почеток во 18.00 часот во Спомен домот АСНОМ  ке се одржи конститутивна седница на новиот совет на Урбаната заедница на населбата Стар Расадник.

Ги повикуваме сите жители на оваа Урбана заедница да присуствуваат на овој состанок со што ке се изберат членовите на советот, како и Претседателот на самата урбана заедница.

Актуелности

IMG 3308_resize

Денес се одржа пригодна свеченост по повод ставањето на камен тмелникот на четирите нови простории кои ќе бидат дел од Детската градинка „Весели Цветови“ во Делчево.

Повеќе...

Актуелности

Ги информираме граѓаните на Општина Делчево дека во среда со почеток во 12.00 часот на пригодна свеченост ке биде поставен камен темелник на четири нови простории при Детската градинка Весели Цветови.

Повеќе...

Актуелности

Ги покануваме сите граѓани на Општина Делчево да присуствуваат на големиот традиционален собор по повод празникот Св. Архангел Михаил кој секоја година се одржува кај истоимената црква во село Драмче на 21.11. година.

Повеќе...

Актуелности

quiz cards

Во петок (15.11.2013 година) во Делчево  во просториите на ООУ Св.Климент Охридски Делчево се одржа 29-тиот општински противпожарен квиз натпревар за учениците од основните и средните училишта.

Повеќе...

Актуелности

DSC 0021_resize

За одбележување на Светскиот ден и сеќавање на жртвите од сообраќјни незгоди 17 Ноември во ЕЛС Делчево се одржа работилница на тема „Како до помалку сообраќајни незгоди“ на која присуствуваа претставници од ЕЛС Делчево, Авто школи, Основни и средни училишта, медиуми, шумска полиција, Центар за управување со кризи и Дирекција за заштиота и спасување и ЈП Македонија.

Повеќе...

Актуелности

DSC 0005_resize

Во петок 15.11.2013 година во Делчево се одржа 14-та седница на Надзорниот и Извршниот одбор на Здружението на комунални инспектори на Република Македонија.

Повеќе...

Актуелности

 

Ги известуваме граѓаните на Општина Делчево дека од вчера 14.11.2013 година започнаа градежните активности за Продолжување на изградба на колектор за отпадни води за град Делчево од десна страна на р.Брегалница на потег Делчево-Сервисна зона-Долни Бавчи –ФАЗА 1.

Повеќе...

Актуелности

Врз основа на член 50 од Законот за локална самоуправа (,,Сл.весник на РМ,,бр.5/02) и член 3 од Уредбата за учество на јавноста во текот на изработка на прописи и акти како и планови и програми од областа на животната средина (,,Сл.весник на РМ,, бр147/08), Градоначалникот на општина Делчево го издава следното:

Повеќе...

Актуелности

Pokana so_programa1_resize

Во четврток 21.11.2013 година на празникот Св.Архангел Михаил  ке се одржи традиционалниот голем народен собир кај црквата посветена на овој светец во с.Драмче. 

Повеќе...

Актуелности

Општина Делчево по повод 17 Ноември-Светскиот ден за одбележување и сеќавање на жртвите во сообраќајни незгоди активно со свои активности се вклучува во борбата за подигање на свеста и превенција против  евидентната појава на сообраќајни незгоди на нашите патишта.

Повеќе...

Актуелности

Се известуваат членовите на Советот на Општина Делчево и јавноста дека 8-мата седница на Советот на Општина Делчево која беше закажана за 15.11.2013 година, со почеток во 14.00 часот се одлага за 22.11.2013 година, со почеток во 14.00 часот.

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 09 Август 2019, 22.49 од Д.Чапевски
2019-08-09-22-15-05 Илјадници гости дел од спектакуларниот концерт на незаменливата Данијела Мартиновиќ и на предгрупите Дикато бенд и Троја бенд. Крајот на забавата го означија делчевците од The...
Објавено на 09 Август 2019, 14.14 од Д.Чапевски
2019-08-09-13-17-34   Ѕвездата на вечерта, Данијела Мартиновиќ, пристигна во Делчево. Првата средба ја имаше со градоначалникот на Делчево, Горан Трајковски, на која Трајковски ја запозна гостинката со спецификите на...
Објавено на 09 Август 2019, 12.52 од Д.Чапевски
-3- Изведувачот ГРАНИТ АД Скопје на ден 12.08.2019 година (понеделник) ќе започне со изведување градежни работи во рамки на рехабилитацијата на делницата од магистралниот пат А3 низ градот Делчево,...
Објавено на 09 Август 2019, 06.52 од Д.Чапевски
2019-08-09-06-19-20   Илјадници посетители од Делчево, Виница, околните општини, иселеници од регионот и гости од соседна Бугарија беа дел од новото издание на „Голачките фолклорни средби“ што се одржа синоќа покрај...
Објавено на 08 Август 2019, 14.06 од Д.Чапевски
-20192020 Општина Делчево објави Јавна набавка за превоз на ученици за сите образовни институции во Делчево за учебната 2019/2020 г. Јавната набавка на услуги ,,Превоз на ученици од СОУ „Методи Митевски Брицо“...
Објавено на 07 Август 2019, 16.36 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-40-02 Со цел поголема безбедност во сообраќајот во Делчево и на Голак, а во пресрет на централните настани од манифестацијата „Делчевско лето 2019“ кога се очекуваат поголем број гости, денеска претставници...
Објавено на 07 Август 2019, 16.28 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-30-09 Општина Делчево ги известува граѓаните дека на 8 август од 2 часот по полноќ  ќе спроведе наменско прскање против комарци и други инсекти кои се потенцијална опасност од преносливи заразни болести....
Објавено на 07 Август 2019, 12.15 од Д.Чапевски
2019-08-07-11-18-29 Во старата прочистителна станица во село Тработивиште од каде се преработува водата за пиење за Делчево и околните села, за прв пат по 25 години се поставува активен јаглен, а исто така и прв пат...
Објавено на 07 Август 2019, 11.25 од Д.Чапевски
2019-08-07-10-28-48   Екипи на ЈПКД „Брегалница“ од Делчево ги уредуваат јавните површини и работат на санација на оштетената урбана опрема во градскиот парк во пресрет на централните настани од „Делчевско лето“. Се...
Објавено на 06 Август 2019, 12.03 од Д.Чапевски
2019-08-06-11-05-39 Општина Дечево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност за ден 9-ти август 2019 година во градскиот парк во Делчево за време на одржување на концертите во рамките на „Делчевско лето“...
Објавено на 06 Август 2019, 11.21 од Д.Чапевски
2019-08-06-10-22-15 Екипи на ЈПКД „Брегалница“ со поддршка на ТППЕ Делчево извршија чистење на Голак.  Акцијата која беше во организација на Општина Делчево ги опфати локациите кои се најпосетувани од туристите и...
Објавено на 05 Август 2019, 11.57 од Д.Чапевски
2019-08-05-11-00-42  Општина Делчево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност на планината Голак на 8 август, а по повод традиционалните „Голачки Фолклорни средби“. Локациите се наоѓаат на следните...
Објавено на 05 Август 2019, 10.11 од Д.Чапевски
2019-08-05-09-13-43  Претставникот од ПСК „Голак“ од Делчево, Љупчо Чучуковски кој беше дел од експедицијата „Трилогија Алпи 2019“ ги развеја општинското и македонското знаме на највисоките врвови на...
Објавено на 05 Август 2019, 06.51 од Д.Чапевски
2019-08-05-06-09-05   Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и...
Објавено на 02 Август 2019, 09.46 од Д.Чапевски
2019-08-02-08-53-12   Со пригодна свеченост, Општина Делчево денеска ги одбележа двата Илиндена, 116 години од Илинденското востание и 75 години од Првото заседание на АСНОМ. Одбележувањето се одвиваше пред спомен-...
Објавено на 31 Јули 2019, 12.04 од Д.Чапевски
2019-07-31-11-05-59 Осум екипи од цела Македонија ќе се натпреваруваат на Ноќниот турнир во баскет кој започнува вечерва од 19 ч на спортските терени од ООУ „Ванчо Прке“ во Делчево. Претседателот на Советот на млади на...
Објавено на 29 Јули 2019, 13.41 од Д.Чапевски
2019-07-29-12-43-20 Општина Делчево денеска објави Поедноставена отворена постапка за набавка на работи „Изградба на дел од локален пат Л-10 отклон од пат М-5 (нова ознака А3)- Илиово-Турија (делница од с.Турија-с.Трстија)...
Објавено на 29 Јули 2019, 08.31 од Д.Чапевски
2019-07-29-07-34-33  Во тек се градежните работи за изградба на улицата која ќе го поврзува новиот пешачки мост со детската градинка во Делчево. Согласно со проектот, улицата во централното градско подрачје позната...
Објавено на 25 Јули 2019, 11.29 од Д.Чапевски
2019-07-25-10-32-16  Делчево доби грант од Министерството за финансии за изградба на градска капела во рамките на  Проектот за подобрување на општинските услуги кој го спроведува Министерството за финансии со...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес380
mod_vvisit_counterВчера2378
mod_vvisit_counterОваа недела380
mod_vvisit_counterПретходна недела16369
mod_vvisit_counterОвој месец38909
mod_vvisit_counterПретходен месец58421
mod_vvisit_counterВкупно2877373

Присутни online: 38
Ваша IP: 3.227.235.71
,
Денес: Авг 18, 2019