Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

Со одлука на Владата  Бр. 42-6070/3 од 1-ви август 2014 година на Република Македонија"Духовното културно добро Копачка-традиционално оро од с.Драмче, Пијанечки регион се прогласува за културно наследство со особено значење, поткатегорија исклучително значење.

Повеќе...

Актуелности

10499605 751099508284924_1367176719877301122_o

 Во сабота (23.08.2014) со почеток од 20:00 часот во салата на Спомен - домот АСНОМ во Делчево ќе се оддржи изложба на карикатури од меѓународниот фестивал на карикатури и афоризми во Струмица и интернационалниот фестивал на хумор и сатира во Виница. 

На изложбата ќе бидат презентирани официјална селекција од 60 најуспешни карикатури. Влез: СЛОБОДЕН 


Повеќе...

Актуелности

IMG 4494_resize

Денес, 19 август 2014 година во салата на Спомен – домот АСНОМ во Делчево се оддржа шестата дополнителна форумска сесија во рамките на Програмата Форуми во заедницата.

Повеќе...

Актуелности

IMG 4471_resize IMG 4469_resize

Во рамки на годишната програма за соработка со месните и урбаните заедници на градоначалникот Дарко Шехтански за 2014 година, во изминатиот период се преземаат низа на активности од страна на општина Делчево.

Повеќе...

Актуелности

IMG 4225_resize IMG 2280_resize

На барање од месната заедница на жителите од село Разловци, по предходно направена предмер-пресметка во тек се градежни работи за реконструкција и ревитализација на просторот и настрешницата околу селскиот бунар кој се наоѓа во центарот на с. Разловци во непосредна близина на Спомен-домот на Разловечкото востание.

Повеќе...

Актуелности

IMG 4219_resize

Согласно Програмата за изградба, реконструкција, одржување и заштита на општински патишта и улици во Општина Делчево за 2014 година, неделава се врши хоризонтално обележување на пешачките премини во централното градско подрачје.

Повеќе...

Актуелности

Во четврток 21.08.2014 година ќе се оддржи Осумнаесетата седница на Советот на Општина Делчево, седницата ќе се оддржи во салата на Спомен-домот „АСНОМ“-Делчево, со почеток во 12.00 часот.

Повеќе...

Актуелности

IMG 4242_resize

Соработката  помеѓу Општина Делчево раководена од градоначалникот Дарко Шехтански и месните и урбани заедници продолжува со засилено темпо. Сведоци на оваа соработка се и жителите на селото Стамер каде што се изврши уредување, санација и ревитализација на јавна површина во чија непосредна близина живеат и директно се засегнати жители од петнаесетина куќи, а кон овој дел од селото секојдневно гравитираат и останатиот дел од населението.

Повеќе...

Актуелности

 

Општина Делчево ги известува своите граѓани дека на ден 15.08.2014 година (Петок) во период од 04:00 часот – 07.00 часот наутро

Повеќе...

Актуелности

IMG 3532_resize

Планината Голак синоќа беше центар на културните збиднувања во Источна Македонија. Огромен број граѓани се собраа на просторот кај манастирот Св. Пантелејмон по повод истоимениот христијански празник, а на платото на летната сцена веднаш под врвот Чавка се оддржа меѓународниот фолклорен фестивал „Голачки фолклорни средби“ по јубилеен дваесети пат. Традиционално со почеток во 20:00 часот настанот за отворен го прогласи градоначалникот а воедно и покровител г-динот Дарко Шехтански, кој е организиран во соработка со НУЦК „Н.Ј. Вапцаров“ а финансиски подржан од Министерството за култура на Р. Македонија.

Повеќе...

Актуелности

golak

Најава за овогодинешниот централен настан - јубилејни 20 години манифестација „Голачки фолклорни средби“ и чествувањето на христијанскиот празник Св Пантелејмон кој секоја година се оддржува на планината Голак. 

Повеќе...

Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 

Актуелности

IMG 3408_resize

Синоќа, 07 август 2014 граѓаните на Општина Делчево ја имаа можноста да присуствувааат на меѓународниот фолклорен фестивал „Балканска плетенка“ и да уживаат во богатата културно уметничката-програма. Настанот се оддржа на летната сцена пред Спомен домот „АСНОМ“ во Делчево. И покрај дождливото време, граѓаните излегоа во голем број да ги проследат настапите на фолклорните групи, културно уметничките друштва, оркестри за народни инструменти,солисти и пеачи меѓу кои и гости од соседните држави град Симитли Р.Бугарија и град Рача од Р.Србија.

Повеќе...

Актуелности

DELCEVO ZADNA_resize

Деновиве излезе од печат двојазично (англиски и македонски) издание на мапа на Општина Делчево. На мапата содржински се опфатени максимален број на аспекти во смисла на сеопфатно претставување на позначајните културни, историски, природни обележја и знаменитости во насока на промоција на потенцијални туристички локалитети.

Повеќе...

Актуелности

IMG 0002_resize IMG 0003_resize

Топлиот културен бран во Општина Делчево продолжува и во месец Август со извонреден избор на културни настани кои ги задоволуваат вкусовите на сите генерации. Во четврток, 07 август 2014 година на летната сцена во Делчево, со почеток во 20:00 часот ќе се оддржи меѓународниот фолклорен фестивал „Балканска плетенка“.

Повеќе...

Актуелности

golak1 resize 

По повод претстојниот христијански празник Св. Пантелејмон и свечената јубилејна манифестација 20 години ГОЛАЧКИ ФОЛКЛОРНИ СРЕДБИ 2014 година. Општина Делчево објавува оглас за доделување на привремени локации за угостителски и трговски објекти.

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 22 Јануари 2020, 14.50 од Д.Чапевски
------12-- Општина Делчево денеска објави Поедноставена отворена постапка за јавна набавка на работи за изградба на улици, пристапни патеки и тротоари во Општина Делчево. По јавната набавка на работи отворањето...
Објавено на 20 Јануари 2020, 12.03 од Д.Чапевски
-2020- Врз основа на член 5 од Правилникот за условите, начинот и постапката за доделување на финансиска помош на спортски клубови, спортски здруженија, правни лица во областа на спортот и здруженија на...
Објавено на 19 Јануари 2020, 11.02 од Д.Чапевски
2020-01-19-10-17-32 Васил Панчовски денеска беше најсреќен и највешт и успеа од триесетината момчиња кои се фрлија во студените води на река Брегалница, да го фати светиот крст при церемонијата за осветување на реката...
Објавено на 17 Јануари 2020, 12.58 од Д.Чапевски
2020-01-17-11-59-11   Привршуваат подготовките за чествувањето на православниот христијански празник Св. Богојавление-Водици во Делчево. Почитувајќи ја традицијата, в недела на 19 јануари, празнувањето ќе започне во...
Објавено на 17 Јануари 2020, 09.50 од Д.Чапевски
-msip Повик за поднесување на понуди (ППП) - РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА  МАКЕДОНИЈА ПРОЕКТ ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА ОПШТИНСКИТЕ УСЛУГИ (MSIP)MSIP-NCB-109-19   1.Овој Повик за поднесување на понуди ја следи...
Објавено на 15 Јануари 2020, 11.13 од Д.Чапевски
2020-01-15-10-14-47 Екипи на ЈКП „Брегалница“ деновиве интензивно работат на изградба на крак од одводна канализација во с. Град. Како што истакна директорот на ЈКП „Брегалница“, Стојче Стојковски, изградбата на одводната...
Објавено на 14 Јануари 2020, 13.23 од Д.Чапевски
2020-01-14-12-27-55  Ѕвегорските суроваскари го продолжија живото културно наследство во Пијанец поврзано со Василица. Локалниот обичај под маски или театарот на отворено во кој главните ликови, невестата и...
Објавено на 14 Јануари 2020, 11.08 од Д.Чапевски
2020----- Градоначалникот на Општина Делчево Горан Трајковски на денешната прес-конференција информираше дека во Делчево, 2020 година ќе биде година на инфраструктурна офанзива со која се решаваат децениски...
Објавено на 14 Јануари 2020, 10.26 од Д.Чапевски
2020-01-14-09-28-12 Новогодишно украсената елка поставена во паркот кај Езерцата во Делчево, на Стара нова година  беше мета на вандали. Денеска , полуизгорена, таа сведочеше за односот на поединци кон општинскиот...
Објавено на 14 Јануари 2020, 10.01 од Д.Чапевски
2020-01-14-09-02-45 Општина Делчево денеска го објави Јавниот повик за доделување финансиска помош на здруженија на граѓани од Општина Делчево за 2020 година. Годинава во Буџетот на Општина Делчево се предвидени 400.000...
Објавено на 13 Јануари 2020, 08.21 од Д.Чапевски
2020-01-14-07-24-00 Комисијата за доделување ученички стипендии ја утврди листата  ученици кои ќе добиваат ученички стипендии за учебната 2019/2020 година по  повторениот Конкурс за доделување ученички стипендии...
Објавено на 13 Јануари 2020, 07.54 од Д.Чапевски
-2020-    Врз основа на член 27 од Правилникот за условите, начинот и постапкатаза доделување на финансиска помош на спортски клубови, спортски здруженија, правни лица во областа на спортот и...
Објавено на 10 Јануари 2020, 15.20 од Д.Чапевски
2020-01-10-13-41-32  Советот на Општина Делчево на редовната 34 Седница ја донесе Стратегијата за надворешна комуникација за период 2020-2024 година со што Општина Делчево се запиша како прва општина од крајниот исток...
Објавено на 10 Јануари 2020, 07.54 од Д.Чапевски
-34- 34. седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 10.01.2020 (петок) во 14:00 часот во Мултимедијалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ...
Објавено на 08 Јануари 2020, 13.28 од Д.Чапевски
2020-01-08-12-41-01  На 1 јануари во 10, 25 ч во штипската болница се роди првиот жител на Делчево во 2020 година. Новороденчето го носи името Нино и е прво дете во семејството на Наталија и Горан Илиевски од с....
Објавено на 31 Декември 2019, 12.40 од Д.Чапевски
2019-12-31-11-42-09 Делчево ќе гради партнерство со реонот Младост кој припаѓа на еден од најголемите црноморски градови во Бугарија и трет по големина во земјата, Варна. Ова беше договорено денеска на првата...
Објавено на 31 Декември 2019, 11.20 од Д.Чапевски
2019-12-31-10-23-11 Почитувани сограѓани, Ги броиме последните часови од старата година, кога вообичаено, се прави резиме на годината што изминува. Во старата, одговоривме на дел од потребите на граѓаните, цврсто работиме...
Објавено на 27 Декември 2019, 12.31 од Д.Чапевски
2019-12-27-12-34-17  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, денеска додели илјада новогодишни пакетчиња на децата од детската градинка „Весели цветови“, пониските...
Објавено на 27 Декември 2019, 08.18 од Д.Чапевски
-2020-    Согласно член 2 точка 8 од Законот за буџети, буџетот на општината претставува годишен план на вкупните приходи и други приливи и одобрени средства и се состои oд основен буџет, буџет на...
Објавено на 26 Декември 2019, 17.01 од Д.Чапевски
2019-12-26-14-23-53     Советниците на Општина Делчево на денешната Седница го изгласаа Буџетот на Општина Делчево за 2020 кој изнесува 336.995.000 денари, додека Основниот буџет е проектиран во износ од...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес504
mod_vvisit_counterВчера2158
mod_vvisit_counterОваа недела5533
mod_vvisit_counterПретходна недела17775
mod_vvisit_counterОвој месец47157
mod_vvisit_counterПретходен месец76002
mod_vvisit_counterВкупно3235922

Присутни online: 35
Ваша IP: 3.227.2.246
,
Денес: Јан 23, 2020