Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

IMG 3976_resize

Во недела 19.05.2013 година во село Разловци достојно беше одбележана 137 годишнината од кревањето на Разловечкото востание во 1876 година од страна на револуционерниот штаб предводен од страна на Димитар Поп Георгиев Беровски и Поп Стојан. 

Повеќе...

Актуелности

IMG 3854_resize

Во петок 17.05.2013 година со почеток во 20.30 часот на пригодна свеченост Градоначалникот на Општина Делчево, г-дин Дарко Шехтански на најдобрите матуранти од Средното општинско училиште Методи Митевски Брицо од Делчево им ги додели 12-те наградни патувања за тековната 2013 година во некои од европските метрополи.

Повеќе...

Актуелности

Во понеделник 20.05.2013 година со почеток во 20.00 часот по иницијатива на жителите на село Град, ке се одржи состанок на Месна заедница на ова село.

Состанокот ке се одржи според следниот

ДНЕВЕН РЕД

  1. Дискусија околу досегашните активности на МЗ за с.Град
  2. Констатирање на престанок на функција на досегашен претседател на МЗ с.Град
  3. Избор на нов Претседател на МЗ с.Град
  4. Ревидирање на членовите на Советот на МЗ с.Град
  5. Разно

Се повикуваат сите граѓани со место на живеење во с.Град да присуствуваат на овој состанок и да земат активно учество при реформирањето на членовите на Советот на оваа месна заедница како и изборот на нов Претседател на МЗ на с.Град.

Состанокот ке се одржи во просториите на подрачното општинско основно училиште во село Град.

Актуелности

IMG 3755_resize

Во четврток во 13.00 часот во посета на просториите на Општина Делчево беа ученици од ООУ Ванчо Прќе од Делчево од 7-мо одделение.

Повеќе...

Актуелности

IMG 3751_resize

Во четврток 16.05.2013 година во кабинетот на Градоначалникот на Општина Делчево г-дин Дарко Шехтански  во прва работна посета беше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г.Иларион, заедно со Протоереј Атанас Поповски од Делчевското архиерејско намесништво.

Повеќе...

Актуелности

IMG 3741_resize

Во рамки на редовните неделни и месечни активности Територијалната противпожарна единица од Делчево спроведува континуална програма за одржување на подготвеноста на сопствените пожарникари, за справување со најразлични кризни ситуации од делокругот на работа на единицата.

Повеќе...

Актуелности

Општина Делчево ги известува сите полнолетни жители на село Илиово дека во понеделник на 20.05.2013 година ке се одржи конститутивна седница за избор на Совет на Месна заедница на село Илиово, Претседател и раководство на Советот.

Седницата ке се одржи во Спомен домот АСНОМ во Делчево со почеток во 09.00 часот со следниот

ДНЕВЕН РЕД

  1. Избор на членови на Советот на Месна заедница на село Илиово,
  2. Избор на Претседател и раководство на Советот на МЗ на с. Илиово,
  3. Приоритети на МЗ на с. Илиово,
  4. Разно.

Актуелности

IMG 3736_resize

Во вторник 14.05.2013 година со почеток во 11.00 часот во просториите на Општина Македонска Каменица се одржа првиот работен состанок на Оперативната група за спроведување на Форумот на заедниците во општините Македонска Каменица и Делчево.

Повеќе...

Актуелности

IMG 34781_resize

Со стапувањето на функција на новиот Градоначалник на општина Делчево, г-динот Дарко Шехтански започна со остварување на сопствената програма и визија за работа и развој на општинската администрација во Делчево.

Повеќе...

Актуелности

IMG 3714_resize

Во рамки на граѓанската иницијатива "Посади ја својата иднина" и "Ден на дрвото" денеска 13.05.2013 година во сите образовни институции во Делчево се реализираше акцијата "Садница плус".

Повеќе...

Актуелности

slide1Видео анимација од Презентација на Парцели на државно неизградено градежно земјиште објавено за оттуѓување.

Инвестирајте во Делчево!!!!
Ваша одлична бизнис дестинација...

Во рамки на понудените парцели има особено атрактивни локации со неверојатно погодни услови за инвестирање, што верувам секоја приватна компанија и приватни бизнисмени ке го најдат својот интерес.
Голак привлекува со својата убавина и живописна реткост, Индустриската зона "Долни бавчи" со својата местоположба, Централното градско подрачје исто така со својата местоположба, а сите овие локации се атрактивни поради ниските почетни цени за електронско наддавање.
Сите неопходни информации можат да се најдат на веб сајтот на Општина Делчево www.delcevo.gov.mk или лично во просториите на Општина Делчево во Спомен домот АСНОМ.
Дојдете и инвестирајте во Делчево, заедно да придонесеме кон позабрзан локален економски развој на нашата општина.

Повеќе...

Актуелности

slide1 slide2

Општина Делчево ја продолжува постапката за оттуѓвање на градежно неизградено државно земјиште на територијата на општината на вкупно 52 парцели на неколку различни локации, откако истата беше прекината пред одржувањето на локалните избори во месеците март и април оваа година.

Повеќе...

Актуелности

razlovecko

По повод 137 години од кревањето на Разловечкото востание во село Разловци во 1876 година, Градоначалникот на Општина Делчево г-дин Дарко Шехтански и Претседателот на Советот на Општина Делчево г-дин Драган Христов, имаат чест и особено задоволство да ги поканат сите граѓани на Делчево, регионот како и цела Република Македонија, да присуствуваат на манифестацијата за одбележување на овој значаен настан од историјата на македонскиот народ.

Повеќе...

Актуелности

IMG 3461_resize

Во четврток 09.05.2013 година со почеток во 10.30 часот пред споменикот на паднатите борци од НОВ во центарот на Делчево се одбележаа 68 години од победата над фашизмот како и Денот на Европа.

Повеќе...

Актуелности

IMG 3342_resize 

Во вторник 07.05.2013 година со почеток во 13.00 часот се одржа втората седница на Советот на Општина Делчево. По изгласувањето на Дневниот ред и усвојувањето на Записникот од претходната прва седница на Советот, започна обемна дискусија по однос на точките предвидени за оваа седница.

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 09 Август 2019, 22.49 од Д.Чапевски
2019-08-09-22-15-05 Илјадници гости дел од спектакуларниот концерт на незаменливата Данијела Мартиновиќ и на предгрупите Дикато бенд и Троја бенд. Крајот на забавата го означија делчевците од The...
Објавено на 09 Август 2019, 14.14 од Д.Чапевски
2019-08-09-13-17-34   Ѕвездата на вечерта, Данијела Мартиновиќ, пристигна во Делчево. Првата средба ја имаше со градоначалникот на Делчево, Горан Трајковски, на која Трајковски ја запозна гостинката со спецификите на...
Објавено на 09 Август 2019, 12.52 од Д.Чапевски
-3- Изведувачот ГРАНИТ АД Скопје на ден 12.08.2019 година (понеделник) ќе започне со изведување градежни работи во рамки на рехабилитацијата на делницата од магистралниот пат А3 низ градот Делчево,...
Објавено на 09 Август 2019, 06.52 од Д.Чапевски
2019-08-09-06-19-20   Илјадници посетители од Делчево, Виница, околните општини, иселеници од регионот и гости од соседна Бугарија беа дел од новото издание на „Голачките фолклорни средби“ што се одржа синоќа покрај...
Објавено на 08 Август 2019, 14.06 од Д.Чапевски
-20192020 Општина Делчево објави Јавна набавка за превоз на ученици за сите образовни институции во Делчево за учебната 2019/2020 г. Јавната набавка на услуги ,,Превоз на ученици од СОУ „Методи Митевски Брицо“...
Објавено на 07 Август 2019, 16.36 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-40-02 Со цел поголема безбедност во сообраќајот во Делчево и на Голак, а во пресрет на централните настани од манифестацијата „Делчевско лето 2019“ кога се очекуваат поголем број гости, денеска претставници...
Објавено на 07 Август 2019, 16.28 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-30-09 Општина Делчево ги известува граѓаните дека на 8 август од 2 часот по полноќ  ќе спроведе наменско прскање против комарци и други инсекти кои се потенцијална опасност од преносливи заразни болести....
Објавено на 07 Август 2019, 12.15 од Д.Чапевски
2019-08-07-11-18-29 Во старата прочистителна станица во село Тработивиште од каде се преработува водата за пиење за Делчево и околните села, за прв пат по 25 години се поставува активен јаглен, а исто така и прв пат...
Објавено на 07 Август 2019, 11.25 од Д.Чапевски
2019-08-07-10-28-48   Екипи на ЈПКД „Брегалница“ од Делчево ги уредуваат јавните површини и работат на санација на оштетената урбана опрема во градскиот парк во пресрет на централните настани од „Делчевско лето“. Се...
Објавено на 06 Август 2019, 12.03 од Д.Чапевски
2019-08-06-11-05-39 Општина Дечево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност за ден 9-ти август 2019 година во градскиот парк во Делчево за време на одржување на концертите во рамките на „Делчевско лето“...
Објавено на 06 Август 2019, 11.21 од Д.Чапевски
2019-08-06-10-22-15 Екипи на ЈПКД „Брегалница“ со поддршка на ТППЕ Делчево извршија чистење на Голак.  Акцијата која беше во организација на Општина Делчево ги опфати локациите кои се најпосетувани од туристите и...
Објавено на 05 Август 2019, 11.57 од Д.Чапевски
2019-08-05-11-00-42  Општина Делчево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност на планината Голак на 8 август, а по повод традиционалните „Голачки Фолклорни средби“. Локациите се наоѓаат на следните...
Објавено на 05 Август 2019, 10.11 од Д.Чапевски
2019-08-05-09-13-43  Претставникот од ПСК „Голак“ од Делчево, Љупчо Чучуковски кој беше дел од експедицијата „Трилогија Алпи 2019“ ги развеја општинското и македонското знаме на највисоките врвови на...
Објавено на 05 Август 2019, 06.51 од Д.Чапевски
2019-08-05-06-09-05   Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и...
Објавено на 02 Август 2019, 09.46 од Д.Чапевски
2019-08-02-08-53-12   Со пригодна свеченост, Општина Делчево денеска ги одбележа двата Илиндена, 116 години од Илинденското востание и 75 години од Првото заседание на АСНОМ. Одбележувањето се одвиваше пред спомен-...
Објавено на 31 Јули 2019, 12.04 од Д.Чапевски
2019-07-31-11-05-59 Осум екипи од цела Македонија ќе се натпреваруваат на Ноќниот турнир во баскет кој започнува вечерва од 19 ч на спортските терени од ООУ „Ванчо Прке“ во Делчево. Претседателот на Советот на млади на...
Објавено на 29 Јули 2019, 13.41 од Д.Чапевски
2019-07-29-12-43-20 Општина Делчево денеска објави Поедноставена отворена постапка за набавка на работи „Изградба на дел од локален пат Л-10 отклон од пат М-5 (нова ознака А3)- Илиово-Турија (делница од с.Турија-с.Трстија)...
Објавено на 29 Јули 2019, 08.31 од Д.Чапевски
2019-07-29-07-34-33  Во тек се градежните работи за изградба на улицата која ќе го поврзува новиот пешачки мост со детската градинка во Делчево. Согласно со проектот, улицата во централното градско подрачје позната...
Објавено на 25 Јули 2019, 11.29 од Д.Чапевски
2019-07-25-10-32-16  Делчево доби грант од Министерството за финансии за изградба на градска капела во рамките на  Проектот за подобрување на општинските услуги кој го спроведува Министерството за финансии со...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1350
mod_vvisit_counterВчера2168
mod_vvisit_counterОваа недела12994
mod_vvisit_counterПретходна недела17180
mod_vvisit_counterОвој месец37501
mod_vvisit_counterПретходен месец58421
mod_vvisit_counterВкупно2875965

Присутни online: 33
Ваша IP: 35.172.165.39
,
Денес: Авг 17, 2019