Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

          

 Врз основа на Договорот за соработка помеѓу УНДП и Општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување за 2014 година и Програмата за вработување на Владата на РМ 2011-2015 година, Општина Делчево и Агенцијата за вработување на РМ на ден 16.05.2014 година објавуваат

Повеќе...

Актуелности

Се информира јавноста дека второто продолжение на 14.седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 16.05.2014 година (петок), во салата на Спомен-домот „АСНОМ“, со почеток во 12.00 часот.

По завршувањето на 14.седница, ќе запоне со работа 15 седница на Советот.

Актуелности

Во петок 16.05.2014  година ( петок) ке се одржи Петнаесеттата  седница на Советот на Општина Делчево според следниот 

Повеќе...

Актуелности

Pokana razlovecko_1_resize

Градоначалникот на Општина Делчево Дарко Шехтански и Претседателот на Советот на Општина Делчево Драган Христов ги покануваат сите граѓани на манифестацијата за одбележување на 138 годишнината од Разловечкото востание.

Програмата за одбележување на настанот е следна:

Повеќе...

Актуелности

IMG 3053_resize

Во петок 09.05.2014 година со почеток во 11.00 часот во Делчево беше одбележана 69 годишнината од победата над фашизмот и Денот на Европа.

IMG 3046_resize IMG 3055_resize

IMG 3057_resize IMG 3058_resize

IMG 3059_resize IMG 3063_resize

По овој повод делегации на ЕЛС Делчево, Советот на Општина Делчево, претставници од политички партии и здруженија на граѓани положија букети со свежо цвеќе пред споменикот на паднатите борци од НОВ во центарот на градот.

Од страна на членовите на КУД "Гоце Делчев" од Делчево беше прочитан пригоден реферат за значењето на 9-ти Мај во интарнационални и национални рамки, како и придобивките од идеите за обединета Европа во современите општествени односи.

Актуелности

По повод одбележувањето на годишнината од Разловечкото Востание Општина Делчево и Градоначалникот Дарко Шехтански, објавуваат наградни конкурси и тоа:

Повеќе...

Актуелности

По повод одбележувањето на "24 мај- Св.Кирил и Методиј: покровители и просветители на општина Делчево", Општина Делчево и Градоначалниот Дарко Шехтански објавуваат наградни конкурси и тоа:

Повеќе...

Актуелности

Денес, 05.04.2014 со почеток во 10.30 часот пред споменикот на великанот и апостолот на македонското револуционерно движење Гоце Делчев со пригодна програма свечено беше одбележана 111 годишнината од неговата прерана смрт.

Повеќе...

Актуелности

Почитувани сограѓани,

Оваа година се навршуваат 111 години од смртта на големиот македонски револуционер, апостол на македонското револуционерно движење  - Гоце Делчев.По тој повод Градоначалникот на Општина Делчево г-дин Дарко Шехтански и Претседателот на Советот на општина Делчево г-дин Драган Христов ги покануваат сите граѓани, институции, правни субјекти и организации од општината и пошироко заедно да му оддадеме почит пред споменикот во центарот на градот.

Повеќе...

Актуелности

Во фоајето на спомен домот АСНОМ во Делчево, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден во вторник 22.04.2014 се одржа традиционалната Велигденска изложба во организација на основното општинско училиште „Св. Климент Охридски“.

Повеќе...

Актуелности

По повод големиот христијански празник Велигден, се одржа традиционалната „Велигденска изложба 2014“ во салата на спомен домот АСНОМ – Делчево (17.04.2014).

Повеќе...

Актуелности

На ден 11 Април во ООУ „Свети Кирил и Методиј“ во Македонска Каменица се одржа општинскиот натпревар „Детски семафор 2014“ на кој учествуваа екипи од Општинските основни училишта „Св.Климент Охридски“ и „Ванчо Прќе“ од општина Делчево и ООУ „Свети Кирил и Методиј“ од општина Македонска Каменица во придружба на своите ментори-наставници.

Повеќе...

Актуелности

 

За поголемо превентивно делување во сообраќајот Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата Делчево донесе Програма за спроведување на кампањата „Недела за безбедност на пешаците во сообраќајот“ во периодот од 01 до 07 Април на подрачјето на општина Делчево.

Повеќе...

Актуелности

Почитувани сограѓани општина Делчево Ве поканува на  традиционалната Велигденска изложба 2014 која ќе се одржи на 17.04.2014 година во салата на спомен домот АСНОМ – Делчево. Како и секоја година прославата се организира во соработка со локалните училишта ООУ „Ванчо Прке“, ООУ „Св. Климент Охридски“, СОУ „М.М Брицо“ и детската градинка „Весели цветови“.

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 16 Март 2018, 13.49 од Д.Чапевски
2018-03-16-12-53-35 Денес во просториите на Министерството за животна средина и просторно планирање градоначалникот Горан Трајковски заедно со директорот на ЈПКД Брегалница Розета Цонева и Н.Е. Сибил Сутер Техада,...
Објавено на 15 Март 2018, 12.38 од Д.Чапевски
2018-03-15-12-41-52 Делчевската јавна библиотека „Илинден“ денеска донираше училишен прибор на учениците од Подрачното училиште во делчевското село Тработивиште и книги за потребите на училишната библиотека. Оваа активност...
Објавено на 14 Март 2018, 13.53 од Д.Чапевски
2018-03-14-13-03-09  Во организација на Заедничкиот секретаријат на Interreg-ИПА Програмата за прекугранична соработка Бугарија - Македонија 2014-2020, денеска во Делчево се одржува Форум за пронаоѓање партнери...
Објавено на 13 Март 2018, 13.34 од Д.Чапевски
-2018- Со цел да се зацврсти и унапреди соработката на Општината со граѓанските организации, Општина Делчево ќе врши распределба на средства од Буџетот на Општината за 2018 година кои се наменети зa...
Објавено на 13 Март 2018, 13.15 од Д.Чапевски
-2018- Со цел да се зацврсти и унапреди соработката на Општината со спортските организациии да се придонесе во развојот на спортот на локално ниво, Општина Делчево ќе врши распределба на средства од Буџетот на...
Објавено на 08 Март 2018, 15.29 од Д.Чапевски
2018-03-08-14-35-22 Седмата седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 15.03.2018 година (четврток) во ООУ „Ванчо Прке“ со почеток во 14.00 часот. За седницата e предложен следниот Дневен ред I -Усвојување на...
Објавено на 08 Март 2018, 11.57 од Д.Чапевски
2018-03-08-11-06-46 Градоначалникот на Делчево Горан Трајковски денеска ја потпиша Европската повелба за еднаквост помеѓу жените и мажите во локалните заедници. Оваа повелба е иницијатива на Советот на европските локални и...
Објавено на 07 Март 2018, 15.26 од Д.Чапевски
2018-03-07-14-28-39 Во Делчево се одржува дводневна работилница на тема „Одржливо искористување на природните ресурси “, а на која присуствуваат претставници од општините и локалните  интистуции од Делчево и...
Објавено на 06 Март 2018, 10.00 од Д.Чапевски
---------------------------------5------- Врз основа на член 24 точка 2 од Законот за просторно и урбанистчко планирање ( Сл. Весник бр. 51/05 ) и Законот за изменување и дополнување на Законот за просторно и урбанистчко планирање ( Сл. Весник...
Објавено на 05 Март 2018, 15.46 од Д.Чапевски
2018-03-05-14-51-32 Источно-планскиот регион оваа година од Швајцарската Конфедерација ќе има на располагање 100 илјади шв. франци за инфраструктурни и меки проекти. Градоначалниците од сите 11 општини од регионот на 4...
Објавено на 01 Март 2018, 15.23 од Д.Чапевски
2018-03-01-14-24-53 Општина Делчево ја зпочнува постапката за изработка на проект за изградба на современ градски пазар. В понеделник  на 5 март 2018 г. се отвора електронската јавна набавка за „Архитектонско...
Објавено на 01 Март 2018, 15.01 од Д.Чапевски
2018-03-01-14-03-24 В сабота (03.03.2018) во ООУ „Св.Климент Охридски“ во Делчево ќе се одржат општински натпревари по предметите биологија и природни науки. По предметот биологија ќе се натпреваруваат  40 ученици од...
Објавено на 01 Март 2018, 12.36 од Д.Чапевски
2018-03-01-11-40-56 Пред претставници на десетина активни спортски клубови во општина Делчево беше презентиран новиот Правилник за условите, начинот и постапката за доделување финансиска поддршка на спортски клубови и...
Објавено на 28 Февруари 2018, 15.55 од Д.Чапевски
2018-02-28-15-01-26 Шестата седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 01.03.2018 година (четврток) во ООУ „Ванчо Прке“ со почеток во 16.00 часот.  За седницата e предложен следниот Дневен...
Објавено на 27 Февруари 2018, 14.29 од Д.Чапевски
2018-02-27-13-36-28 Општина Делчево во партнерство со НВО Регионален центар за застапување од Делчево изработува Стратегија за соработката со граѓанскиот сектор. На денешната прва прес-конференција со која се означи и...
Објавено на 26 Февруари 2018, 12.31 од Д.Чапевски
2018-02-26-11-35-15 Во Делчево викендов, делчевските играорци од КУД „Гоце Делчев“ ја спроведеоа првата акција во рамките на кампањата „Мрдни со прст за почисто Делчево“. Под мотото „Играорци во акција“ беше извршено...
Објавено на 26 Февруари 2018, 12.26 од Д.Чапевски
2018-02-26-11-29-00 Интензивно се работи на расчистување на снегот и мразот по улиците и тротоарите во градот Делчево. Според информацијата од ЈПКД „Брегалница“ чистењето на тротоарите кое е нивна надлежост е во тек, за...
Објавено на 26 Февруари 2018, 11.28 од Д.Чапевски
-74---- Планинарски друштва од Делчево и Кочани, заедно со претставници на десетина институции и здруженија на граѓани од Делчево и соседните општини учествуваа на планинарскиот марш на планината Голак...
Објавено на 26 Февруари 2018, 09.38 од Д.Чапевски
-5------ Петтата редовна седница на Советот на Општина Делчево се одржа на 23.02.2018 година (петок) во ООУ „Ванчо Прке“ со почеток во 14.00 часот. Дневниот ред кој беше предложен и усвоен на седницата е...
Објавено на 23 Февруари 2018, 15.44 од Д.Чапевски
---4-------- Како функционира една општина, кои се надлежностите на општината , колку жители има Делчево и од каде потекнува неговото име, беа дел од прашањата кои денеска му ги поставија на градоначалникот, Горан...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес275
mod_vvisit_counterВчера1212
mod_vvisit_counterОваа недела275
mod_vvisit_counterПретходна недела10640
mod_vvisit_counterОвој месец25479
mod_vvisit_counterПретходен месец40057
mod_vvisit_counterВкупно1876982

Присутни online: 15
Ваша IP: 54.80.1.73
,
Денес: Мар 19, 2018