Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

 

Општина Делчево ги известува сите заинтересирани лица кои сакаат да ги користат услугите од програмата „Општинско- корисна работа 2014“, проект „Грижа за стари лица“,

Повеќе...

Актуелности

IMG 0701_resize

Општинското основно училиште „Ванчо Прке“ Делчево денес 21.05.2014 година со низа активности го одбележува патрониот празник.

Повеќе...

Актуелности

international day for biological diversity

 

Општина Делчево како партнер на Програмата за зачувување на природата во Македонија финансирана од Швајцарската агенција за развој и соработка (SDC), а координирана од Helvetas Swiss Intercooperation и Фармахем и УНЕП/ГЕФ/МЖСПП проектот „Поддршка на Република Македонија за ревизија на Националната стратегија за биодиверзитет и Акционен план и подготовка на Петтиот национален извештај кон Конвенцијата за биолошка разновидност", со помош на Македонското еколошко друштво.

Повеќе...

Актуелности

Во петок 16.05.2014 година се одржа петнаесетата седница на Советот на Општина Делчево. На седницата во фоајето на Спомен домот АСНОМ во Делчево на дневен ред беа ставени следните точки:

Повеќе...

Актуелности

СООПШТЕНИЕ

Општина Делчево им соопштува на  граѓаните  на Општина Делчево дека ЈАВНАТА РАСПРАВА по основен проект: „Реконструкција на постоечки кров и доградба на детска градинка „  која беше закажана за денес (понеделник 19.05.2014 година) поради оправдани причини се одложува за петок 23.05.2014 година со почеток од 14 часот.

ОПШТИНА   ДЕЛЧЕВО
Градоначалник
                                                                      Дарко  Шехтански

Актуелности

IMG 3112_resize

Недела 18.05.2014 година во село Разловци со низа настани по 138 пат беше одбележана годишнината од кревањето на Разловечкото востание во 1876 година. 

Повеќе...

Актуелности

И оваа година традиционално по  четврти пат на свечена церемонија Градоначалникот на Општина Делчево, г-дин Дарко Шехтански  ги прогласи најдобрите ученици (матуранти) од  СОУ„М.М Брицо“ Делчево, воедно им ги додели 10-те наградни патувања за тековната 2014 година при што ќе посетат една европска метропола.

Повеќе...

Актуелности


СООПШТЕНИЕ

Општина Делчево им соопштува на  граѓаните  на општина Делчево дека на ден 19.05.2014 година (понеделник) со почеток во 13 часот, во салата на Спомен дом АСНОМ ќе се одржи ЈАВНА РАСПРАВА по основен проект:

Повеќе...

Актуелности

          

 Врз основа на Договорот за соработка помеѓу УНДП и Општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување за 2014 година и Програмата за вработување на Владата на РМ 2011-2015 година, Општина Делчево и Агенцијата за вработување на РМ на ден 16.05.2014 година објавуваат

Повеќе...

Актуелности

Се информира јавноста дека второто продолжение на 14.седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 16.05.2014 година (петок), во салата на Спомен-домот „АСНОМ“, со почеток во 12.00 часот.

По завршувањето на 14.седница, ќе запоне со работа 15 седница на Советот.

Актуелности

Во петок 16.05.2014  година ( петок) ке се одржи Петнаесеттата  седница на Советот на Општина Делчево според следниот 

Повеќе...

Актуелности

Pokana razlovecko_1_resize

Градоначалникот на Општина Делчево Дарко Шехтански и Претседателот на Советот на Општина Делчево Драган Христов ги покануваат сите граѓани на манифестацијата за одбележување на 138 годишнината од Разловечкото востание.

Програмата за одбележување на настанот е следна:

Повеќе...

Актуелности

IMG 3053_resize

Во петок 09.05.2014 година со почеток во 11.00 часот во Делчево беше одбележана 69 годишнината од победата над фашизмот и Денот на Европа.

IMG 3046_resize IMG 3055_resize

IMG 3057_resize IMG 3058_resize

IMG 3059_resize IMG 3063_resize

По овој повод делегации на ЕЛС Делчево, Советот на Општина Делчево, претставници од политички партии и здруженија на граѓани положија букети со свежо цвеќе пред споменикот на паднатите борци од НОВ во центарот на градот.

Од страна на членовите на КУД "Гоце Делчев" од Делчево беше прочитан пригоден реферат за значењето на 9-ти Мај во интарнационални и национални рамки, како и придобивките од идеите за обединета Европа во современите општествени односи.

Актуелности

По повод одбележувањето на годишнината од Разловечкото Востание Општина Делчево и Градоначалникот Дарко Шехтански, објавуваат наградни конкурси и тоа:

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 22 Јуни 2018, 13.05 од Д.Чапевски
2018-06-22-12-15-34   Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, денеска ја посети Општина Делчево при што оствари работна средба со градоначалникот Горан Трајковски. На средбата, амбасадорот Бејли се интересираше...
Објавено на 21 Јуни 2018, 13.33 од Д.Чапевски
2018-06-21-12-37-21 Во завршна фаза е реконструкцијата на улицата „Маршал Тито“ во центарот на Делчево. Денеска  се поставува првиот слој асфалт, а како што информираат од фирмата изведувач на работите „Ескалатори“...
Објавено на 18 Јуни 2018, 14.35 од Д.Чапевски
2018-06-18-13-37-14 Пехчевката Моника и штипјанецот Иле Гоцевски се  младите кои на стар автентичен начин ќе ја крунисаат својата љубов во рамките на 12-то издание на културната манифестација„Пијанечко-малешевска...
Објавено на 18 Јуни 2018, 14.18 од Д.Чапевски
2018-06-18-13-19-43  Поради незадоволството од граѓаните кои пријавуваат до нас дека таксипревозниците не се придржуваат на цената утврдена на Советот, испраќаме апел до превозниците да ја почитуваат одлуката, но и до...
Објавено на 18 Јуни 2018, 14.04 од Д.Чапевски
2018-06-18-13-09-34 Во Општина Благоевград се одржа втората дводневна работилница на тема „ЛЕД осветлување – квалитет, ефикасност и чиста животна средина”.  На работилницата учествуваа  претставници од општините...
Објавено на 18 Јуни 2018, 09.06 од Д.Чапевски
2018-06-18-08-08-10 Македонска поезија и сатира,  создадена од делчевски автори беа претставени во Качарево, Р. Србија, во рамките на проектот на ЈЛБ „Илинден“ од Делчево  „Презентација на роднокрајни автори и...
Објавено на 13 Јуни 2018, 08.32 од Д.Чапевски
2018-06-13-07-35-33 Се чистат каналите за наводнување во делчевскиот регион. Во моментов, екипи од АД Водостопанство- Подружница Берово, работат на чистење на каналите и поставување каналетки во атарот на село Тработивиште...
Објавено на 13 Јуни 2018, 07.01 од Д.Чапевски
2018-06-13-06-06-17 Роднокрајни автори од  Делчево на 15 и 16 јуни годинава, ќе ги презентираат своите дела  во Пландиште ,Србија,во рамки на проектот „Презентација на роднокрајни автори и размена на активности...
Објавено на 12 Јуни 2018, 07.15 од Д.Чапевски
2018-06-12-06-16-15 Најдобрите ученици од делчевските училишта кои се прогласени за првенци на генерацијата, како резултат на постигнатите успеси во учебната 2017/2018 година, ќе добиваат стипендии од Општина Делчево....
Објавено на 12 Јуни 2018, 07.13 од Д.Чапевски
2018-06-12-06-14-45 Советниците на својата редовна 10 Седница донесоа одлуки за определување имиња на улици во населбите „Пролет“, „Сервисна зона“ и „Ѕвегорска река“. Советниците едногласно ги прифатија имињата кои се...
Објавено на 12 Јуни 2018, 07.09 од Д.Чапевски
2018-06-12-06-13-17 Советниците од Советот на Општина Делчево на својата редовна седница одржана на 08.06.18 годија ја донесоа Програмата за урбана опрема на територијата на град Делчево. Целта на донесување на Програмата...
Објавено на 11 Јуни 2018, 14.15 од Д.Чапевски
2018-06-11-13-19-12 Општина Делчево распиша Јавен конкурс за избор на идеен проект за реконструкција на градски плоштад пред спомен дом АСНОМ во Делчево во централното градско подрачје во Делчево на локалитетот согласно...
Објавено на 06 Јуни 2018, 14.22 од В.Мицевски
2018-06-06-13-31-21 Во организација на ЈЛБ„Илинден“ в  четврток во 18,30 часот во фоајето на спомен-домот АСНОМ, ќе се одржи вечер на хумор и сатира „Малку јас, малку ти“. Со свои афоризми ќе се претстават афористичарите...
Објавено на 05 Јуни 2018, 14.35 од Д.Чапевски
2018-06-05-13-42-19 Јавните градски тоалети сместени во центарот на Делчево од неодамна се повторно во функција. За потребите на овој објект, Општина Делчево набави нови чешми, црева, цевки, беше направено комплетно...
Објавено на 05 Јуни 2018, 10.42 од Д.Чапевски
2018-06-05-09-47-47 Во ООУ „ Ванчо Прке“ денеска беше спроведена акција за симулација  и евакуација во случај на пожар, која се реализира согласно со Годишната програма на училиштето.Во акцијата беа вклучени...
Објавено на 05 Јуни 2018, 10.19 од Д.Чапевски
2018-06-05-09-20-31  Со детски песнички, тетатарска претстава и со игра, 98 дечиња од предучилишното воспитание и образование ѝ кажаа збогум на детската градинка. Директорката на детската градинка „Весели цветови“...
Објавено на 04 Јуни 2018, 10.24 од Д.Чапевски
2018-06-04-09-26-11 „Уживај во летото со мирисот на нова книга“, со оваа порака ЈЛБ„Илинден“ од Делчево ги поканува учениците и децата од предучилишна возраст да ја посетат библиотеката и да одберат добра книга и овој...
Објавено на 04 Јуни 2018, 10.11 од Д.Чапевски
2018-06-04-09-14-06 Словенечки и македонски играорци викендов во Делчево го одржаа „Концертот на пријателство“. На сцената во Спомен-домот „АСНОМ“ во Делчево, се славеше словенечкиот фолклор интерпретиран од фолклористите...
Објавено на 04 Јуни 2018, 08.35 од Д.Чапевски
2018-06-04-07-37-28 Во присуство на Неговото Високо Преосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, на планината Голак, покрај стариот манастир, беше поставен и осветен камен- темелникот на новиот храм...
Објавено на 04 Јуни 2018, 08.15 од Д.Чапевски
2018-06-04-07-21-43 Десеттата редовна седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 08.06.2018 (пeток) во фоајето на Спомен домот АСНОМ во 14.00 часот. За седницата е предложен следниот Дневен ред -Усвојување на...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1212
mod_vvisit_counterВчера1461
mod_vvisit_counterОваа недела8102
mod_vvisit_counterПретходна недела11874
mod_vvisit_counterОвој месец31901
mod_vvisit_counterПретходен месец35461
mod_vvisit_counterВкупно2004299

Присутни online: 21
Ваша IP: 54.167.230.68
,
Денес: Јун 23, 2018