Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

 MG_6200_resize

Среда, 09.10.2014 година во салата за состаноци во новата зграда на Полициската Станица во Делчево, Советодавната група граѓани на Општина Делчево оддржа состанок на чиј дневен ред беа презентирани Законот за заштита од пушењето и Законот за Јавна чистота.  На присутните граѓани и сопственици на угостителски објекти од градот Делчево им беа презентирани целите и обврските кои произлегуваат од овие два закони.

Повеќе...

Актуелности

Во рамки на проектот „Соработка помеѓу полицијата и локалното население“ имплементиран од страна на ОБСЕ - Мисијата во Скопје, преку Одделението за соработка со полицијата и локалното население, кој се имплементира на територијата на Република Македонија на 08.10.2014 година (среда) во 14:00 часот во салата за состаноци во новата зграда на Полициската Станица во Делчево, Советодавната група граѓани на Општина Делчево ќе оддржи состанок со следниот:

Дневен ред

Повеќе...

Актуелности

 MG_6192_resize 

Понеделник, 06.10.2014 година, потпишан е договорот за набавка на работи ,,Парковско уредување на дел од Основен проект за уредување на просторот помеѓу ул. Кеј на Ослободување  река Брегалница и Спортска сала и река Габровчица во Делчево,, помеѓу Општина Делчево и економски оператор (,,СД-ТРАНС,, ДООЕЛ Славе с.Звегор, Делчево) кој е добитник на тендер по јавно одржана аукција.

Повеќе...

Актуелности

 MG_6161_resize

02.10.2014 година во Општина Македонска Каменица со почеток од 13:00 часот се одржа шестата финална форумска сесија од програмата „Форуми во заедницата“ на општините Делчево и Македонска Каменица, подржана од Македонскиот центар за меѓународна соработка и финансирана од  Швајцарската агенција за развој.

Повеќе...

Актуелности

 MG_6103_resize  MG_6110_resize

Денес, 01.10.2014 година, како што беше најавено пред 10-15 дена започна асфалтирањето на новата улица во село Габрово. Станува збор за улица која се протега на потегот лево од селската џамија долж селскиот ендек. Во моментот на терен покрај приватната фирма која ги изведува градежните работи, се градоначалникот Дарко Шехтански, вработени во одделението за урбанизам и фирмата која го врши надзорот на работите на терен.

Повеќе...

Актуелности

20140930 121716_resize

30.09.2014 година, Вторник во фоајето на Спомен-домот АСНОМ во Делчево се одржа деветнаесеттата седница на Советот на Општина Делчево. На седницата беа предложени и разгледани 17 точки од дневниот ред од кои 16 беа усвоени. Со ист број на гласови 7 за и 7 против, не беше усвоена Предлог – заклучокот за усвојување на Годишнио извештај за работата на ООУ„Климент Охридски“ Делчево за 2014/2014 година.

Повеќе...

Актуелности

a c

Вчера, вторник (30.09.2014 година) во село Разловци се изврши ревитализација на улица во с. Разловци. Градоначалникот Дарко Шехтански и екипи од одделението за  урбанизам, заштита на животна средина, комунални дејности, сообраќај и локален економски развој беа на терен да го проверат текот на асфалтирањето.

Повеќе...

Актуелности

Денес, 30.09.2014 година (вторник) ќе се оддржи Деветнаесетатта седница на Советот на Општина Делчево, седницата ќе се оддржи во салата на Спомен-домот „АСНОМ“-Делчево, со почеток во 12.00 часот.

За седницата е предложен следниот

Повеќе...

Актуелности

До жителите на село Габрово

Известување

Почитувани, ги известуваме жителите на село Габрово дека во среда 01.10.2014 год. во периодот од 08.00 h до 18.00 h ќе се врши асфалтирање на новата улица од страна на фирмата изведувач.

За таа цел потребно е на централната улица во селото на потегот од селските гробишта до џамијата да не се врши паркирање на индивидуални моторни возила поради обезбедување на неопходната сообраќајна проточност за камионите со асфалт.

Ве замолуваме за разбирање.

Со почит,

ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО

Актуелности

4c 4a

Викендов во Општина Делчево се одржаа низа настани и манифестации кои се директно поврзани со културата и традицијата од пијанечкиот крај. Во петок вечер се одржа меѓународниот фестивал на афоризам и карикатура „Пијанец 2014“ на кој учество зедоа преку 80 автори од земјата и светот творејќи на тема „Зелено, зелено“, а воедно на настанот присуствуваа реномирани гости, бардови на македонскиот и светскиот хумор и сатира. 

Во саботата (27.09.2014) по втор пат на платото пред Спомен-домот АСНОМ во Делчево се одржа манифестацијата „Пијанечки денови на сливата 2014“.  Овој настан прераснува во традиција и е во директна корелација со историјата и традицијата на пијанечко-малешевскиот крај,  кој уште од памтивек е познат и со главна одлика на одгледувањето и призводството на слива и производи од слива.

Повеќе...

Актуелности

 MG_5683_resize  MG_5785_resize

Општина Делчево вечерва претставуваше епицентар на балканската и светската карикатура и афоризам. Во фоајето на Спомен-домот АСНОМ во Делчево со почеток од 19.30 часот се одржа третиот по ред меѓународен фестивал на карикатура и афоризам "Пијанец 2014" кој е во организација на Општина Делчево и Градоначалникот Дарко Шехтански. Настанот се организираше по претоходно објавениот меѓународен конкурс за карикатура и афоризам на тема „Зелено,зелено“ на кој учество зедоа над 80 автори од цел свет.

Повеќе...

Актуелности

Врз основа на член 65 Став (6) од Законот за животна средина  (,,Службен весник на Република Македонија,,бр.53/05,, 81/05, 24/07, 159/08, 83/09, 124/10,  51/11, 48/10, 123/12, 93/13, 183/13  и 42/14) и одлука за спроведување на стратегиска отцена  донесена од Градоначалникот на Општина Делчево за планскиот документ Проект за инфраструктура за изградба на ски центар Голак доставено е: Oдлука за спроведување на стратегиска отцена и SEAForma за Проект за инфраструктура за изградба на ски центар Голак.

Повеќе...

Актуелности

 

 MG_5536_resize

Денес, 25.09.2014 година на Градскиот плоштад во Општина Македонска Каменица се одржа значаен настан кој е резултат на безрезервната  меѓуопштинска соработка на двете општини Делчево и Македонска Каменица, како и соработката на општините со Швајцарската агенција за развој и соработка (SDC) и Македонскиот центар за меѓународни соработка(МЦМС).

Повеќе...

Актуелности

plakat sliva

Општина Делчево и оваа година традиционално по втор пат ја организира манифестацијата „Пијанечки денови на сливата 2014“ во функција на туристичка понуда на регионот . Манифестацијата ќе се одржи на 26 и 27 септември во Делчево.

Повеќе...

Актуелности

vozilo

Во четврток (25.09.2014) со почеток од 11.30 часот, на Градскиот плоштад во Македонска Каменица ќе се оддржи свечено примопредавање на новите возила за собирање на смет за општините Делчево и Македонска Каменица.
На свеченото примопредавање на возилата, покрај градоначалниците на двете општини, г-дин Дарко Шехтански и д-р Дарко Митевски ќе присуствува и Амбасадорот на Швајцарија во Република Македонија г-дин Стефано Лазарото.

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 22 Октомври 2018, 11.39 од Д.Чапевски
2018-10-22-10-51-30 Општина Делчево и Општина Виница станаа членови на Урбаната алијанса на патот на свилата со што се запишаа како први општини од Македонија кои се дел од оваа светска асоцијација посветена на градење...
Објавено на 19 Октомври 2018, 08.28 од Д.Чапевски
2018-10-19-07-31-12  Екипи на ЈПКД „Брегалница“ започнаа акција за расчистување на растителниот отпад и  материјал покрај коловозите на сообраќајниците во градот. Акцијата е редовна есенска активност на...
Објавено на 15 Октомври 2018, 14.56 од Д.Чапевски
2018-10-15-13-57-45 Во организација на Меѓуопштинското здружение на слепи лица од Кочани и Сојузот на слепите од Благоевград, соседна Бугарија, денеска во Делчево се одржа 5-та по ред прекугранична средба на слепите лица...
Објавено на 11 Октомври 2018, 09.38 од Д.Чапевски
-77-   Со пригодна свеченост, Општина Делчево денеска ја одбележа 77-годишнината од почетокот на антифашистичкото Востание. Пред Споменикот на паднатите борци, делегација од Општина Делчево предводена...
Објавено на 09 Октомври 2018, 14.03 од Д.Чапевски
2018-10-09-13-06-47 Советничката група на опозициската коалиција предводена од ВМРО -  ДПМНЕ во Делчево денеска остана уште без еден советник. Советникот Вице Стоиловски од ГРОМ, на денешната, 14 Седница на Советот,...
Објавено на 09 Октомври 2018, 13.55 од Д.Чапевски
-5-3- Врз основа на Уредбата за учество на јавноста во текот на изработка на прописи и други акти како и планови и програми од областа на животната средина („Сл. Весник на РМ” бр. 147/08 и 45/11)...
Објавено на 09 Октомври 2018, 08.05 од Д.Чапевски
2018-10-09-07-07-34 Од вчера (08.10.2018 година) е ставен во функција елетричниот полнач за електрични автомобили во Делчево кој се наоѓа на паркингот пред Спомен-домот АСНОМ. Заинтересираните граѓани кои имаат електрични...
Објавено на 08 Октомври 2018, 14.50 од Д.Чапевски
2018-10-08-13-52-04 Општина Делчево ги информира граѓаните кои овој период варат ракија дека не смеат да го фрлаат комињето во канализацијата, бидејќи постои опасност од нејзино затнување. Поради евидентираните случаи за...
Објавено на 08 Октомври 2018, 10.27 од Д.Чапевски
2018-10-08-09-28-48 По повод Светскиот ден на учителот, на традиционална свеченост во Делчево беа доделени признанијата на најдобрите просветни работници во двете основни училишта, како и во средното училиште во...
Објавено на 05 Октомври 2018, 12.26 од В.Мицевски
2018-10-05-11-33-47 Четиринаесетата Седницата ќе се одржи на 09.10.2018 (вторник) во фоајето на Спомен домот АСНОМ во 14.00 часот. За седницата е предложен следниот Дневен ред -Усвојување на Записникот од...
Објавено на 05 Октомври 2018, 12.16 од В.Мицевски
2018-10-05-11-24-27 Сто педесет дечиња од детските градинки од Источна Македонија денеска во Делчево се натпреваруваа во детските „Игри без граници“. Годинава во организација на делчевската детска градинка „Весели...
Објавено на 05 Октомври 2018, 11.55 од В.Мицевски
2018-10-05-11-05-59 Со пригодна свеченост организирана од повозрасните ученици, во двете основни училишта во Делчево сто и едно прваче станаа членови на Светската детска организација. Свечено облечени и насмеани, тие...
Објавено на 04 Октомври 2018, 14.13 од Д.Чапевски
2018-10-04-13-21-29   Општина Делчево штеди енергија од уличното осветлување и до 70%, а за 30% е зголемен броојот на електрични светилки во јавното осветлување. Ова се само дел од резултатите од партнерскиот проект...
Објавено на 04 Октомври 2018, 10.15 од Д.Чапевски
2018-10-04-09-28-48 Општина Делчево ги известува жителите на с. Вирче дека водата од селската чешма Чешма џамија во селото не е исправна за пиење. Согласно со резултатите од направените анализи на водата од страна на...
Објавено на 03 Октомври 2018, 14.55 од Д.Чапевски
2018-10-03-13-56-46 Општина Делчево ги известува жителите на с. Град дека водата од локалниот селски водовод во с. Град не е исправна за пиење. Согласно со известувањето од ЈЗУ Јавно здравје од Кочани, водата од...
Објавено на 02 Октомври 2018, 12.52 од Д.Чапевски
2018-10-02-11-56-23 Детската градинка „Весели цветови“ од Делчево  ќе биде домаќин на традиционалните регионални спортски игри „Игри без граници“ кои ќе се одржат в петок на 5 октомври, во спортската сала на СОУ...
Објавено на 02 Октомври 2018, 08.31 од Д.Чапевски
2018-10-02-07-43-48   Подвижен рендген апарат, мамограф, болнички кревети, душеци, помагала, апарати, мебел, колички и најразличен друг медицински инвентар во вредност од 300 илјади евра се донирани во делчевскиот...
Објавено на 27 Септември 2018, 14.28 од Д.Чапевски
2018-09-27-13-32-52 Се решава децениски проблем на крак од ул. „Острец“ во населбата Маџир Маало којшто претставуваше тесно грло и проблематично место за користење од страна на жителите на оваа зона.  Деновиве е...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1184
mod_vvisit_counterВчера2243
mod_vvisit_counterОваа недела1184
mod_vvisit_counterПретходна недела12255
mod_vvisit_counterОвој месец37738
mod_vvisit_counterПретходен месец57694
mod_vvisit_counterВкупно2209922

Присутни online: 35
Ваша IP: 54.80.87.166
,
Денес: Окт 22, 2018