Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

Триесет и третата седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на ден 13.11.2015 година (петок). Седницата ќе се одржи во ООУ „Ванчо Прке“-Делчево со почеток во 14.00 часот.

За седницата е предложен следниот 

Дневен ред

Повеќе...

Актуелности

IMG 6632_resize IMG 6630_resize

Советот на Општина Делчево ја одржа Триесет и втората седница на ден 30.10. 2015 година (петок). На седницата беше предложен и усвоен следниот дневен ред.

Повеќе...

Актуелности

IMG 6617_resize

Денес , 30.10.2015 по претходно извршените подготовки и официјално започна изградбата на канализацијата во с.Вирче. Започнувањето на овој значаен проект со кој се решава огромен комунален проблем за жителите на ова село беше најавено пред 30 дена кога истовремено течеше изградбата на канализацијата во с.Град која е во напредна фаза на изградба како и завршувањето проектот за изградба на локалниот пат кој ги поврзува селата Стамер,Град и Вирче. 

Повеќе...

Актуелности

IMG 6612_resize

Жителите на населбата Стрелиште во изминатиот период во комуникацијата и соработката со Општина Делчево предводена од градоначалникот Дарко Шехтански како приоритетен проблем за решавање го посочија асфалтирањето на ул.Чифличка во оваа населба.

Повеќе...

Актуелности

Третата форумска сесија од буџетскиот форум, во рамките на програмата Форуми во заедниците ќе се одржи на 30-ти октомври  2015 година (петок) со почеток во 11 часот во пицерија “Панорма”,  Делчево.

Повеќе...

Актуелности

Триесет и втората седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на ден 30.10. 2015 година (петок). Седницата ќе се одржи во ООУ „Ванчо Прке“-Делчево со почеток во 14.00 часот.

За седницата е предложен следниот

 

Дневен ред

Повеќе...

Актуелности

101 0013_resize 101 0018_resize

По иницијатива на амбасадата на Р.Македонија во Букурешт беше организиран настан со општини од Р.Македонија и Романија. Цел на настанот беше  потпишување на Меморандум за соработка помеѓу општините од  двете земји и воспоставување на соработка.

Повеќе...

Актуелности

НУЦК Вапцаров

НУЦК „Никола Ј. Вапцаров“ Делчево до крајот на месец Октомври има за цел да реализира низа на културно-уметнички настани. За периодот што следува предвидена е следната

ПРОГРАМА

Повеќе...

Актуелности

20151023 100854_resize 20151023 100859_resize

На 23 октомври 1893 година во куќата на солунскиот книжар Иван Хаџи Николов во Солун се собраа шестмина млади мажи за да ги ставаат основите на тоа, кое што ќе стане симбол на борбите на Македонците за слобода. Д-р Христо Татарчев – лекар, родум од Ресен, Даме Груев – професор, родум од с. Смилево - Битолско, Петар Поп Aрсов – професор, родум од с. Богомила - Велешко, Иван Хаџи Николов – книжар во Солун, родум од Кукуш, Антон Димитров – учител, родум од с. Ајватово - Солунско и Христо Батанџиев – професор, родум од с.Гуменџе, Ениџе Вардарско, ја основаа Внатрешно Македонската Револуционерна Организација - ВМРО

Повеќе...

Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 

Актуелности

bg

Проектот на УСАИД за Општински стратегии за климатски промени, спроведуван од Милиеуконтакт Македонија, започна кампања за подигнување на јавната свест за климатските промени. За таа цел се организират низа настани во неколку градови во Македонија. За Делчево е предвидено настанот да се реализира во сабота 24. Октомври, 12:00 – 14:00 часот, пред Домот на Културата (доколу врне настанот ќе биде внатре во Домот на Културата).

Повеќе...

Актуелности

IMG 6577_resize

Продолжува успешната соработка на градоначалникот Дарко Шехтански со жителите од урбаните и месните заедници. Овој пат на барање и во соработка со претставници од Урбаната заедница на населбата Стар Расадник извршена е санација и уредување на пристап до гаражи кои се лоцирани на раскрсницата на улиците Кузман Јосифовски Питу и Мито Х. Јасмин.

Повеќе...

Актуелности

На 17.10.2015 година (сабота), Полициската станица од општа надлежност Делчево ќе го реализира проектот „Соседска патрола“. Во рамки на проектот ќе бидат вклучени заинтересирани граѓани кои заедно со полицијата ќе патролираат во урбана заедница „Втори реон“, со цел поголема сигурност и безбедност на граѓаните на населеното место и безбедносниот реон.

Повеќе...

Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 

Актуелности

НУЦК „Никола Ј. Вапцаров“ годинава традиционално во рамки на регионалните средби на музички групи и оркестри ја организира и вечерта на староградски песни „Серенада 2015“. Овој културно-уметнички настан е предвидено да се одржи во реконструираната кино сала во Делчево со почеток во 19.00 часот во четврток (15.10.2015 година). Киносалата е затоплена, а влезот е слободен.

Повеќе...

Актуелности

20151012 155321_resize

Вчера, 12.10.2015 се финишираше асфалтирањето на делницата од 800 метри на локалниот пат с.Турија-с.Трстија. По започнувањето на активностите за асфалтирање во петокот кога беа асфалтирани 400 метри значително се влошија временските услови и истото беше пролонгирано за два дена по што вчера беа завршени останатите 400 метри. Видно беше задоволството на мештаните од двете села кои што во разговорите со градоначалникот Шехтански потенцираа дека сега значително се олеснува патувањето до соседните општини Делчево и Виница како и до соседните села. Градоначалникот потенцираше дека во периодот што претстои ќе бидат асфалтирани уште 300 метри од овој локален патен правец.

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 19 Јули 2019, 12.30 од Д.Чапевски
ambasadorka   Увид во функционирањето на медицинската опрема обезбедена од Јапонската амбасада денеска направи амбасадорката на Јапонија, Кеико Ханеда и државниот секретар во Министерството за здравство,...
Објавено на 19 Јули 2019, 08.16 од Д.Чапевски
2019-07-19-07-18-28   Во киносалата во Делчево синоќа се одржа концерт на добро познатиот композитор и музичар од Делчево, Дејан Ѓеоргиевски- Ѕене и Елена Трајанова, одличен вокал и музички педагог. Ѕене е добро...
Објавено на 18 Јули 2019, 14.17 од Д.Чапевски
2019-07-18-13-18-22 Со средства од Програмата за  финансирање проекти за развој на подрачја со специфични развојни потреби за финансирање во 2019 година, Општина Делчево ќе ја заокружи изградбата на локалниот пат...
Објавено на 18 Јули 2019, 13.56 од Д.Чапевски
2019-07-18-12-58-37  Општина Делчево во соработка со Регионалниот центар за застапување од Делчево започна процес на изработка на стратешки документ за надворешна комуникација. На денешната работилница на која...
Објавено на 18 Јули 2019, 10.23 од Д.Чапевски
2019-07-18-09-25-37  Музиката од локалните бендови интерпретирана во рамките на првата вечер наменета за локални бендови и оркестри ги измами синоќа делчевци во центарот на градот. На сцената настапија „Универзал...
Објавено на 17 Јули 2019, 11.06 од Д.Чапевски
2019-07-17-10-07-57 Најдобрите 10 матуранти од делчевската гимназија денеска заминаа на патување низ Европа како награда за постигнатиот успех обезбедена од Општина Делчево. Наградените ученици од СОУ „Методи Митевски...
Објавено на 16 Јули 2019, 13.48 од Д.Чапевски
2019-07-16-12-49-28 Делчевци од денеска ќе можат бесплатно да склучуваат граѓански брак во новите простории во мултифункционалниот центар во Спомен-домот АСНОМ. Оваа Одлука ја донесоа делчевските советници на редовната 27...
Објавено на 16 Јули 2019, 12.08 од Д.Чапевски
2019-07-16-11-11-19   Општина Делчево деновиве интензивно работи на поставување хоризонтална и вертикална сигнализација на улиците во градот кои беа реконструирани претходниот период. Обележувањето и означувањето...
Објавено на 16 Јули 2019, 11.45 од Д.Чапевски
2019-07-16-10-47-09 Делчевци ќе имаат можност да уживаат во музиката интерпретирана од бендови кои работат во Делчево во рамките на двете музички вечери посветени на оркестри и музички групи, а со цел нивна...
Објавено на 12 Јули 2019, 10.12 од Д.Чапевски
a-a--------- Општина Делчево отвори сметкa на која ќе можат да се уплаќаат донации за доизградба на соборниот храм „Св.Кирил и Методиј“ во Делчево. Донации можат да уплаќаат и правни и физички лица.  Фирмите,...
Објавено на 11 Јули 2019, 14.01 од Д.Чапевски
2019-07-11-13-15-20   Со прочистување на земјените поатишта во атарот на селото Разловци започна годинешната активност за прочистување и порамнување на земјените коловози и  прочистиување на канавките за...
Објавено на 10 Јули 2019, 13.30 од Д.Чапевски
-11072017 Општина Делчево ги известува граѓаните дека на ден 11.07.2019 година (четврток), со почеток од 21 часот ќе врши теристичка (од земја) дезинсекција (прскање против комарци) на територијата на...
Објавено на 05 Јули 2019, 09.20 од Д.Чапевски
2019-07-05-08-22-40 Општина Делчево ги известува граѓаните дека на ден петок 05.07.2019 г. во 19:00 ч и сабота 06.07.2019г. во 19:00 ч ќе се врши обележување на дел од улица „Маршал Тито“ со хоризонатална и вертикална...
Објавено на 04 Јули 2019, 12.41 од Д.Чапевски
2019-07-04-11-47-51  Екипи на ЈПКД „Брегалница“ деновиве интензивно работат на изградба на нова дренажа со која ќе се обезбеди поголем доток на вода во водоснабдителниот систем во село Разловци. Со градежна и друга...
Објавено на 03 Јули 2019, 11.10 од Д.Чапевски
----------2019- Врз основа на член 11 од Правилникот за начинот, условите, критериумите и постапката за доделување на награди и признанија на Општина Делчево („Сл.гласник на Општина Делчево бр.1/2018), Комисијата за...
Објавено на 03 Јули 2019, 08.54 од Д.Чапевски
-26- 26. седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 08.07.2019 година (понеделник) во 14.30 часот во Мултифункционалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ...
Објавено на 02 Јули 2019, 10.29 од Д.Чапевски
2019-07-02-09-30-42 Деновиве ќе започне изградбата на улицата која ќе го поврзува новиот пешачки мост со детската градинка во Делчево. Согласно со проектот, улицата во централното градско подрачје позната како Станбената...
Објавено на 01 Јули 2019, 12.07 од Д.Чапевски
2019-07-01-11-08-35   Стручни екипи од ЈЗУ Центар за јавно здравје, Кочани, Пе Делчево, ЈПКД „Брегалница“ од Делчево и овластени лица од Одделението за инспекциски надзор при Општина Делчево денеска извршија...
Објавено на 01 Јули 2019, 08.17 од Д.Чапевски
-2019 Со промоција на дебитантскиот краток роман „Бдеењето над себе“ од младата делчевка Дијана Петрова што ќе се одржи вечерва со почеток во 19 часот во фоајето на Спомен-домот „АСНОМ“, започнува Делчевското...
Објавено на 01 Јули 2019, 08.12 од Д.Чапевски
2019-07-01-07-15-09 Советот на млади на Општина Делчево и ова летоќе организира ноќен турнир во баскет кој ќе се одржи кон во втората половина на овој месец. За таа цел, се повикуваат сите заинтересирани екипи да се...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес2182
mod_vvisit_counterВчера2601
mod_vvisit_counterОваа недела11127
mod_vvisit_counterПретходна недела8534
mod_vvisit_counterОвој месец35313
mod_vvisit_counterПретходен месец72580
mod_vvisit_counterВкупно2812888

Присутни online: 39
Ваша IP: 54.161.118.57
,
Денес: Јул 19, 2019