Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

IMG 6714_resize

Вчера, 12.11.2015 како што беше најавено пред десетина дена заврши асфалтирањето на ул. Чифличка во населбата Стрелиште. Видно беше расположението на жителите од оваа улица кои асфалтирањето го чекаа повеќе години.

Повеќе...

Актуелности

IMG 6693_resize

Во с. Разловци во тек се градежни активности за изградба на пристапна улица која е лоцирана околу Спомен Домот „Разловечко Востание“.

Повеќе...

Актуелности

IMG 6679_resize

Вчера, 09.11.2015 година беше извршено тестирање на новопоставената гумена преграда на реката Брегалница во централното градско подрачје. Гумената преграда се полни со вода и испушта со специјален систем од шахти, а се користи за подигање на нивото на реката во летниот период при намален водостој на река Брегалница како и за пуштање на вода во каналот за наводнување на земјоделските обработливи површини.

Повеќе...

Актуелности

IMG 6641_resize IMG 6665_resize

Општина Делчево е во фаза на  имплементација на проект од областа на енергетската ефикасност во јавното осветлување со цел квалитетно јавно осветлување и намалување на трошоците за јавното осветлување.

Повеќе...

Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 

Актуелности

IMG 6660_resize IMG 6654_resize

Започнаа подготвителните градежни активности за изградба на нова улица во с.Габрово на потегот десно од селската џамија во должина од околу 300м. Според предвидената динамика и доколку дозволат временските услови предвидено е улицата да се асфалтира во наредните 5 -7 дена. Средствата се обезбедени од Буџетот на Општина Делчево.

Повеќе...

Актуелности

Триесет и третата седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на ден 13.11.2015 година (петок). Седницата ќе се одржи во ООУ „Ванчо Прке“-Делчево со почеток во 14.00 часот.

За седницата е предложен следниот 

Дневен ред

Повеќе...

Актуелности

IMG 6632_resize IMG 6630_resize

Советот на Општина Делчево ја одржа Триесет и втората седница на ден 30.10. 2015 година (петок). На седницата беше предложен и усвоен следниот дневен ред.

Повеќе...

Актуелности

IMG 6617_resize

Денес , 30.10.2015 по претходно извршените подготовки и официјално започна изградбата на канализацијата во с.Вирче. Започнувањето на овој значаен проект со кој се решава огромен комунален проблем за жителите на ова село беше најавено пред 30 дена кога истовремено течеше изградбата на канализацијата во с.Град која е во напредна фаза на изградба како и завршувањето проектот за изградба на локалниот пат кој ги поврзува селата Стамер,Град и Вирче. 

Повеќе...

Актуелности

IMG 6612_resize

Жителите на населбата Стрелиште во изминатиот период во комуникацијата и соработката со Општина Делчево предводена од градоначалникот Дарко Шехтански како приоритетен проблем за решавање го посочија асфалтирањето на ул.Чифличка во оваа населба.

Повеќе...

Актуелности

Третата форумска сесија од буџетскиот форум, во рамките на програмата Форуми во заедниците ќе се одржи на 30-ти октомври  2015 година (петок) со почеток во 11 часот во пицерија “Панорма”,  Делчево.

Повеќе...

Актуелности

Триесет и втората седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на ден 30.10. 2015 година (петок). Седницата ќе се одржи во ООУ „Ванчо Прке“-Делчево со почеток во 14.00 часот.

За седницата е предложен следниот

 

Дневен ред

Повеќе...

Актуелности

101 0013_resize 101 0018_resize

По иницијатива на амбасадата на Р.Македонија во Букурешт беше организиран настан со општини од Р.Македонија и Романија. Цел на настанот беше  потпишување на Меморандум за соработка помеѓу општините од  двете земји и воспоставување на соработка.

Повеќе...

Актуелности

НУЦК Вапцаров

НУЦК „Никола Ј. Вапцаров“ Делчево до крајот на месец Октомври има за цел да реализира низа на културно-уметнички настани. За периодот што следува предвидена е следната

ПРОГРАМА

Повеќе...

Актуелности

20151023 100854_resize 20151023 100859_resize

На 23 октомври 1893 година во куќата на солунскиот книжар Иван Хаџи Николов во Солун се собраа шестмина млади мажи за да ги ставаат основите на тоа, кое што ќе стане симбол на борбите на Македонците за слобода. Д-р Христо Татарчев – лекар, родум од Ресен, Даме Груев – професор, родум од с. Смилево - Битолско, Петар Поп Aрсов – професор, родум од с. Богомила - Велешко, Иван Хаџи Николов – книжар во Солун, родум од Кукуш, Антон Димитров – учител, родум од с. Ајватово - Солунско и Христо Батанџиев – професор, родум од с.Гуменџе, Ениџе Вардарско, ја основаа Внатрешно Македонската Револуционерна Организација - ВМРО

Повеќе...

Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 

Актуелности

bg

Проектот на УСАИД за Општински стратегии за климатски промени, спроведуван од Милиеуконтакт Македонија, започна кампања за подигнување на јавната свест за климатските промени. За таа цел се организират низа настани во неколку градови во Македонија. За Делчево е предвидено настанот да се реализира во сабота 24. Октомври, 12:00 – 14:00 часот, пред Домот на Културата (доколу врне настанот ќе биде внатре во Домот на Културата).

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 09 Август 2019, 22.49 од Д.Чапевски
2019-08-09-22-15-05 Илјадници гости дел од спектакуларниот концерт на незаменливата Данијела Мартиновиќ и на предгрупите Дикато бенд и Троја бенд. Крајот на забавата го означија делчевците од The...
Објавено на 09 Август 2019, 14.14 од Д.Чапевски
2019-08-09-13-17-34   Ѕвездата на вечерта, Данијела Мартиновиќ, пристигна во Делчево. Првата средба ја имаше со градоначалникот на Делчево, Горан Трајковски, на која Трајковски ја запозна гостинката со спецификите на...
Објавено на 09 Август 2019, 12.52 од Д.Чапевски
-3- Изведувачот ГРАНИТ АД Скопје на ден 12.08.2019 година (понеделник) ќе започне со изведување градежни работи во рамки на рехабилитацијата на делницата од магистралниот пат А3 низ градот Делчево,...
Објавено на 09 Август 2019, 06.52 од Д.Чапевски
2019-08-09-06-19-20   Илјадници посетители од Делчево, Виница, околните општини, иселеници од регионот и гости од соседна Бугарија беа дел од новото издание на „Голачките фолклорни средби“ што се одржа синоќа покрај...
Објавено на 08 Август 2019, 14.06 од Д.Чапевски
-20192020 Општина Делчево објави Јавна набавка за превоз на ученици за сите образовни институции во Делчево за учебната 2019/2020 г. Јавната набавка на услуги ,,Превоз на ученици од СОУ „Методи Митевски Брицо“...
Објавено на 07 Август 2019, 16.36 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-40-02 Со цел поголема безбедност во сообраќајот во Делчево и на Голак, а во пресрет на централните настани од манифестацијата „Делчевско лето 2019“ кога се очекуваат поголем број гости, денеска претставници...
Објавено на 07 Август 2019, 16.28 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-30-09 Општина Делчево ги известува граѓаните дека на 8 август од 2 часот по полноќ  ќе спроведе наменско прскање против комарци и други инсекти кои се потенцијална опасност од преносливи заразни болести....
Објавено на 07 Август 2019, 12.15 од Д.Чапевски
2019-08-07-11-18-29 Во старата прочистителна станица во село Тработивиште од каде се преработува водата за пиење за Делчево и околните села, за прв пат по 25 години се поставува активен јаглен, а исто така и прв пат...
Објавено на 07 Август 2019, 11.25 од Д.Чапевски
2019-08-07-10-28-48   Екипи на ЈПКД „Брегалница“ од Делчево ги уредуваат јавните површини и работат на санација на оштетената урбана опрема во градскиот парк во пресрет на централните настани од „Делчевско лето“. Се...
Објавено на 06 Август 2019, 12.03 од Д.Чапевски
2019-08-06-11-05-39 Општина Дечево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност за ден 9-ти август 2019 година во градскиот парк во Делчево за време на одржување на концертите во рамките на „Делчевско лето“...
Објавено на 06 Август 2019, 11.21 од Д.Чапевски
2019-08-06-10-22-15 Екипи на ЈПКД „Брегалница“ со поддршка на ТППЕ Делчево извршија чистење на Голак.  Акцијата која беше во организација на Општина Делчево ги опфати локациите кои се најпосетувани од туристите и...
Објавено на 05 Август 2019, 11.57 од Д.Чапевски
2019-08-05-11-00-42  Општина Делчево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност на планината Голак на 8 август, а по повод традиционалните „Голачки Фолклорни средби“. Локациите се наоѓаат на следните...
Објавено на 05 Август 2019, 10.11 од Д.Чапевски
2019-08-05-09-13-43  Претставникот од ПСК „Голак“ од Делчево, Љупчо Чучуковски кој беше дел од експедицијата „Трилогија Алпи 2019“ ги развеја општинското и македонското знаме на највисоките врвови на...
Објавено на 05 Август 2019, 06.51 од Д.Чапевски
2019-08-05-06-09-05   Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и...
Објавено на 02 Август 2019, 09.46 од Д.Чапевски
2019-08-02-08-53-12   Со пригодна свеченост, Општина Делчево денеска ги одбележа двата Илиндена, 116 години од Илинденското востание и 75 години од Првото заседание на АСНОМ. Одбележувањето се одвиваше пред спомен-...
Објавено на 31 Јули 2019, 12.04 од Д.Чапевски
2019-07-31-11-05-59 Осум екипи од цела Македонија ќе се натпреваруваат на Ноќниот турнир во баскет кој започнува вечерва од 19 ч на спортските терени од ООУ „Ванчо Прке“ во Делчево. Претседателот на Советот на млади на...
Објавено на 29 Јули 2019, 13.41 од Д.Чапевски
2019-07-29-12-43-20 Општина Делчево денеска објави Поедноставена отворена постапка за набавка на работи „Изградба на дел од локален пат Л-10 отклон од пат М-5 (нова ознака А3)- Илиово-Турија (делница од с.Турија-с.Трстија)...
Објавено на 29 Јули 2019, 08.31 од Д.Чапевски
2019-07-29-07-34-33  Во тек се градежните работи за изградба на улицата која ќе го поврзува новиот пешачки мост со детската градинка во Делчево. Согласно со проектот, улицата во централното градско подрачје позната...
Објавено на 25 Јули 2019, 11.29 од Д.Чапевски
2019-07-25-10-32-16  Делчево доби грант од Министерството за финансии за изградба на градска капела во рамките на  Проектот за подобрување на општинските услуги кој го спроведува Министерството за финансии со...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1455
mod_vvisit_counterВчера2168
mod_vvisit_counterОваа недела13099
mod_vvisit_counterПретходна недела17180
mod_vvisit_counterОвој месец37606
mod_vvisit_counterПретходен месец58421
mod_vvisit_counterВкупно2876070

Присутни online: 43
Ваша IP: 35.172.165.39
,
Денес: Авг 17, 2019