Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

IMG 8903_resize

Градоначалникот Дарко Шехтански во придружба на раководителите од различните одделенија при Општина Делчево денес беше во посета на првото новороденче за 2015 година. Тој  ја искористи оваа можност на пресреќната мајка да и ја честита рожбата на здраво машко бебе и да им посака нејзе и на малото бебенце многу здравје, среќа, успеси во животот. По тој повод тој им додели подарок,  решение за еднократна парична помош во вредност од 10 000 денари.

Инаку бебето е родено на 04 јануари 2015 година во 08.30 часот и е со тежина од 3.400 грама. Како што истакна пресреќната мајка Радмила Јанчевска, малиот Божидар е трето дете во фамилијата Јанчевски. 

Повеќе...

Актуелности

IMG 8816_resize

Денес, 30.12.2014 година традиционално по шести пат, во организација на Општина Делчево и градоначалникот Дарко Шехтански во соработка со голем број на фирми и компании од Делчево како и фирми со кои соработува или соработувала општината беше организирана голема предновогодишна забава за најмладите дечиња. Ниту екстремно ниските температури не успеаа да го стишат детскиот џагор, ниту да ги свалат искрените насмевки од нивните лица. Тие заедно со своите наставнички и родители ја проследија богатата новогодишна програма. Секако забавата не може да се каже дека е новогодишна без присуството на Дедо Мраз. Тој и овааа година ги почести дечињата со своето присуство а воедно им подели и новогодишни пакетчиња.

Повеќе...

Актуелности

IMG 8763_resize

IMG 8767_resize IMG 8770_resize

Наставничките и негувателките од ОЈУДГ „Весели Цветови“ Делчево, денес (30.12.2014 година) организираа новогодишна претстава за дечињата во градинката. Дечињата беа видно возбудени од едночасовната претстава и со огромно внимание ја проследија целата. Со свое присуство ги почестија и градоначалникот Дарко Шехтански со претставници од ЕЛС Делчево. И оваа година градоначалникот во соработка со фирмите и компаниите обезбедија новогодишни пакетчиња кои им беа разделени на дечињата по претставата.

Повеќе...

Актуелности

IMG 8757_resize IMG 8758_resize

Градоначалникот Дарко Шехтански денес беше во неочекувана посета на Дневниот центар за лица со посебни потреби во Делчево. Повод за оваа посета се претстојните божиќни и новогодишни празници при што градоначалникот ја искористи можноста да им ја честита новата 2015 година и на лицата од оваа установа им посака сите оние работи кои тие ги имаат зацртано, а ги споделија со него да им се исполнат.

И годинава пакетчињата се обезбедени покрај од општинскиот буџет така и во соработка со приватните стопанственици од Делчево како и фирми и компании соработници на Општина Делчево од други градови.

Повеќе...

Актуелности

IMG 8519_resize IMG 8522_resize

По одржаната прва и официјална пресконференција на која беше претставен проектот од прекуграничната соработка финансиран од Европската унија преку ИПА фондовите во рамки на програмата за прекугранична соработка во кој партнери се СОУ „М.М Брицо“ од Делчево и Седмо СОУ „Кузман Шапкарев“ од Благоевград, Р. Бугарија. На која како крајна цел од овој проект беше најавено дека СОУ „М.М Брицо“ ќе добие изградени и целосно опремени 6 нови училници, деновиве навремено и според план започнаа градежните активности.

Повеќе...

Актуелности

 MG_8351_resize  MG_8352_resize

Вчера, 25.12.2014 Советот на Општина Делчево ја одржа Дваесет и третата седница. Седницата се одржа во во  салата на  ООУ „Ванчо Прке“-Делчево, со почеток во  14.00 часот.

За седницата беа предложени 26 точки на дневен ред, а воедно Претседателот на Советот г-дин Драган Христов даде предлог за уште една дополнителна точка – Одлука за давање на согласност за почеток и завршеток на работно време на ОЈУДГ „Весели Цветови“.

Повеќе...

Актуелности

 MG_8335_resize  MG_8337_resize

Во рамки на проектот за меѓуетничка интеграција во образованието (ПМИО), денес во ООУ„Ванчо Прке“ Делчево се одржа работилница на која свое учество зедоа учениците, нивните родители и наставниот кадар во училиштето. Важно е да се напомене дека во оваа работилница активно беа вклучени лица од повеќе етнички заедници кои живеат во нашиот град, кои заедно изработуваа новогодишни украси, честитки и подароци на беа напишани новогодишни пораки на јазиците на националчностите кои живеат на територијата на нашата општина.

Повеќе...

Актуелности

NY2015

И оваа година традиционално во пресрет на новогодишните и божиќните празници Општина Делчево предводена од градоначалникот Дарко Шехтански во соработка со бизнис секторот, основните училишта, детската градинка, КУД „Гоце Делчев“ организира новогодишна забава за најмладите.

Забавата  е предвидено да се одржи пред Спомен домот „АСНОМ“ на 30.12.2014 година (вторник) со почеток во 11 часот.

Актуелности

 MG_8307_resize

Учениците од ООУ „Ванчо Прке“ Делчево денес, 23.12.2014 година беа во посета на Општина Делчево при што на Градоначалникот и вработените им приредија неочекувано и особено оригинално изненадување по повод претстојните божиќни и новогодишни празници.

Повеќе...

Актуелности

На ден 25.12.2014  година (четврток), Советот на Општина Делчево ќе ја одржи Дваесет и третата седница. Седницата ќе се одржи во  салата на  ООУ „Ванчо Прке“-Делчево, со почеток во  14.00 часот.

Повеќе...

Актуелности

 MG_7995_resize

Во просториите на Општина Делчево се одржа инфо ден на програмата Цивика Мобилитас. Цивика Мобилитас е програма за поддршка на граѓанското општество во Македонија, финансирана од Швајцарската агенција за развој (СДЦ), а ја спроведува НИРАС од Данска, Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) од Македонија и Шведскиот институт за јавна администрација (СИПУ) од Шведска.

Повеќе...

Актуелности

m

ПОВИК ЗА УЧЕСТВО ВО ДЕНОВИ НА МЛАДИНСКО ВМРЕЖУВАЊЕ ЗА ОСНОВАЊЕ ЛОКАЛНИ МЛАДИНСКИ СОВЕТИ

Младински образовен форум и Центарот за Меѓукултурен дијалог, заедно со 12 иницијативни одбори за основање на локални младински совети ве повикуваат да земете учество на денови на младинско вмрежување во 12 општини. Овие настани ќе се случуваат во 12те општини кои се дел од проектот „Развој на локални младински политки и локално младинско учество во 12 општини“, поддржан од Европската Унија, а кој има за цел вмрежување на младинските организации во општина Центар, Чаир, Велес, Тетово, Струга, Битола, Кичево, Дебар, Делчево, Кратово, Неготино и Липково, а води кон нивна поголема соработка и поставување на основите за основање на локалните младински совети во овие општнини.

Повеќе...

Актуелности

 

Врз основа на Одлуката за  доделување на стипендии на талентирани ученици во СОУ „М.М.Брицо“, Делчево бр.07-2363/1 од 01.12.2014 („Сл.гласник на Општина Делчево“ бр.29/2014),Комисијата за доделување на стипендии за талентирани ученици, распишува

КОНКУРС
за доделување на стипендии на
талентирани ученици од СОУ „М.М.Брицо“ од II, III и IV година

Повеќе...

Актуелности

konkurs stipendii_baner

Врз основа на Одлуката за доделување на студентски стипендии на студенти кои студираат на државните универзитети во РМ бр.07-2364/1 од 01.12.2014 („Сл.гласник на Општина Делчево“ бр.29/2014), Комисијата за доделување на студентски стипендии на студенти кои постигнале особено висок успех во студирањето, распишува

КОНКУРС
за доделување на 6 стипендии настуденти  кои студираат на државните универзитети во Република Македонијаи кои постигнале особено висок успех во студирањето

Повеќе...

Актуелности

 MG_7952_resize  MG_7365_resize

По санацијата на ударни дупки на три фрекфентни улици во Делчево во месец Септември. Деновиве, согласно програмата за работа на Општина Делчево и градоначалникот Дарко Шехтански во делот за санација и реконструкција на улици и патишта, активно се работи на подготвување за санација на најприоритетни локации и тоа:

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 19 Април 2019, 10.49 од Д.Чапевски
2019-04-19-09-52-09 Околу триесет милиони денари, средства  од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој доби Општина Делчево од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделието и руралниот развој за...
Објавено на 18 Април 2019, 12.43 од Д.Чапевски
2019-04-18-11-47-47 Во просториите на Спомен домот АСНОМ во Делчево се одржа  јавна консултација со засегнатите страни и локалното население на населените места долж делниците кои се предвидени за реконструкција т.е...
Објавено на 18 Април 2019, 11.32 од Д.Чапевски
2019-04-18-10-35-30 Амабсадорот на Република Франција, Кристијан Тимоние, денеска престојуваше во  Делчево. Во рамките на посетата, амбасадорот Тимоние оствари работна средба со градоначалникот на Општина Делчево,...
Објавено на 18 Април 2019, 11.21 од Д.Чапевски
2019-04-18-10-24-32 Донаторот на изградбата на фасадата на црквата „Св.Кирил и Методиј“, д-р Милен Врабевски е задоволен од текот и од квалитетот на работите на изградба на фасадата која го добива и својот конечен...
Објавено на 18 Април 2019, 07.54 од Д.Чапевски
2019-04-18-06-56-15  Деновиве започна реконструкцијата на старата училишна зграда во подрачното училиште „Св.Климент Охридски“ во селото Стамер. Во првата фаза од реконструкцијата е опфатена  промена на...
Објавено на 18 Април 2019, 07.39 од Д.Чапевски
2019-04-18-06-41-31 Започна асфалтирањето на првата улица во новата населба „Пролет“.  Се асфалтираат 262 метри од улица „1“ која води од старата зграда на Општина Делчево покрај река Габровчица и на која ќе бидат...
Објавено на 17 Април 2019, 12.59 од Д.Чапевски
2019-04-17-12-02-26  Над 200 средношколци од регионот денеска учествуваат на семинарот за „Иновации, прогрес и дигитален свет“ кој е во организација на Фондацијата „Бугарско сеќавање“и Општина Делчево,  како...
Објавено на 16 Април 2019, 13.55 од Д.Чапевски
2019-04-16-12-57-27 По неколку децении во делчевското Јавно комунално претпријатие „Брегалница“ е набавена нова машина ровокопач-утоварач. Вредноста на машината е 5,3 милиони денари, а инвестицијата е од сопствени средства...
Објавено на 15 Април 2019, 13.18 од Д.Чапевски
2019-04-15-12-21-04 Со пригодна свеченост, денеска делчевската гимназија „М.М. Брицо“ го одбележа својот патронен празник и прослави 95- години од раѓањето на патронот, истакниот делчевски првоборец и организатор на НОБ,...
Објавено на 15 Април 2019, 13.06 од Д.Чапевски
2019-04-15-12-13-20 Средношколците од регионот повторно ќе имаат можност да се запознаат со новините во дигиталниот свет и претприемништвото. Делчево ќе биде домаќин на регионалниот семинар „Иновации, прогрес и дигитален...
Објавено на 15 Април 2019, 07.23 од Д.Чапевски
2019-04-15-06-27-09 Општина Делчево во соработка со локалните образовни и институции од областа на културата и оваа година ја организира традиционалната Велигденска изложба која има продажно-хуманитарен...
Објавено на 15 Април 2019, 06.50 од Д.Чапевски
2019-04-15-05-53-18  Продолжува изградбата на крак од улица „Острец“ во населбата Маџир Маало. ЈПКД „Брегалница“ Делчево работи на порамнување и поставување бехатон плочки и рабници на овој дел од улицата. Предвидена...
Објавено на 12 Април 2019, 08.12 од Д.Чапевски
2019-04-12-07-15-52 Првиот стратешки документ на Општина Делчево кој треба да ја унапреди состојбата со родовата еднкавост на жените и мажите во општината е изработен во рамките на проектот „ Со стратегија и акциски...
Објавено на 10 Април 2019, 08.19 од Д.Чапевски
2019-04-10-07-35-04 ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ОДРЖУВАЊЕ НА ЈАВНА КОНСУЛТАЦИЈА ЗА ИЗВЕШТАЈ ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА И СОЦИЈАЛНИ АСПЕКТИ И ПЛАН ЗА УПРАВУВАЊЕ СО ЖИВОТНА СРЕДИНА ЗА ПРОЕКТИТЕ “РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ПАТНА ДЕЛНИЦА МЕЃУ ДЕЛЧЕВО И...
Објавено на 09 Април 2019, 11.22 од Д.Чапевски
2019-04-09-10-26-00 Над 50 м3 комунален отпад се собрани во последната реализирана акција за пролетно чистење на дивите депонии, а организирана од ЈПКД „Брегалница“. Екипи на ова Јавно претпријатие ги чистеа дивите депонии...
Објавено на 08 Април 2019, 11.37 од Д.Чапевски
2019-04-08-10-39-56 Ученици и професори од словенечката гимназија „Полјане“ кои деновиве престојуваат во посета на делчевската гимназија, денеска беа на работна средба кај градоначалникот на Општина Делчево, Горан...
Објавено на 08 Април 2019, 11.07 од Д.Чапевски
2019-04-08-10-16-51 По повод Светскиот ден на Ромите 8 Април, најдобрите ученици Роми од трите образовни институции во Делчево, денеска беа на прием кај градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски. Ученичката во...
Објавено на 05 Април 2019, 10.28 од Д.Чапевски
2019-04-05-09-29-50 На 13 април во Делчево во организација на Здружението „Kings of the roаds“ од Делчево, а со поддршка на Општина Делчево ќе се одржи четвртата ревија на популарните „олд тајмери“ на која се очекува...
Објавено на 05 Април 2019, 10.20 од Д.Чапевски
2019-04-05-09-22-44 Фондот за иновации и технолошки развој на 30.03.2019 година објави Јавен повик за поднесување предлог проекти за финансирање под Инструментот за поддршка – Ко-финансирани грантови за...
Објавено на 04 Април 2019, 14.20 од Д.Чапевски
2019-04-04-13-24-51 За прв пат во Делчево пред љубителите на пишаниот збор беше претставена најдобрата кинеска детска литература. Преку презентација на литературата творена од најдобрите кинески автори за деца, публиката...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1056
mod_vvisit_counterВчера2584
mod_vvisit_counterОваа недела3640
mod_vvisit_counterПретходна недела17511
mod_vvisit_counterОвој месец60401
mod_vvisit_counterПретходен месец73356
mod_vvisit_counterВкупно2616407

Присутни online: 53
Ваша IP: 52.200.130.163
,
Денес: Апр 23, 2019