Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

OU Sv_Kliment_Ohridski-Delcevo

По повод 8-ми Декември кој се празнува во чест на Св. Климент Охридски еден од најистакнатите ученици на Светите браќа Кирил и Методиј, а воедно и патрон празник на ООУ„Св. Климент Охридски“ Делчево е приготвена целодневна свечена програма.

Повеќе...

Актуелности

Objava dozvola_Obel_gradba_12-186_resize

Градоначалникот на Општина Делчево објавува издавање на Б-Дозвола за усогласување со оперативен план

Повеќе...

Актуелности

Objava na_dozvo_a_Frotirka_12-92_resize

Градоначалникот на Општина Делчево објавува издавање на Б-Дозвола за усогласување со оперативен план

Повеќе...

Актуелности

2

Есенскиот дел од акцијата за пошумување "Ден на дрвото-засади ја својата иднина 2015" се реализираше и во Делчево. На територијата на Делчево и М.Каменица засадени се 12.000 садници на црн бор и багрем.

Повеќе...

Актуелности

12308032 485418008312482_2515046959420192764_o

Заменик министерот за труд и социјална политика Диме Спасов,  денес (01.12.2015 година) реализираше работна посета на општина Делчево. Во рамки на посетата заменик министерот ја искористи можноста заедно со градоначалникот на Општина Делчево, г-дин Дарко Шехтански на терен да извршат увид во градежните работи за доградба на детската градинка „Весели Цветови“.

Повеќе...

Актуелности

Среда, 02.12.2015 година ќе се реализира есенската акција за пошумување „Ден на дрвото“. Акцијата е во организација на Здружението на граѓани ,,Ден на дрвото-засади ја својата иднина,, која е подржана од Владата на Р.Македонија.

Повеќе...

Актуелности

Objava dozvola_12-177_SD_Trans 

Градоначалникот на Општина Делчево објавува издавање на Б-Дозвола за усогласување со оперативен план

Повеќе...

Актуелности

КОНКУРС
за доделување на 12 стипендии на
студенти  кои студираат на државните универзитети во Република Македонија

Повеќе...

Актуелности

Врз основа на Одлуката за  доделување на стипендии на одлични ученици во СОУ „М.М.Брицо“, Делчево бр.09-2017/1 и Одлуката за доделување на стипендии на ученици од СОУ „М.М.Брицо„ Делчево кои постигнале особено висок успех во учењето бр.09-2016/1 од 30.10.2015 година („Сл.гласник на Општина Делчево“ бр.10/2015 ),Комисијата за доделување на ученички стипендии, распишува

КОНКУРС
 
за доделување на 12стипендии на одлични ученици од СОУ „М.М.Брицо“ од II, III и IV година 

Повеќе...

Актуелности

20151030 112319_resize

Четвртата форумска сесија во рамките на програмата Форуми во заедниците што ќе се одржи на 17-ти ноември  2015 година (вторник) со почеток во 11 часот во пицерија “Панорма”,  Делчево.

Повеќе...

Актуелности

IMG 6739_resize

Триесет и третата седница на Советот на Општина Делчево се одржа ден 13.11. 2015 година (петок) во ООУ „Ванчо Прке“-Делчево со почеток во 14.00 часот.

На седницата беа разгледани и усвоени следните точки од дневниот ред:

Повеќе...

Актуелности

IMG 6755_resize IMG 6758_resize

Како што најави градоначалникот Дарко Шехтански на шести ноември кога започнаа подготвителните активности за изградба на нова улица во с.Габрово (улицата десно од селската џамија), денес 13.11.2015 се започна, а во истовреме и финишираше 90% од изградбата (асфалтирањето) на новата улица.

Повеќе...

Актуелности

20151112 082519_resize 20151112 082837_resize

Во тек е партерно уредување на влезот во дворот на ООУ„Ванчо Прке“ во Делчево со што ќе биде доизграден дел од тротоар на самиот влез и ќе се изврши интервенција за одведување на атмосферските води кои до сега создаваа проблеми на вработените и учениците при влегувањето во дворот на самото училиште. Градежните работи ги изведуваат екипи на ЈПКД „Брегалница“ – Делчево.

Повеќе...

Актуелности

IMG 6714_resize

Вчера, 12.11.2015 како што беше најавено пред десетина дена заврши асфалтирањето на ул. Чифличка во населбата Стрелиште. Видно беше расположението на жителите од оваа улица кои асфалтирањето го чекаа повеќе години.

Повеќе...

Актуелности

IMG 6693_resize

Во с. Разловци во тек се градежни активности за изградба на пристапна улица која е лоцирана околу Спомен Домот „Разловечко Востание“.

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 05 Декември 2019, 13.40 од Д.Чапевски
2019-12-05-12-45-05   „Везот на животот“ новото дело на поетесата Ана Дедова, денеска беше промовирано во Делчево во рамките на кампањата „Денови на хуманост-дарувај со љубов“ организирана од Општина Делчево и ЈЛБ...
Објавено на 05 Декември 2019, 09.14 од Д.Чапевски
2019-12-05-08-16-59 Осум ученици од СОУ „М.М.Брицо“ од Делчево се закитија со награди на манифестацијата за популаризација на природните науки „Ноември – месец на науката“ во организација на Македонското географско...
Објавено на 03 Декември 2019, 14.12 од Д.Чапевски
2019-12-03-13-16-25   Денеска во Дневниот центар e пуштена во употреба сензорната собаопремена преку иновативниот проект „Здрави деца – сигурна иднина“  и Источно- планскиот регион со средства од Швајцарската...
Објавено на 03 Декември 2019, 12.47 од Д.Чапевски
2019-12-03-11-50-21  Претставници од 11 општини од Косово и од нво-секторот од оваа земја, денеска престојуваат во Делчево со цел размена на искуства во делот на ЕУ-фондовите, но и градење нови партнерства и...
Објавено на 03 Декември 2019, 08.39 од Д.Чапевски
2019-12-03-07-43-45  „Музиката од светот“ во интерпретација на маестро Ѕене и прекрасниот вокал Елена, синоќа од Делчево испрати порака за поголема свест за лицата со посебни потреби со фокус на правата на овие лица....
Објавено на 02 Декември 2019, 12.19 од Д.Чапевски
2019-12-02-11-20-23   Општина Делчево денеска објави Поедноставена отворена постапка за набавка на работи„Изградба на придружни и услужни објекти на гробишта мртовечница-КАПЕЛА со ладилник и помошни простории во...
Објавено на 02 Декември 2019, 11.09 од Д.Чапевски
2019-12-02-10-12-55 Во рамките на манифестацијата „Денови на хуманост- дарувај со љубов“ посветен на Светскиот ден на лицата со попреченост, 3 Декември, вечерва делчевскиот композитор Дејан Ѓеоргиевски-Ѕене и вокалната...
Објавено на 28 Ноември 2019, 14.50 од Д.Чапевски
-32- 32 седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 06.12.2019година (петок) во 14:00 часотво Мултимедијалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ...
Објавено на 28 Ноември 2019, 08.09 од Д.Чапевски
2019-11-28-07-17-59 По повод Светскиот ден посветен на лицата со попреченост, 3 Декември, Општина Делчево во партнерство со Здружението „Бравура кооператива“ и Дневниот центар за лица со посебни потреби, ЈЛБ „Илинден“ ,...
Објавено на 27 Ноември 2019, 14.05 од Д.Чапевски
2019-11-27-13-16-09     Со пригодна свеченост денеска во Делчево Здружението Фолклорна група „Копачка“ одбележа 5 години од впишувањето, на ова по многу нешта уникатно оро, на Репрезентативната листа на...
Објавено на 27 Ноември 2019, 11.09 од Д.Чапевски
2019-11-27-11-13-22 Екипи на ЈКП „Брегалница“ деновиве интензивно работат на изградба на крак од канализациската мрежа  во селото Стамер со што се решава долгогодишен проблем за жителите во ова село.  Станува...
Објавено на 25 Ноември 2019, 15.19 од Д.Чапевски
2019-11-25-14-21-59 Општина Делчево стана 167 членка на Мрежата ЦИВИНЕТ Сло-Хр-ЈИЕ која е една од најактивните и најбројните европски мрежи со членки од 6 земји. Мрежата ЦИВИНЕТ  им дава можност на членките да бидат...
Објавено на 23 Ноември 2019, 10.25 од Д.Чапевски
-200-   Јавори, јасени, липи и чемпреси се засадуваа денеска во урбаниот дел од градот по однапред направен распоред од одговорните лица во Општина Делчево. Во акцијата „За почист воздух“се вклучија...
Објавено на 22 Ноември 2019, 14.53 од Д.Чапевски
2019-11-22-13-55-26   На денешната Седница на Советот за социјална заштита на Општина Делчево беше донесен Социјалниот план за 2020 година на Општина Делчево во кој се содржани  главните активности на...
Објавено на 22 Ноември 2019, 10.34 од Д.Чапевски
-------200- Сѐ е поготвено за акцијата за пошумување во урбаниот дел од градот која ја организира Општина Делчево, а ќе се одржи утре на 23.11.2019, сабота . За таа цел, Општина Делчево ги повикува сите граѓани,...
Објавено на 21 Ноември 2019, 10.07 од Д.Чапевски
-2020- Изградбата на градскиот пазр во Делчево е приоритетен проект во Програмата за развој на Општина Делчево за 2020 година усвоен од советниците на 31 Седница на Советот на Општина Делчево. Целта на...
Објавено на 20 Ноември 2019, 14.37 од Д.Чапевски
2019-11-20-13-43-25  Советниците на денешната 31 Седница на Советот на Општина Делчево ја усвоија Одлуката за основање Заедничко јавно претпријатие за регионално управување со отпад. Согласно со Одлуката, Заедничкото...
Објавено на 19 Ноември 2019, 08.40 од Д.Чапевски
2019-11-19-07-46-39  Во Општина Делчево има 27 згради за колективно домување, од кои 22% имаат лифт,  а 55% имаат деловни простории, додека најстарата зграда е изградена во 1950 година. Овие податоци стојат во...
Објавено на 18 Ноември 2019, 14.18 од Д.Чапевски
2019-11-18-13-21-16   Започна асфалтирањето на последните 500 метри од локалниот пат Илиово-Турија, делницата од с. Турија до с. Трстија со што се заокружува комплетно изградбата на овој локален пат и се решава голем...
Објавено на 18 Ноември 2019, 11.48 од Д.Чапевски
2019-11-18-12-49-58 Уништувањето на урбаната опрема значи уништување на јавни добра купени со буџетски средства на Општина Делчево. Од тој аспект, граѓаните треба да се сами свесни дека со уништување на урбаната опрема во...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1557
mod_vvisit_counterВчера2054
mod_vvisit_counterОваа недела9732
mod_vvisit_counterПретходна недела20677
mod_vvisit_counterОвој месец12815
mod_vvisit_counterПретходен месец74155
mod_vvisit_counterВкупно3122495

Присутни online: 36
Ваша IP: 3.229.122.219
,
Денес: Дек 05, 2019