Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

Врз основа на член 65 Став (6) од Законот за животна средина  (,,Службен весник на Република Македонија,,бр.53/05,, 81/05, 24/07, 159/08, 83/09, 124/10 и 51/11) , и одлука за неспроведување на стратегиска отцена  донесена од Градоначалникот на Општина Делчево за Детален Урбанистички план за централно градско подрачје  УЕ 2 дел од блок 2.2 измена и дополна доставено е:

Oдлука за спроведување на стратегиска отцена и

SEAForma ДУП Делчево.


Актуелности

Plakat sliva

Со цел за промоција на сливата како земјоделски производ карактеристичен за Делчево и регионот Пијанец и производите од слива, општина Делчево  ја организира манифестацијата "Пијанечки денови на сливата".

Повеќе...

Актуелности

press center_natasaПочитувани

Општина Делчево, по седумдесети пат, традиционално како и секоја година го одбележува седми септември- денот на ослободувањето на нашиот град со низа активности и пригодни свечености во петок на 6 Септември.

Во рамки на програмата предвидено е:

Повеќе...

Актуелности

IMG 9446_resize

Утринава во основните училишта во Делчево започна првиот училишен ден за вкупно 129 првооделенци од градот Делчево и селата во општината.

Повеќе...

Актуелности

IMG 8828_resize

Во сабота 31.08.2013 година во Делчево се одржа завршниот дел на меѓународната манифестација "Пијанечко-Малешевска свадба во функција на туристичката понуда на регионот".

Повеќе...

Актуелности

IMG 8643_resize

Во понеделник 27.08.2013 година со почеток во 20.30 часот на летната сцена во центарот на Делчево се одржа целовечерен концерт на Ансамблот "Македонија".

Повеќе...

Актуелности

IMG 8580_resize

Во сабота 24.08.2013 година во фоајето на Спомен домот АСНОМ во Делчево се одржа најавениот концерт на класична гитара на Дарко Багески.

Повеќе...

Актуелности

sliva

Општина Делчево објавува 

ЈАВЕН ПОВИК

за пријавување учесници во манифестацијата

„Пијанечки денови на сливата 2013“ 

Општина Делчево во соработка со локалните институции почнувајќи од оваа година ја организира манифестацијата „Пијанечки денови на сливата 2013“.

Повеќе...

Актуелности

karikatura 00_resize

Врз основа на член  55 од Статутот на Општина Делчево (“Сл. гласник на општина Делчево”  бр. 12/06),  Комисијата за организирање на настани и културни манифестации при Општина Делчево, по повод Интернационалниот фестивал на афоризам „Пијанец 2013“ кој се организира во состав на манифестацијата „Пијанечки денови на сливата 2013“, распишува:

Повеќе...

Актуелности

ansambl makedonija

Општина Делчево во рамки на манифестацијата Топол Културен Бран 2013 година финансиски поддржана од Министерството за култура и општинскиот буџет ќе биде домаќин на Ансамблот „МАКЕДОНИЈА“.

Повеќе...

Актуелности

bageski

Во сабота 24.08.2013 година со почеток во 20.00 часот во фоајето на Спомен домот АСНОМ во Делчево ке се одржи маестрален концерт на класична гитара на Дарко Багески, во рамки на манифестацијата "Топол културен бран 2013" која што и оваа година ја спроведува Министерството за култура на Република Македонија во соработка со општините во државата.

Повеќе...

Актуелности

IMG 8305_resize

Во среда 14.08.2013 година со почеток во 19.00 часот свечено беше пуштено во употреба новото мултинаменско спортско игралиште во дворот на Основнато општинско училиште "Ванчо Прќе" од Делчево.

Повеќе...

Актуелности

И З В Е С Т У В А Њ Е

Според член 54 од Законот за домување (пречистен текст) Општина Делчево ги известува сите станари, сопственици на станови од Вашата стамбена зграда дека покренува иницијатива за организирање на консултативен состанок со 3-5 претставници од Вашата зграда, заради конституирање на ,,Заедница на сопственици,, која е пропишана во Законот за домување од 2009 година.

Повеќе...

Актуелности

IMG 7661_resize

Во четврток со почеток во 20.00 часот во предвечерието на христијанскиот празник "Св.Пантелејмон", врвот на планината Голак по 19-ти пат беше домаќин на Меѓународниот фолклорен фестивал "Голачки фолклорни средби 2013".

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 24 Септември 2018, 15.00 од Д.Чапевски
nikola-dimitrov    Младите делчевци денеска на средба со министерот за надворешни работи Никола Димитров имаа можност да слушнат за перспективите на Македонија со евроатлатските интеграции и местото на...
Објавено на 21 Септември 2018, 14.07 од Д.Чапевски
2018-09-21-13-23-50  На тринаесет штандови богати со најразлични вкусни производи од сливи денеска се славеше традицијата. На едно место се вареше ракија, се подготвуваше мармалад и слатко, а се дегустираа и вкусните...
Објавено на 21 Септември 2018, 08.17 од Д.Чапевски
2018-09-21-07-19-17 Денеска во Делчево на едно место и под отворено небо ќе се пече ракија, ќе се вари мармалад и слатко, но и ќе се вкусуваат слатките производи обогатени со пијанечкиот бренд- сината слива. На годинешнава...
Објавено на 20 Септември 2018, 12.28 од Д.Чапевски
2018-09-20-11-29-42 Донација вредна 2 илјади евра од Фондацијата „Бугарско сеќавање“ денеска пристигна во детската градинка „Весели цветови“ во Делчево.  Донацијата ја донесе лично претседателот на Фондацијата, д-р...
Објавено на 19 Септември 2018, 14.38 од Д.Чапевски
2018-09-19-13-41-00 Претставници од Општинскиот инспекторат, јавните институции и НВО -сектор денеска во Делчево дебатираа на тема „План за комуникација и кампања против диво депонирање отпад“. Дебата беше во организација...
Објавено на 19 Септември 2018, 10.45 од Д.Чапевски
2018-09-19-09-49-16 На страницата за електронски систем на јавни набавки на Бирото  за јавни набавки, Центарот за развој на Источно-планскиот регион го објави тентерот за изградба на пешачкиот мост во Делчево....
Објавено на 19 Септември 2018, 09.04 од Д.Чапевски
2018-09-19-08-08-39  Пристапната патека на улица „Пијанечка“ во населбата Ново Делчево се поплочува со бехатон плочки. Со оваа интервенција , конечно, на жителите од оваа улица ќе им се обезбеди современ и полесен...
Објавено на 17 Септември 2018, 14.37 од Д.Чапевски
2018-09-17-13-41-15 Министерот за труд и социјална политика Мила Царовска, денеска беше во посета на детската градинка „Весели цветови“ во Делчево. Во рамките на посетата, министерката Царовска се запозна со условите за...
Објавено на 17 Септември 2018, 07.07 од Д.Чапевски
--------------15-  По повод Светскиот ден на чистењето, 15 Септември, Општина Делчево се вклучи во светската еколошка акција за чистење на расфрланиот отпад. Во неа се вклучија вработени од Општина Делчево, јавните...
Објавено на 14 Септември 2018, 13.05 од Д.Чапевски
2018-09-14-12-08-20 Во пресрет на Рефендумот во земјава, денеска во организација на Општина Делчево граѓанскиот сектор дебатираше за актуелните  прашања кои се од посебно значење за напредокот на Република Македонија,...
Објавено на 14 Септември 2018, 09.18 од Д.Чапевски
2018-09-14-08-20-17 По повод Светскиот ден на чистењето, 15 Септември, Општина Делчево се вклучува во светската еколошка акција за чистење на расфрланиот отпад. Акцијата ќе се организира в сабота на самиот ден, кога и се...
Објавено на 13 Септември 2018, 11.52 од Д.Чапевски
2018-09-13-10-54-45 Денеска во Делчево пред граѓани, претставници од јавните институции и граѓанскиот сектор, беше одржана презентација на проектот „Биовил“ кој има за цел да иницира, промовира и предводи развој на...
Објавено на 12 Септември 2018, 12.35 од Д.Чапевски
-2018 Општина Делчево во соработка со локалните институции традиционално ја организира манифестацијата „Пијанечки денови на сливата 2018“. Манифестацијата ќе се одржи на 21.09.2018 година (петок) на...
Објавено на 12 Септември 2018, 12.22 од Д.Чапевски
-----21- Традиционалната манифестација со која се слави пијанечкиот бренд- сливата, оваа година ќе се одржи на 21 септември, петок, а официјалното отворање на манифестацијата во која е предвидена и богата...
Објавено на 12 Септември 2018, 12.12 од Д.Чапевски
2018-09-12-11-13-57 Во согласност со определбата на Владата на Република Македонија за партнерство со граѓанското општество во процесот на креирање и спроведување политики, Општина Делчево организира  дискусија за...
Објавено на 12 Септември 2018, 12.02 од Д.Чапевски
2018-09-12-11-04-00 Општина Делчево е дел од проектот Биовил кој има за цел да иницира, промовира и предводи развој на регионални концепти за биоенергија, како и да воспостави биоенергетски села во Македонија, Романија,...
Објавено на 12 Септември 2018, 11.54 од Д.Чапевски
2018-09-12-10-56-14 ЈЗУ  Центар за јавно здравје од Кочани известува дека по земените примероци за анализа и добиените резултати, водата од фонтаните кај Стопанска банка и пред кафулето „Валиум“НЕ ОДГОВАРА според...
Објавено на 11 Септември 2018, 12.44 од Д.Чапевски
2018-09-11-11-46-01 Договорот  за изградба на првиот пешачки мост во Делчево беше потпишан денеска во Општина Делчево од  градоначалникот Горан Трајковски и директорката на Центарот за развој на Источно-плански...
Објавено на 11 Септември 2018, 09.20 од Д.Чапевски
-2--------- Во Општина Делчево преку фондовите на ЕУ досега се инвестирани околу 2 милиони евра, средства наменети за развојни проекти. Ова денеска на прес-конференција го истакна градоначалникот Горан Трајковски...
Објавено на 10 Септември 2018, 13.04 од В.Мицевски
2018-09-10-12-21-37 Поради лошата состојба на дел од улиците во градот и оштетувањата на коловозот, Општина Делчево од денеска продолжува со санација на коловозите и крпење на ударните дупки . Санацијата на ударните...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес155
mod_vvisit_counterВчера1774
mod_vvisit_counterОваа недела4161
mod_vvisit_counterПретходна недела12193
mod_vvisit_counterОвој месец46651
mod_vvisit_counterПретходен месец51262
mod_vvisit_counterВкупно2163034

Присутни online: 26
Ваша IP: 54.158.199.217
,
Денес: Сеп 26, 2018