Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

Ученичките екскурзии се посебен облик на воспитно-образовна  работа што се изведува надвор од учелиштето со цел да се реализираат конкретни цели од наставните програми. Ученичките екскурзии имаат воспитно-образовен и забавно-рекреативен карактер.

Повеќе...

Актуелности

DSC 0009_resize DSC 0012_resize

.

Продолжуваат активностите за етапно подобрување на водоснабдителниот систем во населбата Милково Брдо. Заменети се цемент-азбестните цевки од водоводната линија со нови полиетиленски на дел од ул. В.Влаховиќ по што следуваше и реконструкција во должина од 253 метри со асфалт на истата улица. Деновиве екипи на ЈПКД Брегалница работат на замена на  дотраените азбестни цевки со нови ПВЦ цевки со дијаметар ф100 мм на улица Питу Гули на потегот од раскрсницата со ул. В.Влаховиќ кон раскрсницата со ул. Ѓорче Петров.

Повеќе...

Актуелности

2 2

Во изминатиов период при комуникацијата на градоначалникот Дарко Шехтански со месното население на селата Драмче и Очипала како приоритетен проблем за решавање беше истакната потребата од реконструкција на локалниот  пат с.Очипала – с.Драмче.

Повеќе...

Актуелности

За петок (30.09.2016) е закажана 42.седница на Советот на Општина Делчево. Седницата ќе се одржи во салата на ООУ „Ванчо Прке со почеток во 14:00 часот.

За седницата го предлагам следниот

Дневен ред

Повеќе...

Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 

Актуелности

DSC 0045_resize DSC 0046_resize

Денес 19.09.2016 година со почеток во 13:00 часот, во салата на Спомен дом – АСНОМ се одржа јавна презентација неопходноста за довршување на започнати проекти за реконструкција и изградба на улици во Делчево.

Повеќе...

Актуелности

alt

Општина Делчево им соопштува на граѓаните на општина Делчево дека на ден 19.09.2016 година (понеделник) со почеток во 13,00 часот, во салата на Спомен дом АСНОМ ќе се одржи ЈАВНА РАСПРАВА за неопходноста за довршување на проектите:

a) Основен проект за реконструкција на дел од улица “Маршал Тито” во Делчево;
b) Основен проект за реконструкција на улица “Орце Николов” и улица “Скопска” во Делчево;
c) Основен проект за реконструкција на ул. “Кеј на Брегалница” во Делчево;
d) Основен проект за реконструкција на улица “Вера Јоциќ” во Делчево;
e) Основен проект, СРЦ-Делчево Улици, Дел за “Улица бр. 7” во Делчево.

ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО
ГРАДОНАЧАЛНИК
Дарко Шехтански

Актуелности

Општина Делчево во соработка со локалните институции и приватниот сектор 5та година по ред ја организира манифестацијата „Пијанечки денови на сливата 2016“.Манифестацијата ќе се одржи на 23.09.2016 година(петок) на платото пред Спомен домот АСНОМ.

Повеќе...

Актуелности

DSC 0002_resize

Во Делчево денес, 07.09.2016 година се чествуваат два значајни празници.
7-ми септември – Ден на Општина Делчево, 72 години од ослободувањето на градот од фашистичкиот окупатор
8-ми септември - 25 години независна и самојстојна Република Македонија

Повеќе...

Актуелности

Почитувани,

И оваа година Општина Делчево традиционално ги чествува двата од големиот број значајни историски празници од македонската историографија:
7 - ми септември - 72 години од ослободувањето на градот Делчево од фашистичкиот окупатор и 
8 - ми септември - 25 години независност на нашата држава, Република Македонија.

Повеќе...

Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 

Актуелности

Pijanechko maleshevska_svadba1_resize

Овогодинешната , десетта по ред „пијанечко-малешевска свадба“  во функција на туристичка понуда на регионот како и четириесетиот Меѓународен музички и фолклорен фестивал ќе се одржат на 2 и 3 септември. За овој значаен културно-уметнички настан  е предвидена богата програма на кој својата љубов ќе ја крунисат во брак Драган Аговски од Берово и Милена Параскова од Пехчево.

Повеќе...

Актуелности

41-та седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 30.08.2016 (Вторник) во салата на Спомен домот АСНОМ“, со почеток во 12:00 часот

За седницата е предложен следниот

Дневен ред

Повеќе...

Актуелности

Општина Делчево ги известува сите заинтересирани лица на возраст над 64 години , корисници на минимална пензија, кои живает сам/а или со брачен другар/ка  да се пријават во Општина Делчево  во период од 08.08.2016 година до 19.08.2016 година секој работен ден од 08:00 часот до 16.00 часот кај лицето Џулиета Мемедова за користење на услугите од проектот “Локалните институции заеднички до подобри социјални услуги за граѓаните“ од Програмата Општинско-корисна работа, 2016 година за активноста Мобилен тим за грижа на стари и изнемоштени лица финансики поддржан од програмата на Обединети нации(УНДП) и Општина Делчево.

Повеќе...

Актуелности

 DSC0067_resize

На две крстосници во населбите Реон 1 и Стар Расадник во Делчево се поставени две сферни огледала наменети за обезбедување на минимална должина на прегледност. Првата крстосница е помеѓу улиците Голачка, Мирче Ацев и Иво Лола Рибар во населба 1 Реон. Втората крстосница е помеѓу улиците Христијан Тодоровски Карпош, Видое  Смилевски Бато и Мито Хаџи Василев Јасмин во населбата Стар Расадник.

Повеќе...

Актуелности

okr1 okr1 1

Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РМ (АВРМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП)  и општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2016, Програмата Општинско – корисна работа, општина Делчево и Агенцијата за вработување на Република Македонија на ден 08.08.2016година објавуваат:

Повеќе...

Актуелности

 DSC0035_resize  DSC0043_resize

Во изминатите неколку месеци по завршувањето на распишаниот меѓународен тендер за изградба на регионалниот пат Делчево – Голак како и изборот на изведувачот на градежните работи, активно се работи на подготовка на теренот со проширување на коловозот, чистење на истиот, односно сечење на дрвјата и гранките покрај патот, поставување на пропусти за атмосферска вода и други градежни активности.

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 15 Септември 2017, 13.10 од Д.Чапевски
-2017 Општина Делчево ги известува сите заинтересирани лица кои сакаат да ги користат услугите од програмата „Општинско- корисна работа 2017“, проект „Подобри услуги за подобри луѓе“, да се пријават во...
Објавено на 14 Септември 2017, 14.33 од Д.Чапевски
-20172018  Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РМ (АВРМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и...
Објавено на 12 Септември 2017, 08.06 од Д.Чапевски
2017-09-13-07-13-02  Започната е изградба на крак за атмосферска канализација по дел од улица "Македонска" во населбата Милково брдо. Оваа нова линија ќе придонесе кон надминување на неповолната постоечка...
Објавено на 04 Септември 2017, 07.56 од Д.Чапевски
-q-2017q Општина Делчево има чест и задоволство да Ве покани на манифестацијата Пијанечки денови на сливата 2017 која ќе се одржи од 07.09.2017,плато пред спомен дом АСНОМ во Делчево. Програма 17:00 часот...
Објавено на 17 Август 2017, 10.51 од Д.Чапевски
2017-08-17-09-56-34 Врз основа на член 35 став 3 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (Сл.Весник на РМ бр. 199/2014, 44/2015,193/15, 31/16,163/16),член 50 точка 4 од Законот за локална самоуправа ("Сл.весник на...
Објавено на 10 Август 2017, 08.20 од Д.Чапевски
2017-09-13-07-23-56 Започнаа главните градежно-оперативни работи за реконструкција на улица "Питу Гули" во населбата Милково брдо во Делчево. Оваа улица е една од најзначајните сообраќајници во оваа населба, по која...
Објавено на 09 Август 2017, 08.35 од Д.Чапевски
------q---2017q Граѓаните на Општина Делчево можат да бидат горди на својата преубава традиција. Врвот на планината Голак повторно беше гнездо за починка и рекреација на голем број на добронамерници кои со сета своја...
Објавено на 08 Август 2017, 08.27 од Д.Чапевски
-q-2017q Синоќа се реализираше прекрасна прва вечер на меѓународниот фолклорен фестивал "Голачки фолклорни средби 2017" кој се одржува по 23-ти пат во нашата општина.Главната завршна манифестација ќе се...
Објавено на 27 Јули 2017, 13.53 од Д.Чапевски
----50------ Ве известуваме дека 50 седница на Советот на Општина Делчево која првично беше закажана за 12.05.2017 година, ќе се одржи на 28.07.2017 година (петок) во фоајето на Спомен домот АСНОМ, со почеток во...
Објавено на 21 Јули 2017, 10.39 од Д.Чапевски
10- Матурантите кои на 19.07.2017 година заминаа на заслуженото наградно патување кое го добија како награда од Општина Делчево за постигнатите успеси во рамки на нивното четиригодишно образование во...
Објавено на 20 Јули 2017, 14.53 од Д.Чапевски
2017-07-21-07-02-08 На барање на жителите од УЗ Милково Брдо, поточно жители на ул. Пере Тошев се пристапи кон партерно уредување на јавна површина во овој дел од градот. Уредена е јавна површина со изградба на три пешачки...
Објавено на 19 Јули 2017, 06.37 од Д.Чапевски
2017-07-18-13-51-04 Во раните утрински часови, денес 19.07.2017 година десетте најдобри ученици од IV година за учебната 2016/2017 заминаа на заслуженото наградно  патување низ неколку европски дестинации. Наградното...
Објавено на 17 Јули 2017, 14.24 од Д.Чапевски
-19072017 Општина Делчево ги известува граѓаните дека ноќта на 18 јули спрема 19 јули 2017 година, со почеток во 24:00 часот , стручни екипи од ЈЗУ,,Центар за јавно здравје,, Скопје ќе извршат теристичка(од...
Објавено на 14 Јули 2017, 08.44 од Д.Чапевски
2017-07-14-07-51-51 Врз основа на членовите 18,19 и 20 од Законот за превоз во патниот сообраќај (Службен весник на Република Македонија број 68/2004, 127/06, 114/09, 83/10, 140/10, 17/11, 53/11, 06/12, 23/13, 120/13,...
Објавено на 12 Јули 2017, 14.55 од Д.Чапевски
2017-07-12-14-03-41 рз основа на член 23 од Законот за јавните претпријатија(Службен Весник на Република Македонија бр.38/96......39/2016),член 19-а од Законот за именување и дополнување на Законот за јавните претпријатија...
Објавено на 08 Јули 2017, 18.55 од Д.Чапевски
2017-07-10-11-06-23  Денес (Сабота 08.07.2017 година) започнавме со асфалтирање на локален пат во село Драмче. Оваа завршна фаза за реконструкцијата на оваа значајна локална сообраќајница следува по започнатата...
Објавено на 07 Јули 2017, 11.20 од Д.Чапевски
2017-07-10-10-29-56 Како што најавивме пред неколку дена, еве денес (07.07.2017год.) се дојде и до финалната фаза од реконструкцијата на ул. Кеј на Брегалница. Во тек се градежни активности за поставување на нов...
Објавено на 05 Јули 2017, 08.32 од Д.Чапевски
-022017-23062017-            Врз основа на член 50 став 1 точка 16 од Законот за локалната самоуправа(Службен Весник на Република Македонија бр.5/2002),член 52  став 1 од Законот за...
Објавено на 04 Јули 2017, 14.39 од Д.Чапевски
2017-07-06-09-43-03 Поради изразито лошата состојба на ул. Кеј на Брегалница, на барање на жителите кои гравитираат во овој дел од градот се започна со реконструкција на оваа улица. Изминатите неколку денови се работеше на...
Објавено на 19 Јуни 2017, 13.16 од Д.Чапевски
-012017-07062017- Врз основа на член 50 став 1 точка 16 од Законот за локалната самоуправа(Службен Весник на Република Македонија бр.5/2002),член 52  став 1 од Законот за административните службеници (Службен Весник...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес271
mod_vvisit_counterВчера1150
mod_vvisit_counterОваа недела3655
mod_vvisit_counterПретходна недела5448
mod_vvisit_counterОвој месец16020
mod_vvisit_counterПретходен месец25368
mod_vvisit_counterВкупно1668294

Присутни online: 20
Ваша IP: 54.92.158.65
,
Денес: Сеп 22, 2017

Интерактивни мапи

Плански региони во Р.М.