Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

 MG_6192_resize 

Понеделник, 06.10.2014 година, потпишан е договорот за набавка на работи ,,Парковско уредување на дел од Основен проект за уредување на просторот помеѓу ул. Кеј на Ослободување  река Брегалница и Спортска сала и река Габровчица во Делчево,, помеѓу Општина Делчево и економски оператор (,,СД-ТРАНС,, ДООЕЛ Славе с.Звегор, Делчево) кој е добитник на тендер по јавно одржана аукција.

Повеќе...

Актуелности

 MG_6161_resize

02.10.2014 година во Општина Македонска Каменица со почеток од 13:00 часот се одржа шестата финална форумска сесија од програмата „Форуми во заедницата“ на општините Делчево и Македонска Каменица, подржана од Македонскиот центар за меѓународна соработка и финансирана од  Швајцарската агенција за развој.

Повеќе...

Актуелности

 MG_6103_resize  MG_6110_resize

Денес, 01.10.2014 година, како што беше најавено пред 10-15 дена започна асфалтирањето на новата улица во село Габрово. Станува збор за улица која се протега на потегот лево од селската џамија долж селскиот ендек. Во моментот на терен покрај приватната фирма која ги изведува градежните работи, се градоначалникот Дарко Шехтански, вработени во одделението за урбанизам и фирмата која го врши надзорот на работите на терен.

Повеќе...

Актуелности

20140930 121716_resize

30.09.2014 година, Вторник во фоајето на Спомен-домот АСНОМ во Делчево се одржа деветнаесеттата седница на Советот на Општина Делчево. На седницата беа предложени и разгледани 17 точки од дневниот ред од кои 16 беа усвоени. Со ист број на гласови 7 за и 7 против, не беше усвоена Предлог – заклучокот за усвојување на Годишнио извештај за работата на ООУ„Климент Охридски“ Делчево за 2014/2014 година.

Повеќе...

Актуелности

a c

Вчера, вторник (30.09.2014 година) во село Разловци се изврши ревитализација на улица во с. Разловци. Градоначалникот Дарко Шехтански и екипи од одделението за  урбанизам, заштита на животна средина, комунални дејности, сообраќај и локален економски развој беа на терен да го проверат текот на асфалтирањето.

Повеќе...

Актуелности

Денес, 30.09.2014 година (вторник) ќе се оддржи Деветнаесетатта седница на Советот на Општина Делчево, седницата ќе се оддржи во салата на Спомен-домот „АСНОМ“-Делчево, со почеток во 12.00 часот.

За седницата е предложен следниот

Повеќе...

Актуелности

До жителите на село Габрово

Известување

Почитувани, ги известуваме жителите на село Габрово дека во среда 01.10.2014 год. во периодот од 08.00 h до 18.00 h ќе се врши асфалтирање на новата улица од страна на фирмата изведувач.

За таа цел потребно е на централната улица во селото на потегот од селските гробишта до џамијата да не се врши паркирање на индивидуални моторни возила поради обезбедување на неопходната сообраќајна проточност за камионите со асфалт.

Ве замолуваме за разбирање.

Со почит,

ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО

Актуелности

4c 4a

Викендов во Општина Делчево се одржаа низа настани и манифестации кои се директно поврзани со културата и традицијата од пијанечкиот крај. Во петок вечер се одржа меѓународниот фестивал на афоризам и карикатура „Пијанец 2014“ на кој учество зедоа преку 80 автори од земјата и светот творејќи на тема „Зелено, зелено“, а воедно на настанот присуствуваа реномирани гости, бардови на македонскиот и светскиот хумор и сатира. 

Во саботата (27.09.2014) по втор пат на платото пред Спомен-домот АСНОМ во Делчево се одржа манифестацијата „Пијанечки денови на сливата 2014“.  Овој настан прераснува во традиција и е во директна корелација со историјата и традицијата на пијанечко-малешевскиот крај,  кој уште од памтивек е познат и со главна одлика на одгледувањето и призводството на слива и производи од слива.

Повеќе...

Актуелности

 MG_5683_resize  MG_5785_resize

Општина Делчево вечерва претставуваше епицентар на балканската и светската карикатура и афоризам. Во фоајето на Спомен-домот АСНОМ во Делчево со почеток од 19.30 часот се одржа третиот по ред меѓународен фестивал на карикатура и афоризам "Пијанец 2014" кој е во организација на Општина Делчево и Градоначалникот Дарко Шехтански. Настанот се организираше по претоходно објавениот меѓународен конкурс за карикатура и афоризам на тема „Зелено,зелено“ на кој учество зедоа над 80 автори од цел свет.

Повеќе...

Актуелности

Врз основа на член 65 Став (6) од Законот за животна средина  (,,Службен весник на Република Македонија,,бр.53/05,, 81/05, 24/07, 159/08, 83/09, 124/10,  51/11, 48/10, 123/12, 93/13, 183/13  и 42/14) и одлука за спроведување на стратегиска отцена  донесена од Градоначалникот на Општина Делчево за планскиот документ Проект за инфраструктура за изградба на ски центар Голак доставено е: Oдлука за спроведување на стратегиска отцена и SEAForma за Проект за инфраструктура за изградба на ски центар Голак.

Повеќе...

Актуелности

 

 MG_5536_resize

Денес, 25.09.2014 година на Градскиот плоштад во Општина Македонска Каменица се одржа значаен настан кој е резултат на безрезервната  меѓуопштинска соработка на двете општини Делчево и Македонска Каменица, како и соработката на општините со Швајцарската агенција за развој и соработка (SDC) и Македонскиот центар за меѓународни соработка(МЦМС).

Повеќе...

Актуелности

plakat sliva

Општина Делчево и оваа година традиционално по втор пат ја организира манифестацијата „Пијанечки денови на сливата 2014“ во функција на туристичка понуда на регионот . Манифестацијата ќе се одржи на 26 и 27 септември во Делчево.

Повеќе...

Актуелности

vozilo

Во четврток (25.09.2014) со почеток од 11.30 часот, на Градскиот плоштад во Македонска Каменица ќе се оддржи свечено примопредавање на новите возила за собирање на смет за општините Делчево и Македонска Каменица.
На свеченото примопредавање на возилата, покрај градоначалниците на двете општини, г-дин Дарко Шехтански и д-р Дарко Митевски ќе присуствува и Амбасадорот на Швајцарија во Република Македонија г-дин Стефано Лазарото.

Повеќе...

Актуелности

1 2

Доследно на најавата од пред неколку дена од страна на градоначалникот на Општина Делчево, Дарко Шехтански вчера (петок, 19.09.2014), се започна а истовремено и зафрши со првата фаза од асфалтирањето во два слоја на новото тениско игралиште во дворот на ООУ Ванчо Прќе во Делчево. Овие активности овозможија денес (сабота, 20.09.2014) да се продолжи со асфалтирањето на завршен слој од 3 cm асфалт со ситен гранулат.

Повеќе...

Актуелности

Министерството за транспорт и врски и Заедницата на единиците на локалната самоуправа објавуваат

 ЈАВЕН ПОВИК
за пријавување на такси возачи вработени во правни лица лиценцирани за такси дејност од општините во Република Македонија за посетување на обука за изучување на англиски јазик

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 09 Август 2019, 22.49 од Д.Чапевски
2019-08-09-22-15-05 Илјадници гости дел од спектакуларниот концерт на незаменливата Данијела Мартиновиќ и на предгрупите Дикато бенд и Троја бенд. Крајот на забавата го означија делчевците од The...
Објавено на 09 Август 2019, 14.14 од Д.Чапевски
2019-08-09-13-17-34   Ѕвездата на вечерта, Данијела Мартиновиќ, пристигна во Делчево. Првата средба ја имаше со градоначалникот на Делчево, Горан Трајковски, на која Трајковски ја запозна гостинката со спецификите на...
Објавено на 09 Август 2019, 12.52 од Д.Чапевски
-3- Изведувачот ГРАНИТ АД Скопје на ден 12.08.2019 година (понеделник) ќе започне со изведување градежни работи во рамки на рехабилитацијата на делницата од магистралниот пат А3 низ градот Делчево,...
Објавено на 09 Август 2019, 06.52 од Д.Чапевски
2019-08-09-06-19-20   Илјадници посетители од Делчево, Виница, околните општини, иселеници од регионот и гости од соседна Бугарија беа дел од новото издание на „Голачките фолклорни средби“ што се одржа синоќа покрај...
Објавено на 08 Август 2019, 14.06 од Д.Чапевски
-20192020 Општина Делчево објави Јавна набавка за превоз на ученици за сите образовни институции во Делчево за учебната 2019/2020 г. Јавната набавка на услуги ,,Превоз на ученици од СОУ „Методи Митевски Брицо“...
Објавено на 07 Август 2019, 16.36 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-40-02 Со цел поголема безбедност во сообраќајот во Делчево и на Голак, а во пресрет на централните настани од манифестацијата „Делчевско лето 2019“ кога се очекуваат поголем број гости, денеска претставници...
Објавено на 07 Август 2019, 16.28 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-30-09 Општина Делчево ги известува граѓаните дека на 8 август од 2 часот по полноќ  ќе спроведе наменско прскање против комарци и други инсекти кои се потенцијална опасност од преносливи заразни болести....
Објавено на 07 Август 2019, 12.15 од Д.Чапевски
2019-08-07-11-18-29 Во старата прочистителна станица во село Тработивиште од каде се преработува водата за пиење за Делчево и околните села, за прв пат по 25 години се поставува активен јаглен, а исто така и прв пат...
Објавено на 07 Август 2019, 11.25 од Д.Чапевски
2019-08-07-10-28-48   Екипи на ЈПКД „Брегалница“ од Делчево ги уредуваат јавните површини и работат на санација на оштетената урбана опрема во градскиот парк во пресрет на централните настани од „Делчевско лето“. Се...
Објавено на 06 Август 2019, 12.03 од Д.Чапевски
2019-08-06-11-05-39 Општина Дечево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност за ден 9-ти август 2019 година во градскиот парк во Делчево за време на одржување на концертите во рамките на „Делчевско лето“...
Објавено на 06 Август 2019, 11.21 од Д.Чапевски
2019-08-06-10-22-15 Екипи на ЈПКД „Брегалница“ со поддршка на ТППЕ Делчево извршија чистење на Голак.  Акцијата која беше во организација на Општина Делчево ги опфати локациите кои се најпосетувани од туристите и...
Објавено на 05 Август 2019, 11.57 од Д.Чапевски
2019-08-05-11-00-42  Општина Делчево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност на планината Голак на 8 август, а по повод традиционалните „Голачки Фолклорни средби“. Локациите се наоѓаат на следните...
Објавено на 05 Август 2019, 10.11 од Д.Чапевски
2019-08-05-09-13-43  Претставникот од ПСК „Голак“ од Делчево, Љупчо Чучуковски кој беше дел од експедицијата „Трилогија Алпи 2019“ ги развеја општинското и македонското знаме на највисоките врвови на...
Објавено на 05 Август 2019, 06.51 од Д.Чапевски
2019-08-05-06-09-05   Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и...
Објавено на 02 Август 2019, 09.46 од Д.Чапевски
2019-08-02-08-53-12   Со пригодна свеченост, Општина Делчево денеска ги одбележа двата Илиндена, 116 години од Илинденското востание и 75 години од Првото заседание на АСНОМ. Одбележувањето се одвиваше пред спомен-...
Објавено на 31 Јули 2019, 12.04 од Д.Чапевски
2019-07-31-11-05-59 Осум екипи од цела Македонија ќе се натпреваруваат на Ноќниот турнир во баскет кој започнува вечерва од 19 ч на спортските терени од ООУ „Ванчо Прке“ во Делчево. Претседателот на Советот на млади на...
Објавено на 29 Јули 2019, 13.41 од Д.Чапевски
2019-07-29-12-43-20 Општина Делчево денеска објави Поедноставена отворена постапка за набавка на работи „Изградба на дел од локален пат Л-10 отклон од пат М-5 (нова ознака А3)- Илиово-Турија (делница од с.Турија-с.Трстија)...
Објавено на 29 Јули 2019, 08.31 од Д.Чапевски
2019-07-29-07-34-33  Во тек се градежните работи за изградба на улицата која ќе го поврзува новиот пешачки мост со детската градинка во Делчево. Согласно со проектот, улицата во централното градско подрачје позната...
Објавено на 25 Јули 2019, 11.29 од Д.Чапевски
2019-07-25-10-32-16  Делчево доби грант од Министерството за финансии за изградба на градска капела во рамките на  Проектот за подобрување на општинските услуги кој го спроведува Министерството за финансии со...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1700
mod_vvisit_counterВчера2512
mod_vvisit_counterОваа недела1700
mod_vvisit_counterПретходна недела16534
mod_vvisit_counterОвој месец42741
mod_vvisit_counterПретходен месец58421
mod_vvisit_counterВкупно2881205

Присутни online: 38
Ваша IP: 3.226.251.205
,
Денес: Авг 19, 2019