Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

 MG_5366_resize

Комисијата за еднакви можности при Советот на Општина Делчево организираше тематска работилница на тема „ Женските права како дел од корпусот на човекови права “. На трибината учество зедоа претставнички од понежниот пол активно вклучени во сите сфери на општественото живеење. Предавач на трибината беше г-ѓа Пенелопа Гурќилова.

Повеќе...

Актуелности

 MG_5338_resize  MG_5339_resize

Во четврток, 12.09.2014 година во село Габрово започнаа градежни активности за подготовка на терен за асфалтирање на улица. Станува збор за улица во должина од околу 300 метри која се протега на потегот лево од селската џамија долж селскиот ендек.

Повеќе...

Актуелности

 MG_5315_resize  MG_5311_resize

Согласно програмата за работа на Општина Делчево и градоначалникот Дарко Шехтански во делот за санација и реконструкција на улици и патишта. Извршена е санација на ударни дупки со пополнување на нов асфалт на три улици во Делчево. Станува збор за улиците: Кеј на Брегалница во урбана заедница Трети реон, Орце Николов во урбана заедница Ново Делчево и Вера Јоциќ во урбана заедница Милково Брдо.

Повеќе...

Актуелности

 MG_5208_resize  MG_5129_resize

Во саботата, 06.09.2014 година во Делчево се одржа осмата по ред  Пијанечко-малешевска свадба во чии рамки оваа година паралелно се одржа и 38иот меѓународен музички и фолклорен фестивал „Делчево 2014“, како и одбележувањето на Денот на ослободувањето на Делчево од фашистичкиот окупатор и 23 години независност на Р. Македонија.

Повеќе...

Актуелности

 MG_4952_resize

По повод 7-ми септември-Денот на ослободувањето на Делчево од фашистичкиот окупатор и 8-ми септември - 23 години независност на нашата држава Република Македонија, Општина Делчево преку низа настани и манифестации ги одбележува овие два значајни празници како за општината така и за нашата татковина.

Повеќе...

Актуелности

Pokana 1

Почитувани,
И оваа година Општина Делчево традиционално ги чествува двата од големиот број значајни историски празници од македонската историографија:
7 - ми септември - 70 години од ослободувањето на градот Делчево од фашистичкиот окупатор и 
8 - ми септември - 23 години независност на нашата држава, Република Македонија.

Повеќе...

Актуелности

IMG resize IMG 0001_resize

Денес, 03 септември 2014 година во малата сала на Спомен-домот АСНОМ во Делчево се одржа прес-конференција на која пред присутните медиуми, претставници од КУД „Гоце Делчев“ во својство на организатор  и покровителот Општина Делчево изнесоа детални информации околу организацијата и текот на настаните поврзани со овогодинешната Пијанечко - малешевска свадба.

Повеќе...

Актуелности

Во електронскиот систем на Бирото за јавни набавки на Република Македонија објавен е ОГЛАС ЗА ПРИБИРАЊЕ НА ПОНУДИ (Број на оглас:  22-1572/5/2014)

Повеќе...

Актуелности

 MG_4785_resize  MG_4781_resize

Со пригодни свечености приредени за првоодделенците утринава започна првиот училиштен час за учебната 2014-2015 година во двете основни училишта во Општина Делчево.

Повеќе...

Актуелности

Во електронскиот систем на Бирото за јавни набавки на Република Македонија објавен е ОГЛАС ЗА ПРИБИРАЊЕ НА ПОНУДИ (Број на оглас:  22-1571/5/2014).

Повеќе...

Актуелности

Во електронскиот систем на Бирото за јавни набавки на Република Македонија објавен е ОГЛАС ЗА ПРИБИРАЊЕ НА ПОНУДИ (Број на оглас:  22-1574/5/2014)

Повеќе...

Актуелности

Во електронскиот систем на Бирото за јавни набавки на Република Македонија објавен е ОГЛАС ЗА ПРИБИРАЊЕ НА ПОНУДИ (Број на оглас:  22-1575/5/2014)

Повеќе...

Актуелности

Во електронскиот систем на Бирото за јавни набавки на Република Македонија објавен е ОГЛАС ЗА ПРИБИРАЊЕ НА ПОНУДИ (Број на оглас:  22-1533/5/2014).

Повеќе...

Актуелности

Согласно Шеснаесеттата седница на Владата на Република Македонија одржана на 21.08.2014 година на која Владата ја разгледа Информацијата за потребата од назначување на лица за комуникација со граѓани кои што имаат одреден вид и степен на попреченост, а со цел укажување на помош.

Повеќе...

Актуелности

Повод за денешната прес конференција се саботните вести на ТВ СТАР Телевизија на кој што се изнесени уште една лага, конструкција и манипулација во изведба на новинарката Даниела Такева и ТВ СТАР.

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 09 Август 2019, 22.49 од Д.Чапевски
2019-08-09-22-15-05 Илјадници гости дел од спектакуларниот концерт на незаменливата Данијела Мартиновиќ и на предгрупите Дикато бенд и Троја бенд. Крајот на забавата го означија делчевците од The...
Објавено на 09 Август 2019, 14.14 од Д.Чапевски
2019-08-09-13-17-34   Ѕвездата на вечерта, Данијела Мартиновиќ, пристигна во Делчево. Првата средба ја имаше со градоначалникот на Делчево, Горан Трајковски, на која Трајковски ја запозна гостинката со спецификите на...
Објавено на 09 Август 2019, 12.52 од Д.Чапевски
-3- Изведувачот ГРАНИТ АД Скопје на ден 12.08.2019 година (понеделник) ќе започне со изведување градежни работи во рамки на рехабилитацијата на делницата од магистралниот пат А3 низ градот Делчево,...
Објавено на 09 Август 2019, 06.52 од Д.Чапевски
2019-08-09-06-19-20   Илјадници посетители од Делчево, Виница, околните општини, иселеници од регионот и гости од соседна Бугарија беа дел од новото издание на „Голачките фолклорни средби“ што се одржа синоќа покрај...
Објавено на 08 Август 2019, 14.06 од Д.Чапевски
-20192020 Општина Делчево објави Јавна набавка за превоз на ученици за сите образовни институции во Делчево за учебната 2019/2020 г. Јавната набавка на услуги ,,Превоз на ученици од СОУ „Методи Митевски Брицо“...
Објавено на 07 Август 2019, 16.36 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-40-02 Со цел поголема безбедност во сообраќајот во Делчево и на Голак, а во пресрет на централните настани од манифестацијата „Делчевско лето 2019“ кога се очекуваат поголем број гости, денеска претставници...
Објавено на 07 Август 2019, 16.28 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-30-09 Општина Делчево ги известува граѓаните дека на 8 август од 2 часот по полноќ  ќе спроведе наменско прскање против комарци и други инсекти кои се потенцијална опасност од преносливи заразни болести....
Објавено на 07 Август 2019, 12.15 од Д.Чапевски
2019-08-07-11-18-29 Во старата прочистителна станица во село Тработивиште од каде се преработува водата за пиење за Делчево и околните села, за прв пат по 25 години се поставува активен јаглен, а исто така и прв пат...
Објавено на 07 Август 2019, 11.25 од Д.Чапевски
2019-08-07-10-28-48   Екипи на ЈПКД „Брегалница“ од Делчево ги уредуваат јавните површини и работат на санација на оштетената урбана опрема во градскиот парк во пресрет на централните настани од „Делчевско лето“. Се...
Објавено на 06 Август 2019, 12.03 од Д.Чапевски
2019-08-06-11-05-39 Општина Дечево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност за ден 9-ти август 2019 година во градскиот парк во Делчево за време на одржување на концертите во рамките на „Делчевско лето“...
Објавено на 06 Август 2019, 11.21 од Д.Чапевски
2019-08-06-10-22-15 Екипи на ЈПКД „Брегалница“ со поддршка на ТППЕ Делчево извршија чистење на Голак.  Акцијата која беше во организација на Општина Делчево ги опфати локациите кои се најпосетувани од туристите и...
Објавено на 05 Август 2019, 11.57 од Д.Чапевски
2019-08-05-11-00-42  Општина Делчево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност на планината Голак на 8 август, а по повод традиционалните „Голачки Фолклорни средби“. Локациите се наоѓаат на следните...
Објавено на 05 Август 2019, 10.11 од Д.Чапевски
2019-08-05-09-13-43  Претставникот од ПСК „Голак“ од Делчево, Љупчо Чучуковски кој беше дел од експедицијата „Трилогија Алпи 2019“ ги развеја општинското и македонското знаме на највисоките врвови на...
Објавено на 05 Август 2019, 06.51 од Д.Чапевски
2019-08-05-06-09-05   Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и...
Објавено на 02 Август 2019, 09.46 од Д.Чапевски
2019-08-02-08-53-12   Со пригодна свеченост, Општина Делчево денеска ги одбележа двата Илиндена, 116 години од Илинденското востание и 75 години од Првото заседание на АСНОМ. Одбележувањето се одвиваше пред спомен-...
Објавено на 31 Јули 2019, 12.04 од Д.Чапевски
2019-07-31-11-05-59 Осум екипи од цела Македонија ќе се натпреваруваат на Ноќниот турнир во баскет кој започнува вечерва од 19 ч на спортските терени од ООУ „Ванчо Прке“ во Делчево. Претседателот на Советот на млади на...
Објавено на 29 Јули 2019, 13.41 од Д.Чапевски
2019-07-29-12-43-20 Општина Делчево денеска објави Поедноставена отворена постапка за набавка на работи „Изградба на дел од локален пат Л-10 отклон од пат М-5 (нова ознака А3)- Илиово-Турија (делница од с.Турија-с.Трстија)...
Објавено на 29 Јули 2019, 08.31 од Д.Чапевски
2019-07-29-07-34-33  Во тек се градежните работи за изградба на улицата која ќе го поврзува новиот пешачки мост со детската градинка во Делчево. Согласно со проектот, улицата во централното градско подрачје позната...
Објавено на 25 Јули 2019, 11.29 од Д.Чапевски
2019-07-25-10-32-16  Делчево доби грант од Министерството за финансии за изградба на градска капела во рамките на  Проектот за подобрување на општинските услуги кој го спроведува Министерството за финансии со...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес384
mod_vvisit_counterВчера2378
mod_vvisit_counterОваа недела384
mod_vvisit_counterПретходна недела16369
mod_vvisit_counterОвој месец38913
mod_vvisit_counterПретходен месец58421
mod_vvisit_counterВкупно2877377

Присутни online: 37
Ваша IP: 3.227.235.71
,
Денес: Авг 18, 2019