Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Соопштение за одбележување на 135 годишнината од Разловечкото востание

Печати PDF

Категорија-Минати соопштенија

Почитувани,

Општина Делчево во соработка со локалните училишта, Центарот за култура „Никола Јонков Вапцаров“, КУД „Гоце Делчев“, ФГ „Копачка“, с.Драмче, Македонската православна црква и Здружението резервни воени офицери по повод 135 години од Разловечкото востание, под мотото „100 настани за 100 години град, 100 години Белогаски и 110 години Личеноски“, организира манифестација која ќе се одржи во с.Разловци на 15 мај 2011 година со почеток во 10 часот.

На настанот ќе биде присутна и истиот ќе го отвори Министерката за култура г-ѓа Елизабета Канческа-Милевска и други високи претставници од Владата.

Сите граѓани на општина Делчево и Република Македонија се поканети да присуствуваат на настанот за достојно да го одбележиме овој ден како еден од најзначајните датуми во македонската историја. За сите заинтересирани граѓани кои ке сакаат да го проследат настанот општина Делчево има организиран превоз. Тргнувањето ке биде од пред Спомен домот АСНОМ во Делчево во Недела 15.05.2011 година во 09.00 часот. 

Во рамките на одбележувањето на 135 години од Разловечкото востание ке се одржи Планинарски марш со учество на членовите на Здружението на Резервните воени старешини на општина Делчево, планинарски друштва и сите заинтересирани граѓани. Маршот ке ке се одржи на релација с.Тработивиште -с.Разловци. За сите учесниците на маршот општина Делчево исто така  има обезбедено превоз од Делчево до с.Разловци. Тргнувањето на учесниците во маршот ке биде во Недела 15.05.2011 год. наутро во 07.30 часот од пред Спомен домот АСНОМ во Делчево. 

 

Thumbnail image

Детална програма на настанот

Место: село Разловци, Делчево

Датум: 15.05.2011

Време: 10 часот

 

10.00            Посета на историска изложба во Спомен-дом на Разловечко    
востание

10.30            Откривање на спомен-плоча на поп Стојан во дворот на црква „Свети Цар Константин и Царица Елена“

10.40           Полагање свежо цвеќе на спомен-плочата

10.50            Осветување на надгробни плочи на свештеници во дворот на
црквата

11.00            Свечена литургија за Разловечкото востание

Прослава во дворот на  училиштето

11.30            Поздравен говор, министерка за култура г-ѓа Елизабета Канческа-Милевска

11.35            Доделување благодарници на членови на Здружение на резервни и воени старешини од Делчево

11.40            Читање реферат на тема „Значењето на Разловечкото востание“

11.50            Културно-уметничка програма

- ЗГ „Копачка“ с.Драмче

- НУЦК „Никола Јонков Вапцаров“, Делчево

- КУД „Гоце Делчев“, Делчево

12.45            Ручек во дворот на црквата

Thumbnail image

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Објавено на 13 Октомври 2017, 08.37 од Д.Чапевски
2017-10-13-07-45-07 Имајќи го предвид Нацрт записникот на Дваесет и шестата седница на Владата на Република Македонија одржана на 05.09.2017 година, а во врска со Декларативните заложби на Владата на Република Македонија...
Објавено на 05 Октомври 2017, 12.57 од Д.Чапевски
-11-     По повод 11-ТИ ОКТОМВРИ -  “Ден на  востанието на македонскиот народ“, Општина Делчево предовдена од градоначалникот Дарко Шехтански Ве поканува свечено да го прославиме...
Објавено на 15 Септември 2017, 13.10 од Д.Чапевски
-2017 Општина Делчево ги известува сите заинтересирани лица кои сакаат да ги користат услугите од програмата „Општинско- корисна работа 2017“, проект „Подобри услуги за подобри луѓе“, да се пријават во...
Објавено на 14 Септември 2017, 14.33 од Д.Чапевски
-20172018  Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РМ (АВРМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и...
Објавено на 12 Септември 2017, 08.06 од Д.Чапевски
2017-09-13-07-13-02  Започната е изградба на крак за атмосферска канализација по дел од улица "Македонска" во населбата Милково брдо. Оваа нова линија ќе придонесе кон надминување на неповолната постоечка...
Објавено на 04 Септември 2017, 07.56 од Д.Чапевски
-q-2017q Општина Делчево има чест и задоволство да Ве покани на манифестацијата Пијанечки денови на сливата 2017 која ќе се одржи од 07.09.2017,плато пред спомен дом АСНОМ во Делчево. Програма 17:00 часот...
Објавено на 17 Август 2017, 10.51 од Д.Чапевски
2017-08-17-09-56-34 Врз основа на член 35 став 3 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (Сл.Весник на РМ бр. 199/2014, 44/2015,193/15, 31/16,163/16),член 50 точка 4 од Законот за локална самоуправа ("Сл.весник на...
Објавено на 10 Август 2017, 08.20 од Д.Чапевски
2017-09-13-07-23-56 Започнаа главните градежно-оперативни работи за реконструкција на улица "Питу Гули" во населбата Милково брдо во Делчево. Оваа улица е една од најзначајните сообраќајници во оваа населба, по која...
Објавено на 09 Август 2017, 08.35 од Д.Чапевски
------q---2017q Граѓаните на Општина Делчево можат да бидат горди на својата преубава традиција. Врвот на планината Голак повторно беше гнездо за починка и рекреација на голем број на добронамерници кои со сета своја...
Објавено на 08 Август 2017, 08.27 од Д.Чапевски
-q-2017q Синоќа се реализираше прекрасна прва вечер на меѓународниот фолклорен фестивал "Голачки фолклорни средби 2017" кој се одржува по 23-ти пат во нашата општина.Главната завршна манифестација ќе се...
Објавено на 27 Јули 2017, 13.53 од Д.Чапевски
----50------ Ве известуваме дека 50 седница на Советот на Општина Делчево која првично беше закажана за 12.05.2017 година, ќе се одржи на 28.07.2017 година (петок) во фоајето на Спомен домот АСНОМ, со почеток во...
Објавено на 21 Јули 2017, 10.39 од Д.Чапевски
10- Матурантите кои на 19.07.2017 година заминаа на заслуженото наградно патување кое го добија како награда од Општина Делчево за постигнатите успеси во рамки на нивното четиригодишно образование во...
Објавено на 20 Јули 2017, 14.53 од Д.Чапевски
2017-07-21-07-02-08 На барање на жителите од УЗ Милково Брдо, поточно жители на ул. Пере Тошев се пристапи кон партерно уредување на јавна површина во овој дел од градот. Уредена е јавна површина со изградба на три пешачки...
Објавено на 19 Јули 2017, 06.37 од Д.Чапевски
2017-07-18-13-51-04 Во раните утрински часови, денес 19.07.2017 година десетте најдобри ученици од IV година за учебната 2016/2017 заминаа на заслуженото наградно  патување низ неколку европски дестинации. Наградното...
Објавено на 17 Јули 2017, 14.24 од Д.Чапевски
-19072017 Општина Делчево ги известува граѓаните дека ноќта на 18 јули спрема 19 јули 2017 година, со почеток во 24:00 часот , стручни екипи од ЈЗУ,,Центар за јавно здравје,, Скопје ќе извршат теристичка(од...
Објавено на 14 Јули 2017, 08.44 од Д.Чапевски
2017-07-14-07-51-51 Врз основа на членовите 18,19 и 20 од Законот за превоз во патниот сообраќај (Службен весник на Република Македонија број 68/2004, 127/06, 114/09, 83/10, 140/10, 17/11, 53/11, 06/12, 23/13, 120/13,...
Објавено на 12 Јули 2017, 14.55 од Д.Чапевски
2017-07-12-14-03-41 рз основа на член 23 од Законот за јавните претпријатија(Службен Весник на Република Македонија бр.38/96......39/2016),член 19-а од Законот за именување и дополнување на Законот за јавните претпријатија...
Објавено на 08 Јули 2017, 18.55 од Д.Чапевски
2017-07-10-11-06-23  Денес (Сабота 08.07.2017 година) започнавме со асфалтирање на локален пат во село Драмче. Оваа завршна фаза за реконструкцијата на оваа значајна локална сообраќајница следува по започнатата...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес422
mod_vvisit_counterВчера678
mod_vvisit_counterОваа недела4260
mod_vvisit_counterПретходна недела6872
mod_vvisit_counterОвој месец19294
mod_vvisit_counterПретходен месец25923
mod_vvisit_counterВкупно1696680

Присутни online: 14
Ваша IP: 54.158.238.108
,
Денес: Окт 20, 2017

Интерактивни мапи

Плански региони во Р.М.