Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Соопштение за одбележување на 135 годишнината од Разловечкото востание

Печати PDF

Категорија-Минати соопштенија

Почитувани,

Општина Делчево во соработка со локалните училишта, Центарот за култура „Никола Јонков Вапцаров“, КУД „Гоце Делчев“, ФГ „Копачка“, с.Драмче, Македонската православна црква и Здружението резервни воени офицери по повод 135 години од Разловечкото востание, под мотото „100 настани за 100 години град, 100 години Белогаски и 110 години Личеноски“, организира манифестација која ќе се одржи во с.Разловци на 15 мај 2011 година со почеток во 10 часот.

На настанот ќе биде присутна и истиот ќе го отвори Министерката за култура г-ѓа Елизабета Канческа-Милевска и други високи претставници од Владата.

Сите граѓани на општина Делчево и Република Македонија се поканети да присуствуваат на настанот за достојно да го одбележиме овој ден како еден од најзначајните датуми во македонската историја. За сите заинтересирани граѓани кои ке сакаат да го проследат настанот општина Делчево има организиран превоз. Тргнувањето ке биде од пред Спомен домот АСНОМ во Делчево во Недела 15.05.2011 година во 09.00 часот. 

Во рамките на одбележувањето на 135 години од Разловечкото востание ке се одржи Планинарски марш со учество на членовите на Здружението на Резервните воени старешини на општина Делчево, планинарски друштва и сите заинтересирани граѓани. Маршот ке ке се одржи на релација с.Тработивиште -с.Разловци. За сите учесниците на маршот општина Делчево исто така  има обезбедено превоз од Делчево до с.Разловци. Тргнувањето на учесниците во маршот ке биде во Недела 15.05.2011 год. наутро во 07.30 часот од пред Спомен домот АСНОМ во Делчево. 

 

Thumbnail image

Детална програма на настанот

Место: село Разловци, Делчево

Датум: 15.05.2011

Време: 10 часот

 

10.00            Посета на историска изложба во Спомен-дом на Разловечко    
востание

10.30            Откривање на спомен-плоча на поп Стојан во дворот на црква „Свети Цар Константин и Царица Елена“

10.40           Полагање свежо цвеќе на спомен-плочата

10.50            Осветување на надгробни плочи на свештеници во дворот на
црквата

11.00            Свечена литургија за Разловечкото востание

Прослава во дворот на  училиштето

11.30            Поздравен говор, министерка за култура г-ѓа Елизабета Канческа-Милевска

11.35            Доделување благодарници на членови на Здружение на резервни и воени старешини од Делчево

11.40            Читање реферат на тема „Значењето на Разловечкото востание“

11.50            Културно-уметничка програма

- ЗГ „Копачка“ с.Драмче

- НУЦК „Никола Јонков Вапцаров“, Делчево

- КУД „Гоце Делчев“, Делчево

12.45            Ручек во дворот на црквата

Thumbnail image

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Објавено на 17 Јули 2018, 12.13 од Д.Чапевски
-----8------  Многудетното семејството Иликовски од Разловци кое живее во социјален ризик доби донација од градоначалникот  на Општина Делчево, Горан Трајковски. Донацијата е обезбедена од сопствени...
Објавено на 13 Јули 2018, 07.37 од Д.Чапевски
2018-07-13-06-39-51 Општина Делчево се приклучува на движењето Let's Do it! World  и глобалната акција за чистење на светот во еден ден, во која учествуваат околу 20 милиони луѓе од 150 земји, а се организира по повод...
Објавено на 12 Јули 2018, 11.37 од Д.Чапевски
2018-07-12-10-40-19 Советниците од делчевскиот Совет на Седницата одржана на 10 јули 2018 донесоа Одлука за одобрување финансиски придонес од Буџетот на Општина Делчево за спроведување на проектот за локална и регионална...
Објавено на 11 Јули 2018, 08.53 од Д.Чапевски
2018-07-11-07-55-32 На единаесеттата седница на Советот на Општина Делчево, мнозинството советници ја донесоа Одлуката за продолжување со работа на Локалниот музеј „Пијанец“ кој ќе го чува историското, археолошкото,...
Објавено на 10 Јули 2018, 11.11 од Д.Чапевски
2018-07-10-10-19-30 Во рамките на одлуката за доделување средства за финансирање поректи за развој на подрачја со специфични развојни потреби во 2018, Општина Делчево од Бирото за регионален развој и Министерството за...
Објавено на 09 Јули 2018, 10.16 од Д.Чапевски
2018-07-09-09-17-55 Општина Делчево ја започна постапката за изработка на техничка документација на ниво на основен проект за изградба на улици предвидени со ДУП за населбата Басарица во вкупна должина од 2.126...
Објавено на 09 Јули 2018, 08.34 од Д.Чапевски
2018-07-09-07-39-23 Во рамките на кампањата „Да ја поддржиме приказната на Делчево“и акцијата „Заедно до поубаво Делчево“, Општина Делчево објавува  ЈАВЕН КОНКУРС За избор на најубаво уреден двор во општина...
Објавено на 06 Јули 2018, 14.51 од Д.Чапевски
2018-07-06-13-54-45 Делчевската јавна библиотека „Илинден“ го зголеми фондот на стручна литература со нови 29 наслови од областа на јавните финансии, макроекономијата, современото банкарство, меѓународната економија,...
Објавено на 06 Јули 2018, 13.37 од Д.Чапевски
2018-07-06-12-39-06 Со цел поубаво и почисто Делчево, општинските комунални редари и инспектори ја започнаа акцијата за почисто Делчево, во рамките на која ќе се вршат инспекциски контроли на јавните и сообраќајните...
Објавено на 06 Јули 2018, 10.12 од Д.Чапевски
-2018- Општина Делчево ги известува граѓаните дека ноќта помеѓу 9 и 10.07.2018 година, стручни екипи од ЈЗУ „Центар за јавно здравје“ Скопје ќе извршат теристичка(од земја) дезинсекција против комарци, односно...
Објавено на 04 Јули 2018, 12.47 од Д.Чапевски
2018-07-04-11-51-38  Поради лошата состојба на дел од улиците во градот и оштетувањата на коловозот, а согласно со Годишната програма за одржување на улици и патишта и договорот по објавениот тендер, Општина Делчево...
Објавено на 04 Јули 2018, 12.15 од Д.Чапевски
2018-07-04-11-20-37 Во рамките на кампањата „Да ја поддржиме приказната на Делчево“, Општина Делчево ја започнува акцијата „Заедно до поубаво Делчево“ во која ќе врши избор на најубаво уреден двор. Летниот период дава...
Објавено на 03 Јули 2018, 11.40 од Д.Чапевски
2018-07-03-10-46-35 Врз основа на член 48 став 1 од Законот за локална самоуправа („Сл. Весник на РМ“ бр. 5/2002) и член 25 став 2 точка 1 од Статутот на Општина Делчево (“Сл. гласник на Општина Делчево“ бр.15/2013),...
Објавено на 03 Јули 2018, 11.19 од Д.Чапевски
2018-07-03-10-25-04   Заврши реконструкцијата на улицата „Маршал Тито“ во центарот на Делчево со која беше опфатена изградба на атмосферска канализација во должина од 177 метри и целосно поставување нов асфалт во...
Објавено на 02 Јули 2018, 13.20 од Д.Чапевски
2018-07-02-12-22-18 Општина Делчево распиша Јавен конкурс за избор на идеен проект за реконструкција на градски плоштад пред спомен дом АСНОМ во Делчево во централното градско подрачје во Делчево на локалитетот согласно...
Објавено на 28 Јуни 2018, 09.07 од В.Мицевски
2018-06-28-08-24-13 Младинското советодавно тело формирано од Советот на Општина Делчево денеска ја одржа својата прва Седница на која за претседател на Советот на млади беше избран Никола Тренчевски, а за заменик...
Објавено на 26 Јуни 2018, 10.18 од В.Мицевски
2018-06-26-09-29-24 Делчево ќе добие мултикултурен и мултифункционален центар кој треба да придонесе за унапредување на учеството на граѓанскиот сектор и граѓаните на Општина Делчево во креирањето на локалните политики. Во...
Објавено на 25 Јуни 2018, 10.20 од В.Мицевски
2018-06-25-09-31-03 Најдобрите ученици од трите образовни институции во Делчево, денеска ги примија решенијата за стипендии кои ги доделува градоначалникот на Општина Делчево. Иван Даневски, матурант од СОУ „М.М.Брицо“ ќе...
Објавено на 22 Јуни 2018, 13.05 од Д.Чапевски
2018-06-22-12-15-34   Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, денеска ја посети Општина Делчево при што оствари работна средба со градоначалникот Горан Трајковски. На средбата, амбасадорот Бејли се интересираше...
Објавено на 22 Јуни 2018, 07.32 од Д.Чапевски
-2018-  Врз основа на член 11 од Правилникот за начинот, условите, критериумите и постапката за доделување на награди и признанија на Општина Делчево (Службен гласник на Општина Делчево бр.1/2018),...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес391
mod_vvisit_counterВчера3417
mod_vvisit_counterОваа недела5314
mod_vvisit_counterПретходна недела10561
mod_vvisit_counterОвој месец28312
mod_vvisit_counterПретходен месец44305
mod_vvisit_counterВкупно2043682

Присутни online: 23
Ваша IP: 54.196.38.114
,
Денес: Јул 18, 2018