Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Ке се одржи редовната годишна средба "Можности и потреби на граѓанскиот сектор во општина Делчево" за 2012

Печати PDF

Категорија-Минати соопштенија

nvo sorabotka

Во рамки на програмските определби на градоначалникот на општина Делчево, во вторник 06.12.2011 година ке се одржи редовната работна средба на претставници од ЕЛС на општина Делчево со претставници од сите граѓански организации, кои активно работат во општината. 

Целта на оваа конференција е граѓанските организации подетално да се запознаат со можностите за нивна подршка во рамки на буџетското работење за наредната 2012 година. Во функција на градење на подобра соработка и унапредување на функционирањето на  граѓанскиот сектор преку оваа средба, како и понатамошна комуникација во наредниот период, ке се идентификуваат потребите на граѓанските организации, за нивно поуспешно работење во наредната година, во насока на имплементирање на нивните проекти и програми кои ги имаат планирано за оваа година.

Оваа конференција се одржува трет пат по ред, по одржаните вакви средби во 2009 и 2010 година, и претставува еден од позначајните механизми за воспоставување на соработка меѓу градоначалникот на општина Делчево и граѓанските организации во Делчево, преку транспарентна и системска подршка која ке се одрази во севкупниот општествен развој на општина Делчево. Се очекува активно учество на сите граѓански организации кои активно работат во општина Делчево, при креирањето на годишниот Буџет на општината за наредната 2012 година, со што претставниците на овие организации ке дадат особен  влог во креирањето на развојот и унапредувањето на Делчево во пооделни сфери, зависно од делокругот на нивното работење. Исто така по одржувањето на оваа средба се очекува интензивна комуникација со заинтересираните граѓански организации, за секакви дополнителни консултации, во врска со прецизирање на сите детали за градење потенцијална соработка меѓу општина Делчево и граѓанскиот сектор во 2012 година

Ваквата практика на комуникација е предвидена од страна на градоначалникот уште од април 2009 година и истата ке продолжи да се спроведува и во иднина.

Предвидената агенда за настанот е сл.

ПРОГРАМА

Годишна конференција

Можности и потреби на граѓанскиот сектор во општина Делчево 2012"

06 декември 2011 (вторник)           хотел „Македонија“ – Делчево

време

Активност

12.00  – 12.15

Пристигнување и регистрација на учесниците

12.15 –  12.20

Поканување на говорниците - модератор

 

Поздравни говори

12.20-12.25

Горан Малешевски, Градоначалник на општтина Делчево

12.25-12.30

Анка Христова, раководител на одделение за финансии, буџет, даноци, јавнидејности и локален економски развој

12.30 – 12.45

Завршени проекти и активности на општина Делчево во 2011

12.45 – 13.00

Планирани активности на општина Делчево во 2012 година

13.00 - 13.20

Како граѓанските организации го перцепираат учеството на граѓаните во креирање на општинскиот буџет

13.20-14.00

Дискусија

14.00

Коктел

 

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Објавено на 13 Октомври 2017, 08.37 од Д.Чапевски
2017-10-13-07-45-07 Имајќи го предвид Нацрт записникот на Дваесет и шестата седница на Владата на Република Македонија одржана на 05.09.2017 година, а во врска со Декларативните заложби на Владата на Република Македонија...
Објавено на 05 Октомври 2017, 12.57 од Д.Чапевски
-11-     По повод 11-ТИ ОКТОМВРИ -  “Ден на  востанието на македонскиот народ“, Општина Делчево предовдена од градоначалникот Дарко Шехтански Ве поканува свечено да го прославиме...
Објавено на 15 Септември 2017, 13.10 од Д.Чапевски
-2017 Општина Делчево ги известува сите заинтересирани лица кои сакаат да ги користат услугите од програмата „Општинско- корисна работа 2017“, проект „Подобри услуги за подобри луѓе“, да се пријават во...
Објавено на 14 Септември 2017, 14.33 од Д.Чапевски
-20172018  Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РМ (АВРМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и...
Објавено на 12 Септември 2017, 08.06 од Д.Чапевски
2017-09-13-07-13-02  Започната е изградба на крак за атмосферска канализација по дел од улица "Македонска" во населбата Милково брдо. Оваа нова линија ќе придонесе кон надминување на неповолната постоечка...
Објавено на 04 Септември 2017, 07.56 од Д.Чапевски
-q-2017q Општина Делчево има чест и задоволство да Ве покани на манифестацијата Пијанечки денови на сливата 2017 која ќе се одржи од 07.09.2017,плато пред спомен дом АСНОМ во Делчево. Програма 17:00 часот...
Објавено на 17 Август 2017, 10.51 од Д.Чапевски
2017-08-17-09-56-34 Врз основа на член 35 став 3 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (Сл.Весник на РМ бр. 199/2014, 44/2015,193/15, 31/16,163/16),член 50 точка 4 од Законот за локална самоуправа ("Сл.весник на...
Објавено на 10 Август 2017, 08.20 од Д.Чапевски
2017-09-13-07-23-56 Започнаа главните градежно-оперативни работи за реконструкција на улица "Питу Гули" во населбата Милково брдо во Делчево. Оваа улица е една од најзначајните сообраќајници во оваа населба, по која...
Објавено на 09 Август 2017, 08.35 од Д.Чапевски
------q---2017q Граѓаните на Општина Делчево можат да бидат горди на својата преубава традиција. Врвот на планината Голак повторно беше гнездо за починка и рекреација на голем број на добронамерници кои со сета своја...
Објавено на 08 Август 2017, 08.27 од Д.Чапевски
-q-2017q Синоќа се реализираше прекрасна прва вечер на меѓународниот фолклорен фестивал "Голачки фолклорни средби 2017" кој се одржува по 23-ти пат во нашата општина.Главната завршна манифестација ќе се...
Објавено на 27 Јули 2017, 13.53 од Д.Чапевски
----50------ Ве известуваме дека 50 седница на Советот на Општина Делчево која првично беше закажана за 12.05.2017 година, ќе се одржи на 28.07.2017 година (петок) во фоајето на Спомен домот АСНОМ, со почеток во...
Објавено на 21 Јули 2017, 10.39 од Д.Чапевски
10- Матурантите кои на 19.07.2017 година заминаа на заслуженото наградно патување кое го добија како награда од Општина Делчево за постигнатите успеси во рамки на нивното четиригодишно образование во...
Објавено на 20 Јули 2017, 14.53 од Д.Чапевски
2017-07-21-07-02-08 На барање на жителите од УЗ Милково Брдо, поточно жители на ул. Пере Тошев се пристапи кон партерно уредување на јавна површина во овој дел од градот. Уредена е јавна површина со изградба на три пешачки...
Објавено на 19 Јули 2017, 06.37 од Д.Чапевски
2017-07-18-13-51-04 Во раните утрински часови, денес 19.07.2017 година десетте најдобри ученици од IV година за учебната 2016/2017 заминаа на заслуженото наградно  патување низ неколку европски дестинации. Наградното...
Објавено на 17 Јули 2017, 14.24 од Д.Чапевски
-19072017 Општина Делчево ги известува граѓаните дека ноќта на 18 јули спрема 19 јули 2017 година, со почеток во 24:00 часот , стручни екипи од ЈЗУ,,Центар за јавно здравје,, Скопје ќе извршат теристичка(од...
Објавено на 14 Јули 2017, 08.44 од Д.Чапевски
2017-07-14-07-51-51 Врз основа на членовите 18,19 и 20 од Законот за превоз во патниот сообраќај (Службен весник на Република Македонија број 68/2004, 127/06, 114/09, 83/10, 140/10, 17/11, 53/11, 06/12, 23/13, 120/13,...
Објавено на 12 Јули 2017, 14.55 од Д.Чапевски
2017-07-12-14-03-41 рз основа на член 23 од Законот за јавните претпријатија(Службен Весник на Република Македонија бр.38/96......39/2016),член 19-а од Законот за именување и дополнување на Законот за јавните претпријатија...
Објавено на 08 Јули 2017, 18.55 од Д.Чапевски
2017-07-10-11-06-23  Денес (Сабота 08.07.2017 година) започнавме со асфалтирање на локален пат во село Драмче. Оваа завршна фаза за реконструкцијата на оваа значајна локална сообраќајница следува по започнатата...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес415
mod_vvisit_counterВчера678
mod_vvisit_counterОваа недела4253
mod_vvisit_counterПретходна недела6872
mod_vvisit_counterОвој месец19287
mod_vvisit_counterПретходен месец25923
mod_vvisit_counterВкупно1696673

Присутни online: 8
Ваша IP: 54.158.238.108
,
Денес: Окт 20, 2017

Интерактивни мапи

Плански региони во Р.М.