Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Ке се одржи редовната годишна средба "Можности и потреби на граѓанскиот сектор во општина Делчево" за 2012

Печати PDF

Категорија-Минати соопштенија

nvo sorabotka

Во рамки на програмските определби на градоначалникот на општина Делчево, во вторник 06.12.2011 година ке се одржи редовната работна средба на претставници од ЕЛС на општина Делчево со претставници од сите граѓански организации, кои активно работат во општината. 

Целта на оваа конференција е граѓанските организации подетално да се запознаат со можностите за нивна подршка во рамки на буџетското работење за наредната 2012 година. Во функција на градење на подобра соработка и унапредување на функционирањето на  граѓанскиот сектор преку оваа средба, како и понатамошна комуникација во наредниот период, ке се идентификуваат потребите на граѓанските организации, за нивно поуспешно работење во наредната година, во насока на имплементирање на нивните проекти и програми кои ги имаат планирано за оваа година.

Оваа конференција се одржува трет пат по ред, по одржаните вакви средби во 2009 и 2010 година, и претставува еден од позначајните механизми за воспоставување на соработка меѓу градоначалникот на општина Делчево и граѓанските организации во Делчево, преку транспарентна и системска подршка која ке се одрази во севкупниот општествен развој на општина Делчево. Се очекува активно учество на сите граѓански организации кои активно работат во општина Делчево, при креирањето на годишниот Буџет на општината за наредната 2012 година, со што претставниците на овие организации ке дадат особен  влог во креирањето на развојот и унапредувањето на Делчево во пооделни сфери, зависно од делокругот на нивното работење. Исто така по одржувањето на оваа средба се очекува интензивна комуникација со заинтересираните граѓански организации, за секакви дополнителни консултации, во врска со прецизирање на сите детали за градење потенцијална соработка меѓу општина Делчево и граѓанскиот сектор во 2012 година

Ваквата практика на комуникација е предвидена од страна на градоначалникот уште од април 2009 година и истата ке продолжи да се спроведува и во иднина.

Предвидената агенда за настанот е сл.

ПРОГРАМА

Годишна конференција

Можности и потреби на граѓанскиот сектор во општина Делчево 2012"

06 декември 2011 (вторник)           хотел „Македонија“ – Делчево

време

Активност

12.00  – 12.15

Пристигнување и регистрација на учесниците

12.15 –  12.20

Поканување на говорниците - модератор

 

Поздравни говори

12.20-12.25

Горан Малешевски, Градоначалник на општтина Делчево

12.25-12.30

Анка Христова, раководител на одделение за финансии, буџет, даноци, јавнидејности и локален економски развој

12.30 – 12.45

Завршени проекти и активности на општина Делчево во 2011

12.45 – 13.00

Планирани активности на општина Делчево во 2012 година

13.00 - 13.20

Како граѓанските организации го перцепираат учеството на граѓаните во креирање на општинскиот буџет

13.20-14.00

Дискусија

14.00

Коктел

 

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Објавено на 22 Октомври 2019, 10.35 од Д.Чапевски
2019-10-22-09-37-44   Со санација на ударните дупки на ул. „Вељко Влаховиќ“ во населбата Милково Брдо започна редовната активност за санација на коловозите во Делчево.  Санацијата на ударните дупки со сите...
Објавено на 22 Октомври 2019, 09.14 од Д.Чапевски
2019-10-22-08-15-27 Советниците од Советот на Општина Делчево на 30. Седница на Советот на Општина Делчево го зголемија бројот на ученици од СОУ „М.М.Брицо“ Делчево кои ќе примаат стипендии од Општина Делчево во учебната...
Објавено на 21 Октомври 2019, 14.21 од Д.Чапевски
2019-10-21-13-23-44  На денешната 30. Седница на Советот на Општина Делчево, советниците ги усвоија Измените и дополнувањата на Буџетот на Општина Делчево за тековната 2019 година. Според измените,  извршени се...
Објавено на 21 Октомври 2019, 13.03 од Д.Чапевски
2019-10-21-12-04-02 Општина Делчево денеска  (21.10.2019) објави Поедноставена отворена постапка за набавка на работи,,Изградба на пристапи за пешачки мост во централно градско подрачје на река Брегалница во...
Објавено на 21 Октомври 2019, 12.57 од Д.Чапевски
2019-10-21-11-59-03 Театарската претстава за деца ,,Волшебниот часовник“ од рускиот автор А. Аксјонов  во изведба на велешкиот Младинско-детски театар „Крин“ ќе имаат можност да ја погледнат и децата од Делчево....
Објавено на 18 Октомври 2019, 12.12 од Д.Чапевски
------------msip-ncb-109-19 1.     Овој Повик за поднесување на понуди ја следи општата објава за набавки за овој проект објавена во изданието на UN DevelopmentBusiness со бр. 767 од 31 јануари, 2010 година...
Објавено на 18 Октомври 2019, 10.51 од Д.Чапевски
2019-10-18-09-53-51 Во завршна фаза е поставувањето на сообраќајната сигнализација на улиците „Светозар Марковиќ“,  дел од улицата „Маршал Тито“ и улицата „Питу Гули“ , активност што е во рамките на проектите за...
Објавено на 17 Октомври 2019, 14.11 од Д.Чапевски
2019-10-17-13-14-14 Екипи на ЈКП „Брегалница“ деновиве работат на поставување атмосферска канализација на улиците „Царевоселска“ и „Кеј на Брегалница“ со што ќе се реши децениски проблем поврзан со поплави во оваа...
Објавено на 17 Октомври 2019, 10.55 од Д.Чапевски
2019-10-17-09-56-55 Општина Делчево ги известува жените претпримечи, но и лицата кои се занимаваат со уметност или имаат свои занаети дека можат да ги изложат своите производи и да ги прошират своите деловни партнерства на...
Објавено на 16 Октомври 2019, 07.24 од Д.Чапевски
2019-10-16-06-30-21  Специфичниот геолошки профил на карпи кај делчевското село Ѕвегор е прогласен за природна реткост. Министерството за животна средина и просторно планирање врз основа на Законот за заштита на...
Објавено на 14 Октомври 2019, 13.12 од Д.Чапевски
-29- 30 седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 21.10.2019 година (понеделник) во 14:00 часот во Мултимедијалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ...
Објавено на 14 Октомври 2019, 12.29 од Д.Чапевски
2019-10-14-11-35-24 Машинскиот парк на ЈКП„Брегалница“ Делчево од денеска е побогат со нова современа машина ровокопач.Станува збор за машина- ровокопач вредна на 62.550 евра, а набавена во рамкитена проектот...
Објавено на 09 Октомври 2019, 08.57 од Д.Чапевски
2019-10-09-08-01-17 | Секоја година, првата полна седмица од месец октомври им се посветува на децата под мотото Детска недела. Во рамки на годинешното одбележување на Светската недела на детето, денеска...
Објавено на 30 Септември 2019, 11.17 од Д.Чапевски
-50 Извршувањето на буџетот на општина Делчево за вториот квартал од 2019 година изнесува 49,27%, односно од вкупно планираните 279.783.412 ден.приходи  за вториот квартал се реализирани...
Објавено на 27 Септември 2019, 14.19 од Д.Чапевски
-info-sovet-inbox-x-daniela-takeva-1447-14-minutes-ago-to-me-valeri-vlatko-translate-message-turn-off-for-macedonian-29  Делчевските советници на 29-та редовна Седница ја усвоија Стратегијата за родова еднаквост во општините Делчево, Берово и Пехчево, како и Акцискиот план на Општина Делчево. Стратешките документи...
Објавено на 20 Септември 2019, 13.29 од Д.Чапевски
2019-09-20-12-41-26    На  петнаесет штандови богати со најразлични вкусни производи од сливи денеска се славеше традицијата. На едно место се вареше ракија, се подготвуваше мармалад и слатко, а се...
Објавено на 20 Септември 2019, 11.51 од Д.Чапевски
oliver   Модерните концепти на делување на полицијата се во насока на делување во партнерство со граѓаните и градење доверба кон институциите, а посетите на високи претставници од МВР на локалната...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1352
mod_vvisit_counterВчера2447
mod_vvisit_counterОваа недела3799
mod_vvisit_counterПретходна недела16683
mod_vvisit_counterОвој месец49853
mod_vvisit_counterПретходен месец70377
mod_vvisit_counterВкупно3019204

Присутни online: 44
Ваша IP: 18.208.187.169
,
Денес: Окт 22, 2019