Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 

slide1Видео анимација од Презентација на Парцели на државно неизградено градежно земјиште објавено за оттуѓување.

Инвестирајте во Делчево!!!!
Ваша одлична бизнис дестинација...

Во рамки на понудените парцели има особено атрактивни локации со неверојатно погодни услови за инвестирање, што верувам секоја приватна компанија и приватни бизнисмени ке го најдат својот интерес.
Голак привлекува со својата убавина и живописна реткост, Индустриската зона "Долни бавчи" со својата местоположба, Централното градско подрачје исто така со својата местоположба, а сите овие локации се атрактивни поради ниските почетни цени за електронско наддавање.
Сите неопходни информации можат да се најдат на веб сајтот на Општина Делчево www.delcevo.gov.mk или лично во просториите на Општина Делчево во Спомен домот АСНОМ.
Дојдете и инвестирајте во Делчево, заедно да придонесеме кон позабрзан локален економски развој на нашата општина.

1)

Општина Делчево водена од своите определби за градење на економски стабилна општина со квалиетни и препознатливи брендови, привлечно место за живеење за среќни и здрави луѓе во 2000 година изработи и усвои Генерален урбанистички план за стопански комплекс „Долни бавчи".

Стопанскиот комплекс „Долни бавчи" во Делчево е лоциран на десната страна од реката Брегалница на 1 км од центарот на градот, 300 метри од магистралниот пат А3, 10 км од граничниот премин Арнаутски гроб, 160 км од аеродромот во Скопје и 140 км од аеродромот во Софија.
Урбан опфат на индустриска зона Долни бавчи е 12 ха.

Почнувајќи од 2012 година општина Делчево започна со оттуѓување на градежни парцели во сопственост на Република Македонија по пат на електронско јавно наддавање.

Расположливи градежни парцели во Индустрискта зона „Долни бавчи", кои се предмет на оттуѓување по пат на јавно наддавање се следните:
*деветнаесет градежни парцели со намена Лесна индустрија со површина од 218м2 до 8657м2, со почетна цена од 61 денар/м2.
*четири градежни парцели со намена Стоваришта со површина од 2739м2 до 4036 м2 со почетна цена од 61 денар/м2

Пријавите за учество на јавното наддавање може да се достават во периодот 13-15 мај 2013 година во Архивата на општина Делчево.
Сите детални информации се расположливи на веб страната на општина Делчево www.delcevo.gov.mk и во просториите на општина Делчево.
Дојдете и инвестирајте во Делчево, заедно да придонесеме кон позабрзан локален економски развој на нашата општина.

2)

Општина Делчево водена од своите определби за градење на економски стабилна општина со квалиетни и препознатливи брендови, привлечно место за живеење за среќни и здрави луѓе, со растечки потенцијал во алтернативниот туризам, со посебна препознатливост по својата традиција и историја во 2006 година изработи и усвои Детален урбанистички план за Туристички локалитет ГОЛАК.

Туристички локалитет ГОЛАК е лоциран во североисточниот дел на Македонија на територијата на општина Делчево, на 1.536м надморска височина во прекрасна борово шума. Туристичкиот локалитет Голак има идеална местоположба на 10 км од магистралниот пат А3, 15 км од граничниот премин Арнаутски гроб, 160 км од аеродромот во Скопје и 140 км од аеродромот во Софија. До планината се стигнува преку регионалниот пат Р 2343 (Делчево-Голак). Во подножјето на планината лежат четирите општини: Делчево, Берово, Пехчево и Виница со вкупно 51 населено место и 56.901 жител.

Имајќи ги во предвид потенцијалите со кои располага планината за развој на здравствениот, спортскиот и алтернативниот туризам, општина Делчево во 2005 година изработи и усвои Детален Урбанистички План(ДУП) за ТУРИСТИЧКИ ЛОКАЛИТЕТ „ГОЛАК", со површина на урбано подрачје од 12 ха.

Почнувајќи од 2012 година општина Делчево започна со оттуѓување на градежни парцели во сопственост на Република Македонија по пат на електронско јавно наддавање.

Расположливи градежни парцели во Туристички локалитет Голак, кои се предмет на оттуѓување по пат на јавно наддавање се следните:

1. Една градежна парцела со намена за Камп простор со површина од 2432м2 со почетна цена од 61 денар/м2, лоцирана на растојание 650 метри од спортските терени
2. Две градежни парцели со намена Угостителство Едната со површина од 431м2, лоцирана на растојание 640 метри од спортските игралишта. Другата со површина од 236,85 м2 лоцирана на растојание 80 метри од спортските терени. Почетна цена од 360 денари/м2.
3. Осумнаесет градежни парцели со намена Викенд куќи, со површина од 190-308м2, лоцирани во радиус од 20 до 600 метри од спортските терени. Почетна цена од 61 денар/м2

Пријавите за учество на јавното наддавање може да се достават во периодот 13-15 мај 2013 година во Архивата на општина Делчево.
Сите детални информации се расположливи на веб страната на општина Делчево www.delcevo.gov.mk и во просториите на општина Делчево.

Дојдете и инвестирајте во Делчево, заедно да придонесеме кон позабрзан локален економски развој на општината.

3)

Во централното градско подрачје на општина Делчево на потегот Основно училиште „Ванчо Прке" -- детска градинка Весели цветови, во близина на градскиот зелен пазар, во еден од најфреквентните делови на градот општината започна со оттуѓување на градежни парцели во сопственост на Република Македонија по пат на електронско јавно наддавање.
Расположливи градежни парцели во централното градско подрачје, урбана единица 2, дел од блок 2.2 кои се предмет на оттуѓување по пат на јавно наддавање се следните:
1. четири градежни парцели за Мали комерцијални и деловни намени со површина од 300м2 до 893м2, со почетна цена од 1600 денар/м2.


Пријавите за учество на јавното наддавање може да се достават во периодот 13-15 мај 2013 година во Архивата на општина Делчево.

Сите детални информации се расположливи на веб страната на општина Делчево www.delcevo.gov.mk и во просториите на општина Делчево.
Дојдете и инвестирајте во Делчево, заедно да придонесеме кон позабрзан локален економски развој на нашата општина.

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Објавено на 24 Мај 2017, 11.32 од Д.Чапевски
2017-05-25-10-47-15  Денес , 24.05.2017 година,  Делчево го празнува својот патрон празник- Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Настанот за одбележување на патрониот празник...
Објавено на 19 Мај 2017, 00.00 од Д.Чапевски
-20-   Во петок (19.05.2017 година) во просториите на ТППЕ Делчево се одржа пригодна прослава по повод  „Светскиот ден на пожарникарите“. И годинава  на предлог на командирот на ТППЕ Делчево...
Објавено на 15 Мај 2017, 08.43 од Д.Чапевски
-141-   Огромен број на гости вчера (14.05.2017 година) присуствуваа на чествувањето на 141 годишнината од кревањето на Разловечкото востание. Настанот се одржа во дворот на црквата Св. Цар Константин и...
Објавено на 12 Мај 2017, 08.26 од Д.Чапевски
2017-05-25-07-32-27 Учениците Никола Џабирски, Даме Стоиловски и Давид Ристовски под менторство на проф. Билјана Ивановска како прво пласирани на оштинскиот натпревар по Сообраќајно техничка култура на младите, на  11...
Објавено на 11 Мај 2017, 13.24 од Д.Чапевски
-50- Педесетата седница на Советот на Општина Делчево која беше закажана за 12.05.2017 година (петок) со почеток во 14:00 часот се одлага на неодредено време. Седницата се одлага бидејќи одлуките донесени на...
Објавено на 09 Мај 2017, 10.35 од Д.Чапевски
-9-   Со полагање на букети со свежо цвеќе на споменикот на паднатите борци од НОВ, денеска беше одбележан  9-ти мај - Денот на Европа како и 72 години од победата над фашизмот. Букети со...
Објавено на 08 Мај 2017, 13.05 од Д.Чапевски
-50- Седницата ќе се одржи на 12.05.2017 година (петок) во ООУ „Ванчо Прке“ со почеток во 14.00 часот. За седницата е предложен следниот Дневен ред -Усвојување на Записникот од 49.седница 1.Предлог-Одлука...
Објавено на 04 Мај 2017, 11.11 од Д.Чапевски
-114-   04.05.2017 година со почеток во 10:00 часот пред споменикот на Гоце Делчев во центарот во Делчево со пригодна програма се одбележа 114 годишнината од смртта на великанот на македонската...
Објавено на 28 Април 2017, 19.01 од Д.Чапевски
2017-05-12-08-07-17  Во изминатите неколку дена на територијата на општина Делчево се изврши како изградба така и реконструкција на улици на неколку локации.Во населбата Ѕвегорска река се изгради пристапната улица П12...
Објавено на 27 Април 2017, 18.44 од Д.Чапевски
2017-04-28-07-53-54 Започна замената на уличните живини светилки со штедливи ЛЕД диоди на собирните улици во Општина Делчево и тоа: Ново Делчево  - Орце Николов, Кеј на Ослободување, Скопска, Прв реон - Голачка,...
Објавено на 26 Април 2017, 10.58 од Д.Чапевски
---12---- После асфалтирањето на дел од улица бр.2 во населбата Ѕвегорска река кое се изврши во месец Ноември 2016 година кога беа асфалтирани 75 метри од оваа улица, вчера беше асфалтирана уште една улица во...
Објавено на 25 Април 2017, 12.39 од Д.Чапевски
-2017 Општинските натпревари по сообраќај „Детски семафор“ и „Сообраќјно техничка култура на младите“ оваа година се одржаа во ООУ Ванчо Прќе во Делчево. Натпреварувачките екипи беа ООУ „Св.Климент Охридски“...
Објавено на 06 Април 2017, 07.58 од Д.Чапевски
2017-04-06-07-03-26  На барање на жителите на Урбаната заедница 1ви Реон  деновиве екипи од ЈПКД „Брегалница“ активно работат на реконструкција на дел од пешачка зона меѓу улиците Солунска и Јане Сандански. ...
Објавено на 04 Април 2017, 08.19 од Д.Чапевски
-49- Седницата ќе се одржи на 11.04.2017 година (вторник) во ООУ „Ванчо Прке“ со почеток во 14.00 часот.           За седницата e предлoжен следниот Дневен...
Објавено на 31 Март 2017, 13.31 од Д.Чапевски
2017-03-31-12-38-37 Општина Делчево објавува повик за доставување на понуди за изведување градежни работи кои вклучуваат „РЕКОНСТРУКЦИЈА И ДОГРАДБА НА УЛИЦА СВЕТОЗАР МАРКОВИЌ, РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ДЕЛ ОД УЛИЦА МАРШАЛ ТИТО И...
Објавено на 31 Март 2017, 13.10 од Д.Чапевски
2017-03-31-13-00-23 Во рамки на проектот МАПСИ – Македонска активна платформа за социјална инклузија, кој го имплементира Институт за економски стратегии и меѓународни односи – Охрид и партнерската организација Македонско...
Објавено на 24 Март 2017, 12.17 од Д.Чапевски
2017-03-24-11-19-09 Се известуваат жителите на општина Делчево дека следејќи ги состојбите предизвикани од пожарите на отворен простор, а имајќи го во предвид претстојниот пролетен и летен период, започнувањето на...
Објавено на 20 Март 2017, 12.12 од Д.Чапевски
2017-03-20-11-13-07  Во рамките на проектот „Соработка помеѓу полицијата и локалното население “ имплементиран од страна на ОБСЕ -  Мисијата во Скопје, преку Одделението за соработка со полицијата и локалното...
Објавено на 09 Март 2017, 13.18 од Д.Чапевски
2017-03-09-12-28-08 Финализираа градежните работи за изградба на тротоарска патека од десната страна на улицата "Мито Хаџивасилев Јасмин" на потегот од раскрсницата кај ветеринарната станица кон Урбаната заедница „Стар...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес305
mod_vvisit_counterВчера1099
mod_vvisit_counterОваа недела1404
mod_vvisit_counterПретходна недела10495
mod_vvisit_counterОвој месец35340
mod_vvisit_counterПретходен месец28513
mod_vvisit_counterВкупно1554505

Присутни online: 16
Ваша IP: 54.162.91.86
,
Денес: Мај 30, 2017

Интерактивни мапи

Плански региони во Р.М.