Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелно - Актуелности

DSC 0001_resize

DSC 0002_resize DSC 0006_resize

„Везот на животот“ новото дело на поетесата Ана Дедова, денеска беше промовирано во Делчево во рамките на кампањата „Денови на хуманост-дарувај со љубов“ организирана од Општина Делчево и ЈЛБ „Илинден“.На овој настан, љубителите на пишаниот збор и лицата со хендикеп кои се специјални гости на оваа промоција, имаа можност да се запознаат со оваа млада авторка која својот физички хендикеп го облагородува со прекрсани стихови докажувајќи уште еднаш дека кога нешто сакаш од дното на душата, тоа можеш да го оствариш и никакви физички препреки не можат да ти застанат да патот кон успехот.

Повеќе...

Актуелно - Актуелности

gimn18

Осум ученици од СОУ „М.М.Брицо“ од Делчево се закитија со награди на манифестацијата за популаризација на природните науки „Ноември – месец на науката“ во организација на Македонското географско друштво, Македонското биолошко друштво, Сојузот на хемичарите и технолозите на Македонија, Друштвото на физичарите на Република Македонија, Сојузот на математичари на Македонија, Македонското астрономско друштво, Скопското астроном­ско друштво, Македонското еколошко друштво, Истражувачкото друштво на студенти географи „Природник“, Истражувачкото друштво на студенти биолози и Природно-математичкиот факултет.

Повеќе...

Актуелно - Актуелности

DSC 0014_resize

DSC 0004_resize DSC 0007_resize

Денеска во Дневниот центар e пуштена во употреба сензорната собаопремена преку иновативниот проект Здрави деца – сигурна иднина“  и Источно- планскиот регион со средства од Швајцарската агенција за развој и соработка и Министерството за локална самоуправа. Ваква сензорна соба, освен Делчево добија и Штип и Кочани, а вкупната вредност на проектот е околу 1.7 милиони денари.

Повеќе...

Актуелно - Актуелности

DSC 0001_resize DSC 0006_resize

Претставници од 11 општини од Косово и од нво-секторот од оваа земја, денеска престојуваат во Делчево со цел размена на искуства во делот на ЕУ-фондовите, но и градење нови партнерства и пријателства. На средба на која присуствуваа 40-тина претставници од Косово, приоритетна тема беа фондовите од ЕУ за земјите од Западен Балкан.  Тони Стоименовски, советник во ЛЕР од Општина Делчево истакна дека ова е прва посета на претставници од Косово на Општина Делчево.

Повеќе...

Актуелно - Актуелности

A1nela A14

„Музиката од светот“ во интерпретација на маестро Ѕене и прекрасниот вокал Елена, синоќа од Делчево испрати порака за поголема свест за лицата со посебни потреби со фокус на правата на овие лица. Преполната сала беше уште еден доказ дека делчевци сакаат да донираат и се вклучија во кампањата кој има за цел и да ја промовира филантропијата и општествената одговорност на фирмите. Специјални гости на вечерта  беа децата со посебни потреби од Делчево кои уживаа во музиката, а средствата собрани од овој концерт ќе бидат донирани за потребите на  Дневниот центар.

Повеќе...

Актуелно - Актуелности

 

Општина Делчево денеска објави Поедноставена отворена постапка за набавка на работи„Изградба на придружни и услужни објекти на гробишта мртовечница-КАПЕЛА со ладилник и помошни простории во Делчево“.

Oтварањето на понудите ќе биде на 17.12.2019 во 9:00 часотелектронски на Електронскиот систем за јавни набавки (ЕСЈН), а сите заинтересирани можат да присуствуваат на јавното отворање во салата за состаноци на Општината.

Повеќе...

Актуелно - Актуелности

Во рамките на манифестацијата „Денови на хуманост- дарувај со љубов“ посветен на Светскиот ден на лицата со попреченост, 3 Декември, вечерва делчевскиот композитор Дејан Ѓеоргиевски-Ѕене и вокалната солистка Елена Трајанова ќе одржат хуманитарен концерт, а средствата собрани од концертот ќе бидат наменети за потребите на Дневниот центар.

Со овој концерт започнува кампањата во Делчево која обединува неколку активности со предзнак на филантропија и општествена одговорност, но со посебен аспект за подигање на свеста за лицата со посебни потребисо фокус на правата на лицата со посебни потреби.

Повеќе...

Актуелно - Актуелности

32 седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 06.12.2019година (петок) во 14:00 часотво Мултимедијалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ Делчево.

  За седницата е предложен следниот

Дневен ред

Повеќе...

Актуелно - Актуелности

denovi na humanost resize

По повод Светскиот ден посветен на лицата со попреченост, 3 Декември, Општина Делчево во партнерство со Здружението „Бравура кооператива“ и Дневниот центар за лица со посебни потреби, ЈЛБ „Илинден“ , Центарот за култура „Никола Јонков Вапцаров“,  Комисијата за еднакви можности и образовните институции, по втор пат ја организираат кампањата „Денови на хуманост- дарувај со љубов“.

Неделата на хуманоста во Делчево обединува неколку активности. Со настаните започнуваме на 2 декември со хуманитарниот концерт на Дејан -Ѕене и Елена кој ќе се одржи во киносалата со почеток во 19 ч. Традиционално на 3 декември организираме посета на Дневниот центар, каде што ќе има и промоција на проектот со кој Дневниот центар доби сензорна соба, а поладнето ќе има промоција на филмот „Врба “ на Милчо Манчевски“.  На 5 декември гостинка во Делчево ќе биде поетесата Ана Дедова од Кочани. Во мултифункционалниот центар со почеток во 13 часот ќе се организира промоција на новата книга на Дедова под наслов „Везот на животот“. Настаните ќе се заокружат со спортските игри Бочија.Сите овие активности имаат хуманитарен предзнак. Средствата ќе бидат подарени на Дневниот центар за нивни потреби.

Повеќе...

Актуелно - Актуелности

DSC 0010_resize

DSC 0008_resize DSC 0015_resize

 

Со пригодна свеченост денеска во Делчево Здружението Фолклорна група „Копачка“ одбележа 5 години од впишувањето, на ова по многу нешта уникатно оро, на Репрезентативната листа на нематеријалното културно наследство на УНЕСКО.

Одбележувањето на овој несекојдневен јубилеј, започна со посетата на Спомен-собата на дедо Митко, долгогодишен ороводец на ФГ „Копачка“ која се наоѓа во Белчанското Маало во с. Драмче, а продолжи со дефиле на учесниците на настанот низ улиците во центарот на Делчево.

Централниот настан на кој настапија, освен „Копачката“, 7 фолклорни друштва и тоа од соседна Бугарија и од Источниот дел од државава, го отвори градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, кој истакна дека нема делчевец кој не е горд на играорците од ФГ „Копачка“ кои успеаја да го однесат орото високо на светската листа на нематеријално културно наследство креирана од УНЕСКО, но и да ја одржат фолклорната група на патот долг 71 година и да го промовираат она што е уникатно за нас и за овој крај, традиционалното оро  „Копачка“.

Повеќе...

Актуелно - Актуелности

78059422 2132182413744028_4817098816542998528_n

Екипи на ЈКП „Брегалница“ деновиве интензивно работат на изградба на крак од канализациската мрежа  во селото Стамер со што се решава долгогодишен проблем за жителите во ова село.  Станува збор за изградба на канализација во должина од 250 метри при што се поставуваат цевки од фи -200 со што отпадните води ќе се водат надвор од селото, а инвестицијата е на Општина Делчево.

Повеќе...

Актуелно - Актуелности

logo

Општина Делчево стана 167 членка на Мрежата ЦИВИНЕТ Сло-Хр-ЈИЕ која е една од најактивните и најбројните европски мрежи со членки од 6 земји. Мрежата ЦИВИНЕТ  им дава можност на членките да бидат чекор поблиску до европските искуства и идеи за урбана мобилност, а привилегијата со членувањето во оваа асоцијација отвора можности и за учество во заеднички проекти. Вмрежувањето и сите облици на поврзување помагаат и за ефективно решавање на сообраќајните проблеми преку размена на искуства, знаење и идеи до зедничко учество и синергија меѓу градовите што овозможува и подобро користење на средствата од европските фондови.

Повеќе...

Актуелно - Актуелности

DSC 0012_resize

DSC 0007_resize DSC 0006_resize

Јавори, јасени, липи и чемпреси се засадуваа денеска во урбаниот дел од градот по однапред направен распоред од одговорните лица во Општина Делчево. Во акцијата „За почист воздух“се вклучија општинската администрација, советниците, училиштата, претставници од институциите, граѓанскиот сектор и граѓани.

Се засадуваа садници во делот од мостот на р.Габровчица – паркот кај езерцата до градскиот стадион при што се планира да се засадат околу 100 садници од јавор и јасен, како и чемпреси и липи во парковите во центарот на градот, додека останатите ќе се засадуваат по школските дворови и по должината на булеварот.

Повеќе...

Актуелно - Актуелности

DSC 0006_resize DSC 0007_resize

 На денешната Седница на Советот за социјална заштита на Општина Делчево беше донесен Социјалниот план за 2020 година на Општина Делчево во кој се содржани  главните активности на Советот за социјална заштита.

Како што истакна претседателката на Советот за социјална заштита, Маријана Стоименовска, активностите се произлезени од анализата направена на Локалниот акциски план за социјална заштита 2019-2021, како и на сосотојбите и потребите на различните социјални групи на ниво на Општина Делчево.  Предвидени се активности поврзани со идентификација на сите ризични групи на ниво на општината, приоритетните интервенции (мерки и форми на социјална заштита), како и идентификација на релеватнтите социјални сили (институции, НВО, приватен сектор и сл.)

Повеќе...

Актуелно - Актуелности

Сѐ е поготвено за акцијата за пошумување во урбаниот дел од градот која ја организира Општина Делчево, а ќе се одржи утре на 23.11.2019, сабота . За таа цел, Општина Делчево ги повикува сите граѓани, институции и здруженија да земат масовно учество во акцијата со цел да се збогати  зеленилото и бројот на садниците во градот со што се дава придонес за разубавување на градот , но и за чист амбиентален воздух во Делчево.

Повеќе...

Последни актуелни информации

Објавено на 05 Декември 2019, 13.40 од Д.Чапевски
2019-12-05-12-45-05   „Везот на животот“ новото дело на поетесата Ана Дедова, денеска беше промовирано во Делчево во рамките на кампањата „Денови на хуманост-дарувај со љубов“ организирана од Општина Делчево и ЈЛБ...
Објавено на 05 Декември 2019, 09.14 од Д.Чапевски
2019-12-05-08-16-59 Осум ученици од СОУ „М.М.Брицо“ од Делчево се закитија со награди на манифестацијата за популаризација на природните науки „Ноември – месец на науката“ во организација на Македонското географско...
Објавено на 03 Декември 2019, 14.12 од Д.Чапевски
2019-12-03-13-16-25   Денеска во Дневниот центар e пуштена во употреба сензорната собаопремена преку иновативниот проект „Здрави деца – сигурна иднина“  и Источно- планскиот регион со средства од Швајцарската...
Објавено на 03 Декември 2019, 12.47 од Д.Чапевски
2019-12-03-11-50-21  Претставници од 11 општини од Косово и од нво-секторот од оваа земја, денеска престојуваат во Делчево со цел размена на искуства во делот на ЕУ-фондовите, но и градење нови партнерства и...
Објавено на 03 Декември 2019, 08.39 од Д.Чапевски
2019-12-03-07-43-45  „Музиката од светот“ во интерпретација на маестро Ѕене и прекрасниот вокал Елена, синоќа од Делчево испрати порака за поголема свест за лицата со посебни потреби со фокус на правата на овие лица....
Објавено на 02 Декември 2019, 12.19 од Д.Чапевски
2019-12-02-11-20-23   Општина Делчево денеска објави Поедноставена отворена постапка за набавка на работи„Изградба на придружни и услужни објекти на гробишта мртовечница-КАПЕЛА со ладилник и помошни простории во...
Објавено на 02 Декември 2019, 11.09 од Д.Чапевски
2019-12-02-10-12-55 Во рамките на манифестацијата „Денови на хуманост- дарувај со љубов“ посветен на Светскиот ден на лицата со попреченост, 3 Декември, вечерва делчевскиот композитор Дејан Ѓеоргиевски-Ѕене и вокалната...
Објавено на 28 Ноември 2019, 14.50 од Д.Чапевски
-32- 32 седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 06.12.2019година (петок) во 14:00 часотво Мултимедијалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ...
Објавено на 28 Ноември 2019, 08.09 од Д.Чапевски
2019-11-28-07-17-59 По повод Светскиот ден посветен на лицата со попреченост, 3 Декември, Општина Делчево во партнерство со Здружението „Бравура кооператива“ и Дневниот центар за лица со посебни потреби, ЈЛБ „Илинден“ ,...
Објавено на 27 Ноември 2019, 14.05 од Д.Чапевски
2019-11-27-13-16-09     Со пригодна свеченост денеска во Делчево Здружението Фолклорна група „Копачка“ одбележа 5 години од впишувањето, на ова по многу нешта уникатно оро, на Репрезентативната листа на...
Објавено на 27 Ноември 2019, 11.09 од Д.Чапевски
2019-11-27-11-13-22 Екипи на ЈКП „Брегалница“ деновиве интензивно работат на изградба на крак од канализациската мрежа  во селото Стамер со што се решава долгогодишен проблем за жителите во ова село.  Станува...
Објавено на 25 Ноември 2019, 15.19 од Д.Чапевски
2019-11-25-14-21-59 Општина Делчево стана 167 членка на Мрежата ЦИВИНЕТ Сло-Хр-ЈИЕ која е една од најактивните и најбројните европски мрежи со членки од 6 земји. Мрежата ЦИВИНЕТ  им дава можност на членките да бидат...
Објавено на 23 Ноември 2019, 10.25 од Д.Чапевски
-200-   Јавори, јасени, липи и чемпреси се засадуваа денеска во урбаниот дел од градот по однапред направен распоред од одговорните лица во Општина Делчево. Во акцијата „За почист воздух“се вклучија...
Објавено на 22 Ноември 2019, 14.53 од Д.Чапевски
2019-11-22-13-55-26   На денешната Седница на Советот за социјална заштита на Општина Делчево беше донесен Социјалниот план за 2020 година на Општина Делчево во кој се содржани  главните активности на...
Објавено на 22 Ноември 2019, 10.34 од Д.Чапевски
-------200- Сѐ е поготвено за акцијата за пошумување во урбаниот дел од градот која ја организира Општина Делчево, а ќе се одржи утре на 23.11.2019, сабота . За таа цел, Општина Делчево ги повикува сите граѓани,...
Објавено на 21 Ноември 2019, 10.07 од Д.Чапевски
-2020- Изградбата на градскиот пазр во Делчево е приоритетен проект во Програмата за развој на Општина Делчево за 2020 година усвоен од советниците на 31 Седница на Советот на Општина Делчево. Целта на...
Објавено на 20 Ноември 2019, 14.37 од Д.Чапевски
2019-11-20-13-43-25  Советниците на денешната 31 Седница на Советот на Општина Делчево ја усвоија Одлуката за основање Заедничко јавно претпријатие за регионално управување со отпад. Согласно со Одлуката, Заедничкото...
Објавено на 19 Ноември 2019, 08.40 од Д.Чапевски
2019-11-19-07-46-39  Во Општина Делчево има 27 згради за колективно домување, од кои 22% имаат лифт,  а 55% имаат деловни простории, додека најстарата зграда е изградена во 1950 година. Овие податоци стојат во...
Објавено на 18 Ноември 2019, 14.18 од Д.Чапевски
2019-11-18-13-21-16   Започна асфалтирањето на последните 500 метри од локалниот пат Илиово-Турија, делницата од с. Турија до с. Трстија со што се заокружува комплетно изградбата на овој локален пат и се решава голем...
Објавено на 18 Ноември 2019, 11.48 од Д.Чапевски
2019-11-18-12-49-58 Уништувањето на урбаната опрема значи уништување на јавни добра купени со буџетски средства на Општина Делчево. Од тој аспект, граѓаните треба да се сами свесни дека со уништување на урбаната опрема во...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1561
mod_vvisit_counterВчера2054
mod_vvisit_counterОваа недела9736
mod_vvisit_counterПретходна недела20677
mod_vvisit_counterОвој месец12819
mod_vvisit_counterПретходен месец74155
mod_vvisit_counterВкупно3122499

Присутни online: 36
Ваша IP: 3.229.122.219
,
Денес: Дек 05, 2019