Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Актуелно - Актуелности

Се известуваат членовите на Советот на Општина Делчево и јавноста дека 8-мата седница на Советот на Општина Делчево која беше закажана за 15.11.2013 година, со почеток во 14.00 часот се одлага за 22.11.2013 година, со почеток во 14.00 часот.

Осмата седница се одлага заради итни и неодложни обврски на претседателот на Советот на Општина Делчево.

За евентуални нови измени во врска со одржувањето на Осмата редовна седница, благовремено ќе бидете известени.

Во продолжение го објавуваме дневниот ред за 8-мата седница на Советот на Општина Делчево.

Дневен ред

-Усвојување на Записникот од Седмата седница на Советот на Општина Делчево 

1.Предлог-Одлука за донесување на План за програми за развој;

Образлагач: Градоначалникот на Општина Делчево

2.Предлог-Одлука за  доделување на стипендии на одлични ученици во СОУ „М.М.Брицо“, Делчево;

3.Предлог-Одлука за доделување на студентски стипендии за студенти кои студираат на универзитетите во Република Македонија;

4.Предлог-Одлука за парична помош на Сашко Михаиловски од Делчево;

5.Предлог-Одлука за формирање на Локален Совет за превенција;

6.Нацрт-Статут на Општина Делчево;

Образлагач: По точките 1,2,3, 4 и 5 Сузана Петровска-раководител на Одделението за правни и општи работи и јавни дејности.

7.Квартален извештај за извршувањето на буџетот на Општина Делчево за 2013 година за периодот од 01.01.2013 до 30.09.2013 година со  Предлог-Заклучок за усвојување;

Образлагач: Анка Христова-Раководител на Одделението за финансиски прашања.

8.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно изграден објект во урбанистичко-планска документација на лицето Добрина Тодоровска;

9.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно изграден објект во урбанистичко-планска документација на лицето Душко Ангеловски-помошен објект;

10.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно изграден објект во урбанистичко-планска документација на лицето Душко Ангеловски намена Г3;

11.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно изграден објект во урбанистичко-планска документација на лицето Трајан Китановски;

12.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно изграден објект во урбанистичко-планска документација на лицето Стојне Стојанов;

13.Предлог-Одлука за одобрување на приоритетни проекти за апликација по Проектот за реконструкција и рехабилитација на локална патна мрежа преку фондовите на Светска Банка;

14.Предлог-Одлука за утврдување на потреба за поставување на урбана опрема во општина Делчево.

Образлагач: Стојмир Мицевски-самостоен референт за сообраќај и патишта.

15.Предлог-Решение за именување на членови на УО на ОЈУДГ „Весели Цветови“-Делчево од редот на Советот на родители и Стручниот совет;

Образлагач: Тони Ивановски-Директор на ОЈУДГ „ Весели Цветови“-Делчево.

16.Предлог-Одлука за давање согласност на Одлуката на УО  на ООУ „Ванчо Прке“ бр.02-364/1 од 01.11.2013;

Образлагач:Сашко Ивановски-Директор на ООУ „Ванчо Прке“-Делчево.

Прашања и предлози на членови на Совет;

Присуството на членовите на Советот на Општина Делчево е задолжително, а секое отсуство потребно е да се пријави кај Претседателот на Советот на Општина Делчево.

Со почит,

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Објавено на 17 Октомври 2019, 14.11 од Д.Чапевски
2019-10-17-13-14-14 Екипи на ЈКП „Брегалница“ деновиве работат на поставување атмосферска канализација на улиците „Царевоселска“ и „Кеј на Брегалница“ со што ќе се реши децениски проблем поврзан со поплави во оваа...
Објавено на 17 Октомври 2019, 10.55 од Д.Чапевски
2019-10-17-09-56-55 Општина Делчево ги известува жените претпримечи, но и лицата кои се занимаваат со уметност или имаат свои занаети дека можат да ги изложат своите производи и да ги прошират своите деловни партнерства на...
Објавено на 17 Октомври 2019, 09.25 од Д.Чапевски
-022019- Општина Делчево објавува Интерен оглас за унапредување на 1(еден) административен службеник за следното работно место:   УПР0101В01000,Советник-Овлатен инспектор за градежништво, 1(еден)...
Објавено на 16 Октомври 2019, 07.24 од Д.Чапевски
2019-10-16-06-30-21  Специфичниот геолошки профил на карпи кај делчевското село Ѕвегор е прогласен за природна реткост. Министерството за животна средина и просторно планирање врз основа на Законот за заштита на...
Објавено на 14 Октомври 2019, 13.12 од Д.Чапевски
-29- 30 седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 21.10.2019 година (понеделник) во 14:00 часот во Мултимедијалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ...
Објавено на 14 Октомври 2019, 12.29 од Д.Чапевски
2019-10-14-11-35-24 Машинскиот парк на ЈКП„Брегалница“ Делчево од денеска е побогат со нова современа машина ровокопач.Станува збор за машина- ровокопач вредна на 62.550 евра, а набавена во рамкитена проектот...
Објавено на 09 Октомври 2019, 08.57 од Д.Чапевски
2019-10-09-08-01-17 | Секоја година, првата полна седмица од месец октомври им се посветува на децата под мотото Детска недела. Во рамки на годинешното одбележување на Светската недела на детето, денеска...
Објавено на 30 Септември 2019, 11.17 од Д.Чапевски
-50 Извршувањето на буџетот на општина Делчево за вториот квартал од 2019 година изнесува 49,27%, односно од вкупно планираните 279.783.412 ден.приходи  за вториот квартал се реализирани...
Објавено на 27 Септември 2019, 14.19 од Д.Чапевски
-info-sovet-inbox-x-daniela-takeva-1447-14-minutes-ago-to-me-valeri-vlatko-translate-message-turn-off-for-macedonian-29  Делчевските советници на 29-та редовна Седница ја усвоија Стратегијата за родова еднаквост во општините Делчево, Берово и Пехчево, како и Акцискиот план на Општина Делчево. Стратешките документи...
Објавено на 20 Септември 2019, 13.29 од Д.Чапевски
2019-09-20-12-41-26    На  петнаесет штандови богати со најразлични вкусни производи од сливи денеска се славеше традицијата. На едно место се вареше ракија, се подготвуваше мармалад и слатко, а се...
Објавено на 20 Септември 2019, 11.51 од Д.Чапевски
oliver   Модерните концепти на делување на полицијата се во насока на делување во партнерство со граѓаните и градење доверба кон институциите, а посетите на високи претставници од МВР на локалната...
Објавено на 20 Септември 2019, 07.45 од Д.Чапевски
2019-09-20-06-49-12 РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ОПШТИНА ДЕЛЧЕВОЛОКАЛНА САМОУПРАВАБр.04-1668/1120/09/2019 година ДЕЛЧЕВО Врз основа на член 17, член 23 став (1) и став (5) и член 25 став (1) од Законот за...
Објавено на 19 Септември 2019, 11.43 од Д.Чапевски
-29- 29 Седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 27.09.2019 година (петок) во 14:30 часот во Мултифункционалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ...
Објавено на 18 Септември 2019, 09.00 од Д.Чапевски
2019-09-18-08-04-12 Градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, со сопствени средства ја помага доизградбата на црквата „Св.Кирил и Методиј“ во Делчево. На донаторската сметка тој уплати 500 евра во денарска...
Објавено на 18 Септември 2019, 07.48 од Д.Чапевски
-2-msip2-ncb-009-19 Повик за поднесување на понуди Република Северна Македонија  Втор Проект за подобрување на општинските услуги – МСИП2  MSIP2-NCB-009-19     1. Овој Повик за Понуди ја следи...
Објавено на 17 Септември 2019, 11.24 од Д.Чапевски
2019-09-17-10-31-33  Претставници од Здружението за турско-македонско пријателство со седиште во Борнова-Измир од Турција беа во посета на Општина Делчево при што остварија работна средба со градоначалникот на Општина...
Објавено на 16 Септември 2019, 11.01 од Д.Чапевски
2019-09-16-10-05-09   Со обележување на хоризонталната сигнализација, заврши рехабилитација на транзитниот булевар „Македонија“ во Делчево кој е дел од државниот пат А3 кој поминува низ Делчево. Согласно со проектот...
Објавено на 13 Септември 2019, 13.00 од Д.Чапевски
2019-09-13-12-04-07  Градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, денеска го потпиша Договорот со Министерството за локална самоуправа со кој Општина Делчево доби средства од Буџетот на РСМ за поддршка за...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес182
mod_vvisit_counterВчера2356
mod_vvisit_counterОваа недела10237
mod_vvisit_counterПретходна недела15529
mod_vvisit_counterОвој месец39608
mod_vvisit_counterПретходен месец70377
mod_vvisit_counterВкупно3008959

Присутни online: 45
Ваша IP: 18.204.48.40
,
Денес: Окт 18, 2019