Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Актуелно - Актуелности

IMG 3532_resize

Планината Голак синоќа беше центар на културните збиднувања во Источна Македонија. Огромен број граѓани се собраа на просторот кај манастирот Св. Пантелејмон по повод истоимениот христијански празник, а на платото на летната сцена веднаш под врвот Чавка се оддржа меѓународниот фолклорен фестивал „Голачки фолклорни средби“ по јубилеен дваесети пат. Традиционално со почеток во 20:00 часот настанот за отворен го прогласи градоначалникот а воедно и покровител г-динот Дарко Шехтански, кој е организиран во соработка со НУЦК „Н.Ј. Вапцаров“ а финансиски подржан од Министерството за култура на Р. Македонија.

IMG 3539_resize IMG 3541_resize

IMG 3547_resize IMG 3544_resize

Вистинската атмосфера се покрена со почетокот на изведбите на кореографиите на предвидените фолклорни групи и оркестри за изворни игри и песни. Присутните граѓани први на сцена го проследија настапот на оркестарот за изворни игри и песни при НУЦК „Н.Ј Вапцаров“ Делчево инаку добитници на највисоката награда на фестивалот на изворни песни „Пеце Атанасовски“ во Прилеп.

IMG 3545_resize IMG 3552_resize

IMG 3557_resize IMG 3569_resize

IMG 3574_resize

IMG 3588_resize

Со традиционален сплет на игри од Западна Србија се претставија гостите КУД „Караѓорѓе“ од град Рача, Р.Србија, а во продолжение на културно-уметничката програма следуваше настапот на фолклорната група „Климент Охридски“ од Симитли, Р.Бугарија и машката пеачка група „Изворите“ со сплет од народни песни.

Пијанечкиот крај од секогаш се одликувал со својата изворна автентична форма на фолклор и продолжува да егзистира во својата оригинална форма доказ за тоа е фолклорната група „Копачка“ од с. Драмче. Тие традиционално секоја година уште од самите почетоци на оваа манифестација земаат учество и дополнително ја збогатуваат културно-уметничката програма.

IMG 3593_resize IMG 3606_resize

IMG 3609_resize IMG 3618_resize

IMG 3639_resize IMG 3644_resize

IMG 3691_resize

IMG 3693_resize IMG 3711_resize

IMG 3771_resize IMG 3887_resize

Оваа година покрај гостите од странство со своето учество не удосотоија и гости од нашата држава меѓу кои КУД „Злетовски Рудар“ од Пробиштип кои се претставија со кореографијата „Повардарие“, ФГ„Мирка Гинова“ од Демир Капија кои на својот репертоар негуваат изворен стилизиран фолклор и се претставија со кореографијата „Малешевка“.

КУД „Гоце Делчев“ од Македонска Каменица се традиционални учесници на голачките фолклорни средби, нивниот репертоар вклучува изворни песни и обичаи од Источниот дел на Македонија. Редовни учесници се на речиси сите поголеми фолклорни фестивали во републиката и во странство.

IMG 3908_resize IMG 3917_resize

IMG 3926_resize IMG 3940_resize

IMG 3951_resize

IMG 3992_resize

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Објавено на 21 Август 2019, 07.56 од Д.Чапевски
2019-08-21-07-03-15 Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и мерки за...
Објавено на 20 Август 2019, 08.15 од Д.Чапевски
-7- Денес имаме убави вести за Општина Делчево од Министерството за Финансии , ќе се реконструираат улиците „Вера Јоциќ“, „Маршал Тито“ и улица 7 во населба СРЦ Денеска во Министерството за финансии со...
Објавено на 16 Август 2019, 08.23 од Д.Чапевски
2019-08-21-07-26-49 Започнуваат градежните работи за рехабилитација на транзитниот булевар „Македонија“ во Делчево со што, конечно, државниот пат А3 кој поминува низ Делчево, ќе добие лик на современа сообраќајница,...
Објавено на 09 Август 2019, 22.49 од Д.Чапевски
2019-08-09-22-15-05 Илјадници гости дел од спектакуларниот концерт на незаменливата Данијела Мартиновиќ и на предгрупите Дикато бенд и Троја бенд. Крајот на забавата го означија делчевците од The...
Објавено на 09 Август 2019, 14.14 од Д.Чапевски
2019-08-09-13-17-34   Ѕвездата на вечерта, Данијела Мартиновиќ, пристигна во Делчево. Првата средба ја имаше со градоначалникот на Делчево, Горан Трајковски, на која Трајковски ја запозна гостинката со спецификите на...
Објавено на 09 Август 2019, 12.52 од Д.Чапевски
-3- Изведувачот ГРАНИТ АД Скопје на ден 12.08.2019 година (понеделник) ќе започне со изведување градежни работи во рамки на рехабилитацијата на делницата од магистралниот пат А3 низ градот Делчево,...
Објавено на 09 Август 2019, 06.52 од Д.Чапевски
2019-08-09-06-19-20   Илјадници посетители од Делчево, Виница, околните општини, иселеници од регионот и гости од соседна Бугарија беа дел од новото издание на „Голачките фолклорни средби“ што се одржа синоќа покрај...
Објавено на 08 Август 2019, 14.06 од Д.Чапевски
-20192020 Општина Делчево објави Јавна набавка за превоз на ученици за сите образовни институции во Делчево за учебната 2019/2020 г. Јавната набавка на услуги ,,Превоз на ученици од СОУ „Методи Митевски Брицо“...
Објавено на 07 Август 2019, 16.36 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-40-02 Со цел поголема безбедност во сообраќајот во Делчево и на Голак, а во пресрет на централните настани од манифестацијата „Делчевско лето 2019“ кога се очекуваат поголем број гости, денеска претставници...
Објавено на 07 Август 2019, 16.28 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-30-09 Општина Делчево ги известува граѓаните дека на 8 август од 2 часот по полноќ  ќе спроведе наменско прскање против комарци и други инсекти кои се потенцијална опасност од преносливи заразни болести....
Објавено на 07 Август 2019, 12.15 од Д.Чапевски
2019-08-07-11-18-29 Во старата прочистителна станица во село Тработивиште од каде се преработува водата за пиење за Делчево и околните села, за прв пат по 25 години се поставува активен јаглен, а исто така и прв пат...
Објавено на 07 Август 2019, 11.25 од Д.Чапевски
2019-08-07-10-28-48   Екипи на ЈПКД „Брегалница“ од Делчево ги уредуваат јавните површини и работат на санација на оштетената урбана опрема во градскиот парк во пресрет на централните настани од „Делчевско лето“. Се...
Објавено на 06 Август 2019, 12.03 од Д.Чапевски
2019-08-06-11-05-39 Општина Дечево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност за ден 9-ти август 2019 година во градскиот парк во Делчево за време на одржување на концертите во рамките на „Делчевско лето“...
Објавено на 06 Август 2019, 11.21 од Д.Чапевски
2019-08-06-10-22-15 Екипи на ЈПКД „Брегалница“ со поддршка на ТППЕ Делчево извршија чистење на Голак.  Акцијата која беше во организација на Општина Делчево ги опфати локациите кои се најпосетувани од туристите и...
Објавено на 05 Август 2019, 11.57 од Д.Чапевски
2019-08-05-11-00-42  Општина Делчево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност на планината Голак на 8 август, а по повод традиционалните „Голачки Фолклорни средби“. Локациите се наоѓаат на следните...
Објавено на 05 Август 2019, 10.11 од Д.Чапевски
2019-08-05-09-13-43  Претставникот од ПСК „Голак“ од Делчево, Љупчо Чучуковски кој беше дел од експедицијата „Трилогија Алпи 2019“ ги развеја општинското и македонското знаме на највисоките врвови на...
Објавено на 05 Август 2019, 06.51 од Д.Чапевски
2019-08-05-06-09-05   Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и...
Објавено на 02 Август 2019, 09.46 од Д.Чапевски
2019-08-02-08-53-12   Со пригодна свеченост, Општина Делчево денеска ги одбележа двата Илиндена, 116 години од Илинденското востание и 75 години од Првото заседание на АСНОМ. Одбележувањето се одвиваше пред спомен-...
Објавено на 31 Јули 2019, 12.04 од Д.Чапевски
2019-07-31-11-05-59 Осум екипи од цела Македонија ќе се натпреваруваат на Ноќниот турнир во баскет кој започнува вечерва од 19 ч на спортските терени од ООУ „Ванчо Прке“ во Делчево. Претседателот на Советот на млади на...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес984
mod_vvisit_counterВчера1413
mod_vvisit_counterОваа недела984
mod_vvisit_counterПретходна недела13977
mod_vvisit_counterОвој месец53490
mod_vvisit_counterПретходен месец58421
mod_vvisit_counterВкупно2891954

Присутни online: 22
Ваша IP: 100.24.209.47
,
Денес: Авг 25, 2019