Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Актуелно - Актуелности

Во четврток 21.08.2014 година ќе се оддржи Осумнаесетата седница на Советот на Општина Делчево, седницата ќе се оддржи во салата на Спомен-домот „АСНОМ“-Делчево, со почеток во 12.00 часот.

За седницата е предложен следниот

Дневен ред

 

-Усвојување на Записникот од 17.седница

 

 1. Предлог-Одлука за одземање на мандат на член на Советот на Општина Делчево;

  Образлагач:Драган Христов-Претседател на Советот на Општина Делчево.

 2. Предлог-Одлука за кофинансирање на проект „Прочистителна станица за отпадни води со систем за доведување на отпадните води во Зимски туристички центар Голак“;

 3. Предлог-Одлука за избор на проект „Прочистителна станица за отпадни води со систем за доведување на отпадните води во Зимски туристички центар Голак“;

  Образлагач: По точките 2 и 3- Тони Стоименовски-Советник за ЛЕР.

 4. Предлог-Мислење за реализација на ученичка екскурзија низ РМ за ученици од трето одделение при ООУ „Св.Климент Охридски“-Делчево бр.03-449/1 од 08.07.2014;

 5. Предлог-Мислење за реализација на ученичка екскурзија низ РМ за ученици од шесто одделение при ООУ „Св.Климент Охридски“-Делчево бр.03-450/1 од 08.07.2014;

 6. Предлог-Мислење за реализација на ученичка екскурзија низ РМ за ученици од деветто одделение при ООУ „Св.Климент Охридски“-Делчево бр.03-451/1 од 08.07.2014

  Образлагач: По точките 4, 5 и 6- Валенитина Михаиловска-Директор на ООУ „Св.Климент Охридски“-Делчево.

 7. Заклучок за усвојување на Кварталниот извештај за извршувањето на Буџетот на Општина Делчево за квартал 2;

  Образлагач: Анка Христова-Раководител на Одделението за финансиски прашања.

 8. Предлог-Одлука за вклопување на бесправно изграден објект во урбанистичко-планска документација станбена куќа (зграда број 4) на лицето Фејзулов Невзат;

 9. Предлог-Одлука за вклопување на бесправно изграден објект во урбанистичко-планска документација станбена куќа (зграда број 3) на лицето Фејзулов Невзат;

 10. Предлог-Одлука за вклопување на бесправно изграден објект во урбанистичко-планска документација доградба на станбена куќа (зграда број 1) на лицето Фејзулов Мевлут;

 11. Предлог-Одлука за вклопување на бесправно изграден објект во урбанистичко-планска документација станбена куќа (зграда број 1) на лицето Зоран Ивановски;

 12. Предлог-Одлука за вклопување на бесправно изграден објект во урбанистичко-планска документација гаража (зграда број 2) на лицето Зоран Ивановски;

 13. Предлог-Одлука за вклопување на бесправно изграден објект во урбанистичко-планска документација со намена А4 викенд куќа (зграда број 1) на лицето Драгица Петровска;

 14. Предлог-Одлука за вклопување на бесправно изграден објект во урбанистичко-планска документација со намена А4 викенд куќа (зграда број 1) на лицето Ванчо Велинов;

 15. Предлог-Одлука за вклопување на бесправно изграден објект во урбанистичко-планска документација со намена Г4 Славе Стоилов;

 16. Предлог-Одлука за вклопување на бесправно изграден објект во урбанистичко-планска документација помошен објект (зграда број 2) на лицето Мирко Стаменовски;

 17. Предлог-Одлука за определување на име на Спортско рекративниот центар во град Делчево;

 18. Предлог-Одлука за вклопување на бесправно изграден објект во урбанистичко-планска документација помошен објект на лицето Добрин Трајков;

  Образлагач: По точките од 8 до 18- Стојмир Мицевски-самостоен референт за сообраќај и патишта.

 19. Предлог-Одлука за давање согласност на СОУ „М.М.Брицо“-Делчево за формирање паралелки со помал број на ученици;

  Образлагач: Митко Антовски-Директор на СОУ „М.М.Брицо“-Делчево.

 20. Предлог-Одлука за давање согласност на ООУ „Ванчо Прке“-Делчево за формирање паралелки со помал број на ученици;

 21. Предлог-Одлука за давање согласност на ООУ „Ванчо Прке“-за отуѓување на дрвени и метални врати и прозори, олуци, старо стакло од врати и прозори и салонитни и лимени табли;

  Образлагач: По точките 20 и 21-Сашко Ивановски-Директор на ООУ „Ванчо Прке“-Делчево.

 22. Предлог-Одлука за давање согласност на ООУ “Св.Климент Охридски“-Делчево за формирање паралелки со помал број на ученици;

  Образлагач: Валентина Михаиловска-Директор на ООУ “Св.Климент Охридски“-Делчево.

 

Присуството на членовите на Советот на Општина Делчево е задолжително, а секое отсуство потребно е да се пријави кај Претседателот на Советот на Општина Делчево.


СОВЕТ НА ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО
Претседател,
Драган Христов


Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Објавено на 05 Декември 2019, 13.40 од Д.Чапевски
2019-12-05-12-45-05   „Везот на животот“ новото дело на поетесата Ана Дедова, денеска беше промовирано во Делчево во рамките на кампањата „Денови на хуманост-дарувај со љубов“ организирана од Општина Делчево и ЈЛБ...
Објавено на 05 Декември 2019, 09.14 од Д.Чапевски
2019-12-05-08-16-59 Осум ученици од СОУ „М.М.Брицо“ од Делчево се закитија со награди на манифестацијата за популаризација на природните науки „Ноември – месец на науката“ во организација на Македонското географско...
Објавено на 03 Декември 2019, 14.12 од Д.Чапевски
2019-12-03-13-16-25   Денеска во Дневниот центар e пуштена во употреба сензорната собаопремена преку иновативниот проект „Здрави деца – сигурна иднина“  и Источно- планскиот регион со средства од Швајцарската...
Објавено на 03 Декември 2019, 12.47 од Д.Чапевски
2019-12-03-11-50-21  Претставници од 11 општини од Косово и од нво-секторот од оваа земја, денеска престојуваат во Делчево со цел размена на искуства во делот на ЕУ-фондовите, но и градење нови партнерства и...
Објавено на 03 Декември 2019, 08.39 од Д.Чапевски
2019-12-03-07-43-45  „Музиката од светот“ во интерпретација на маестро Ѕене и прекрасниот вокал Елена, синоќа од Делчево испрати порака за поголема свест за лицата со посебни потреби со фокус на правата на овие лица....
Објавено на 02 Декември 2019, 12.19 од Д.Чапевски
2019-12-02-11-20-23   Општина Делчево денеска објави Поедноставена отворена постапка за набавка на работи„Изградба на придружни и услужни објекти на гробишта мртовечница-КАПЕЛА со ладилник и помошни простории во...
Објавено на 02 Декември 2019, 11.09 од Д.Чапевски
2019-12-02-10-12-55 Во рамките на манифестацијата „Денови на хуманост- дарувај со љубов“ посветен на Светскиот ден на лицата со попреченост, 3 Декември, вечерва делчевскиот композитор Дејан Ѓеоргиевски-Ѕене и вокалната...
Објавено на 28 Ноември 2019, 14.50 од Д.Чапевски
-32- 32 седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 06.12.2019година (петок) во 14:00 часотво Мултимедијалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ...
Објавено на 28 Ноември 2019, 08.09 од Д.Чапевски
2019-11-28-07-17-59 По повод Светскиот ден посветен на лицата со попреченост, 3 Декември, Општина Делчево во партнерство со Здружението „Бравура кооператива“ и Дневниот центар за лица со посебни потреби, ЈЛБ „Илинден“ ,...
Објавено на 27 Ноември 2019, 14.05 од Д.Чапевски
2019-11-27-13-16-09     Со пригодна свеченост денеска во Делчево Здружението Фолклорна група „Копачка“ одбележа 5 години од впишувањето, на ова по многу нешта уникатно оро, на Репрезентативната листа на...
Објавено на 27 Ноември 2019, 11.09 од Д.Чапевски
2019-11-27-11-13-22 Екипи на ЈКП „Брегалница“ деновиве интензивно работат на изградба на крак од канализациската мрежа  во селото Стамер со што се решава долгогодишен проблем за жителите во ова село.  Станува...
Објавено на 25 Ноември 2019, 15.19 од Д.Чапевски
2019-11-25-14-21-59 Општина Делчево стана 167 членка на Мрежата ЦИВИНЕТ Сло-Хр-ЈИЕ која е една од најактивните и најбројните европски мрежи со членки од 6 земји. Мрежата ЦИВИНЕТ  им дава можност на членките да бидат...
Објавено на 23 Ноември 2019, 10.25 од Д.Чапевски
-200-   Јавори, јасени, липи и чемпреси се засадуваа денеска во урбаниот дел од градот по однапред направен распоред од одговорните лица во Општина Делчево. Во акцијата „За почист воздух“се вклучија...
Објавено на 22 Ноември 2019, 14.53 од Д.Чапевски
2019-11-22-13-55-26   На денешната Седница на Советот за социјална заштита на Општина Делчево беше донесен Социјалниот план за 2020 година на Општина Делчево во кој се содржани  главните активности на...
Објавено на 22 Ноември 2019, 10.34 од Д.Чапевски
-------200- Сѐ е поготвено за акцијата за пошумување во урбаниот дел од градот која ја организира Општина Делчево, а ќе се одржи утре на 23.11.2019, сабота . За таа цел, Општина Делчево ги повикува сите граѓани,...
Објавено на 21 Ноември 2019, 10.07 од Д.Чапевски
-2020- Изградбата на градскиот пазр во Делчево е приоритетен проект во Програмата за развој на Општина Делчево за 2020 година усвоен од советниците на 31 Седница на Советот на Општина Делчево. Целта на...
Објавено на 20 Ноември 2019, 14.37 од Д.Чапевски
2019-11-20-13-43-25  Советниците на денешната 31 Седница на Советот на Општина Делчево ја усвоија Одлуката за основање Заедничко јавно претпријатие за регионално управување со отпад. Согласно со Одлуката, Заедничкото...
Објавено на 19 Ноември 2019, 08.40 од Д.Чапевски
2019-11-19-07-46-39  Во Општина Делчево има 27 згради за колективно домување, од кои 22% имаат лифт,  а 55% имаат деловни простории, додека најстарата зграда е изградена во 1950 година. Овие податоци стојат во...
Објавено на 18 Ноември 2019, 14.18 од Д.Чапевски
2019-11-18-13-21-16   Започна асфалтирањето на последните 500 метри од локалниот пат Илиово-Турија, делницата од с. Турија до с. Трстија со што се заокружува комплетно изградбата на овој локален пат и се решава голем...
Објавено на 18 Ноември 2019, 11.48 од Д.Чапевски
2019-11-18-12-49-58 Уништувањето на урбаната опрема значи уништување на јавни добра купени со буџетски средства на Општина Делчево. Од тој аспект, граѓаните треба да се сами свесни дека со уништување на урбаната опрема во...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1560
mod_vvisit_counterВчера2054
mod_vvisit_counterОваа недела9735
mod_vvisit_counterПретходна недела20677
mod_vvisit_counterОвој месец12818
mod_vvisit_counterПретходен месец74155
mod_vvisit_counterВкупно3122498

Присутни online: 36
Ваша IP: 3.229.122.219
,
Денес: Дек 05, 2019