Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Актуелно - Актуелности

 MG_4952_resize

По повод 7-ми септември-Денот на ослободувањето на Делчево од фашистичкиот окупатор и 8-ми септември - 23 години независност на нашата држава Република Македонија, Општина Делчево преку низа настани и манифестации ги одбележува овие два значајни празници како за општината така и за нашата татковина.

  MG_4948_resize  MG_4949_resize

 MG_4955_resize  MG_4958_resize

 MG_4960_resize  MG_4962_resize

 MG_4964_resize  MG_4966_resize

 MG_4973_resize 

 MG_4972_resize  MG_4977_resize

 MG_4984_resize - Copy  MG_4989_resize

По вчерашниот меѓународен фестивал на модерни танци и балет „Балканот пее и игра“ во организација на НУЦК „Н.Ј. Вапцаров“, денес букети со свежо цвеќе беа положени пред споменикот на патронот на нашиот град Гоце Делчев и споменикот на паднатите борци од НОВ. Своја почит оддадоа: Делегација на Општина Делчево предводена од градоначалникот Дарко Шехтански, членови на Советот на Општина Делчево на чело со претседателот Драган Христов, претставници на локални институции, училишта и политички партии, здруженија на граѓани.

 MG_4994_resize  MG_4997_resize

 MG_5004_resize  MG_5009_resize

 MG_5011_resize  MG_5018_resize

 MG_5023_resize  MG_5025_resize

 MG_5031_resize  MG_5034_resize

 MG_5038_resize  MG_5039_resize

 MG_5040_resize 

Чествувањето продолжи во салата на Спомен-домот АСНОМ Делчево каде што се одржа свечена седница на Советот на Општина Делчево, на која од страна на градоначалникот и претседателот на советот беа презентирани проектите кои се завршени во изминатата година како и оние кои се веќе започнати или се во завршна фаза на реализација. Исто така на седницата беа доделени и решенијата за најдобри ученици на генерација од трите училишта во градот. 
Воедно оваа година во ист ден се одржува и традиционалната Пијанечко – малешевска свадба и во тој контекст на седницата присуствуваа и овогодинешните младенци, Драгана Васева и Димитар Шалев со што градоначалникот Дарко Шехански ја искористи можноста и официјално да им го честита стапувањето во брак и да им го врачи подарокот кој секоја година општината го доделува на младенците директни учесници во овој настан.
По седницата следуваше свечен коктел по што присутните гости имаа можност да ја проследат програмата од овогодинешната Пијанечко-малешевска свадба, како туристичка понуда на регионот на која учество зедоа повеќе културно уметнички друштва од земјава и странство.

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Објавено на 16 Октомври 2019, 07.24 од Д.Чапевски
2019-10-16-06-30-21  Специфичниот геолошки профил на карпи кај делчевското село Ѕвегор е прогласен за природна реткост. Министерството за животна средина и просторно планирање врз основа на Законот за заштита на...
Објавено на 14 Октомври 2019, 13.12 од Д.Чапевски
-29- 30 седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 21.10.2019 година (понеделник) во 14:00 часот во Мултимедијалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ...
Објавено на 14 Октомври 2019, 12.29 од Д.Чапевски
2019-10-14-11-35-24 Машинскиот парк на ЈКП„Брегалница“ Делчево од денеска е побогат со нова современа машина ровокопач.Станува збор за машина- ровокопач вредна на 62.550 евра, а набавена во рамкитена проектот...
Објавено на 09 Октомври 2019, 08.57 од Д.Чапевски
2019-10-09-08-01-17 | Секоја година, првата полна седмица од месец октомври им се посветува на децата под мотото Детска недела. Во рамки на годинешното одбележување на Светската недела на детето, денеска...
Објавено на 30 Септември 2019, 11.17 од Д.Чапевски
-50 Извршувањето на буџетот на општина Делчево за вториот квартал од 2019 година изнесува 49,27%, односно од вкупно планираните 279.783.412 ден.приходи  за вториот квартал се реализирани...
Објавено на 27 Септември 2019, 14.19 од Д.Чапевски
-info-sovet-inbox-x-daniela-takeva-1447-14-minutes-ago-to-me-valeri-vlatko-translate-message-turn-off-for-macedonian-29  Делчевските советници на 29-та редовна Седница ја усвоија Стратегијата за родова еднаквост во општините Делчево, Берово и Пехчево, како и Акцискиот план на Општина Делчево. Стратешките документи...
Објавено на 20 Септември 2019, 13.29 од Д.Чапевски
2019-09-20-12-41-26    На  петнаесет штандови богати со најразлични вкусни производи од сливи денеска се славеше традицијата. На едно место се вареше ракија, се подготвуваше мармалад и слатко, а се...
Објавено на 20 Септември 2019, 11.51 од Д.Чапевски
oliver   Модерните концепти на делување на полицијата се во насока на делување во партнерство со граѓаните и градење доверба кон институциите, а посетите на високи претставници од МВР на локалната...
Објавено на 20 Септември 2019, 07.45 од Д.Чапевски
2019-09-20-06-49-12 РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ОПШТИНА ДЕЛЧЕВОЛОКАЛНА САМОУПРАВАБр.04-1668/1120/09/2019 година ДЕЛЧЕВО Врз основа на член 17, член 23 став (1) и став (5) и член 25 став (1) од Законот за...
Објавено на 19 Септември 2019, 11.43 од Д.Чапевски
-29- 29 Седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 27.09.2019 година (петок) во 14:30 часот во Мултифункционалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ...
Објавено на 18 Септември 2019, 09.00 од Д.Чапевски
2019-09-18-08-04-12 Градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, со сопствени средства ја помага доизградбата на црквата „Св.Кирил и Методиј“ во Делчево. На донаторската сметка тој уплати 500 евра во денарска...
Објавено на 18 Септември 2019, 07.48 од Д.Чапевски
-2-msip2-ncb-009-19 Повик за поднесување на понуди Република Северна Македонија  Втор Проект за подобрување на општинските услуги – МСИП2  MSIP2-NCB-009-19     1. Овој Повик за Понуди ја следи...
Објавено на 17 Септември 2019, 11.24 од Д.Чапевски
2019-09-17-10-31-33  Претставници од Здружението за турско-македонско пријателство со седиште во Борнова-Измир од Турција беа во посета на Општина Делчево при што остварија работна средба со градоначалникот на Општина...
Објавено на 16 Септември 2019, 11.01 од Д.Чапевски
2019-09-16-10-05-09   Со обележување на хоризонталната сигнализација, заврши рехабилитација на транзитниот булевар „Македонија“ во Делчево кој е дел од државниот пат А3 кој поминува низ Делчево. Согласно со проектот...
Објавено на 13 Септември 2019, 13.00 од Д.Чапевски
2019-09-13-12-04-07  Градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, денеска го потпиша Договорот со Министерството за локална самоуправа со кој Општина Делчево доби средства од Буџетот на РСМ за поддршка за...
Објавено на 13 Септември 2019, 08.59 од Д.Чапевски
-2019- Општина Делчево во соработка со локалните институции традиционално ја организира манифестацијата „Пијанечки денови на сливата 2019“. Манифестацијата ќе се одржи на 20.09.2019 година (петок) на...
Објавено на 12 Септември 2019, 12.20 од Д.Чапевски
------------msip-ncb-109-19 1.     Овој Повик за поднесување на понуди ја следи општата објава за набавки за овој проект објавена во изданието на UN DevelopmentBusiness со бр. 767 од 31 јануари, 2010 година...
Објавено на 12 Септември 2019, 08.49 од Д.Чапевски
2019-09-12-07-52-19 На иницијатива на градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, Општина Делчево организира екоакција „За почисто Делчево“ на ден 15 септември (недела). За таа цел се повикуваат сите граѓани,...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1056
mod_vvisit_counterВчера2637
mod_vvisit_counterОваа недела6322
mod_vvisit_counterПретходна недела15529
mod_vvisit_counterОвој месец35693
mod_vvisit_counterПретходен месец70377
mod_vvisit_counterВкупно3005044

Присутни online: 40
Ваша IP: 3.85.214.0
,
Денес: Окт 16, 2019