Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Актуелно - Актуелности

 MG_5366_resize

Комисијата за еднакви можности при Советот на Општина Делчево организираше тематска работилница на тема „ Женските права како дел од корпусот на човекови права “. На трибината учество зедоа претставнички од понежниот пол активно вклучени во сите сфери на општественото живеење. Предавач на трибината беше г-ѓа Пенелопа Гурќилова.

 MG_5363_resize  MG_5365_resize

На оваа работилница од страна на г-ѓа Пенелопеа Ѓурилкова беа презентирани основните меѓународни и регионални инструменти кои ја потенцираат родовата димензија на прашањата поврзани со човековите права меѓу кои Конвенцијата на ООН за елиминирање на сите форми на дискриминација против жената (CEDAВ) усвоена во 1979 година.

Од историска гледна точка беше потенцирано дека во 1993 година, 45 години откако беше усвоена Универзалната Декларација за Човекови Права, и 8 години откако CEDAВ влезе во сила, на Светската Конференција на ООН за Човекови Права одржана  во Виена е потврдено дека правата на жената се човекови права.

Во последните две децении има големо поместување во приодот на прашањата поврзани со унапредувањето на положбата на жената и нејзиното зајакнување во светот. Порано унапредувањето на жената било третирано како битно прашање заради економскиот развој или политиките за населението. Во меѓувреме тоа е променето и сега меѓународната заедница ги третира прашањата за унапредување и независност на жената, нејзиниот политички, социјален, економски и здравствен статус како битни прашања сами за себе. Таа промена всушност го рефлектира т.н.приод на човековите права за прашања поврзани со правата на жената.

CEDAV претставува меѓународен документ за првата на жената. Таа дефинира дека правата на жените се ослободени од дискриминација и ги дава основните принципи за заштита на тие права. Воедно, дава и агенда за акција на национално ниво за да се стави крај на дискриминацијата, и исто така дава основа за постигнување еднаквост помеѓу жените и мажите преку обезбедување на еднаков пристап на жените и нивни еднакви можности во политичкиот и јавниот живот како и во образованието, здравството и вработувањето. CEDAВ е единствената конвенција која ги афирмира репродуктивните права на жените. Конвенцијата е ратификувана од 180 држави, со што е постигнато таа да биде една од најратификуваните меѓународни документи. Државите кои ја ратификувале се обврзани да достават периодични извештаи за ситуацијата на жените во нивната држава.

Република Македонија е членка на скоро сите меѓународни инструменти за човекови права, има направено исчекор во врска со ратификацијата на Конвенцијата за заштита на децата од сексуална злоупотреба и сексуално насилство и го има потпишано Третиот Факултативен Протокол на Конвенцијата за првата на детето. Европската Повелба за Регионални и Малцински Јазици, која е потпишана, сеуште не е ратификувана од страна на државата.

         Република Македонија како потписник на Конвенцијата за елиминација на сите форми на дискриминација врз жената (CEDAВ), согласно со амандманот на членот 20 од истата, во 2004 година  го достави  Иницијалниот, Вториот и третиот  периодичен извештај  на Република Македонија, додека во 2011 година го достави и Четвртиот и Петтиот Извештај и сега е во процедура пред Комисија за статусот на жените која треба да назначи датум за негово рагледување по што ќе достави на РМ заклучни коментари препораки за понатамошна акција во следниот петгодишен период.

 MG_5364_resize  MG_5361_resize

 

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Објавено на 22 Јули 2019, 12.24 од Д.Чапевски
2019-07-22-11-29-09  Од денеска жителите на село Разловци ќе имаат чиста вода за пиење и во доволна количина. Со изградбата на новата дренажа во село Разловци со која се обезбеди поголем доток на вода во...
Објавено на 22 Јули 2019, 11.46 од Д.Чапевски
2019-07-22-10-48-31   Во ОЈУДГ „Весели Цветови“ Делчево во тек се активности за целосна реконструкција на канализаионата мрежа во делот на кујната до главниот одвод и реконструкција и модернизација на кујната. Со...
Објавено на 19 Јули 2019, 12.30 од Д.Чапевски
ambasadorka   Увид во функционирањето на медицинската опрема обезбедена од Јапонската амбасада денеска направи амбасадорката на Јапонија, Кеико Ханеда и државниот секретар во Министерството за здравство,...
Објавено на 19 Јули 2019, 08.16 од Д.Чапевски
2019-07-19-07-18-28   Во киносалата во Делчево синоќа се одржа концерт на добро познатиот композитор и музичар од Делчево, Дејан Ѓеоргиевски- Ѕене и Елена Трајанова, одличен вокал и музички педагог. Ѕене е добро...
Објавено на 18 Јули 2019, 14.17 од Д.Чапевски
2019-07-18-13-18-22 Со средства од Програмата за  финансирање проекти за развој на подрачја со специфични развојни потреби за финансирање во 2019 година, Општина Делчево ќе ја заокружи изградбата на локалниот пат...
Објавено на 18 Јули 2019, 13.56 од Д.Чапевски
2019-07-18-12-58-37  Општина Делчево во соработка со Регионалниот центар за застапување од Делчево започна процес на изработка на стратешки документ за надворешна комуникација. На денешната работилница на која...
Објавено на 18 Јули 2019, 10.23 од Д.Чапевски
2019-07-18-09-25-37  Музиката од локалните бендови интерпретирана во рамките на првата вечер наменета за локални бендови и оркестри ги измами синоќа делчевци во центарот на градот. На сцената настапија „Универзал...
Објавено на 17 Јули 2019, 11.06 од Д.Чапевски
2019-07-17-10-07-57 Најдобрите 10 матуранти од делчевската гимназија денеска заминаа на патување низ Европа како награда за постигнатиот успех обезбедена од Општина Делчево. Наградените ученици од СОУ „Методи Митевски...
Објавено на 16 Јули 2019, 13.48 од Д.Чапевски
2019-07-16-12-49-28 Делчевци од денеска ќе можат бесплатно да склучуваат граѓански брак во новите простории во мултифункционалниот центар во Спомен-домот АСНОМ. Оваа Одлука ја донесоа делчевските советници на редовната 27...
Објавено на 16 Јули 2019, 12.08 од Д.Чапевски
2019-07-16-11-11-19   Општина Делчево деновиве интензивно работи на поставување хоризонтална и вертикална сигнализација на улиците во градот кои беа реконструирани претходниот период. Обележувањето и означувањето...
Објавено на 16 Јули 2019, 11.45 од Д.Чапевски
2019-07-16-10-47-09 Делчевци ќе имаат можност да уживаат во музиката интерпретирана од бендови кои работат во Делчево во рамките на двете музички вечери посветени на оркестри и музички групи, а со цел нивна...
Објавено на 12 Јули 2019, 10.12 од Д.Чапевски
a-a--------- Општина Делчево отвори сметкa на која ќе можат да се уплаќаат донации за доизградба на соборниот храм „Св.Кирил и Методиј“ во Делчево. Донации можат да уплаќаат и правни и физички лица.  Фирмите,...
Објавено на 11 Јули 2019, 14.01 од Д.Чапевски
2019-07-11-13-15-20   Со прочистување на земјените поатишта во атарот на селото Разловци започна годинешната активност за прочистување и порамнување на земјените коловози и  прочистиување на канавките за...
Објавено на 10 Јули 2019, 13.30 од Д.Чапевски
-11072017 Општина Делчево ги известува граѓаните дека на ден 11.07.2019 година (четврток), со почеток од 21 часот ќе врши теристичка (од земја) дезинсекција (прскање против комарци) на територијата на...
Објавено на 05 Јули 2019, 09.20 од Д.Чапевски
2019-07-05-08-22-40 Општина Делчево ги известува граѓаните дека на ден петок 05.07.2019 г. во 19:00 ч и сабота 06.07.2019г. во 19:00 ч ќе се врши обележување на дел од улица „Маршал Тито“ со хоризонатална и вертикална...
Објавено на 04 Јули 2019, 12.41 од Д.Чапевски
2019-07-04-11-47-51  Екипи на ЈПКД „Брегалница“ деновиве интензивно работат на изградба на нова дренажа со која ќе се обезбеди поголем доток на вода во водоснабдителниот систем во село Разловци. Со градежна и друга...
Објавено на 03 Јули 2019, 11.10 од Д.Чапевски
----------2019- Врз основа на член 11 од Правилникот за начинот, условите, критериумите и постапката за доделување на награди и признанија на Општина Делчево („Сл.гласник на Општина Делчево бр.1/2018), Комисијата за...
Објавено на 03 Јули 2019, 08.54 од Д.Чапевски
-26- 26. седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 08.07.2019 година (понеделник) во 14.30 часот во Мултифункционалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ...
Објавено на 02 Јули 2019, 10.29 од Д.Чапевски
2019-07-02-09-30-42 Деновиве ќе започне изградбата на улицата која ќе го поврзува новиот пешачки мост со детската градинка во Делчево. Согласно со проектот, улицата во централното градско подрачје позната како Станбената...
Објавено на 01 Јули 2019, 12.07 од Д.Чапевски
2019-07-01-11-08-35   Стручни екипи од ЈЗУ Центар за јавно здравје, Кочани, Пе Делчево, ЈПКД „Брегалница“ од Делчево и овластени лица од Одделението за инспекциски надзор при Општина Делчево денеска извршија...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес517
mod_vvisit_counterВчера2368
mod_vvisit_counterОваа недела5359
mod_vvisit_counterПретходна недела16197
mod_vvisit_counterОвој месец45742
mod_vvisit_counterПретходен месец72580
mod_vvisit_counterВкупно2823317

Присутни online: 36
Ваша IP: 35.153.73.72
,
Денес: Јул 24, 2019