Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Актуелно - Актуелности

 MG_5683_resize  MG_5785_resize

Општина Делчево вечерва претставуваше епицентар на балканската и светската карикатура и афоризам. Во фоајето на Спомен-домот АСНОМ во Делчево со почеток од 19.30 часот се одржа третиот по ред меѓународен фестивал на карикатура и афоризам "Пијанец 2014" кој е во организација на Општина Делчево и Градоначалникот Дарко Шехтански. Настанот се организираше по претоходно објавениот меѓународен конкурс за карикатура и афоризам на тема „Зелено,зелено“ на кој учество зедоа над 80 автори од цел свет.

 MG_5671_resize  MG_5687_resize

Многубројната публика имаше чест и задоволство одблизу да се запознае со делата на реномираните домашни и светски автори на афоризам и карикатура кои зедоа свое учество на настанот по што Градоначалникот Дарко Шехтански лично им ги додели предвидените награди, пофалници и признанија.

 MG_5688_resize  MG_5691_resize

За наградите, признанијата и пофалниците одлучуваше жири комисијата во состав:

 • Александар Чотриќ - Р.Србија (Претседател на Жири комисија)
 • Јордан Ѓорчев - Македонија
 • Миле Ѓорѓијоски - Македонија
 • Блаже Докуле - Македонија
 • Ванчо Полазарески - Македонија
 • Кирчо Анастасов - Македонија (Претставник од Општина Делчево)
 MG_5693_resize

 MG_5701_resize  MG_5702_resize

 MG_5708_resize  MG_5710_resize

Плакети:

 ·        Афоризам:

 • 1-во место Златна плакета - Гран при: Шифра Земја - Васил Толевски - Скопје, Р.Македонија
 • 2-ро место Сребрена плакета: Шифра: Град смеха - Братислав Костадинов
 • 3-то место Бронзена плакета: Шифра: Код 13 - Веселин Зидаров

 ·        Карикатура:

 • 1-во место Златна плакета - Гран при: Каи Веидонг (Cai Weidong) - Кина
 • 2-ро место Сребрена плакета: Владимир Казањевски (Vladimir Kazanevsky) - Украина
 • 3-то место Бронзена плакета: Али Ронагијан (Ali Ronaghian) - Иран

 MG_5705_resize  MG_5719_resize

 MG_5729_resize  MG_5733_resize

 MG_5737_resize

Специјални награди од Градоначалникот на Општина Делчево г-дин Дарко Шехтански по препорака на членовите на жири комисијата

Афоризми:

Шифра: Жељаница - Вељко Рајковиќ - Црна Гора
Шифра: Озирис из предграџа - Живко Продановиќ
Шифра: Цигла боја на зелено - Ленче Стоименова - Кочани, Р.Македонија
Шифра: Бачко Петрово Село - Нинус Несторовиќ - Парачин, Р.Србија

 Карикатура:

Јовчо Савов- Р.Бугарија
Мехди Азизи (Mehdi Azizi) - Иран
Лук Дешимејкер (Luc Descheemaeker) - Белгија
Иваило Цветков - Р.Бугарија
Саша Димитријевиќ - Р.Србија
Сантијаго Корнехо (Santiago Cornejo) – Аргентина


 Награда за трајни вредности и посебен придонес за развојот на македонската карикатура 

 • Карикатура:  Миро Георгиевски
 • Сатира: Иван Карадак

 Признанија за допринос во развојот и афирмацијата на хуморот и сатирата од НУЦК “Никола Јонков Вапцаров” - Делчево 

 Карикатура:

 • Кети Радевска
 • Зденко Пухин 

Афоризми: 

 •  Шифра: Вештачка Интелегенција - Деана Сеиловиќ 
 • Шифра: ЕКО ЕКОЛОГ - Екрем Мациќ

 MG_5741_resize

 

 MG_5746_resize  MG_5748_resize

 MG_5753_resize

 

 MG_5757_resize  MG_5770_resize

Меѓународен конкурс за карикатура и афоризам на тема „Зелено,зелено“ покрај тоа што преминува во традиција е увертира на утрешната манифестација „Пијанечки денови на сливата 2014“ која ќе се одржи во централното градско подрачје, парк пред Спомен-домот АСНОМ во Делчево.

 

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Објавено на 21 Август 2019, 07.56 од Д.Чапевски
2019-08-21-07-03-15 Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и мерки за...
Објавено на 20 Август 2019, 08.15 од Д.Чапевски
-7- Денес имаме убави вести за Општина Делчево од Министерството за Финансии , ќе се реконструираат улиците „Вера Јоциќ“, „Маршал Тито“ и улица 7 во населба СРЦ Денеска во Министерството за финансии со...
Објавено на 16 Август 2019, 08.23 од Д.Чапевски
2019-08-21-07-26-49 Започнуваат градежните работи за рехабилитација на транзитниот булевар „Македонија“ во Делчево со што, конечно, државниот пат А3 кој поминува низ Делчево, ќе добие лик на современа сообраќајница,...
Објавено на 09 Август 2019, 22.49 од Д.Чапевски
2019-08-09-22-15-05 Илјадници гости дел од спектакуларниот концерт на незаменливата Данијела Мартиновиќ и на предгрупите Дикато бенд и Троја бенд. Крајот на забавата го означија делчевците од The...
Објавено на 09 Август 2019, 14.14 од Д.Чапевски
2019-08-09-13-17-34   Ѕвездата на вечерта, Данијела Мартиновиќ, пристигна во Делчево. Првата средба ја имаше со градоначалникот на Делчево, Горан Трајковски, на која Трајковски ја запозна гостинката со спецификите на...
Објавено на 09 Август 2019, 12.52 од Д.Чапевски
-3- Изведувачот ГРАНИТ АД Скопје на ден 12.08.2019 година (понеделник) ќе започне со изведување градежни работи во рамки на рехабилитацијата на делницата од магистралниот пат А3 низ градот Делчево,...
Објавено на 09 Август 2019, 06.52 од Д.Чапевски
2019-08-09-06-19-20   Илјадници посетители од Делчево, Виница, околните општини, иселеници од регионот и гости од соседна Бугарија беа дел од новото издание на „Голачките фолклорни средби“ што се одржа синоќа покрај...
Објавено на 08 Август 2019, 14.06 од Д.Чапевски
-20192020 Општина Делчево објави Јавна набавка за превоз на ученици за сите образовни институции во Делчево за учебната 2019/2020 г. Јавната набавка на услуги ,,Превоз на ученици од СОУ „Методи Митевски Брицо“...
Објавено на 07 Август 2019, 16.36 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-40-02 Со цел поголема безбедност во сообраќајот во Делчево и на Голак, а во пресрет на централните настани од манифестацијата „Делчевско лето 2019“ кога се очекуваат поголем број гости, денеска претставници...
Објавено на 07 Август 2019, 16.28 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-30-09 Општина Делчево ги известува граѓаните дека на 8 август од 2 часот по полноќ  ќе спроведе наменско прскање против комарци и други инсекти кои се потенцијална опасност од преносливи заразни болести....
Објавено на 07 Август 2019, 12.15 од Д.Чапевски
2019-08-07-11-18-29 Во старата прочистителна станица во село Тработивиште од каде се преработува водата за пиење за Делчево и околните села, за прв пат по 25 години се поставува активен јаглен, а исто така и прв пат...
Објавено на 07 Август 2019, 11.25 од Д.Чапевски
2019-08-07-10-28-48   Екипи на ЈПКД „Брегалница“ од Делчево ги уредуваат јавните површини и работат на санација на оштетената урбана опрема во градскиот парк во пресрет на централните настани од „Делчевско лето“. Се...
Објавено на 06 Август 2019, 12.03 од Д.Чапевски
2019-08-06-11-05-39 Општина Дечево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност за ден 9-ти август 2019 година во градскиот парк во Делчево за време на одржување на концертите во рамките на „Делчевско лето“...
Објавено на 06 Август 2019, 11.21 од Д.Чапевски
2019-08-06-10-22-15 Екипи на ЈПКД „Брегалница“ со поддршка на ТППЕ Делчево извршија чистење на Голак.  Акцијата која беше во организација на Општина Делчево ги опфати локациите кои се најпосетувани од туристите и...
Објавено на 05 Август 2019, 11.57 од Д.Чапевски
2019-08-05-11-00-42  Општина Делчево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност на планината Голак на 8 август, а по повод традиционалните „Голачки Фолклорни средби“. Локациите се наоѓаат на следните...
Објавено на 05 Август 2019, 10.11 од Д.Чапевски
2019-08-05-09-13-43  Претставникот од ПСК „Голак“ од Делчево, Љупчо Чучуковски кој беше дел од експедицијата „Трилогија Алпи 2019“ ги развеја општинското и македонското знаме на највисоките врвови на...
Објавено на 05 Август 2019, 06.51 од Д.Чапевски
2019-08-05-06-09-05   Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и...
Објавено на 02 Август 2019, 09.46 од Д.Чапевски
2019-08-02-08-53-12   Со пригодна свеченост, Општина Делчево денеска ги одбележа двата Илиндена, 116 години од Илинденското востание и 75 години од Првото заседание на АСНОМ. Одбележувањето се одвиваше пред спомен-...
Објавено на 31 Јули 2019, 12.04 од Д.Чапевски
2019-07-31-11-05-59 Осум екипи од цела Македонија ќе се натпреваруваат на Ноќниот турнир во баскет кој започнува вечерва од 19 ч на спортските терени од ООУ „Ванчо Прке“ во Делчево. Претседателот на Советот на млади на...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1647
mod_vvisit_counterВчера2172
mod_vvisit_counterОваа недела6481
mod_vvisit_counterПретходна недела16534
mod_vvisit_counterОвој месец47522
mod_vvisit_counterПретходен месец58421
mod_vvisit_counterВкупно2885986

Присутни online: 27
Ваша IP: 18.205.176.100
,
Денес: Авг 21, 2019