Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Актуелно - Актуелности

Во четврток (30.10.2014 година) Советот на Општина Делчево ќе ја одржи Дваесеттата седница. Седницата ќе се одржи во  наставничката канцеларија во ООУ „Ванчо Прке“-Делчево, со почеток во 15.00 часот. 

За седницата е предложен следбниот

Дневен ред

1.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација со намена А-4 на лицето Фиданчо Симовски;
2.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација  на лицето  Раде Манасиевски;
3.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација  на лицето Наташа Атанасова;
4.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација со намена Б-1 на лицето Митко Ангеловски;
5.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект со намена А4-викенд куќа во урбанистичко-планска документација  на лицето  Љупчо Стојчевски;
6.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект со намена А4-викенд куќа во урбанистичко-планска документација  на лицето Ленка Димитровска;
7.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект со намена А4-викенд куќа во урбанистичко-планска документација  на лицето Бранко Стаменков;
8.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација-станбена куќа на лицето Павле Георгиевски;
9.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација-гаража на лицето Крум Стоиловски;
10.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација-гаража на лицето Ѓорѓија Мулачки;
11.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација-помошен објект на лицето Ванчо Пешовски;
12.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација-помошен објект на лицето Митко Бојчовски;
13.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација-гаража на лицето Митко Бојчовски;
14.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација на лицето Иле Јовчев;
15.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект со намена Б1 во урбанистичко-планска документација на лицето Иле Јовчев;
16.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација-помошен објект на лицето  Бистра Ѓеорѓиевска;
17.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација-гаража на лицето  Бистра Ѓеорѓиевска;
18.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација со намена Б1 зграда 4  на лицето  Ванчо Ѓеорѓиевски;
19.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација помошен објект зграда број 6  на лицето  Ванчо Ѓеорѓиевски;
20.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација-гаража зграда број 2 на лицето Киро Димитровски;
21.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација-гаража зграда број 3 на лицето Киро Димитровски;
22.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација-станбена куќа на лицето Ивица Манасиевски;
23.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација на лицето Ивица Манасиевски;
Образлагач: По точките од 1 до 23 - Стојмир Мицевски- Самостоен референт за сообраќај и патишта.

24.Предлог-Заклучок за усвојување на Годишниот извештај за работа за учебната 2013/2014 на ОЈУДГ „Весели Цветови“-Делчево;
25.Предлог-Заклучок за усвојување на Годишната програма за работа за учебната 2014/2015 на ОЈУДГ „Весели Цветови“-Делчево;
Образлагач:Тони Ивановски- Директор на ОЈУДГ „Весели Цветови“-Делчево.

26.Предлог-Заклучок за усвојување  на Извештајот за јавната безбедност и безбедноста на сообраќајот на патиштата на подрачјето на општина Делчево;
Образлагач: Кирил Синадиновски- Командир на Полициската станица од општа надлежност-Делчево.

27.Предлог-Одлука за определување на месец април за месец на јавното здравје;
28.Предлог-Одлука за формирање на Координативно тело за акција АПРИЛ-месец  на јавното здравје;
Образлагачи:Благица Јочевска- претседател на Комисијата за еднакви можности меѓу мажите и жените и Сузана Петровска- координатор на Комисијата за еднакви можности.

29. Предлог-Одлука за прифаќање на Иницијатива за изработка на ДУП на Централно градско подрачје Урбана единица 2, блок 2.2 – урбан модул М1, делчево измена и дополна 2014-2019;
Образлагач:Горан Петровски-Раководител на Одделението за урбанизам, уредување на градежно земјиште и заштита на животната средина.

30.Предлог-Заклучок за усвојување на Годишниот извештај за работа на ООУ „Св.Климент Охридски“-Делчево ( Годишниот извештај е доставен со материјалите за 19.седница).
Образлагач:Валентина Михаиловска-Директор на ООУ „Св.Климент Охридски“-Делчево.

Дополнување со две точки:

  • Предлог - Одлука за прифаќање на Иницијативата за изработка на Детален урбанистички план на централно градско подрачје Урбана единица 2, блок 2.2 - урбан модул М1, Делчево измена и дополна 2014-2019;
  • Предлог - Одлука за измени и дополнување на Одлуката за извршување на Буџетот на општин а Делчево за 2014 година;

Присуството на членовите на Советот на Општина Делчево е задолжително, а секое отсуство потребно е да се пријави кај Претседателот на Советот на Општина Делчево.


СОВЕТ НА ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО
Претседател,
Драган Христов

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Објавено на 21 Август 2019, 07.56 од Д.Чапевски
2019-08-21-07-03-15 Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и мерки за...
Објавено на 20 Август 2019, 08.15 од Д.Чапевски
-7- Денес имаме убави вести за Општина Делчево од Министерството за Финансии , ќе се реконструираат улиците „Вера Јоциќ“, „Маршал Тито“ и улица 7 во населба СРЦ Денеска во Министерството за финансии со...
Објавено на 16 Август 2019, 08.23 од Д.Чапевски
2019-08-21-07-26-49 Започнуваат градежните работи за рехабилитација на транзитниот булевар „Македонија“ во Делчево со што, конечно, државниот пат А3 кој поминува низ Делчево, ќе добие лик на современа сообраќајница,...
Објавено на 09 Август 2019, 22.49 од Д.Чапевски
2019-08-09-22-15-05 Илјадници гости дел од спектакуларниот концерт на незаменливата Данијела Мартиновиќ и на предгрупите Дикато бенд и Троја бенд. Крајот на забавата го означија делчевците од The...
Објавено на 09 Август 2019, 14.14 од Д.Чапевски
2019-08-09-13-17-34   Ѕвездата на вечерта, Данијела Мартиновиќ, пристигна во Делчево. Првата средба ја имаше со градоначалникот на Делчево, Горан Трајковски, на која Трајковски ја запозна гостинката со спецификите на...
Објавено на 09 Август 2019, 12.52 од Д.Чапевски
-3- Изведувачот ГРАНИТ АД Скопје на ден 12.08.2019 година (понеделник) ќе започне со изведување градежни работи во рамки на рехабилитацијата на делницата од магистралниот пат А3 низ градот Делчево,...
Објавено на 09 Август 2019, 06.52 од Д.Чапевски
2019-08-09-06-19-20   Илјадници посетители од Делчево, Виница, околните општини, иселеници од регионот и гости од соседна Бугарија беа дел од новото издание на „Голачките фолклорни средби“ што се одржа синоќа покрај...
Објавено на 08 Август 2019, 14.06 од Д.Чапевски
-20192020 Општина Делчево објави Јавна набавка за превоз на ученици за сите образовни институции во Делчево за учебната 2019/2020 г. Јавната набавка на услуги ,,Превоз на ученици од СОУ „Методи Митевски Брицо“...
Објавено на 07 Август 2019, 16.36 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-40-02 Со цел поголема безбедност во сообраќајот во Делчево и на Голак, а во пресрет на централните настани од манифестацијата „Делчевско лето 2019“ кога се очекуваат поголем број гости, денеска претставници...
Објавено на 07 Август 2019, 16.28 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-30-09 Општина Делчево ги известува граѓаните дека на 8 август од 2 часот по полноќ  ќе спроведе наменско прскање против комарци и други инсекти кои се потенцијална опасност од преносливи заразни болести....
Објавено на 07 Август 2019, 12.15 од Д.Чапевски
2019-08-07-11-18-29 Во старата прочистителна станица во село Тработивиште од каде се преработува водата за пиење за Делчево и околните села, за прв пат по 25 години се поставува активен јаглен, а исто така и прв пат...
Објавено на 07 Август 2019, 11.25 од Д.Чапевски
2019-08-07-10-28-48   Екипи на ЈПКД „Брегалница“ од Делчево ги уредуваат јавните површини и работат на санација на оштетената урбана опрема во градскиот парк во пресрет на централните настани од „Делчевско лето“. Се...
Објавено на 06 Август 2019, 12.03 од Д.Чапевски
2019-08-06-11-05-39 Општина Дечево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност за ден 9-ти август 2019 година во градскиот парк во Делчево за време на одржување на концертите во рамките на „Делчевско лето“...
Објавено на 06 Август 2019, 11.21 од Д.Чапевски
2019-08-06-10-22-15 Екипи на ЈПКД „Брегалница“ со поддршка на ТППЕ Делчево извршија чистење на Голак.  Акцијата која беше во организација на Општина Делчево ги опфати локациите кои се најпосетувани од туристите и...
Објавено на 05 Август 2019, 11.57 од Д.Чапевски
2019-08-05-11-00-42  Општина Делчево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност на планината Голак на 8 август, а по повод традиционалните „Голачки Фолклорни средби“. Локациите се наоѓаат на следните...
Објавено на 05 Август 2019, 10.11 од Д.Чапевски
2019-08-05-09-13-43  Претставникот од ПСК „Голак“ од Делчево, Љупчо Чучуковски кој беше дел од експедицијата „Трилогија Алпи 2019“ ги развеја општинското и македонското знаме на највисоките врвови на...
Објавено на 05 Август 2019, 06.51 од Д.Чапевски
2019-08-05-06-09-05   Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и...
Објавено на 02 Август 2019, 09.46 од Д.Чапевски
2019-08-02-08-53-12   Со пригодна свеченост, Општина Делчево денеска ги одбележа двата Илиндена, 116 години од Илинденското востание и 75 години од Првото заседание на АСНОМ. Одбележувањето се одвиваше пред спомен-...
Објавено на 31 Јули 2019, 12.04 од Д.Чапевски
2019-07-31-11-05-59 Осум екипи од цела Македонија ќе се натпреваруваат на Ноќниот турнир во баскет кој започнува вечерва од 19 ч на спортските терени од ООУ „Ванчо Прке“ во Делчево. Претседателот на Советот на млади на...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес995
mod_vvisit_counterВчера1413
mod_vvisit_counterОваа недела995
mod_vvisit_counterПретходна недела13977
mod_vvisit_counterОвој месец53501
mod_vvisit_counterПретходен месец58421
mod_vvisit_counterВкупно2891965

Присутни online: 23
Ваша IP: 100.24.209.47
,
Денес: Авг 25, 2019