Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Актуелно - Актуелности

 MG_7133_resize

Четврток, 30.10.2014 година во наставничката канцеларија во ООУ „Ванчо Прке“ Делчево, со почеток во 15.00 часот Советот на Општина Делчево ја одржа својата дваесетта седница.

На седницата беа предложени, разгледани и изгласани сите 32 точки од  дневниот ред, меѓу кои првата точка односно Предлог-Одлука за измени и дополнување на Одлуката за извршување на Буџетот на општина Делчево за 2014 година која беше образложена од Шабан Багашов-Одговорен сметководител во Општина Делчево.

По однос на точките со кои се дава  Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација образложение пред членовите на Советот на Општина Делчево даде Стојмир Мицевски-Самостоен референт за сообраќај и патишта, тоа се точките од 2 до 24.

На седницата исто така беа разгледани и Предлог-Заклучокот за усвојување на Годишниот извештај за работа за учебната 2013/2014 на ОЈУДГ „Весели Цветови“-Делчево како и Предлог-Заклучокот за усвојување на Годишната програма за работа за учебната 2014/2015 на ОЈУДГ „Весели Цветови“-Делчево по овие две точки свое образложение даде Тони Ивановски-Директор на ОЈУДГ „Весели Цветови“-Делчево.

 MG_7132_resize  MG_7134_resize

Командирот на Полициската станица од општа надлежност – Делчево, Кирил Синадиновски даден детално и прецизно образложение по однос на Предлог-Заклучокот за усвојување  на Извештајот за јавната безбедност и безбедноста на сообраќајот на патиштата на подрачјето на општина Делчево, по што од страна на членовите на Советот беа поставени дополнителни прашања на кои командирот одговори, а воедно ги прифати сугестиите од странан на советниците по однос на прашања поврзани со безбедноста и јавниот ред и мир во општина Делчево.

 MG_7130_resize

Благица Јочевска - претседател на Комисијата за еднакви можности меѓу мажите и жените ги образложи точките со кои за месец април се определува за месец на јавното здравје и Предлог-Одлуката  за формирање на Координативно тело за акција АПРИЛ - месец  на јавното здравје.

На Советот се изгласа и Предлог-Одлуката за прифаќање на Иницијатива за изработка на ДУП на Централно градско подрачје Урбана единица 2, блок 2.2 – урбан модул М1, Делчево измена и дополна 2014-2019 образложена од Горан Петровски -Раководител на Одделението за урбанизам, уредување на градежно земјиште и заштита на животната средина.

Димитар Видимлиски - Заменик-Директор на ООУ „Св.Климент Охридски“- Делчево го образложи Предлог - Заклучокот за усвојување на Годишниот извештај за работа на ООУ „Св.Климент Охридски“-Делчево кој исто така беше усвоен.

По однос на точката број 32 од дневниопт ред повторно свое образложение даде Горан Петровски - Раководител на Одделението за урбанизам, уредување на градежно земјиште и заштита на животната средина со што беше усвоена Предлог-Одлуката за прифаќање на Иницијатива за изработка на Детален урбанистички план Индустриска и сервисна зона-Север за УЕ 1 дел од блок 1.2-измена и дополна 2014-2019 со опфат 6,5 ха Делчево.

 MG_7137_resize

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Објавено на 21 Февруари 2020, 13.27 од Д.Чапевски
2020-02-21-12-29-33 Учениците и наставниците од ООУ „Ванчо Прке“ во соработка со Јавната локална библиотека „Илинден“ денеска го одбележаа Светскиот ден на мајчиниот јазик. По тој повод беше одржана  пригодна културна...
Објавено на 21 Февруари 2020, 09.32 од Д.Чапевски
2020-02-21-08-35-28  Екипи на ЈКП „Брегалница“ деновиве активно работат на расчистување на селските гробишта во селата Тработивиште и Разловци. Покрај редовните активности за редовно чистење и одржување на јавните...
Објавено на 20 Февруари 2020, 09.27 од Д.Чапевски
2020-02-20-08-29-26 Прв пат по повеќе од една деценија, набавени се нови садови за отпад во Општина Делчево. За подобрување на состојбата со управување на отпадот, Општина Делчево набави 23 контејнери вредни 371.000...
Објавено на 18 Февруари 2020, 13.39 од Д.Чапевски
2020-02-18-12-41-17 Единицата за управување со проектот „Водоснабдување на Делчево“ на својот шести состанок ги даде проекциите за реализација на инфраструктурниот дел од проектот. На состанокот главна тема беше...
Објавено на 18 Февруари 2020, 08.06 од Д.Чапевски
------76---- По повод 76-годишнината од Февруарскиот поход, Општина Делчево организира планинарски марш до планината Голак на ден 23.02.2020. За таа цел, Општина Делчево  ги повикува граѓаните, здруженијата,...
Објавено на 14 Февруари 2020, 12.00 од Д.Чапевски
2020-02-14-11-02-59  Интензивно се работи на изградбата на пристапните рампи на првиот пешачки мост на реката Брегалница. Согласно со проектот, пристапните рампи на пешачкиот мост се составени од пешачка рампа и скали...
Објавено на 13 Февруари 2020, 14.00 од Д.Чапевски
2020-02-13-13-05-55 Со изградба на кровната конструкција, денеска започна втората фаза од доизградбата на соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“ во Делчево. Работите треба да завршат за два месеци, а средствата за...
Објавено на 12 Февруари 2020, 14.05 од Д.Чапевски
2020-02-12-13-06-50 Во рамките на Програмата за изградба на нови објекти и за реконструкција, санација и адаптација на постојните објекти што ги користат националните установи од областа на културата за 2020 година,...
Објавено на 11 Февруари 2020, 11.52 од Д.Чапевски
2020-02-11-10-54-46 Во работна посета на Општина Делчево денеска престојува заменик- амбасадорот на Сојузна Република Германија во земјава, Ото Граф, при што беше остварена средба со градоначалникот Горан Трајковски....
Објавено на 11 Февруари 2020, 09.59 од Д.Чапевски
2020-02-11-09-02-14 Учениците и студентите од Делчево кои ќе добиваат стипендии од Општина Делчево за учебната 2019/2020 година денеска ги добија решенијата од Општина Делчево. Годинава, вкупно 18 средношколци кои...
Објавено на 10 Февруари 2020, 15.11 од Д.Чапевски
-35- Советниците на денешната Седница на Советот донесоа повеќе програми за работа за 2020 година и усвоија извештаи за реализација на програмите во 2019 година. Советниците ги разгледаа и ги донесоа:...
Објавено на 06 Февруари 2020, 15.30 од Д.Чапевски
a- Денес во посета на Делчево беше амбасадорката на Велика Британија г-ѓа Рејчел Галовеј. На работниот состанок кој се одржа во кабинетот на градоначалникот Горан Трајковски се разговараше на повеќе теми...
Објавено на 06 Февруари 2020, 10.08 од Д.Чапевски
2020-02-06-09-13-04 Екипите на ЈПКД „Брегалница“ и Економскиот оператот „Еуро-бетон“ с. Град кој е задолжен за зимско одржување на општинските патишта и улици на подрачјето на Општина Делчево од утрово работат на терен на...
Објавено на 06 Февруари 2020, 09.10 од Д.Чапевски
----35------- Врз основа на член 39 став 2 и член 48 од Законот за локална самоуправа („Сл. Весник на РМ“ бр. 5/2002), како и член 25 став 2 од Статутот на Општина Делчево (“Сл. гласник на Општина Делчево“...
Објавено на 05 Февруари 2020, 19.59 од Д.Чапевски
2020-02-06-09-05-42 Денеска во посета на Општина Делчево беше директорот на Царинска управа, Ѓоко Танасовски. На средбата разговаравме за повеќе аспекти од локално значење , тоа што го работиме ние како Локална...
Објавено на 04 Февруари 2020, 11.28 од Д.Чапевски
-------148------ Општина Делчево со пригодна свеченост ја одбележа 148-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, идеолог, организатор и водач на македонското револуционерно националноослободително движење кон крајот на...
Објавено на 30 Јануари 2020, 13.20 од Д.Чапевски
2020-01-31-07-33-52  Во согласност со Годишната програмата на Општина Делчево за регулација на речните корита и водотеци како и програмата на ЈПКД ,,Брегалница'' за чистење на диви депонии денес механизација и екипи...
Објавено на 27 Јануари 2020, 14.25 од Д.Чапевски
2020-01-27-13-27-45 Со дислокација на подземната инфраструктура на локацијата предвидена за изградба на градската капела кај градските гробишта во Делчево, економскиот оператор „ПАНЕЛ-М Мехаз“ ДООЕЛ од Тетово,...
Објавено на 22 Јануари 2020, 14.50 од Д.Чапевски
------12-- Општина Делчево денеска објави Поедноставена отворена постапка за јавна набавка на работи за изградба на улици, пристапни патеки и тротоари во Општина Делчево. По јавната набавка на работи отворањето...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес765
mod_vvisit_counterВчера2892
mod_vvisit_counterОваа недела14583
mod_vvisit_counterПретходна недела17154
mod_vvisit_counterОвој месец53464
mod_vvisit_counterПретходен месец66761
mod_vvisit_counterВкупно3308990

Присутни online: 24
Ваша IP: 3.233.221.149
,
Денес: Фев 22, 2020