Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Актуелно - Актуелности

За петок (30.09.2016) е закажана 42.седница на Советот на Општина Делчево. Седницата ќе се одржи во салата на ООУ „Ванчо Прке со почеток во 14:00 часот.

За седницата го предлагам следниот

Дневен ред

Усвојување на Записникот од 41.седница на Советот на општина Делчево

1. Квартален извештај за извршувањето на буџетот на општина Делчево за 2016 година за квартал 2;

(Кварталниот извештај Ви беше доставен со материјалите за 41.седница)

Образлагач: Анка Христова-Раководител на Одделението за финансиски прашања.

2.Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација помошен објект на ГД „Гранит“-АД Скопје;

3. Предлог-Одлука за вклопување на бесправно-изграден објект во урбанистичко-планска документација помошен објектза наплата во функција на терминал на ГД „Гранит“-АД Скопје;

Образлагач: Горан Петровски на Одделението за урбанизам.

4.Годишен извештај за работата на ООУ „Ванчо Прке“-Делчево за учебната 2015/2016 со Заклучок за усвојување;

5.Годишна програма за работа на  ООУ „Ванчо Прке“-Делчево за учебната 2016/2017 со Заклучок за усвојување;

6. Мислење за изведување на Програмата за реализација на еднодневна ученичка екскурзија на ученици од трето одделение во ООУ „Ванчо Прке“-Делчево;

7.Мислење за изведување на Програмата за реализација на дводневна  ученичка екскурзија низ РМ на ученици од шесто одделение во ООУ „Ванчо Прке“-Делчево;

8.Мислење за изведување на Програмата за реализација на тридневна  ученичка екскурзија низ РМ на ученици од деветто одделение во ООУ „Ванчо Прке“-Делчево;

Образлагач: По точките 4,5,6,7 и 8-Сашко Ивановски-Директор на ООУ „Ванчо Прке“-Делчево.

9.Годишен извештај за работата на ООУ „Св.Климент Охридски“-Делчево за учебната 2015/2016 со Заклучок за усвојување;

10.Годишна програма за работа на  ООУ „Св.Климент Охридски“-Делчево за учебната 2016/2017 со Заклучок за усвојување;

11.Предлог-Одлука давање согласност на ООУ „Св.Климент Охридски“ за продажба на дотраени средства и материјали

од реновирање на училишен објект; 

Образлагач: Валентина Михаиловска-Директор на ООУ „Св.Климент Охридски“.

12.Годишен извештај за работата на СОУ „М.М.Брицо“-Делчево за учебната 2015/2016 со Заклучок за усвојување;

13.Годишна програма за работа на  ООУ „М.М.Брицо“-Делчево за учебната 2016/2017 со Заклучок за усвојување;

Образлагач: Биљана Петровска- Директор на СОУ „М.М.Брицо“-Делчево.

14.Предлог-Одлука за дополнување на Програмата за изработка на урбанистички планиви на подрачјето на Општина Делчево за 2016 година;

15. Предлог-Одлука за дополнување на Програмата за изработка на урбанистички планови на подрачјето на Општина Делчево за 2016 година;

Образлагач: Зорка Котев-Виш соработник за урбанизам.

16. Елаборат за проценка на штета од мраз на подрачјето на општина Делчево со Заклучок за усвојување.

Образлагач: Кире Цоневски-Соработник за превенција и справување со кризна состојба, заштита и спасување.

16.Предлог-Одлука за утврдување на приоритет за проект за користење на средства од МСИП2 предвидени во компонента А-општински инвестиции;

Образлагач:Тони Стоименовски-Советник за поддршка на ЛЕР.

17.Предлог-Одлука за долгорочно домашно задолжување на општина Делчево.

Образлагач:Анка Христова-Раковдител на Одделението за финансиски прашања.

18.Прашања и предлози на членови на Совет.

 

II

Присуството на членовите на Советот на Општина Делчево е задолжително, а секое отсуство потребно е да се пријави кај Претседателот на Советот на Општина Делчево.

 

Број 09-2221/1
23.09.2016год.                                                  

Делчево                                                                                                         

СОВЕТ НА ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО
 Претседател,
 Драган Христов

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Објавено на 19 Април 2018, 14.23 од Д.Чапевски
2018-04-19-13-25-27 НВО „Регионален центар за застапување“ во партнерство со Општина Делчево ја одржа првата работилница во врска со изработката на Стратегија за соработката со граѓанскиот сектор. На работилницата...
Објавено на 19 Април 2018, 08.37 од Д.Чапевски
2018-04-19-08-27-42 Врз основа на член 50став 1 точка 9 од Законот за локална самоуправа(Службен Весник на Република Македонијабр.5/2002) и член 19-а од Законот за јавни претпријатија(Службен Весник на Република Македонија...
Објавено на 19 Април 2018, 08.37 од Д.Чапевски
2018-04-19-07-41-43 Невладиниот сектор во Делчево во партнерство на институции од надлежност на социјалната заштита и Општина Делчево, ќе го изработуваат првиот Акциски план за социјална заштита за Општина Делчево. На...
Објавено на 18 Април 2018, 14.06 од Д.Чапевски
2018-04-18-13-09-45 Општина Делчево и ЈЛБ „Илинден“ имаат чест да Ве поканат на изложбата „Ченто-биографија низ фотографија“ од историчарот Рубинчо Белчески од НУ Завод и заштита на спомениците и Музеј Прилеп, а по повод...
Објавено на 17 Април 2018, 14.53 од Д.Чапевски
2018-04-17-13-55-00 Во делчевската гимназија „М.М.Брицо“ во учебната 2018/2019 година можат да се запишат 272 ученици во 8 паралелки. Ова е предвидено врз основа на Конкурсот за запишување ученици во јавните средни...
Објавено на 16 Април 2018, 14.20 од Д.Чапевски
2018-04-16-13-24-44 Делчево викендов беше домаќин на Третото коло на Првата и Младинската бокс лига.Овој несекојдневен спортски настан во Делчево предизвика голем интерес кај публиката, а настанот беше на иницијатива на...
Објавено на 16 Април 2018, 12.36 од Д.Чапевски
2018-04-16-11-39-26 Детски играчки и школски прибор за детската градинка „Весели цветови“ денеска донираше ЈЛБ „Илинден“. Средствата за оваа донација се обезбедени од Велигденската изложба, а како што истакна директорката...
Објавено на 16 Април 2018, 12.31 од Д.Чапевски
2018-04-16-11-34-43 Делчевската гимназија „Методи Митевски Брицо“ со низа свечености го одбележа својот патронен празник. Делегација од Општина Делчево предводена од градоначалникот Горан Трајковски, претставници  од...
Објавено на 13 Април 2018, 10.49 од Д.Чапевски
2018-04-13-09-51-15 Општина Делчево ги информира граѓаните дека е зголемена опасноста од појава на шумски пожари и во соработка со Дирекцијата за заштита и спасување и согласно со Законот за заштита и спасување и Законот...
Објавено на 13 Април 2018, 10.25 од Д.Чапевски
2018-04-13-09-26-28 Женската ракометна екипа од ООУ „Ванчо Прке“ од Делчево е новиот училишен државен првак во женски ракомет. Во финалето,делчевки славеа над екипата на ООУ „Владимир Полежиноски“ од Кичево со 23:21 со што...
Објавено на 13 Април 2018, 08.16 од Д.Чапевски
2018-04-13-07-18-55 Напомена: Видеото е превземено од порталот https://delcevo365.mk
Објавено на 12 Април 2018, 14.20 од Д.Чапевски
2018-04-12-13-22-59 Градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, денеска присуствуваше на работната средба на градоначалници од пограничните региони на Македонија и Бугарија која се одржа во Куманово и на која се...
Објавено на 12 Април 2018, 12.32 од Д.Чапевски
2018-04-12-11-41-54 Со победа на женската ракометна екипа од ООУ„Владо Полежиноски" од Кичево  над ракометарките од ООУ „Маршал Тито" од Муртино , стартуваше државното првенство во ракомет што денеска се одржува во...
Објавено на 11 Април 2018, 11.42 од Д.Чапевски
2018-04-11-10-46-46 Делчевското основно училиште „Ванчо Прке“ ќе биде домаќин на Државното првенство во ракомет за девојки кое ќе се одржи на на 12.04.2018, четврток со почеток во 11 часот во спортската сала на СОУ„ Методи...
Објавено на 11 Април 2018, 09.21 од Д.Чапевски
2018-04-11-08-30-43 Заврши проектот „Подобри услуги за подобри луѓе“ во рамките на Програмата „Општинско- корисна работа 2017 година“ со која беа ангажирани 15 невработени лица кои опслужуваа месечно 419 крајни корисници...
Објавено на 10 Април 2018, 08.57 од Д.Чапевски
2018-04-11-08-01-49 Себаад Зекировска, ученичка во трета година во делчевската гимназија ја доби паричната награда од 10.000 денари од Општина Делчево за најдобар средношколец Ром која Општина Делчево ја доделува...
Објавено на 05 Април 2018, 21.26 од Д.Чапевски
2018-04-05-20-28-08 Во пресрет на големиот христијански празник, Велигден, кога ја славиме победата на животот над смртта, на доброто над лошто, на светлината над темнината, Ви испраќам порака да ја дочекаме веста...
Објавено на 05 Април 2018, 16.02 од Д.Чапевски
-2018 Над 2000 велигденско обоени јајца, десетици цртежи со велигденска содржина, најразлични велигденски декорации, донесе денешната „Велигденската изложба“ . Комисијата имаше тешка задача да ги одбере...
Објавено на 05 Април 2018, 15.49 од Д.Чапевски
2018-04-05-20-22-25 На овие простори отсекогаш егзистирале различности, но меѓуетничката и меѓуверската толеранција, соживотот, биле на едно високо ниво во сите сегменти на секојдневното живеење, затоа сакаме да ја...
Објавено на 04 Април 2018, 13.32 од Д.Чапевски
2018-04-04-13-11-39   Велигденско разубавување на Делчево со пролетни цвеќиња и велигденски декорации, украсни зимзелени дрва кои ќе бидат засадени во паркот кај Езерцето и новиот парк, а ќе се става во функција и...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес334
mod_vvisit_counterВчера2080
mod_vvisit_counterОваа недела7388
mod_vvisit_counterПретходна недела7469
mod_vvisit_counterОвој месец24999
mod_vvisit_counterПретходен месец38587
mod_vvisit_counterВкупно1918896

Присутни online: 27
Ваша IP: 54.196.47.145
,
Денес: Апр 20, 2018