Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Актуелно - Актуелности

DSC 0007_resize DSC 0006_resize

07.12.2016 - Со читање на пригоден реферат за животот, делото и значењето на Св. Климент Охридски пред неговата биста поставена во дворот на истоименото основно училиште во Делчево започна и чествувањето на овој значаен за македонската историографија лик. Во меѓувреме во двете спортски сали во склоп на гимназијата и основното училиште се одржуваа натпревари во ракомет и фудбал. Со почеток во 18.00 часот беше приредена свечена приредба на која учество зедоа учениците од прво до девето одделение.
Св. Климент Охридски заедно со Св. Наум Охридски се најистакнатите ученици на светите браќа Кирил и Методиј. Дваесетина години им помагале на солунските браќа во реализацијата на Моравската мисија.

DSC 0010_resize DSC 0011_resize

DSC 0013_resize

Share/Save/Bookmark