Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Актуелно - Актуелности

СООПШТЕНИЕ

Советот на Општина Делчево донесе одлука за изготвување  на листа на имиња на улици, плоштади, мостови и на други инфраструктурни објекти на подрачјето на oпштина Делчево .


Според законот за определување на имиња на улици, плоштади, мостови и на други инфраструктурни објекти можат да се предлага име со географско, етнографско, историско и друго обележје, име на истакната личност од одбласта  на историјата, науката  и културата, други погодни имиња како и име на значаен настан и датум. Предлози можат да даваат сите заинтересирани граѓани, институции, јавни  установи, фирми и други.

  Сите заинтересирани можат да предложат  можни имиња во писмена форама со кратко  образложение. Предлозите се доставуваат до Општина Делчево  - за Комисија за именување на улици или на  e-mail  : Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите  , Web : www.delcevo.gov.mk

Комисијата ќе ги земе во предвид  сите предлози пристигнати до 15.01.2018 година.

 Градоначалник
Горан Трајковски

ulici promena_iminja

Share/Save/Bookmark