Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Актуелно - Актуелности

DSC 0003_resize

Како функционира една општина, кои се надлежностите на општината , колку жители има Делчево и од каде потекнува неговото име, беа дел од прашањата кои денеска му ги поставија на градоначалникот, Горан Трајковски, учениците од 4 одделение од двете основни училишта во градот, ООУ„Ванчо Прке“ и ООУ „Климент Охридски“.

DSC 0001_resize DSC 0004_resize

Посетата беше во рамките на наставната програма по предметот Општество. Градоначалникот Трајковски изрази задоволство од интересот на учениците и од поставените прашања. -Најдобро е учениците да ги разберат надлежностите на општината. Да научат што претставува една локална самоуправа и како таа функционира и да знаат како се решаваат локалните проблеми. Учениците ми поставија многу прашања. На пример, се интересираа и за проблемот со кучињата скитници. Тоа е прашање адресирано на вистинска адреса и за овој проблем веќе сме во преговори со локална фирма за хуман третман на кучињата скитници. Исто така, се интересираа и за проблемот со третирањето на комарците како вектори на заразни заболувања за што Општина Делчево оваа година размислува за прв пат да реализира авионско прскање против комарците, бидејќи мислиме дека ќе даде подобар ефект за разлика од теристичкиот третман, истакна Трајковски.

DSC 0007_resize

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес265
mod_vvisit_counterВчера1469
mod_vvisit_counterОваа недела3535
mod_vvisit_counterПретходна недела10640
mod_vvisit_counterОвој месец28739
mod_vvisit_counterПретходен месец40057
mod_vvisit_counterВкупно1880242

Присутни online: 16
Ваша IP: 54.166.152.187
,
Денес: Мар 21, 2018