Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Актуелно - Актуелности

Општина Делчево ги известува жителите на с. Град дека водата од локалниот селски водовод во с. Град не е исправна за пиење. Согласно со известувањето од ЈЗУ Јавно здравје од Кочани, водата од локалниот селски водовод НЕ ОДГОВАРА на законските и стручните прописи во однос на испитаните параметри за бактериолошка анализа поради зголемен број колиформни бактерии и присуство на ентерогени бактерии Псеудомонас аерогиноза, а одговара на физичко-хемиската анализа. Поради тоа, од ЈЗУ Јавно здравје Кочани препорачуваат редовна и соодветна дезинфекција на водата, за да може да се користи како вода за пиење, односно водата да се превира, а за пиење да се користи флаширана вода.

ЈЗУ ПЕ-Делчево во соработка со ЈПКДБрегалница веќе преземаат соодветни мерки за доведување на водата во исправна состојба на споменатата локација.

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1603
mod_vvisit_counterВчера1752
mod_vvisit_counterОваа недела10043
mod_vvisit_counterПретходна недела16534
mod_vvisit_counterОвој месец51084
mod_vvisit_counterПретходен месец58421
mod_vvisit_counterВкупно2889548

Присутни online: 27
Ваша IP: 34.238.189.171
,
Денес: Авг 23, 2019