Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Актуелно - Актуелности

книга1 книга1.1

Во организација на ЈЛБ „Илинден“ и Општина Делчево синоќа во мултифункционалниот центар во Делчево се одржа промоција на новото дело на писателката Билјана Тинтоска.

Јавната локална библиотека „Илинден“ секогаш е расположена и да набавува и да промовира наши автори, затоа што е огромно задоволството да го збогатиме нашиот фонд, токму со дела од наши автори, истакна при обраќањето директорката на ЈЛБ „Илинден“ Билјана Петровска.

- Вечерва промовираме токму еден ваков роман, кој токму од вечерва се наоѓа на полиците во нашата библиотека и нашите читатели ќе можат да го изнајмат и прочитаат. Покрај овој роман библиотеката располага и со првиот роман од Тинтоска насловен „Овде или во вечноста“, истакна Билјана Петровска, директорка на ЈЛБ „Илинден“.

книга1.2 книга1.3

Промотор на новото дело на Тинтоска, беше Даниела Такева, м-р по македонистика која истакна дека делата на Тинтоска даваат голем придонес во развојот на македонскиот современ роман.

-Билјана Тинтоска со нејзините два романи „Каде реката го бакнува небото“ и првиот роман „Одовде до вечноста“ се романи кои од првата страница ве навлекуваат и нема да сакате да ги испуштите од раце. Тие пленат со секој нов збор и секоја нова реченица и ќе ве држат во дејството и патешествијата на главните ликови, по што верувајте, ќе излезете, како што таа милува да каже за силата на молитвата, „прочистени како од духовна бања“. И двата романи го носат печатот на нејзиниот стил јасно-речен, а и мисла заокружена и поткрепена со факти за моралната вредност и чистота, испреплетена со длабока верба во Бога и молитва која оплеменува и ја дава силата да се истрае и да се издржи денот кој не знаеме што носи. Всушност, во делата се испреплетуваат многу автобиографски елементи, добро надоградени со авторска имагинација, во која успешно ги става ликовите во неизвесности, недоречености, тие да страдаат, да претчуствуваат, да се борат за одржување во соврменеието и притоа водени од моралните доблести, да се одржат во современиот свет, за кој слободно може да кажеме дека страда од отсуство на срам, во свет на изместени вредности, истакна Такева.

Како што истакна самата авторка Тинтоска, падот на моралните вредности го има главното сиже во нејзиниот втор роман.

-Најголем мотив ми се секогаш учениците, затоа што забележувам дека кај децата недостасуваат моралните вредности, падовите кај моралните вредности ми се едни од најсилните мотиви, а целта ми е како да ги мотивирам младите, да се приближат до тие морални вредности, да го сакаат убавиот збор. Инаку мотив за мојата втора книга „Каде реката го бакнува небото“ претставува дел од животот на мојот дедо. кој има посебен развој на винарството и лозарството и кој бил еден од ретките школувани во 1926 година во Прага и  кој има големи заслуги на ова поле, рече Тинтоска.

Промоцијата беше организирана во рамките на одбележувањето на месецот на книгата, Октомври.

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Објавено на 20 Јануари 2020, 12.03 од Д.Чапевски
-----------------------2020- Врз основа на член 5 од Правилникот за условите, начинот и постапката за доделување на финансиска помош на спортски клубови, спортски здруженија, правни лица во областа на спортот и здруженија на...
Објавено на 19 Јануари 2020, 11.02 од Д.Чапевски
2020-01-19-10-17-32 Васил Панчовски денеска беше најсреќен и највешт и успеа од триесетината момчиња кои се фрлија во студените води на река Брегалница, да го фати светиот крст при церемонијата за осветување на реката...
Објавено на 17 Јануари 2020, 12.58 од Д.Чапевски
2020-01-17-11-59-11   Привршуваат подготовките за чествувањето на православниот христијански празник Св. Богојавление-Водици во Делчево. Почитувајќи ја традицијата, в недела на 19 јануари, празнувањето ќе започне во...
Објавено на 17 Јануари 2020, 09.50 од Д.Чапевски
-msip Повик за поднесување на понуди (ППП) - РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА  МАКЕДОНИЈА ПРОЕКТ ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА ОПШТИНСКИТЕ УСЛУГИ (MSIP)MSIP-NCB-109-19   1.Овој Повик за поднесување на понуди ја следи...
Објавено на 15 Јануари 2020, 11.13 од Д.Чапевски
2020-01-15-10-14-47 Екипи на ЈКП „Брегалница“ деновиве интензивно работат на изградба на крак од одводна канализација во с. Град. Како што истакна директорот на ЈКП „Брегалница“, Стојче Стојковски, изградбата на одводната...
Објавено на 14 Јануари 2020, 13.23 од Д.Чапевски
2020-01-14-12-27-55  Ѕвегорските суроваскари го продолжија живото културно наследство во Пијанец поврзано со Василица. Локалниот обичај под маски или театарот на отворено во кој главните ликови, невестата и...
Објавено на 14 Јануари 2020, 11.08 од Д.Чапевски
2020----- Градоначалникот на Општина Делчево Горан Трајковски на денешната прес-конференција информираше дека во Делчево, 2020 година ќе биде година на инфраструктурна офанзива со која се решаваат децениски...
Објавено на 14 Јануари 2020, 10.26 од Д.Чапевски
2020-01-14-09-28-12 Новогодишно украсената елка поставена во паркот кај Езерцата во Делчево, на Стара нова година  беше мета на вандали. Денеска , полуизгорена, таа сведочеше за односот на поединци кон општинскиот...
Објавено на 14 Јануари 2020, 10.01 од Д.Чапевски
2020-01-14-09-02-45 Општина Делчево денеска го објави Јавниот повик за доделување финансиска помош на здруженија на граѓани од Општина Делчево за 2020 година. Годинава во Буџетот на Општина Делчево се предвидени 400.000...
Објавено на 13 Јануари 2020, 08.21 од Д.Чапевски
2020-01-14-07-24-00 Комисијата за доделување ученички стипендии ја утврди листата  ученици кои ќе добиваат ученички стипендии за учебната 2019/2020 година по  повторениот Конкурс за доделување ученички стипендии...
Објавено на 13 Јануари 2020, 07.54 од Д.Чапевски
-2020-    Врз основа на член 27 од Правилникот за условите, начинот и постапкатаза доделување на финансиска помош на спортски клубови, спортски здруженија, правни лица во областа на спортот и...
Објавено на 10 Јануари 2020, 15.20 од Д.Чапевски
2020-01-10-13-41-32  Советот на Општина Делчево на редовната 34 Седница ја донесе Стратегијата за надворешна комуникација за период 2020-2024 година со што Општина Делчево се запиша како прва општина од крајниот исток...
Објавено на 10 Јануари 2020, 07.54 од Д.Чапевски
-34- 34. седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 10.01.2020 (петок) во 14:00 часот во Мултимедијалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ...
Објавено на 08 Јануари 2020, 13.28 од Д.Чапевски
2020-01-08-12-41-01  На 1 јануари во 10, 25 ч во штипската болница се роди првиот жител на Делчево во 2020 година. Новороденчето го носи името Нино и е прво дете во семејството на Наталија и Горан Илиевски од с....
Објавено на 31 Декември 2019, 12.40 од Д.Чапевски
2019-12-31-11-42-09 Делчево ќе гради партнерство со реонот Младост кој припаѓа на еден од најголемите црноморски градови во Бугарија и трет по големина во земјата, Варна. Ова беше договорено денеска на првата...
Објавено на 31 Декември 2019, 11.20 од Д.Чапевски
2019-12-31-10-23-11 Почитувани сограѓани, Ги броиме последните часови од старата година, кога вообичаено, се прави резиме на годината што изминува. Во старата, одговоривме на дел од потребите на граѓаните, цврсто работиме...
Објавено на 27 Декември 2019, 12.31 од Д.Чапевски
2019-12-27-12-34-17  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, денеска додели илјада новогодишни пакетчиња на децата од детската градинка „Весели цветови“, пониските...
Објавено на 27 Декември 2019, 08.18 од Д.Чапевски
-2020-    Согласно член 2 точка 8 од Законот за буџети, буџетот на општината претставува годишен план на вкупните приходи и други приливи и одобрени средства и се состои oд основен буџет, буџет на...
Објавено на 26 Декември 2019, 17.01 од Д.Чапевски
2019-12-26-14-23-53     Советниците на Општина Делчево на денешната Седница го изгласаа Буџетот на Општина Делчево за 2020 кој изнесува 336.995.000 денари, додека Основниот буџет е проектиран во износ од...
Објавено на 26 Декември 2019, 13.34 од Д.Чапевски
2019-12-26-12-35-36 По спроведената јавна набавка, Општина Делчево денеска го склучи  Договорот за „Изградба на придружни и услужни објекти на гробишта мртовечница-КАПЕЛА со ладилник и помошни простории во Делчево“ со...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес252
mod_vvisit_counterВчера1447
mod_vvisit_counterОваа недела1699
mod_vvisit_counterПретходна недела17775
mod_vvisit_counterОвој месец43323
mod_vvisit_counterПретходен месец76002
mod_vvisit_counterВкупно3232088

Присутни online: 17
Ваша IP: 3.227.240.143
,
Денес: Јан 21, 2020