Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Актуелно - Актуелности

 

 

Врз основа на член 27 од Правилникот за условите, начинот и постапкатаза доделување на финансиска помош на спортски клубови, спортски здруженија, правни лица во областа на спортот и здруженија на граѓани (Сл.гласник на Општина Делчево бр.2/2018), Градоначалникот на Општина Делчево објавува  

ЈАВЕН ПОВИК

за доделување на финансиска помош на здруженија на граѓани од Општина Делчево за 2020 година

 

 Со цел да се зацврсти и унапреди соработката на Општината со граѓанските организации, Општина Делчево ќе врши распределба на средства од Буџетот на Општината за 2020 година кои сенаменетизa финансиска помош на здруженија на граѓани согласноПравилникот за условите, начинот и постапкатаза доделување на финансиска помош на спортски клубови, спортски здруженија, правни лица во областа на спортот и здруженија на граѓани (Сл.гласник на Општина Делчево бр.2/2018) и согласно утврдените критериуми објавени во овој повик.

 

Се повикуваат ситеграѓански здруженија кои се регистриранина подрачјето на Општина Делчево, да достават свои апликации во предвидениот рок.         

I.Приоритетните области и цели за финансирање на проектни и програмски активности се

 • -          локалниотекономски развој;
 • -          техниката;
 • -          образованието;
 • -          културата;
 • -          уметноста;
 • -          социјална заштита;
 • -          заштита на животната средина. 

Предност ќе имаат настани кои се спроведуваат на територијата на Општина Делчево.

 II.Право на учество имаат ситездруженија на граѓани кои ги исполнуваат следните општи услови:

-          Да се регистрирани во согласност со Законот за здруженија и фондациинајмалку 2 години пред објавувањето на повикот;

-          Да дејствуваат на територија на Општина Делчево.

 III.Општи критериуми кои треба да ги исполнуваат граѓанските здруженија кои ќесе пријава на овој повик се:

-       Предлог проектите и програмите да кореспондираат со целите утврдени во стратешките документи, програми и планови на општината;

-       Предлог проектите и програмите да се од суштинско значење за подигнување на квалитетот на живеењето на граѓаните во локалната заедница во соодветните области;

-       Доделените средства да се користат исклучително за намената за која се бараат и на начин определен во предлог-проектот и програмата.

IV.Посебни критериуми кои треба да ги исполнуваат граѓанските здруженија кои ќесе пријава на овој повик се:

 

 

Критериуми

поени

1.

Организациски капацитет

20

2.

Квалитетот на програмата/проектот

65

 

Релевантност на акцијата (колку целите кореспондираат со стратешките документи на општината)

20

 

Колку резултатите од активностите се остварливи и мерливи

10

 

Ефекти во локалната средина (влијание врз целни групи)

15

 

Видливост на проектот и негова одржливост (медиумска покриеност, број на обучени луѓе итн.)

10

 

Оргиналност и иновативност

10

3.

Буџет (соодветно изразени активности во буџетот и оправданост на трошоците)

15


V. Потребна документација која треба да ја достават
граѓанските здруженија :

 • -          тековна состојба од Централен регистар на Р.М. не постара од шест месеци (копија или оригинал) ;
 • -          решение за упис во регистарот на Здруженија и фондации(Копија);
 • -          предлог-проект ;
 • -          годишна програма на активностиза тековната година;
 • -          извештај за искористени средства од Општина Делчево(за оние коидобиле средства во претходната година);
 • -          профил на организацијата со листа на досега реализирани проекти- CV;
 • -          изјава ододговорнотолиценаздружението дека за истиот проект нема одобрено или добиено финансиски средства од други институции или организации.
VI. Временската рамка за спроведување на проектите е до крајот на тековната година, односно до 31.12.2020 година.

VII. Висината на финансиската помош која поединечно може да ја добие здружението на граѓани во тековната година може да изнесува најмногу до 100.000денари.

VIII. Рокотзапријавувањеизнесува 15 дена, започнувајќи од 13.01.2020година а крајниот рок за поднесување на пријави е 27.01.2020 година.

 

IX. Начин на пријавување и адреса на која треба да се достават пријавите

 •  Пријавата заедно со документација од точка V се доставува до архивата на Општина Делчево, по пошта или во електронска форма.
 • Пријавите и документацијата се доставуваат во затворен плик со ознака „ Не отварај“ и со назнака „за јавен повик за доделување на финансиска помош на граѓански здруженија “до архивата на Општина Делчево или по пошта на ул: Светозар Марковиќ. бр.1, Делчево.
 • Во електронска форма пријавите и документацијата се праќаат на официјалната електронска адреса на Општина Делчевоe-mail: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите со назнака со назнака „за јавен повик за доделување на финансиска помош на граѓански здруженија “.


ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО
 Градоначалник,
Горан Трајковски

 

 

 

 

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Објавено на 22 Јануари 2020, 14.50 од Д.Чапевски
------12-- Општина Делчево денеска објави Поедноставена отворена постапка за јавна набавка на работи за изградба на улици, пристапни патеки и тротоари во Општина Делчево. По јавната набавка на работи отворањето...
Објавено на 20 Јануари 2020, 12.03 од Д.Чапевски
-2020- Врз основа на член 5 од Правилникот за условите, начинот и постапката за доделување на финансиска помош на спортски клубови, спортски здруженија, правни лица во областа на спортот и здруженија на...
Објавено на 19 Јануари 2020, 11.02 од Д.Чапевски
2020-01-19-10-17-32 Васил Панчовски денеска беше најсреќен и највешт и успеа од триесетината момчиња кои се фрлија во студените води на река Брегалница, да го фати светиот крст при церемонијата за осветување на реката...
Објавено на 17 Јануари 2020, 12.58 од Д.Чапевски
2020-01-17-11-59-11   Привршуваат подготовките за чествувањето на православниот христијански празник Св. Богојавление-Водици во Делчево. Почитувајќи ја традицијата, в недела на 19 јануари, празнувањето ќе започне во...
Објавено на 17 Јануари 2020, 09.50 од Д.Чапевски
-msip Повик за поднесување на понуди (ППП) - РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА  МАКЕДОНИЈА ПРОЕКТ ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА ОПШТИНСКИТЕ УСЛУГИ (MSIP)MSIP-NCB-109-19   1.Овој Повик за поднесување на понуди ја следи...
Објавено на 15 Јануари 2020, 11.13 од Д.Чапевски
2020-01-15-10-14-47 Екипи на ЈКП „Брегалница“ деновиве интензивно работат на изградба на крак од одводна канализација во с. Град. Како што истакна директорот на ЈКП „Брегалница“, Стојче Стојковски, изградбата на одводната...
Објавено на 14 Јануари 2020, 13.23 од Д.Чапевски
2020-01-14-12-27-55  Ѕвегорските суроваскари го продолжија живото културно наследство во Пијанец поврзано со Василица. Локалниот обичај под маски или театарот на отворено во кој главните ликови, невестата и...
Објавено на 14 Јануари 2020, 11.08 од Д.Чапевски
2020----- Градоначалникот на Општина Делчево Горан Трајковски на денешната прес-конференција информираше дека во Делчево, 2020 година ќе биде година на инфраструктурна офанзива со која се решаваат децениски...
Објавено на 14 Јануари 2020, 10.26 од Д.Чапевски
2020-01-14-09-28-12 Новогодишно украсената елка поставена во паркот кај Езерцата во Делчево, на Стара нова година  беше мета на вандали. Денеска , полуизгорена, таа сведочеше за односот на поединци кон општинскиот...
Објавено на 14 Јануари 2020, 10.01 од Д.Чапевски
2020-01-14-09-02-45 Општина Делчево денеска го објави Јавниот повик за доделување финансиска помош на здруженија на граѓани од Општина Делчево за 2020 година. Годинава во Буџетот на Општина Делчево се предвидени 400.000...
Објавено на 13 Јануари 2020, 08.21 од Д.Чапевски
2020-01-14-07-24-00 Комисијата за доделување ученички стипендии ја утврди листата  ученици кои ќе добиваат ученички стипендии за учебната 2019/2020 година по  повторениот Конкурс за доделување ученички стипендии...
Објавено на 13 Јануари 2020, 07.54 од Д.Чапевски
-2020-    Врз основа на член 27 од Правилникот за условите, начинот и постапкатаза доделување на финансиска помош на спортски клубови, спортски здруженија, правни лица во областа на спортот и...
Објавено на 10 Јануари 2020, 15.20 од Д.Чапевски
2020-01-10-13-41-32  Советот на Општина Делчево на редовната 34 Седница ја донесе Стратегијата за надворешна комуникација за период 2020-2024 година со што Општина Делчево се запиша како прва општина од крајниот исток...
Објавено на 10 Јануари 2020, 07.54 од Д.Чапевски
-34- 34. седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 10.01.2020 (петок) во 14:00 часот во Мултимедијалниот центар во Делчево. Центарот е сместен на вториот кат од Спомен-домот АСНОМ...
Објавено на 08 Јануари 2020, 13.28 од Д.Чапевски
2020-01-08-12-41-01  На 1 јануари во 10, 25 ч во штипската болница се роди првиот жител на Делчево во 2020 година. Новороденчето го носи името Нино и е прво дете во семејството на Наталија и Горан Илиевски од с....
Објавено на 31 Декември 2019, 12.40 од Д.Чапевски
2019-12-31-11-42-09 Делчево ќе гради партнерство со реонот Младост кој припаѓа на еден од најголемите црноморски градови во Бугарија и трет по големина во земјата, Варна. Ова беше договорено денеска на првата...
Објавено на 31 Декември 2019, 11.20 од Д.Чапевски
2019-12-31-10-23-11 Почитувани сограѓани, Ги броиме последните часови од старата година, кога вообичаено, се прави резиме на годината што изминува. Во старата, одговоривме на дел од потребите на граѓаните, цврсто работиме...
Објавено на 27 Декември 2019, 12.31 од Д.Чапевски
2019-12-27-12-34-17  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, денеска додели илјада новогодишни пакетчиња на децата од детската градинка „Весели цветови“, пониските...
Објавено на 27 Декември 2019, 08.18 од Д.Чапевски
-2020-    Согласно член 2 точка 8 од Законот за буџети, буџетот на општината претставува годишен план на вкупните приходи и други приливи и одобрени средства и се состои oд основен буџет, буџет на...
Објавено на 26 Декември 2019, 17.01 од Д.Чапевски
2019-12-26-14-23-53     Советниците на Општина Делчево на денешната Седница го изгласаа Буџетот на Општина Делчево за 2020 кој изнесува 336.995.000 денари, додека Основниот буџет е проектиран во износ од...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1208
mod_vvisit_counterВчера2941
mod_vvisit_counterОваа недела1208
mod_vvisit_counterПретходна недела13709
mod_vvisit_counterОвој месец54350
mod_vvisit_counterПретходен месец76002
mod_vvisit_counterВкупно3243115

Присутни online: 49
Ваша IP: 18.210.24.208
,
Денес: Јан 26, 2020