Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Копачката од ФИФ Ињево се врати со награда

Печати PDF

Thumbnail image

По настапот на Саемот за рецептивен туризам во Охрид, ЗФГ „Копачка“ од с. Драмче, учествуваше на ФИФ „Ињево“ 2011. Изведбата на Копачката од страна на мажите играорци, како и секаде досега, беше дочекана со бурни аплаузи. Учество зеде и Павле Симевски со изведба на ќемене а изворна песна исполни Димитар Узунски. Кога на сцената се појави женскиот дел на групата, познавачите на негувањето на фолклорот на овие членови, беа видно возбудени и со воодушевување го поздравија овој прв нивни фестивалски настап. Во целост претставувањето беше на високо ниво, од кое учесниците беа задоволни, а за тоа зборува и наградата за освоено второ место за најдобра изведба.

Thumbnail image Thumbnail image

 

Овој изворен фестивал, годинава беше организиран на повисоко ниво од претходните, со поголем број учесници и со по содржајна програма, која вклучува што повеќе изворниот мелос, традиции и обичаи.

Thumbnail image Thumbnail image

Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1453
mod_vvisit_counterВчера2769
mod_vvisit_counterОваа недела7133
mod_vvisit_counterПретходна недела17154
mod_vvisit_counterОвој месец46014
mod_vvisit_counterПретходен месец66761
mod_vvisit_counterВкупно3301540

Присутни online: 46
Ваша IP: 3.229.118.253
,
Денес: Фев 19, 2020