Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Изграден потпорниот ѕид на зградата на подрачното основно училиште во село Ѕвегор

Печати PDF
Thumbnail image

Завршија градежните работи околу изградбата на новиот потпорен ѕид на зградата на Подрачното општинско основно училиште во селото Ѕвегор.

Thumbnail image Thumbnail image

Со изградбата на овој ѕид се стабилизираше косината на магистралниот пат М5 кој минува во непосредна близина на училишната зграда, за која претстоеше опасност да  биде нарушена статичката рамнотежа, со оглед на големата количина на подземни води која понираат на оваа страна на селскиот рид каде се наоѓа зградата. Истовремено конечно се оформи тротоарот на магистралниот пат кој е еден од пофреквентно користените во овој дел од селото, со оглед на големата концентрација на деца кои го посетуваат училиштето. Дополнително косината над новоизградениот потпорен ѕид ќе биде хортикултурно уредена со соодветни растенија, со што зградата на училиштето и дворот  ќе добијат нов изглед.

Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1760
mod_vvisit_counterВчера2769
mod_vvisit_counterОваа недела7440
mod_vvisit_counterПретходна недела17154
mod_vvisit_counterОвој месец46321
mod_vvisit_counterПретходен месец66761
mod_vvisit_counterВкупно3301847

Присутни online: 30
Ваша IP: 3.233.221.149
,
Денес: Фев 19, 2020