Актуелности од општина Делчево (кликни на соодведната информација за детален преглед)

Previous Следно
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • 32
 • 33
 • 34
 • 35
 • 36
 • 37
 • 38
 • 39
 • 40
 • 41
 • 42
 • 43
 • 44
 • 45
 • 46
 • 47
 • 48
 • 49
 • 50
 • 51
 • 52
 • 53
 • 54
 • 55
 • 56
 • 57
 • 58
 • 59
 • 60
 • 61
 • 62
 • 63
 • 64
 • 65
 • 66
 • 67
 • 68
 • 69
 • 70
 • 71
 • 72
 • 73
 • 74
 • 75
Одржана 16 Седница на Советот на Општина Делчево Одржана 16 Седница на Советот на Општина Делчево Советот на Општина Делчево на 16-та Седница расправаше по 30 точки на Дневниот ред. На Седницата, советницит...
Отворена изложбата „Парижанка во Делчево“ од уметникот Лена Ѓуриќ Отворена изложбата „Парижанка во Делчево“ од уметникот Лена Ѓуриќ   На трисет и едно платно со техника масло на платно компонирана во ликовната приказна „Парижанка во Дел...
Економските мерки од Владата претставени пред бизнис-заедницата од регионот Економските мерки од Владата претставени пред бизнис-заедницата од регионот Во Буџетот за 2019 г, Владата предвидува 37% повеќе средства за реалзиација на финансиска поддршка на компан...
Одржана првата работилница од проектот „Водоснабдување на Делчево“ Одржана првата работилница од проектот „Водоснабдување на Делчево“   Претставици од комуналните претпријатија од  Берово и Пехчево, претставници од месните заедници о...
Фирмата „Жикол“воведена во работа за изградба на пешачкиот мост Фирмата „Жикол“воведена во работа за изградба на пешачкиот мост Фирмата „Жикол“ која го доби тендерот за изградба на првиот пешачки мост во Делчево, денеска беше воведена в...
Во Делчево ќе се одржи презентација на Планот за економски раст на Владата Во Делчево ќе се одржи презентација на Планот за економски раст на Владата Општина Делчево ги известува заинтересираните граѓани и претставници од бизнис-заедницата дека на 7 декември...
Започна имплементацијата на големиот проект „Водоснабдување на Делчево“ Започна имплементацијата на големиот проект „Водоснабдување на Делчево“ Претставници од швјацарската консултантска фирма ЕБП и локалната консултантска фирма „Хидроенергоинженеринг“...
„Вапцарови бранувања“ по десетти пат во Делчево „Вапцарови бранувања“ по десетти пат во Делчево Литературната поетска манифестација која прерасна во делчевски бренд со кој се слави патронот на Националн...
„Парижанка во Делчево“ ликовна изложба на авторката Лена Ѓуриќ во Делчево „Парижанка во Делчево“ ликовна изложба на авторката Лена Ѓуриќ во Делчево „Парижанка во Делчево“ е насловот на ликовната изложба од авторката Лена Ѓуриѓ чии дела ќе бидат изложени во...
РЕШЕНИЕ за свикување на Шеснаесеттата редовна седница на Советот на Општина Делчево РЕШЕНИЕ за свикување на Шеснаесеттата редовна седница на Советот на Општина Делчево Врз основа на член 48 став 1 од Законот за локална самоуправа („Сл. Весник на РМ“ бр. 5/2002) и член 25 ст...
Аукација за хуманост во Делчево Аукација за хуманост во Делчево   Продадени сите уметнички слики од Ликовната колонија „Дарувај со љубов“ на денешната Аукцијата за хума...
Црвенкапа и збунетиот волк“ во Делчево Црвенкапа и збунетиот волк“ во Делчево Громогласен аплауз и смеа ја следеше детската претстава „Црвенкапа и збунетиот волк“ во изведба на актерите ...
Свет без различности-главна тема на Ликовната колонија по повод Деновите на хуманоста Свет без различности-главна тема на Ликовната колонија по повод Деновите на хуманоста Светот набљудуван и доживуван од младите ликовни уметници и талентираните деца со посебни потреби се преточу...
АУКЦИЈА ЗА ХУМАНОСТ Фоаје Спомен –дом „АСНОМ“ АУКЦИЈА ЗА ХУМАНОСТ Фоаје Спомен –дом „АСНОМ“ По повод Светскиот ден на лицата со попреченост, 3 Декември, Општина Делчево, НУЦК „Никола Јонков Вапцаров...
Денови на хуманоста-дарувај со љубов Денови на хуманоста-дарувај со љубов По повод Светскиот ден посветен на лицата со попреченост, 3 Декември, Општина Делчево заедно со основните уч...
Потпишан Договорот за изградба на пешачкиот мост во Делчево Потпишан Договорот за изградба на пешачкиот мост во Делчево Градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, директорката на Центарот за развој на ИПР, Драгица Здр...
Општина Делчево во партнерство со НВО КХАМ ќе изработува Стратегија за родова еднаквост Општина Делчево во партнерство со НВО КХАМ ќе изработува Стратегија за родова еднаквост   Општина Делчево ќе биде дел од проектот имплементиран од НВО КХАМ Делчево со наслов „Преку Стратегија ...
Објавен Конкурсот за доделување стипендии на одлични ученици од СОУ „М.М.Брицо“ Објавен Конкурсот за доделување стипендии на одлични ученици од СОУ „М.М.Брицо“ Општина Делчево ќе додели 12 стипендии на одлични ученици од СОУ „М.М.Брицо“ Делчево. Согласно со Конкурсот...
Објавен Конкусрот за доделување стипендии на студенти Објавен Конкусрот за доделување стипендии на студенти Општина Делчево го објави Конкурсот за доделување стипендии на студенти кои студираат на државните факултети...
„Другаруваме- подаруваме“-хуманитарна акција во ООУ „Ванчо Прке“ „Другаруваме- подаруваме“-хуманитарна акција во ООУ „Ванчо Прке“ Со донирање облека, храна, обувки, хигиенски средства и училишен прибор, во ООУ „Ванчо Прке“ во Делчево се с...
Се одбележуваат 70 години од постоењето на ФГ „Копачка“ Се одбележуваат 70 години од постоењето на ФГ „Копачка“ Најстарата фолклорна група во Македонија, ФГ „Копачка“од делчевско Драмче одбележува 70 години од постоењето...
Соопштение Соопштение Општина Делчево ги известува сите правни и физички лица од Општината кои не го платиле долгот за данок на им...
Семинар за роботика во Делчево Семинар за роботика во Делчево Во Делчево се одржува првиот Семинар за претприеништво и роботика на која учество зедоа 220 ученици од општи...
Зимската опрема задолжителна во возилата до 15 март 2019 Зимската опрема задолжителна во возилата до 15 март 2019 Од денеска започнува да важи обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата која ќе тра...
Саем на стари занаети во Делчево Саем на стари занаети во Делчево Десетина штандови на кои беа изложени мајсториите на добро познатите занаетчии од Пијанец, донесе Саемот на ...
Надлежните се подготвуваат за претстојната зимска сезона Надлежните се подготвуваат за претстојната зимска сезона Планските активности за претстојната зимска сезона беше тема на координативниот состанок во организација на ...
Ќе се гради фасадата и кровот на новата црква „Св. Кирил и Методиј“ Ќе се гради фасадата и кровот на новата црква „Св. Кирил и Методиј“ Ќе продолжи доизградбата на новата црква во Делчево посветена на заштитниците на градот, светите апостоли Ки...
Семинар за роботика во Делчево Семинар за роботика во Делчево Првиот Семинар за роботика, информатика и напредни технологии во Делчево ќе се одржи на 16 ноември, в петок,...
Се опремува првиот мултифункционален и мултикултурен центар во Делчево Се опремува првиот мултифункционален и мултикултурен центар во Делчево Интензивно се работи на доопремување на првиот мултифункционален и мултикултурен центар во Делчево кој ќе би...
Заврши изградбата на ул „Илинденска„ во населбата Маџир Маало Заврши изградбата на ул „Илинденска„ во населбата Маџир Маало   Министерот без ресор во Владата на РМ, Аксел Ахмедовски и градоначалникот на Општина Делчево Горан Тра...
Донесени измените и дополнувањата на буџетот за 2018 Донесени измените и дополнувањата на буџетот за 2018 Делчевските советници на денешната редовна 15 Седница ги донесоа Имените и допонувањата на Буџетот на Општин...
Соопштение за промена на работното време во Општина Делчево Соопштение за промена на работното време во Општина Делчево Општина Делчево ги известува граѓаните дека изврши промена на работното време на административните службениц...
Отчет - една година градоначалник, ноември 2018 Отчет - една година градоначалник, ноември 2018 Почитувајќи го начелото за отчетно и транспарентно работење, денеска пред Вас ја презентирам мојата работа и...
Соопштение Соопштение Општина Делчево ги известува граѓаните дека е во тек редовна постапка за изготвување на Програмата за уредув...
РЕШЕНИЕ за свикување на Петнаесеттата редовна седница на Советот на Општина Делчево РЕШЕНИЕ за свикување на Петнаесеттата редовна седница на Советот на Општина Делчево 15. редовна седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 09.11.2018 (петок) , со почеток во 14.00 ча...
Делчево домаќин на регионален семинар по роботика Делчево домаќин на регионален семинар по роботика Делчево на 16 ноември ќе биде домаќин на регионален семинар по роботика и напредни технологии. Градоначалник...
Нови играчки во детската градинка „Весели цветови“ Нови играчки во детската градинка „Весели цветови“ Во делчевската детска градинка „Весели цветови“ набавени се нови играчки и дидактички средства за сите воспи...
Соопштение Соопштение Поради зачестената кражба на капаците од долниот дел на канделабрите за улично осветлување, Општина Делчево ...
Ќе се градат улици во Делчево и Габрово со вкупна должина од 730 метри Ќе се градат улици во Делчево и Габрово со вкупна должина од 730 метри Во Делчево ќе се гради првата улица во новата населба „Пролет“ во должина од 261 метар. На јавната набавка з...
Есенска акција на чистење јавни површини Есенска акција на чистење јавни површини Екипи на ЈПКД „Брегалница“ започнаа акција за расчистување на растителниот отпад на површините на градските ...
Се гради енергетски ефикасна фасада на зградата на делчевската гимназија Се гради енергетски ефикасна фасада на зградата на делчевската гимназија Започнаа градежните работи за реконструкција на фасадата на старата училишна зграда на делчевската гимназија...
Чествување на 23 Октомври - Ден на македонската револуционерна борба (2018) Чествување на 23 Октомври - Ден на македонската револуционерна борба (2018)   Со полагање на букети свежо цвеќе на споменикот на големиот македонски револуционер и деец на тајната ...
Делчево и Виница станаа членки на Алијансата на патот на свилата Делчево и Виница станаа членки на Алијансата на патот на свилата Општина Делчево и Општина Виница станаа членови на Урбаната алијанса на патот на свилата со што се запишаа к...
Есенски активности на ЈПКД „Брегалница“ Есенски активности на ЈПКД „Брегалница“   Екипи на ЈПКД „Брегалница“ започнаа акција за расчистување на растителниот отпад и  материјал пок...
Во Делчево одбележан Меѓународниот ден на белиот стап Во Делчево одбележан Меѓународниот ден на белиот стап Во организација на Меѓуопштинското здружение на слепи лица од Кочани и Сојузот на слепите од Благоевград, со...
Делчево одбележа 77 години од почетокот на антифашистичкото Востание Делчево одбележа 77 години од почетокот на антифашистичкото Востание   Со пригодна свеченост, Општина Делчево денеска ја одбележа 77-годишнината од почетокот на антифашист...
Делчевскиот Совет од денеска со два независни советници Делчевскиот Совет од денеска со два независни советници Советничката група на опозициската коалиција предводена од ВМРО -  ДПМНЕ во Делчево денеска остана уште...
Стратегиска оцена на животна средина за УПВНМ за придружни објекти на магистрален пат М5 (А3М) Делчево-М. Каменица, Општина Делчево Стратегиска оцена на животна средина за УПВНМ за придружни објекти на магистрален пат М5 (А3М) Делчево-М. Каменица, Општина Делчево Врз основа на Уредбата за учество на јавноста во текот на изработка на прописи и други акти како и планови и...
Во функција првиот електричен полнач за електромобили во Делчево Во функција првиот електричен полнач за електромобили во Делчево Од вчера (08.10.2018 година) е ставен во функција елетричниот полнач за електрични автомобили во Делчево кој...
СООПШТЕНИЕ СООПШТЕНИЕ Општина Делчево ги информира граѓаните кои овој период варат ракија дека не смеат да го фрлаат комињето во к...
Доделени признанијата на најдобрите просветни работници во Делчево Доделени признанијата на најдобрите просветни работници во Делчево По повод Светскиот ден на учителот, на традиционална свеченост во Делчево беа доделени признанијата на најдо...
РЕШЕНИЕ за свикување на Четиринаесеттата редовна седница на Советот на Општина Делчево РЕШЕНИЕ за свикување на Четиринаесеттата редовна седница на Советот на Општина Делчево Четиринаесетата Седницата ќе се одржи на 09.10.2018 (вторник) во фоајето на Спомен домот АСНОМ во 14.00 часо...
Детски „Игри без граници“ во Делчево Детски „Игри без граници“ во Делчево Сто педесет дечиња од детските градинки од Источна Македонија денеска во Делчево се натпреваруваа во детскит...
Сто и едно прваче од Делчево денеска станаа членови на Светската детска организација Сто и едно прваче од Делчево денеска станаа членови на Светската детска организација Со пригодна свеченост организирана од повозрасните ученици, во двете основни училишта во Делчево сто и едно ...
Заврши проектот „ Енергетско ефикасно осветлување во регионот Благоевград-Делчево“ Заврши проектот „ Енергетско ефикасно осветлување во регионот Благоевград-Делчево“   Општина Делчево штеди енергија од уличното осветлување и до 70%, а за 30% е зголемен броојот на елек...
Водата од селската чешма Чешма-џамија во с. Вирче не е исправна за пиење Водата од селската чешма Чешма-џамија во с. Вирче не е исправна за пиење Општина Делчево ги известува жителите на с. Вирче дека водата од селската чешма Чешма џамија во селото не ...
Неисправна вода за пиење во с. Град Неисправна вода за пиење во с. Град Општина Делчево ги известува жителите на с. Град дека водата од локалниот селски водовод во с. Град не е исп...
Детската градинка „Весели цветови“ домаќин на регионалните „Игри без граници“ Детската градинка „Весели цветови“ домаќин на регионалните „Игри без граници“ Детската градинка „Весели цветови“ од Делчево  ќе биде домаќин на традиционалните регионални спортски и...
Донација во медицинска опрема од Кралството Шведска за делчевскиот Здравствен дом Донација во медицинска опрема од Кралството Шведска за делчевскиот Здравствен дом   Подвижен рендген апарат, мамограф, болнички кревети, душеци, помагала, апарати, мебел, колички и нај...
Се решава децениски проблем на улицата „Острец“во населбата Маџир Маало Се решава децениски проблем на улицата „Острец“во населбата Маџир Маало Се решава децениски проблем на крак од ул. „Острец“ во населбата Маџир Маало којшто претставуваше тесно грло...
Се градат тротоарите на новороеконструираните улици во Делчево Се градат тротоарите на новороеконструираните улици во Делчево   Заврши изградбата на тротоарот на ул „Светзар Марковиќ“ во должина од 510 метри, а од денеска треба да...
Завршува изградбата на дел од локалниот пат Илиово-Турија, делница с. Турија- с. Трстија во должина од 400м Завршува изградбата на дел од локалниот пат Илиово-Турија, делница с. Турија- с. Трстија во должина од 400м Деновиве завршува изградбата на дел од локалниот пат  Илиово-Турија, делница с. Турија- с. Трстија во д...
Заменик министерот во Владата на Р.Македонија за образование Петар Атанасов во работна посета на Делчево Заменик министерот во Владата на Р.Македонија за образование Петар Атанасов во работна посета на Делчево Во кратка работна посета на општина Делчево беше заменик министерот во  Владата на Р.Македонија за обра...
Средба на младите делчевци со министерот за надворешни Димитров Средба на младите делчевци со министерот за надворешни Димитров    Младите делчевци денеска на средба со министерот за надворешни работи Никола Димитров имаа мож...
Празник на сливата во Делчево Празник на сливата во Делчево   На тринаесет штандови богати со најразлични вкусни производи од сливи денеска се славеше традицијата. ...
Денеска Делчево ја слави пијанечката слива Денеска Делчево ја слави пијанечката слива Денеска во Делчево на едно место и под отворено небо ќе се пече ракија, ќе се вари мармалад и слатко, но и ќ...
Донација од Фондацијата „Бугарско сеќавање“ за детската градинка во Делчево Донација од Фондацијата „Бугарско сеќавање“ за детската градинка во Делчево Донација вредна 2 илјади евра од Фондацијата „Бугарско сеќавање“ денеска пристигна во детската градинка „Вес...
Дебата против дивите депонии во Делчево Дебата против дивите депонии во Делчево Претставници од Општинскиот инспекторат, јавните институции и НВО -сектор денеска во Делчево дебатираа на те...
Објавен тендерот за изградба на пешачкиот мост во Делчево Објавен тендерот за изградба на пешачкиот мост во Делчево На страницата за електронски систем на јавни набавки на Бирото  за јавни набавки, Центарот за развој на...
Пристапните патеки во Делчево се поплочуваат со бехатон плочки Пристапните патеки во Делчево се поплочуваат со бехатон плочки   Пристапната патека на улица „Пијанечка“ во населбата Ново Делчево се поплочува со бехатон плочки. Со о...
Министерката Царовска во посета на детската градинка и Дневниот центар за лица со посебни потреби Министерката Царовска во посета на детската градинка и Дневниот центар за лица со посебни потреби Министерот за труд и социјална политика Мила Царовска, денеска беше во посета на детската градинка „Весели ц...
Општина Делчево се вклучи во акцијата за чистење по повод Светскиот ден на чистењето, 15 Септември Општина Делчево се вклучи во акцијата за чистење по повод Светскиот ден на чистењето, 15 Септември   По повод Светскиот ден на чистењето, 15 Септември, Општина Делчево се вклучи во светската еколошка акц...
Граѓанскиот сектор во Делчево е за европска Македонија Граѓанскиот сектор во Делчево е за европска Македонија Во пресрет на Рефендумот во земјава, денеска во организација на Општина Делчево граѓанскиот сектор дебатираш...
Делчево се вклучува во светската акција за чистење на расфрланиот отпад Делчево се вклучува во светската акција за чистење на расфрланиот отпад По повод Светскиот ден на чистењето, 15 Септември, Општина Делчево се вклучува во светската еколошка акција ...
Презенација на биоенергетско село во Делчево Презенација на биоенергетско село во Делчево Денеска во Делчево пред граѓани, претставници од јавните институции и граѓанскиот сектор, беше одржана презе...
ЈАВЕН ПОВИК за пријавување учесници во манифестацијата „Пијанечки денови на сливата 2018“ ЈАВЕН ПОВИК за пријавување учесници во манифестацијата „Пијанечки денови на сливата 2018“ Општина Делчево во соработка со локалните институции традиционално ја организира манифестацијата „Пијанечки ...
Традиционалните„Пијанечки денови на сливата“ на 21 септември Традиционалните„Пијанечки денови на сливата“ на 21 септември Традиционалната манифестација со која се слави пијанечкиот бренд- сливата, оваа година ќе се одржи на 21 сеп...
Дискусија за евроатлантските интеграции и претстојниот референдум Дискусија за евроатлантските интеграции и претстојниот референдум Во согласност со определбата на Владата на Република Македонија за партнерство со граѓанското општество во п...
Општина Делчево дел од проектот за биоенергетско село Општина Делчево дел од проектот за биоенергетско село Општина Делчево е дел од проектот Биовил кој има за цел да иницира, промовира и предводи развој на регионалн...
СООПШТЕНИЕ - неисправна вода за пиење на две локации СООПШТЕНИЕ - неисправна вода за пиење на две локации ЈЗУ  Центар за јавно здравје од Кочани известува дека по земените примероци за анализа и добиените резу...
Потпишан Договорот за изградба на првиот пешачки мост во Делчево Потпишан Договорот за изградба на првиот пешачки мост во Делчево Договорот  за изградба на првиот пешачки мост во Делчево беше потпишан денеска во Општина Делчево од &n...
Околу 2 милиони евра европски пари досега се инвестирани во Делчево Околу 2 милиони евра европски пари досега се инвестирани во Делчево Во Општина Делчево преку фондовите на ЕУ досега се инвестирани околу 2 милиони евра, средства наменети за ра...
Продолжува крпењето на ударните дупки по улиците во Делчево Продолжува крпењето на ударните дупки по улиците во Делчево Поради лошата состојба на дел од улиците во градот и оштетувањата на коловозот, Општина Делчево од денеска п...
Средба на градоначалникот Трајковски со претставници од УНЕСКО Средба на градоначалникот Трајковски со претставници од УНЕСКО   Претставници од УНЕСКО од Македонија и Бугарија и претставници од ФГ „Копачка“ одржаа работна средба...
12-та Пијанечко – малешевска свадба 12-та Пијанечко – малешевска свадба На стар автентичен начин денеска ја крунисаа својата љубов Моник Параскова од Пехчево и Иле Гоцевски од Штип...
концерт на италијански канцони од познатиот млад тенор во Македонија, Влатко Груевски, со пијано придружба на Андреј Наунов концерт на италијански канцони од познатиот млад тенор во Македонија, Влатко Груевски, со пијано придружба на Андреј Наунов   Вечерва во салата од спомен-домот АСНОМ со почеток во 20:00 часот, се одржа концерт на италијански к...
Делчево го слави Денот на ослободувањето на градот Делчево го слави Денот на ослободувањето на градот   Делчево во празнична атмосфера денеска одбележува 74 години од ослободувањето и  27 години од н...
Училишен час во природа на новите гимназијалци во Делчево Училишен час во природа на новите гимназијалци во Делчево Учениците во прва година од СОУ „Методи Митевски-Брицо“ денеска одржуваа часови во природа на планината Гола...
Нови 10 милиони денари од државниот буџет за доизградба на патниот правец Бигла-Виница Нови 10 милиони денари од државниот буџет за доизградба на патниот правец Бигла-Виница Обезбедени се дополнителни 10 милиони за доизградба на патниот правец Бигла-Виница со што е овозможено асфал...
Едногласна одлука на делчевските советници за изградба на пешачкиот мост на р. Брегалница Едногласна одлука на делчевските советници за изградба на пешачкиот мост на р. Брегалница Делчевските советници на 13 Седница на Советот, донесоа одлука за одвојување средства за финансиско учество ...
Делчево ќе се збратимува со Горажде, БИХ Делчево ќе се збратимува со Горажде, БИХ На 13 Седница на Советот на Општина Делчево, делчевските советници едногласно го прифатија предлогот од град...
Привршува процесот на изработка на Стратегијата за соработка на Општина Делчево со граѓанскиот сектор во Делчево Привршува процесот на изработка на Стратегијата за соработка на Општина Делчево со граѓанскиот сектор во Делчево Денеска во Делчево се одржува четвртата  работилница за изработка на Стратегија за соработка со граѓанс...
Избрани најубавите дворови во Делчево Избрани најубавите дворови во Делчево   Дворот на Сања Атанасова од населбата Расадник и дворот на детската градинка „Весели цветови“ се најуб...
Образовните и личните асистенти започнаа со работа во образовните институции во Делчево Образовните и личните асистенти започнаа со работа во образовните институции во Делчево Од денеска стартуваа активностите во рамките на Програмата „Општинско- корисна работа“ за 2018 година на тер...
Подготовки за чествување на 74-годишинината од ослободувањето на Делчево, 7 Септември и Денот на независноста, 8 Септември Подготовки за чествување на 74-годишинината од ослободувањето на Делчево, 7 Септември и Денот на независноста, 8 Септември Општина Делчево Ве поканува да присуствувате на свеченостите организирани по повод 74-годишинината од ослобо...
Градоначалникот Трајковски на првиот училишен час на првачињата Градоначалникот Трајковски на првиот училишен час на првачињата   Со пригодна свеченост и во празнична атмосфера, двете деветолетки во Делчево ги пречекаа своите прва...
За 1518 ученици од Делчево в понеделник започнува новата учебна 2018/2019 година За 1518 ученици од Делчево в понеделник започнува новата учебна 2018/2019 година Во двете деветолетки во Делчево за прв пат во училишните клупи ќе седнат 126 првачиња. Од нив во ООУ „Ванчо ...
ОЈУДГ„Весели цветови“ организира продолжена настава за деца од 6 до 10 години ОЈУДГ„Весели цветови“ организира продолжена настава за деца од 6 до 10 години Со Одлука на Советот на Општина Делчево, а во согласност со Законот за заштита на децата и во соработка со о...
Започна изградбата на дел од локален пат Илиово-Турија, делница од с.Турија-с.Трстија во должина од 400м Започна изградбата на дел од локален пат Илиово-Турија, делница од с.Турија-с.Трстија во должина од 400м Денес започнаа градежните работи за изградба на дел од локален пат Илиово-Турија, делница од с.Турија-с.Трст...
Во тек се градежните работи за изградба на ул.Илинденска Во тек се градежните работи за изградба на ул.Илинденска На улицата „Илинденска“ во ромското маало во Делчево во тек се градежните работи за изградба на оваа улица. ...
Соопштение - Депонијата Ралева Чука е исклучиво наменета за депонирање градежен шут Соопштение - Депонијата Ралева Чука е исклучиво наменета за депонирање градежен шут  Општина Делчево ги информира граѓаните на Општина Делчево дека депонијата Ралова Чука е исклучиво наме...
РЕШЕНИЕ за свикување на Tринаесеттата редовна седница на Советот на Општина Делчево РЕШЕНИЕ за свикување на Tринаесеттата редовна седница на Советот на Општина Делчево Тринаесеттата редовна седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 04.09.2018 (вторник) во фоајето н...
Во Делчево се поставува првиот полнач за електромобили Во Делчево се поставува првиот полнач за електромобили На паркингот пред Спомен-домот АСНОМ во Делчево во тек се градежнни активности за поставување полнач за елек...
Принципите на Црвениот крст и соработката со институции -тема на СГГ во Делчево Принципите на Црвениот крст и соработката со институции -тема на СГГ во Делчево Основните принципи на Црвениот Крст и Меѓународното хуманитарно право, соработката на институциите со Општин...
Од понделеник започнува изградбата на ул. „Илинденска“-граѓаните да ги отстранат возилата од оваа улица Од понделеник започнува изградбата на ул. „Илинденска“-граѓаните да ги отстранат возилата од оваа улица Општина Делчево ги информира граѓаните на Општина Делчево, посебно жителите на ул. „Илинденска“ дека од поне...
Кои се добитниците на Седмосептемвриската награда на Општина Делчево Кои се добитниците на Седмосептемвриската награда на Општина Делчево Општинската награда „7Септември“ годинава Општина Делчево ја доделува за прв пат, а добитниците на наградата...
Одбрани добитниците на општинската награда „7 Септември“ Одбрани добитниците на општинската награда „7 Септември“ Општинската награда „7 Септември“која годинава прв пат ја доделува Општина Делчево по повод Денот на ослобод...
Буџетот на Општина Делчево во Вториот квартал со реализација од 40% Буџетот на Општина Делчево во Вториот квартал со реализација од 40% Извршувањето на буџетот на општина Делчево за вториот квартал од 2018 година, изнесува 40% односно од вкупно...
Изградбата на улици во „Басарица“ приоритети за Општината Изградбата на улици во „Басарица“ приоритети за Општината Советот на Општина Делчево на својата редовна Седница го утврди како приоритет проектот„Изградба на улици во...
ВМРО НП ја напушти колацијата со ВМРО - ДПМНЕ во делчевскиот Совет ВМРО НП ја напушти колацијата со ВМРО - ДПМНЕ во делчевскиот Совет   ВМРО НП ја напушти колацијата предводена од ВМРО ДПМНЕ во Советот на Општина Делчево. Од денеска, с...
Синоќа на Голак се славеше традицијата и фолклорот Синоќа на Голак се славеше традицијата и фолклорот Синоќа под ѕвезденото небо на Голак, покрај манастирот „Св. Пантелејмон“ илјадници посетители од Делчево, Ви...
Делегации од збратимени градови на прием кај градоначалникот Трајковски Делегации од збратимени градови на прием кај градоначалникот Трајковски   Денеска во кабинетот на градоначалникот на Општина Делчево беше организиран прием за делегациите од зб...
Чиста животна средина- тема на средбата меѓу Трајковски и Петровска Чиста животна средина- тема на средбата меѓу Трајковски и Петровска Државниот секретар во Министерството за животна средина и просторно планирање, Ана Петровска, оствари работн...
Вечерва на Голак, по 24 пат „Голачки фолклорни средби“ Вечерва на Голак, по 24 пат „Голачки фолклорни средби“ Општина Делчево и НУ Центар за култура „Никола Јонков Вапцаров“се подготвени за ново издание на Меѓународнио...
Џамбазов, Гуру Харе и „Шекспир“ приредија концерт за паметење во Делчево Џамбазов, Гуру Харе и „Шекспир“ приредија концерт за паметење во Делчево Пред неколкуилјадна публика од Делчево, но и од соседните општини, познатиот музичар и шоумен Игор Џамбазов ...
Вечерва во Делчево се одржува Бизнис-форумот „Да ја поддржиме приказната на Делчево“ Вечерва во Делчево се одржува Бизнис-форумот „Да ја поддржиме приказната на Делчево“   Над 120 учесници се дел од првиот Бизнис-форум што го организира Општина Делчево. Под мотото „Да ја по...
РЕШЕНИЕ за свикување на Дванаесеттата редовна седница на Советот на Општина Делчево РЕШЕНИЕ за свикување на Дванаесеттата редовна седница на Советот на Општина Делчево Врз основа на член 48 став 1 од Законот за локална самоуправа („Сл. Весник на РМ“ бр. 5/2002) и член 25 став...
Општина Делчево подготвена за првиот Бизнис-форум Општина Делчево подготвена за првиот Бизнис-форум Општина Делчево очекува над 120 учесници на првиот Бизнис-форум кој се организира под мотото „Да ја поддржим...
Општина Делчево и Општина Горажде од БИХ градат мостови на пријателство Општина Делчево и Општина Горажде од БИХ градат мостови на пријателство Делегација од Општина Делчево предводена од градоначалникот Горан Трајковски беше во официјална посета на Оп...
Ноќен турнир во баскет во Делчево Ноќен турнир во баскет во Делчево Советот на млади на Општина Делчево организира ноќен турнир во баскет. Турнирот ќе се одржи на 14. 15 и 16 а...
Делчево го одбележува Илинден Делчево го одбележува Илинден   Со пригодна свеченост, Општина Делчево денеска ги одбележа двата Илиндена, Илинденското востание 190...
Ј А В Е Н   О Г Л А С до евидентирани невработени лица за вклучување во Програмата Општинско - корисна работа Ј А В Е Н О Г Л А С до евидентирани невработени лица за вклучување во Програмата Општинско - корисна работа Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РМ (АВРМ), Програмата за развој на ...
Ќе се доделуваат локации за угостителска дејност за концертот „Вечер со Игор“ покрај летната сцена во Делчево Ќе се доделуваат локации за угостителска дејност за концертот „Вечер со Игор“ покрај летната сцена во Делчево Општина Делчево бесплатно ќе доделува локации за вршење угостителска дејност во градскиот парк  на наст...
Златен пехар за делчевските играорци Златен пехар за делчевските играорци Во конуренција од 19 фолклорни друштва од Русија, Грција, Бугарија , Романија , делчевските играорци  о...
Формирано Координативно тело за подобра организација на Голачките фолклорни средби Формирано Координативно тело за подобра организација на Голачките фолклорни средби Со цел координирани активности и добра организација на традиционалните „Голачки фолклорни средби“ кои по 24 ...
Градоначалникот Горан Трајковски го осуди загадувањето на р.Брегалница и повика на најстрога казна за загадувачите Утрово наши сограѓани забележаа голем помор на риба во реката Брегалница на неколку локации по течението во ...
СООПШТЕНИЕ- Истекува рокот за пријавување по Конкурсот за доделување Општинска награда за 2018 СООПШТЕНИЕ- Истекува рокот за пријавување по Конкурсот за доделување Општинска награда за 2018 Општина Делчево ги известува граѓаните дека заклучно со 25.07.2018 завршува Конкурсот за доделување Општинск...
Млади делчевски фудбалери на турнир во Банско-Бугарија Млади делчевски фудбалери на турнир во Банско-Бугарија Четириесет млади фудбалери од Делчево  учествуваат на пријателски фудбалски турнир за ученици од Македо...
Соопштение - граѓанските здруженија и фудбалските клубови треба да поднесат полугодишни извештаи Соопштение - граѓанските здруженија и фудбалските клубови треба да поднесат полугодишни извештаи Се известуваат сите спортски клубови, спортски здруженија, правни лица во областа на спортот и здруженија на...
Десетте најдобри матуранти од делчевската гимназија се во Шпанија Десетте најдобри матуранти од делчевската гимназија се во Шпанија Наградното патување низ Европа на десетте најдобри матуранти од делчевската гимназија се одвива според плани...
Петнаесет пријави на Конкурсот за избор на најубаво уреден двор во Делчево Петнаесет пријави на Конкурсот за избор на најубаво уреден двор во Делчево Заврши Конкурсот за избор на најубаво уреден двор во Делчево.  До архивата во Општина Делчево пристигна...
СГГ расправаше за превенција од пожари и поголема безбедност во сообраќајот на мотоциклите СГГ расправаше за превенција од пожари и поголема безбедност во сообраќајот на мотоциклите Во текот на 2018 година во Општина Делчево се регистрирани три пожари на отворен простор, а навремената инте...
Делчево се подготвува за концерти и бизнис-форум Делчево се подготвува за концерти и бизнис-форум Општина Делчево ги привршува подготовките за двата големи настани планирани за ова лето, Бизнис-форумот кој ...
За 50% се зголемени средствата за рамномерен регионален развој За 50% се зголемени средствата за рамномерен регионален развој Во присуство на министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу, денеска во Берово се одржа  6 Седница...
Објавени јавните набавки за доизградба на ул. „Илинденска“ и локалниот пат Илиово-Турија-Трстија Објавени јавните набавки за доизградба на ул. „Илинденска“ и локалниот пат Илиово-Турија-Трстија Општина Делчево објави јавни набавки за два инфраструктурни проекти и тоа за  ,,Довршување на реконстру...
Исчистени над 100 км земјени пристапни патишта во населените места во Општината Исчистени над 100 км земјени пристапни патишта во населените места во Општината Заврши санацијата на пристапните патишта во населените места во Општина Делчево. Изминативе, скоро,  дв...
Општина Делчево- безбедна и здрава средина за работа Општина Делчево- безбедна и здрава средина за работа Општина Делчево прв пат организира периодични систематски прегледи на вработените, активност која е задолжит...
Најдобрите делчевски матуранти заминаа на наградно патување низ Европа Најдобрите делчевски матуранти заминаа на наградно патување низ Европа   Најдобрите 10 матуранти од делчевската гимназија  денеска заминаа на наградното патување низ Евро...
Градоначалникот Трајковски со донација израдува 8-члено семејство во делчевското село Разловци Градоначалникот Трајковски со донација израдува 8-члено семејство во делчевското село Разловци   Многудетното семејството Иликовски од Разловци кое живее во социјален ризик доби донација од градонача...
Општина Делчево се приклучува во глобалната акција по повод Светскиот ден на чистењето Општина Делчево се приклучува во глобалната акција по повод Светскиот ден на чистењето Општина Делчево се приклучува на движењето Let's Do it! World  и глобалната акција за чистење на светот...
Поддршка од советниците за проектот за регионална конкурентност„Малешево-дестинација по мерка за туристите“ Поддршка од советниците за проектот за регионална конкурентност„Малешево-дестинација по мерка за туристите“ Советниците од делчевскиот Совет на Седницата одржана на 10 јули 2018 донесоа Одлука за одобрување финансиск...
Повторно се отвора Локалниот музеј „Пијанец“ Повторно се отвора Локалниот музеј „Пијанец“ На единаесеттата седница на Советот на Општина Делчево, мнозинството советници ја донесоа Одлуката за продол...
Потпишан договорот за изградба на дел од локалниот пат Илиово-Турија (делница с.Турија - с.Трстија) Потпишан договорот за изградба на дел од локалниот пат Илиово-Турија (делница с.Турија - с.Трстија) Во рамките на одлуката за доделување средства за финансирање поректи за развој на подрачја со специфични раз...
Проекти за патна инфраструктура во населбата Басарица Проекти за патна инфраструктура во населбата Басарица Општина Делчево ја започна постапката за изработка на техничка документација на ниво на основен проект за из...
ЈАВЕН КОНКУРС за избор на најубаво уреден двор во општина Делчево ЈАВЕН КОНКУРС за избор на најубаво уреден двор во општина Делчево Во рамките на кампањата „Да ја поддржиме приказната на Делчево“и акцијата „Заедно до поубаво Делчево“, Општи...
Општина Делчево преотстапи стручна литература од економија и финансии на ЈЛБ „Илинден“ Општина Делчево преотстапи стручна литература од економија и финансии на ЈЛБ „Илинден“ Делчевската јавна библиотека „Илинден“ го зголеми фондот на стручна литература со нови 29 наслови од областа...
Соопштение Соопштение Со цел поубаво и почисто Делчево, општинските комунални редари и инспектори ја започнаа акцијата за почисто ...
Во Делчево ќе се врши теристичко прскање против комарци (по втор пат за 2018 година) Во Делчево ќе се врши теристичко прскање против комарци (по втор пат за 2018 година) Општина Делчево ги известува граѓаните дека ноќта помеѓу 9 и 10.07.2018 година, стручни екипи од ЈЗУ „Центар...
Во Делчево се крпат ударните дупки по улиците Во Делчево се крпат ударните дупки по улиците   Поради лошата состојба на дел од улиците во градот и оштетувањата на коловозот, а согласно со Годишнат...
Да избереме најубаво уреден двор во Делчево Да избереме најубаво уреден двор во Делчево Во рамките на кампањата „Да ја поддржиме приказната на Делчево“, Општина Делчево ја започнува акцијата „Заед...
РЕШЕНИЕ за свикување на Единаесеттата редовна седница на Советот на Општина Делчево РЕШЕНИЕ за свикување на Единаесеттата редовна седница на Советот на Општина Делчево Врз основа на член 48 став 1 од Законот за локална самоуправа („Сл. Весник на РМ“ бр. 5/2002) и член 25 став...
Заврши реконструкцијата на улицата „Маршал Тито“ Заврши реконструкцијата на улицата „Маршал Тито“   Заврши реконструкцијата на улицата „Маршал Тито“ во центарот на Делчево со која беше опфатена изград...
СЕ ПРОДОЛЖУВА рокот за јавен конкурс за идејно решение за градски плоштад пред спомен дом АСНОМ во Централно градско подрачје на Град Делчево СЕ ПРОДОЛЖУВА рокот за јавен конкурс за идејно решение за градски плоштад пред спомен дом АСНОМ во Централно градско подрачје на Град Делчево Општина Делчево распиша Јавен конкурс за избор на идеен проект за реконструкција на градски плоштад пред спо...
Се конституираше Советот на млади на Општина Делчево Се конституираше Советот на млади на Општина Делчево Младинското советодавно тело формирано од Советот на Општина Делчево денеска ја одржа својата прва Седница н...
Се подготвува мултикултурен центар во Делчево Се подготвува мултикултурен центар во Делчево Делчево ќе добие мултикултурен и мултифункционален центар кој треба да придонесе за унапредување на учествот...
Доделени стипендиите на најдобрите делчевски ученици Доделени стипендиите на најдобрите делчевски ученици Најдобрите ученици од трите образовни институции во Делчево, денеска ги примија решенијата за стипендии кои ...
Американскиот амбасадор Џес Бејли во посета на Делчево Американскиот амбасадор Џес Бејли во посета на Делчево   Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, денеска ја посети Општина Делчево при што оствари работ...
К О Н К У Р С ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА ОПШТИНСКА НАГРАДА НА ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО ЗА 2018 ГОДИНА К О Н К У Р С ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА ОПШТИНСКА НАГРАДА НА ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО ЗА 2018 ГОДИНА   Врз основа на член 11 од Правилникот за начинот, условите, критериумите и постапката за доделување на ...
Привршуваат градежните работи на улицата „Маршал Тито“ Привршуваат градежните работи на улицата „Маршал Тито“ Во завршна фаза е реконструкцијата на улицата „Маршал Тито“ во центарот на Делчево. Денеска  се поставу...
Моника Параскова и Иле Гоцевски, невеста и младоженец на традиционалната „Пијанечко-малешевска свадба“ Моника Параскова и Иле Гоцевски, невеста и младоженец на традиционалната „Пијанечко-малешевска свадба“ Пехчевката Моника и штипјанецот Иле Гоцевски се  младите кои на стар автентичен начин ќе ја крунисаат с...
СООПШТЕНИЕ   Поради незадоволството од граѓаните кои пријавуваат до нас дека таксипревозниците не се придржуваат на...
Обука за енергетска ефикасност во Благоевград, Р Бугарија Обука за енергетска ефикасност во Благоевград, Р Бугарија Во Општина Благоевград се одржа втората дводневна работилница на тема „ЛЕД осветлување – квалитет, ефикаснос...
Презентација на делчевски роднокрајни автори во Качарево, Р Србија Презентација на делчевски роднокрајни автори во Качарево, Р Србија Македонска поезија и сатира,  создадена од делчевски автори беа претставени во Качарево, Р. Србија, во ...
Се чистат каналите за наводнување во Делчевско Се чистат каналите за наводнување во Делчевско Се чистат каналите за наводнување во делчевскиот регион. Во моментов, екипи од АД Водостопанство- Подружница...
Презентација на делчевски роднокрајни автори во Пландиште, Р Србија Презентација на делчевски роднокрајни автори во Пландиште, Р Србија Роднокрајни автори од  Делчево на 15 и 16 јуни годинава, ќе ги презентираат своите дела  во Планди...
Општината ќе додели стипендии за првенците во делчевските училишта Општината ќе додели стипендии за првенците во делчевските училишта Најдобрите ученици од делчевските училишта кои се прогласени за првенци на генерацијата, како резултат на по...
Советниците определија имиња на нови улици во делчевски населби Советниците определија имиња на нови улици во делчевски населби Советниците на својата редовна 10 Седница донесоа одлуки за определување имиња на улици во населбите „Пролет...
Советниците ја донесоа Програмата за поставување урбана опрема на територијата на град Делчево  Советниците ја донесоа Програмата за поставување урбана опрема на територијата на град Делчево Советниците од Советот на Општина Делчево на својата редовна седница одржана на 08.06.18 годија ја донесоа П...
ЈАВЕН КОНКУРС ЗА ИДЕЈНО РЕШЕНИЕ ЗА ГРАДСКИ ПЛОШТАД ПРЕД СПОМЕН ДОМ АСНОМ ВО ЦЕНТРАЛНОТО ГРАДСКО ПОДРАЧЈЕ НА ГРАД ДЕЛЧЕВО ЈАВЕН КОНКУРС ЗА ИДЕЈНО РЕШЕНИЕ ЗА ГРАДСКИ ПЛОШТАД ПРЕД СПОМЕН ДОМ АСНОМ ВО ЦЕНТРАЛНОТО ГРАДСКО ПОДРАЧЈЕ НА ГРАД ДЕЛЧЕВО Општина Делчево распиша Јавен конкурс за избор на идеен проект за реконструкција на градски плоштад пред спо...
Вечер на хумор и сатира во Делчево, „Малку, јас, малку, ти“ Вечер на хумор и сатира во Делчево, „Малку, јас, малку, ти“ Во организација на ЈЛБ„Илинден“ в  четврток во 18,30 часот во фоајето на спомен-домот АСНОМ, ќе се одржи в...
Градските јавни тоалети ставени во функција Градските јавни тоалети ставени во функција Јавните градски тоалети сместени во центарот на Делчево од неодамна се повторно во функција. За потребите на...
Успешно спроведена евакуација при симулација на пожар во ООУ „Ванчо Прке“ Успешно спроведена евакуација при симулација на пожар во ООУ „Ванчо Прке“ Во ООУ „ Ванчо Прке“ денеска беше спроведена акција за симулација  и евакуација во случај на пожар...
Свечена приредба за збогум од градинката   Со детски песнички, тетатарска претстава и со игра, 98 дечиња од предучилишното воспитание и образован...
 Нови наслови од детска литература во делчевската библиотека Нови наслови од детска литература во делчевската библиотека „Уживај во летото со мирисот на нова книга“, со оваа порака ЈЛБ„Илинден“ од Делчево ги поканува учениците и ...
„Концерт на пријателство“ во Делчево „Концерт на пријателство“ во Делчево Словенечки и македонски играорци викендов во Делчево го одржаа „Концертот на пријателство“. На сцената во Сп...
Поставен камен-темелникот на манастирскиот комплекс „Св. Пантелејмон“ на Голак Поставен камен-темелникот на манастирскиот комплекс „Св. Пантелејмон“ на Голак Во присуство на Неговото Високо Преосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, на планината Голак, пок...
РЕШЕНИЕ за свикување на Десеттата редовна седница на Советот на Општина Делчево РЕШЕНИЕ за свикување на Десеттата редовна седница на Советот на Општина Делчево Десеттата редовна седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 08.06.2018 (пeток) во фоајето на Спом...
Средба на градоначалникот Трајковски со претставници од Младинската локална иницијатива Средба на градоначалникот Трајковски со претставници од Младинската локална иницијатива Претставници на Младинската локална иницијатива беа на работна средба со градоначалникот Горан Трајковски. Н...
Ќе се постави и освети камен-темелник на новиот храм „Свети Пантелејмон“ на планината Голак Ќе се постави и освети камен-темелник на новиот храм „Свети Пантелејмон“ на планината Голак В недела на 3 јуни со почеток во 10, 30 мин на планината Голак на врвот Чавка, ќе се постави и освети камен-...
Почна реконструкцијата на регионалниот пат Бигла-Виница Почна реконструкцијата на регионалниот пат Бигла-Виница Почна реконструкцијата на регионалниот пат од селото Бигла до Виница. Во моментов се работи на подготовка на...
Ќе се врши општа дератизација на градската канализациска мрежа Ќе се врши општа дератизација на градската канализациска мрежа  Општина Делчево ги известува граѓаните дека согласно со „Програмата за заштита на населението од зараз...
Доделено Решението на ЛАГ Пијанец - Малеш Доделено Решението на ЛАГ Пијанец - Малеш На завршната Конференција од пректот на Република Македонија и Република Словенија за ЛИДЕР-пристапот во Мак...
Се одржа Рамазанска Ифтарска вечера во џамијата Мехмет Фатих II Се одржа Рамазанска Ифтарска вечера во џамијата Мехмет Фатих II   По повод рамазанските пости градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски ја организираше тради...
Се санираат пристапните патишта во селата Драмче и Илиово Се санираат пристапните патишта во селата Драмче и Илиово Општина Делчево од денеска почнува со прочистување и порамнување на земјените коловози и  прочистиување...
Делчевски средношколци на интерактивен семинар по роботика во Струмица Делчевски средношколци на интерактивен семинар по роботика во Струмица Делчевски средношколци учествуваа на интерактивен семинар по роботика и дигитална технологија кој се одржа в...
Во Делчево ќе се врши теристичко прскање против комарци Во Делчево ќе се врши теристичко прскање против комарци Општина Делчево ги известува граѓаните дека ноќта помеѓу 29 и 30.05.2018 година, стручни екипи од ЈЗУ „Цента...
Градската трка во Делчево со над 600 учесници Градската трка во Делчево со над 600 учесници Најмасовниот спортски настан во Делчево, годинава донесе над 600 учесници кои се натпреваруваа во категории ...
Делчево денеска ги слави заштитниците на градот, светителите Кирил и Методиј Делчево денеска ги слави заштитниците на градот, светителите Кирил и Методиј Општина Делчево денеска го одбележува Денот на сесловенските просветители, светителите Кирил и Методиј, 24 М...
Автобусот на европската кампања за минимален приход в недела, 27 мај, во Делчево Автобусот на европската кампања за минимален приход в недела, 27 мај, во Делчево Автобусот на Европската кампања за гарантирани шеми за минимален приход, #EMINbus овој викенд ќе пристигне в...
Покана за одбележување на 24 Мај - Денот посветен на сесловенските просветители, светителите Кирил и Методиј, 24 Мај, кои се слават како заштитници на градот Делчево Покана за одбележување на 24 Мај - Денот посветен на сесловенските просветители, светителите Кирил и Методиј, 24 Мај, кои се слават како заштитници на градот Делчево Општина Делчево со посебен пиетет го одбележува Денот посветен на сесловенските просветители, светителите ...
Делчево одбележа 142 години од Разловечкото востание Делчево одбележа 142 години од Разловечкото востание   Со богата културно-уметничка програма, ликовна изложба и планинарски марш, Општина Делчево и Разловци ...
Делчевските матуранти ја прославија матурата Делчевските матуранти ја прославија матурата Генерацијата матуранти 2017/2018 од делчевската гимназија СОУ„М.М.Брицо“ вечерва ја прославија својата м...
Одбележан Денот на пожарникарите Одбележан Денот на пожарникарите Построени и достоинствени, денеска пожарникарите поднесоа рапорт на градоначалникот Трајковски во рамките на...
Најдобрите матуранти ќе патуваат низ Европа Најдобрите матуранти ќе патуваат низ Европа Градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски на најдобрите 10 матуранти од СОУ „М.М.Брицо“ ќе им дод...
Обележување на пешачките премини во Делчево Обележување на пешачките премини во Делчево Општина Делчево започна со обележување на пешачките премини на улиците низ градот Делчево. Самото обележувањ...
Почна реконструкцијата на улицата „Маршал Тито“ Почна реконструкцијата на улицата „Маршал Тито“ Почнаа градежните работи на улицата „Маршал Тито“ во центарот на градот. Реконструкцијата ќе ја опфати улица...
Исчистена депонијата Ралова Чука Исчистена депонијата Ралова Чука   По налог на Општина Делчево и градоначалникот Горан Трајковски, екипи на ЈПКД „Брегалница“  ја ...
Покана за одбележување на 142- годишнината од Разловечкото востание Покана за одбележување на 142- годишнината од Разловечкото востание Општина Делчево со посебна чест и задоволство Ве поканува на одбележување на годишнината од значајниот дат...
Времен режим на сообраќај на ул.„Маршал Тито“ Времен режим на сообраќај на ул.„Маршал Тито“ Изведувачот на работите „Реконструкција на дел од улица Маршал Тито“ во Делчево, „ЕСКАВАТОРИ – МК“ СКОПЈЕ, н...
Состанок за заштита и превенција од пожари на отворен простор Состанок за заштита и превенција од пожари на отворен простор Минатата година на територијата на општина Делчево се случиле 37 пожари од кои 9 шумски, 16 на отворен прост...
Делчево со две екипи на Регионалните натпревари по сообраќај во М. Каменица Делчево со две екипи на Регионалните натпревари по сообраќај во М. Каменица Во ООУ „Св.Кирил и Методиј“ Македонска Каменица денеска се одржуваат регионални натпревари за „Детски семафо...
Делчево ја одбележа победата над фашизмот и Денот на Европа Делчево ја одбележа победата над фашизмот и Денот на Европа Делчево денеска одбележа 73 години од победата над фашизмот и 68 години од Денот на Европа. По тој повод, пр...
Делчево доби Совет на млади Делчево доби Совет на млади Советниците го избраа новиот состав на Советот на млади на Општина Делчево. Ова младинско советодавно тело к...
Полицаецот Лилјана Даневска-Богдановска добитник на општинската награда по повод 7 Мај - Денот на македонската полиција Полицаецот Лилјана Даневска-Богдановска добитник на општинската награда по повод 7 Мај - Денот на македонската полиција Најдобар полициски служебник во општина Делчево е Лилјана Даневска- Богдановска. Таа ја доби традиционалната...
Поддршка на советниците за ИПА- проектите Поддршка на советниците за ИПА- проектите На Деветтата редовна седница, делчевските советници едногласно ги донесоа одлуките за  утврдување приор...
Општинската администрација ги чистеше дивите депонии во централното градско подрачје  Општинската администрација ги чистеше дивите депонии во централното градско подрачје   Вработените во Општина Делчево  денеска се вклучија во акцијата за чистење на дивите депонии и ја...
Делчево одбележува 115 години од смртта на Гоце Делчев Делчево одбележува 115 години од смртта на Гоце Делчев   Делчево денеска одбележува 115 години од смртта на Гоце Делчев, патронот на градот кој  на дене...
Градската трка во Делчево на 25 мај Градската трка во Делчево на 25 мај Под мотото,  „Трчај, брзај, движи се и за себе грижи се“ ќе се реализира третата градска трка која е и ...
Се бара брачен пар за 12 „Пијанечко-малешевска свадба“ Се бара брачен пар за 12 „Пијанечко-малешевска свадба“ Општина Делчево и КУД „Гоце Делчев“ го објавија огласот за брачен пар на 12 по ред „Пијанечко-малешевска сва...
Решение за свикување на Деветтата редовна седница на Советот на Општина Делчево Решение за свикување на Деветтата редовна седница на Советот на Општина Делчево Деветтата седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 07.05.2018 година (понеделник) во ООУ „В...
Недела на имунизација во Делчево Недела на имунизација во Делчево Во рамките на Европската недела на имунизација, Општина Делчево во соработка со НВО „КХАМ“ денеска спроведе ...
Доделени 10 илјади денари на првороденото новороденче во Здравствениот дом во Делчево Доделени 10 илјади денари на првороденото новороденче во Здравствениот дом во Делчево Градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски ја додели паричната награда  на новороденчето кое ...
Општинската администрација ќе ги чисти дивите депонии во централното градско подрачје Општинската администрација ќе ги чисти дивите депонии во централното градско подрачје Вработените во Општина Делчево ќе се вклучат во акцијата за чистење на дивите депонии и јавните површини кој...
Во ООУ „Ванчо Прке“ се одржуваат Регионални смотри за хорови и оркестри Во ООУ „Ванчо Прке“ се одржуваат Регионални смотри за хорови и оркестри ООУ „Ванчо Прке“ од Делчево е домаќин на традиционалните Регионални смотри за хорови и оркестри. Годинава на...
Општина Делчево интензивно работи на подготовка на проекти   Општина Делчево го изработи инфраструктурниот и основниот проект за регулација на речното корито на р....
Се продлабочува соработката со општините Борнова и Газиемир во градот Измир Турција Се продлабочува соработката со општините Борнова и Газиемир во градот Измир Турција Делегација од Општина Делчево предводена од градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски престојуваш...
Нема насислства во училиштата во Делчево, но демне опасноста од компјутерски криминал Нема насислства во училиштата во Делчево, но демне опасноста од компјутерски криминал Проблемот со насилството во училиштата кој е актуелен деновиве во државава, како и  прашањето за корист...
Детски семафор и сообраќајно - техничка култура на младите 2018 Детски семафор и сообраќајно - техничка култура на младите 2018 Основците од М. Каменица екипно подобри од делчевските основци во меѓуопштинските натпревари по сообраќај „Д...
Привршува изградбата на тротоарот на улицата „Светозар Марковиќ“ Привршува изградбата на тротоарот на улицата „Светозар Марковиќ“   Привршува изградбата на тротоарот на улицата „Светозар Марковиќ“. Досега се завршени околу 400 метри...
За прв пат издадена книга од млади автори во Делчево За прв пат издадена книга од млади автори во Делчево По повод Светскиот ден на книгата 23 Април, ЈЛБ „Илинден“ за прв пат во печатено издание ги собра литературн...
Одбележан Светскиот ден на книгата Одбележан Светскиот ден на книгата   Во Делчево отворена изложбата „Ченто-биографија низ фотографија“ Општина Делчево и ЈЛБ „Илинден“ дене...
Се гради тротоарот на ул „Светозар Марковиќ“ Се гради тротоарот на ул „Светозар Марковиќ“ Во тек е изградбата на тротоарот на улицата „Светозар Марковиќ“ во должина од 520 метри и ширина од 2 метри....
Делчевските фолклористи на фестивал во Општина Газиемир- Измир, Турција Делчевските фолклористи на фестивал во Општина Газиемир- Измир, Турција Фолклорната група од НУЦК „Никола Јонков Вапцаров“ од Делчево учествува на 21 Меѓународен детски фестивал ко...
Се обновуваат легнати пречки (кај народот познати легнати полицајци) за поголема безбедност во сообраќајот Се обновуваат легнати пречки (кај народот познати легнати полицајци) за поголема безбедност во сообраќајот Општина Делчево ги обновува веќе поставените легнати пречки за забавување на движењето во сообраќајот со цел...
Прва работилница во врска со изработката на Стратегија за соработка со граѓанскиот сектор Прва работилница во врска со изработката на Стратегија за соработка со граѓанскиот сектор НВО „Регионален центар за застапување“ во партнерство со Општина Делчево ја одржа првата работилница во врск...
ОДЛУКА За распишување на Јавен конкурс за избор на Директор на Јавно Претпријатие за Комунални Дејности“Брегалница“ Делчево ОДЛУКА За распишување на Јавен конкурс за избор на Директор на Јавно Претпријатие за Комунални Дејности“Брегалница“ Делчево Врз основа на член 50став 1 точка 9 од Законот за локална самоуправа(Службен Весник на Република Македонијаб...
Делчево изработува акциски план за социјална заштита Делчево изработува акциски план за социјална заштита Невладиниот сектор во Делчево во партнерство на институции од надлежност на социјалната заштита и Општина Де...
Најава за изложбата „Ченто-биографија низ фотографија“ Најава за изложбата „Ченто-биографија низ фотографија“ Општина Делчево и ЈЛБ „Илинден“ имаат чест да Ве поканат на изложбата „Ченто-биографија низ фотографија“ од ...
Објавен огласот за запишување нови средношколци Објавен огласот за запишување нови средношколци Во делчевската гимназија „М.М.Брицо“ во учебната 2018/2019 година можат да се запишат 272 ученици во 8 парал...
Делчево домаќин на боксерски натпревар Делчево домаќин на боксерски натпревар Делчево викендов беше домаќин на Третото коло на Првата и Младинската бокс лига.Овој несекојдневен спортски ...
ЈЛБ „Илинден“ донираше детски играчки и школски прибор за детската градинка ЈЛБ „Илинден“ донираше детски играчки и школски прибор за детската градинка Детски играчки и школски прибор за детската градинка „Весели цветови“ денеска донираше ЈЛБ „Илинден“. Средст...
Одбележан патронот на СОУ „М.М.Брицо“ Одбележан патронот на СОУ „М.М.Брицо“ Делчевската гимназија „Методи Митевски Брицо“ со низа свечености го одбележа својот патронен празник. Делега...
Соопштение - зголемена опасност од пожари Соопштение - зголемена опасност од пожари Општина Делчево ги информира граѓаните дека е зголемена опасноста од појава на шумски пожари и во соработка ...
ООУ „Ванчо Прке“ државен првак во ракомет ООУ „Ванчо Прке“ државен првак во ракомет Женската ракометна екипа од ООУ „Ванчо Прке“ од Делчево е новиот училишен државен првак во женски ракомет. В...
Најава за чествување на патрониот празник на СОУ„М.М.Брицо“ {youtube}2xupKX9ioVY{/youtube} Напомена: Видеото е превземено од порталот https://delcevo365.mk
Ќе се формира Асоцијација на градови од пограничниот регион на Македонија и Бугарија Ќе се формира Асоцијација на градови од пограничниот регион на Македонија и Бугарија Градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, денеска присуствуваше на работната средба на градонача...
Државно првенство во женски ракомет Државно првенство во женски ракомет Со победа на женската ракометна екипа од ООУ„Владо Полежиноски" од Кичево  над ракометарките од ООУ „Ма...
ООУ „Ванчо Прке“ домаќин на Државно првенство во ракомет ООУ „Ванчо Прке“ домаќин на Државно првенство во ракомет Делчевското основно училиште „Ванчо Прке“ ќе биде домаќин на Државното првенство во ракомет за девојки кое ќ...
Доделени потврдите на ангажираните лица во Програмата Општинско –корисна работа Доделени потврдите на ангажираните лица во Програмата Општинско –корисна работа Заврши проектот „Подобри услуги за подобри луѓе“ во рамките на Програмата „Општинско- корисна работа 2017 го...
Одбележан Денот на Ромите Одбележан Денот на Ромите Себаад Зекировска, ученичка во трета година во делчевската гимназија ја доби паричната награда од 10.000 ден...
ВЕЛИГДЕНСКА ЧЕСТИТКА ОД ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ТРАЈКОВСКИ ВЕЛИГДЕНСКА ЧЕСТИТКА ОД ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ТРАЈКОВСКИ Во пресрет на големиот христијански празник, Велигден, кога ја славиме победата на животот над смртта, на до...
Велигденска изложба 2018 Велигденска изложба 2018 Над 2000 велигденско обоени јајца, десетици цртежи со велигденска содржина, најразлични велигденски декораци...
„Порака за мир испратена од Делчево“ „Порака за мир испратена од Делчево“ На овие простори отсекогаш егзистирале различности, но меѓуетничката и меѓуверската толеранција, соживо...
Велигденско разубавување на Делчево Велигденско разубавување на Делчево   Велигденско разубавување на Делчево со пролетни цвеќиња и велигденски декорации, украсни зимзелени д...
Изградба на дел од канализационата мрежа во населба Пролет Изградба на дел од канализационата мрежа во населба Пролет Почна изградбата на дел од фекалната канализација во новата населба „Пролет“ во Делчево. Во моментов екипи н...
Најмладите под маски нa традиционалната Априлијада во Делчево Најмладите под маски нa традиционалната Априлијада во Делчево Стотици маски креирани од најмладите, денеска продефилираа низ центарот на Делчево во рамките на традиционал...
Делчевските таксисти ќе возат и понатаму за 15 денари за изминат километар Делчевските таксисти ќе возат и понатаму за 15 денари за изминат километар Стартната цена на автотакси превозот во Делчево од досегашните 25 денари се зголемува на 30 денари, а цената...
Се кратат непродуктивните трошоци во Општина Делчево Се кратат непродуктивните трошоци во Општина Делчево Општина Делчево исплати над 200 илјади денари помалку за плати и времени вработувања за февруари оваа година...
Традиционалната Велигденеска изложба на Велики четврток Традиционалната Велигденеска изложба на Велики четврток Велигденската изложба на јајца и творби и оваа година по традиција ќе се одржи на Велики четврток,  5 а...
Киселичката Пештера, карпите кај Ѕвегор и локалитетот кај Стамер се заштитуваат како природни раритети Киселичката Пештера, карпите кај Ѕвегор и локалитетот кај Стамер се заштитуваат како природни раритети Во фаза на заштита како природна реткост се три локалитети во Општина Делчево. Локалитетот кај Стамер кое е ...
Се изработува проект за регулација на реката Брегалница во должина од 1 км Се изработува проект за регулација на реката Брегалница во должина од 1 км Општина Делчево изработува урбанистичко проектна документација за регулација на коритото на река Брегалница ...
Вицешампионите во женска кошарка на прием кај градоначалникот Трајковски Вицешампионите во женска кошарка на прием кај градоначалникот Трајковски Градоначалникот Горан Трајковски денеска организираше прием за кошаркарките од Кошаркарскиот клуб при ООУ „В...
Ревијата на олд тајмери во Делчево ќе стане традиционална Ревијата на олд тајмери во Делчево ќе стане традиционална Ревијата на  олд-тајмери која викендов во Делчево донесе  50 возила од  стари и добро познати...
РЕШЕНИЕ за свикување на Oсмата редовна седница на Советот на Општина Делчево РЕШЕНИЕ за свикување на Oсмата редовна седница на Советот на Општина Делчево Осмата седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 30.03.2018 година (петок) во ООУ „Ванчо Прк...
Одбележан Светскиот ден на поезијата Одбележан Светскиот ден на поезијата Со поетско читање на познати стихови од македонски поети, денеска во ООУ „Св. Климент Охридски“, а во органи...
Втора ревија на олд тајмери на 24 март во Делчево Втора ревија на олд тајмери на 24 март во Делчево Општина Делчево е покровител на втората ревија на стари автомобили организирана од Здружението „Kings of the...
Донесена Одлуката за основање регионална депонија од страна на Владата на Р.М Донесена Одлуката за основање регионална депонија од страна на Владата на Р.М Со цел заштита на животната средина и здравјето на луѓето, а заради решавање на постоечкиот проблем за управ...
Усвоена завршната сметка на Буџетот на Општина Делчево за 2017 година Усвоена завршната сметка на Буџетот на Општина Делчево за 2017 година Завршната сметка на буџетот на општината на предлог на Градоначалникот се доставува и усвојува од страна на ...
Потпишан е Билатерален договор за доделување на техничка и финансиска помош за проектот „Водоснабдување на Делчево” Потпишан е Билатерален договор за доделување на техничка и финансиска помош за проектот „Водоснабдување на Делчево” Денес во просториите на Министерството за животна средина и просторно планирање градоначалникот Горан Трајко...
ЈЛБ „Илинден“ денеска донираше училишен прибор на учениците од Подрачното училиште во село Тработивиште ЈЛБ „Илинден“ денеска донираше училишен прибор на учениците од Подрачното училиште во село Тработивиште Делчевската јавна библиотека „Илинден“ денеска донираше училишен прибор на учениците од Подрачното училиште ...
Делчево домаќин на Форумот за пронаоѓање партнери во рамките на Вториот повик на ИПА програмата Делчево домаќин на Форумот за пронаоѓање партнери во рамките на Вториот повик на ИПА програмата  Во организација на Заедничкиот секретаријат на Interreg-ИПА Програмата за прекугранична соработка Буга...
ЈАВЕН ПОВИК за доделување на финансиска помош на здруженија на граѓани од Општина Делчево за 2018 година ЈАВЕН ПОВИК за доделување на финансиска помош на здруженија на граѓани од Општина Делчево за 2018 година Со цел да се зацврсти и унапреди соработката на Општината со граѓанските организации, Општина Делчево ќе врш...
ЈАВЕН ПОВИК за доделување на финансиска помош на спортски клубови, спортски здруженија и правни лица во областа на спортот од Општина Делчево за 2018 година ЈАВЕН ПОВИК за доделување на финансиска помош на спортски клубови, спортски здруженија и правни лица во областа на спортот од Општина Делчево за 2018 година Со цел да се зацврсти и унапреди соработката на Општината со спортските организациии да се придонесе во разв...
РЕШЕНИЕ за свикување на Седмата редовна седница на Советот на Општина Делчево РЕШЕНИЕ за свикување на Седмата редовна седница на Советот на Општина Делчево Седмата седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 15.03.2018 година (четврток) во ООУ „Ванчо Прке...
Трајковски ја потпиша Европската повелба за рамноправност меѓу мажите и жените Трајковски ја потпиша Европската повелба за рамноправност меѓу мажите и жените Градоначалникот на Делчево Горан Трајковски денеска ја потпиша Европската повелба за еднаквост помеѓу жените...
Во Делчевсо се одржува работилница за Одржливо искористување на природните ресурси“ Во Делчевсо се одржува работилница за Одржливо искористување на природните ресурси“ Во Делчево се одржува дводневна работилница на тема „Одржливо искористување на природните ресурси “, а на ко...
Седница на Советот на ИПР во Делчево Седница на Советот на ИПР во Делчево Источно-планскиот регион оваа година од Швајцарската Конфедерација ќе има на располагање 100 илјади шв. фран...
Делчево ќе изработува проект за изградба на современ градски пазар Делчево ќе изработува проект за изградба на современ градски пазар Општина Делчево ја зпочнува постапката за изработка на проект за изградба на современ градски пазар. В понед...
Општински натпревари по билогија, природни науки, математика и хемија во ООУ „Климент Охридски“ Општински натпревари по билогија, природни науки, математика и хемија во ООУ „Климент Охридски“ В сабота (03.03.2018) во ООУ „Св.Климент Охридски“ во Делчево ќе се одржат општински натпревари по предметит...
Општина Делчево воведе транспарентна постапка за поддршка на спортските клубови во Општина Делчево Општина Делчево воведе транспарентна постапка за поддршка на спортските клубови во Општина Делчево Пред претставници на десетина активни спортски клубови во општина Делчево беше презентиран новиот Правилник ...
РЕШЕНИЕ за свикување на Шестата редовна седница на Советот на Општина Делчево РЕШЕНИЕ за свикување на Шестата редовна седница на Советот на Општина Делчево Шестата седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 01.03.2018 година (четврток) во ООУ „Ванчо...
Општина Делчево во партнерство со НВО Регионален центар за застапување од Делчево изработува Стратегија за соработката со граѓанскиот сектор Општина Делчево во партнерство со НВО Регионален центар за застапување од Делчево изработува Стратегија за соработката со граѓанскиот сектор Општина Делчево во партнерство со НВО Регионален центар за застапување од Делчево изработува Стратегија ...
Летната сцена во Делчево во боите на македонското знаме Летната сцена во Делчево во боите на македонското знаме Во Делчево викендов, делчевските играорци од КУД „Гоце Делчев“ ја спроведеоа првата акција во рамките на кам...
Се чисти снегот од улиците во Делчево Се чисти снегот од улиците во Делчево Интензивно се работи на расчистување на снегот и мразот по улиците и тротоарите во градот Делчево. Според ин...
Одбележана 74-годишнината од Февруарскиот поход Одбележана 74-годишнината од Февруарскиот поход Планинарски друштва од Делчево и Кочани, заедно со претставници на десетина институции и здруженија на граѓа...
Одржана 5 седница на Советот на Општина Делчево Одржана 5 седница на Советот на Општина Делчево Петтата редовна седница на Советот на Општина Делчево се одржа на 23.02.2018 година (петок) во ООУ „Ванчо Пр...
 Основците од 4 одделение во посета на градоначалникот на Делчево Основците од 4 одделение во посета на градоначалникот на Делчево Како функционира една општина, кои се надлежностите на општината , колку жители има Делчево и од каде потекн...
Доделени подароци за пенизонираните делчевски пожарникари Јовановски и Ѓоргиевски Доделени подароци за пенизонираните делчевски пожарникари Јовановски и Ѓоргиевски Рачни часовници за 4-децениската пожртвувана работа на двајцата пожарникари од ТППЕ Делчево кои заминаа во п...
Средба на градоначалникот Трајковски со претстедателот на ОРОна РМ проф. Малковски Средба на градоначалникот Трајковски со претстедателот на ОРОна РМ проф. Малковски Градоначалникот Горан Трајковски денеска оствари средба со претседателот на  Организацијата на резервни...
Нова можност за легализација на дивоградби Нова можност за легализација на дивоградби Од стартот на законските измени за продолжување на рокот за поднесување барања за легализација на бесправно ...
РЕШЕНИЕ за свикување на Петтата редовна седница на Советот на Општина Делчево РЕШЕНИЕ за свикување на Петтата редовна седница на Советот на Општина Делчево Петтата редовна седница на Советот на Општина Делчево ќе се одржи на 23.02.2018 година (петок) во ООУ „...
ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА 74- ГОДИШНИНАТА ОД ФЕВРУАРСКИОТ ПОХОД ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА 74- ГОДИШНИНАТА ОД ФЕВРУАРСКИОТ ПОХОД По повод 74-годишнината од Февруарскиот поход, Општина Делчево организира планинарски марш до планината Гола...
Нов Правилник за доделување општински пари за поддршка на граѓанскиот сектор и спортските здруженија Нов Правилник за доделување општински пари за поддршка на граѓанскиот сектор и спортските здруженија Прв пат преку јавен повик, Општина Делчево ќе ги доделува општинските пари на спортски клубови и здруженија ...
Делчевски роднокрајни автори ќе ги промовираат своите дела во Пландиште, Војводина Делчевски роднокрајни автори ќе ги промовираат своите дела во Пландиште, Војводина Роднокрајни автори од Делчево ќе ги презентираат своите дела во Пландиште, Р. Србија  во рамките на про...
Формиран Локален совет за превенција Формиран Локален совет за превенција Општина Делчево го формира Локалниот совет за превенција кој е составен од претставници на локалната и центр...
Реконструкција на регионалниот пат с.Бигла-Виница Реконструкција на регионалниот пат с.Бигла-Виница Реконструкцијата на регионалниот патен правец село Бигла- Виница во должина од 14 км. ќе започне за две неде...
Сто дена - приоритетни инфраструктурни проекти Сто дена - приоритетни инфраструктурни проекти   Инфраструктурни проекти Приоритет на новата локална власт во Општина Делчево е решавање на инфраструк...
Сто дена - градоначалник на Општина Делчево, Горан Трајковски Сто дена - градоначалник на Општина Делчево, Горан Трајковски Сто дена-предизвик за поубаво Делчево  Отпочнување нови проекти, дореализација на старите кои носат ра...
Mинистерот без ресор во Владата на РМ - Аксел Ахмедовски во работна посета на Општина Делчево Mинистерот без ресор во Владата на РМ - Аксел Ахмедовски во работна посета на Општина Делчево Имплементацијата на Стратегијата на Ромите и подобрување на квалитетот на животот со посебен акцент на пробл...
Во тек е санација на водоводот во с. Габрово во должина од 800 метри Во тек е санација на водоводот во с. Габрово во должина од 800 метри - Во моментов, екипите на ЈПКД „Брегалница“ работат на  реконструкција на потисен цевковод од пумпа до ...

Видео прилози за активности на општина Делчево

   Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Делчево водич

Образовни институции

Образовниот процес во општина Делчево се одвива во следните воспитно - образовни институции:   Предучилишно: ОЈУДГ “Весели Цветови” Работи в...

Инфраструктура

Водовод ...

Природни ресурси

КлимаКлимата во општина Делчево е источноевропска со модифициран плувиометарски режим. Според метеоролошките податоци во Делчево просечната годишна те...

Демографија

Според Пописот во 2002 година во општина Делчево живеат 17.505 жители, од кои 11.536 или 66% во општинскиот центар, т.е. градот Делчево. Просечната гу...

Кратка историја

Пределот на Пијанец има богато историско минато со археолошки остатоци кои потекнуваат од неолитскиот период (во околината на Габрово, Драмче, Ѕвегор,...

Култура

Културните активности во општина Делчево главно се одвиваат во Спомен домот АСНОМ, град Делчево кој располага со корисна површина од 2359 m2 и Спомен ...

Спорт и туризам

Спортски објекти во општина Делчево и нивна состојба на употребливост. Вид на спортски објект  Број Состојба  Градски стадион  1  Функ...

Граѓански сектор

ХДЗР “КХАМ“ - Општа цел “Подигање на едукативното ниво на Ромите“. Kонтакт: Зекир Абдулов 033 413 695, www.khamdelcevo.org.mk, e-mail: kham...

Делчево водич

Општина Делчево се наоѓа во крајниот североисточен дел на Република Македонија, во подножјето на планината Голак (Чавка -1524 m), непосредно до бугарс...

-Официјален Грб на Општина Делчево-

(За преглед на Општинскиот грб со поголема резолуција кликни на сликата.)

-Официјално знаме на Општина Делчево

(За преглед на Општинското знаме со поголема резолуција кликни на сликата.)

Развој на општина Делчево низ историјата

Делчево, според едно предание во Византиско време се викало Василево, што преведено од грчки значи Царево Село. За прв пат како населба се споменува п...

Постанок на областа и геолошки состав на територијата на општина Делчево

Потеклото на Пијанец е тектонско. Според геоморфолошките испитувања на Б.Ж Милоевиќ, Цвиииќ и други научници уште во Палеоген котлината Пијанец претст...

Состојба на животната средина во општина Делчево

Животната средина во општина Делчево во основа се карактеризира со сочуваност,  природност и еколошка рамнотежа. Општината се наоѓа далеку од инд...

Тврдината кај село Град

Град, е село во Пијанец, општина Делчево. Се наоѓа на неколку километри од магистралниот пат Делчево-Берово. Местото на кое се наоѓа селото изобилува ...

Палеонтолошки Истражувања кај с.Стамер

На 28 Јули 2007 година во атарот на селото Стамер во непосредна близина на Делчево пронајдена е масовна гробница на праисториски животни, која според ...

Основни податоци

За првпат археолошко-етнолошката збирка е отворена на 19.11.2001 година како тематска изложба- “ Пијанец од праисторијата па до денес”. А...

Музејски експонати-Дел од Етнолошката постановка во музејот

Софра, столчиња за седење, прибор за јадење во традиционалните Пијанечки домови. Корито за рачно месење на леб. Сито за сеење на бра...

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1239
mod_vvisit_counterВчера2175
mod_vvisit_counterОваа недела5564
mod_vvisit_counterПретходна недела14988
mod_vvisit_counterОвој месец25108
mod_vvisit_counterПретходен месец64416
mod_vvisit_counterВкупно2317591

Присутни online: 38
Ваша IP: 54.227.186.112
,
Денес: Дек 12, 2018